Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

USB 2 to USB 3

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
RVC

RVC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2014
Salutare,

Sunt noua pe forum si mai ales, extrem de noua in domeniul pentru care va cer sfaturile.

Computerul meu are doar porturi pentru USB2 si vreau sa imi achizitionez un hard disk extren.

Problema e ca ceea ce am gasit si mi-ar placea sa cumpar  ( raportat la firma producatoare / capacitate / pret (viteza de transfer e si ea importanta, dar sa spunem ca am rabdare in privinta transferului Posted Image )), sunt cu porturi USB3. Ce se poate face in acest caz? Exista adaptatoare / cabluri pentru a putea face o conexiune de la un port USB2 la un porturi USB3?

M-am uitat pe internet si am vazut ca ar exista asa ceva, insa nu stiu exact cum sa denumesc ceea ce caut, astfel incat sa cumpar exact ceea ce imi trebuie.
Nu vreau sa ma trezesc ca imi cumpar hard disk-ul si nu il pot conecta la nimic Posted Image

Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

PS: Ma orientez spre genul asta de hard diskuri:

Hard disk extern Seagate Expansion External Portable 1TB 2.5 inch USB 3.0 black

Hard disk extern Samsung 1TB M3 Portable Black USB 3.0

Hard disk extern ADATA HV620 1TB 2.5 inch USB 3.0 black

Adica sunt dipusa sa cheltui cam 300 Ron pe el. Daca vreti, puteti chiar sa imi dati si ceva sfaturi legate de Hard disk-uri, fie si altele decat cele mentionate de ele.

Edited by RVC, 16 January 2014 - 12:45.


#2
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Poti sa-l folosesti si la un port USB 2.0

#3
RVC

RVC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2014

View Postlenux, on 16 ianuarie 2014 - 12:43, said:

Poti sa-l folosesti si la un port USB 2.0

Din cate am gasit pe internet, nu s-ar putea, intrucat porturile USB3 au mai multi pini (cred ca 9, daca nu ma insel) si nu sunt compatibile cu USB2. :( Cat de sigur esti? Mersi de raspuns

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Nu, sunt compatibile, doar ca viteza de transfer pe portul USB 2.0 este mult mai mica.

Edited by LensFlare, 16 January 2014 - 12:52.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sunt compatibile, doar ca hdd-ul va merge la viteza usb 2.0 (25-30 MB/s fata de 80-100MB/s la  usb 3.0)

Edited by aeon, 16 January 2014 - 12:56.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Merg perfect. Am eu HDD extern pe USB 3.0 si merge. Evident insa ca merge la viteza de USB 2.0.
Dar sunt perfect compatibile. pe viitor daca schimbi placa cu una mai noua cu USB3.0 va fi si mai ok.

#7
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut! Daca ai calculator desktop,cauta pe net adaptoare PCI to USB 3.0 si ai rezolvat problema....costa pana in 100 ron.
Daca ai laptop...nu prea ai ce face, vei fi limitata de viteza USB 2.0

#8
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.09.2010

View Posteiffel, on 16 ianuarie 2014 - 13:01, said:

Merg perfect. Am eu HDD extern pe USB 3.0 si merge. Evident insa ca merge la viteza de USB 2.0.
Dar sunt perfect compatibile. pe viitor daca schimbi placa cu una mai noua cu USB3.0 va fi si mai ok.

Daca am o placa de baza cu USB 2.0 as putea sa cumpar / adaug / un controller - card PCI ex / PCI / care sa poate face ca hardul extern cu USB 3.0 sa functioneze la viteza mai mare ?

#9
RVC

RVC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2014

View Posteiffel, on 16 ianuarie 2014 - 13:01, said:

Merg perfect. Am eu HDD extern pe USB 3.0 si merge. Evident insa ca merge la viteza de USB 2.0.
Dar sunt perfect compatibile. pe viitor daca schimbi placa cu una mai noua cu USB3.0 va fi si mai ok.


Super. Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri. Ma temeam in legatura cu felul in care sunt construite mufele astea si ca nu va fi recunoscut de computerul meu cam batraior :).
Da...probabil ca intr-un viitor il voi schimba si pe asta, dar momentan imi era teama sa nu ma paraseasca mai devreme decat imi voi permite sa il schimb si sa pierd chiar toate datele salvate pe el...

View Postadibaad, on 16 ianuarie 2014 - 13:04, said:

Salut! Daca ai calculator desktop,cauta pe net adaptoare PCI to USB 3.0 si ai rezolvat problema....costa pana in 100 ron.
Daca ai laptop...nu prea ai ce face, vei fi limitata de viteza USB 2.0

Hmmm nu ma intereseaza viteza de transfer chiar atat de mult. Sa zicem ca am rabdare. Am atat un desktop cat si un laptop. Imi e frica sa nu crape Desktopu-ul, insa as vrea sa imi  trag tot ce am si de pe laptop. Astea merg atat la desktop cat si la laptop la fel, nu?


Adica singurul inconvenient va fi faptul ca vor merge la viteza de transfer pentru USB2?

Daca merge si asa, nu mi-as mai lua si adaptor (mersi oricum de sugestie, e bine de stiut ce imi va trebui in caz ca nu ma descurc)...


Inca o mica problema la care nu m-am gandit cand am formulat intrebarea pe forum: pe desktop am Linux Mint. Va fi vreo problema sistemul de operare folosit?


Mersi.



#10
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nici nu exista adaptor, mufele sunt la fel si pentru USB2.0 si pentru USB3.0.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
era vorba de adaptor pci-e -> usb 3.0
ca acesta:
http://www.marketonl...-card-usb-30-4x

Edited by aeon, 16 January 2014 - 14:12.


#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pai ala nu e adaptor, e interfata dupa cum si scrie pe el...

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
In descriere scrie adaptor,hai sa nu ne apucam de semantica ok?

#14
zerro80

zerro80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.07.2008
aveti cumva idee daca un hdd extern cu usb3.0 merge pe un televizor cu usb2.0?
multumesc,

#15
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Merge.

#16
TatucuValy

TatucuValy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2016
Buna seara.
Intrebarea mea este aceeasi dar putin mai tehnic documentata. Standardul USB 3.0 intradevar este compatibil ca si conectivitate cu USB 2.0 dar din punct de vedere al consumului de curent USB 3.0 necesita 900mA fata de 500mA pentru 2.0.
Am doua TV-uri cu standard 2.0 ... pot pune un HDD extern/portabil 3.0 care sa functioneze pe ele? Teoretic din punctul meu de vedere nu ar trebui sa mearga compatibilitatea fiind doar pe viteza nu si pe consum in functionare !!
Rog sa-mi raspundeti doar daca ati testat ceva asemanator in conditii identice cu intrebarea mea! Evident TV-urile cu standard USB 2.0 furnizeaza mex 500 mA pe mufa de USB.

#17
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Nu o lua ca o regula generala, dar iti pot spune ca am testat si folosit un hdd Western Digital My Passport Ultra (USB3.0) impreuna cu un televizor LG 40LF630V si nu am avut nici un fel de problema.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
hdd-urile sunt facute sa functioneze si pe 2.0, nu sunt probleme de alimentare, indiferent ca tu il conectezi pe 2.0 sau 3.0 pt viteza de transmisie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate