Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Receiver AV

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Ok,pt tine asa,afla ca sunt persoane carora le place bass cat mai jos,care este problema? Trb sa aiba toti aceleasi gusturi? Eu am vrut sa aflu daca acele modele pe care le am enumerat,coboara decent in frecventa,in cazul in care cineva de aici le a ascultat...nu aunt audiofil,si n as da averi pe  niste cutii,oricat  de fidel ar reproduce instrumemtele muzicale.

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Basul si cu toba mare ,vorba cantecului!

#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Unde anume ai auzit tu bass-ul ala foarte jos, da un exemplu concret de sistem pe care l-ai ascultat si ce melodie rula? Nu de alta dar poate imaginea acelui bass exista doar in mintea ta si doar crezi ca ceea ce ai auzit era un bass foarte jos. Multa lume confunda bass-ul puternic cu bass-ul ce coboara mult in frecventa.

P.S. fa o excursie pana la AvStore si roaga-l pe bibi sa te lase sa asculti ceva cu bass foarte jos (eventual pasaje din filme) pe unul dintre subwooferele lor capabile sa reproduca asa ceva. Sa vezi ce iesi tu dupa 20 de minute cu dureri de cap din sala, fara sa fi auzit mare lucru, doar cu dureri de cap Posted Image

Edited by razor01, 03 October 2017 - 11:04.


#22
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Exista muzica electronica gen dub step care abunda in frecvente sub-bass generate electronic de iti infunda urechile.Am intalnit amatori de asa ceva la care conteaza nu basul ci sub-bass, incercati Kromestar.

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Poate initiatorul asculta si muzica clasica unde ,si acolo ,sunt instrumente ce coboara in sub-bas.

#24
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
E posibil, dar eu pariez ca nu a auzit niciodata un sistem capabil sa coboare atat de mult si de aceea l-am intreba pe ce sistem a ascultat. E posibil sa confunde bass-ul umflat la 80 hz cu bass-ul care coboara mult, se intampal dez confuzia asta.

Edited by razor01, 03 October 2017 - 15:41.


#25
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,718
  • Înscris: 31.12.2013
Basul sub 40Hz nu prea mai e pentru muzică... Dar ca să fi sigur că redă fără o atenuare evidentă acei 40Hz, e bine să coboare cât mai jos...

#26
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Scuze pt ca raspund tarziu...nu confund bass ul puternic cu bass ul jos...si ca exemplu de subwoofer care chiar mi a placut mukt cum cobora in frecventa,un jbl sub 150p. Modelul acela ciudatel ca forma,ca o piramida ..difuzor de 25cm,am mai ascultat cateva subwoofere dar acela m a impresionat cel mai mult,si din pacate nu l gasesc nicaieri la mana a doua,pt ca nou nu se mai fabrica.

#27
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postalex_cipri1986, on 06 octombrie 2017 - 21:16, said:

Scuze pt ca raspund tarziu...nu confund bass ul puternic cu bass ul jos...si ca exemplu de subwoofer care chiar mi a placut mukt cum cobora in frecventa,un jbl sub 150p. Modelul acela ciudatel ca forma,ca o piramida ..difuzor de 25cm,am mai ascultat cateva subwoofere dar acela m a impresionat cel mai mult,si din pacate nu l gasesc nicaieri la mana a doua,pt ca nou nu se mai fabrica.
Încearcă pe Amazon, dacă nu te deranjează costul transportului. Eu am luat un 250 de acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate