Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Receiver AV

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
alexdan23

alexdan23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2014
Buna seara,

Sunt interesat sa achizitionez un receiver AV impreuna cu niste boxe decente, as dori cateva lamuriri din partea celor care se pricep in domeniu si/sau detin asa ceva.

Sa luam ca puncte de start 2 receivere din aceeasi categorie de pret - http://www.altex.ro/...-yamaha-rx-v375 si http://www.altex.ro/...-sony-str-dh540

In prezent pentru a vedea filme, conectez prin HDMI PC-ul la TV, pe care il vad ca al 2lea monitor, unde fac drag and drop la player-ul din windows. Daca imi iau un receiver am urmatoarele 2 posibilitati:

1). Sa trec semnalul AV de la PC prin HDMI la receiver, apoi mai departe prin HDMI la tv. Vreau sa stiu va rog, daca fac in acest fel, voi mai vedea TV-ul ca al 2lea monitor? (vreau sa stiu cum voi viziona filme in continuare)
2). Daca solutia de mai sus nu merge, ma gandesc sa trimit de la PC prin HDMI la TV ca pana acum, iar de la TV prin digital out catre receiver sunetul - este posibila aceasta varianta?

Dupa ce lamuresc aceste 2 puncte, vreau sa ma hotarasc pe ce sistem voi merge - de 2 boxe de podea sau un sistem 5.1. As prefera 2 boxe de podea decente, pentru a avea cat mai putina cabluri de ascuns, dar in functie de sfaturile pe care mi le dau cei care se pricep, voi inclina catre una din variante. Majoritatea timpului voi asculta muzica, filmele vin pe planul al 2lea.

Buget 2500 ron pentru receiver si boxe

Va multumesc anticipat!

Edited by alexdan23, 13 January 2014 - 19:34.


#2
danpaul78

danpaul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.03.2011
Recieverul tau va trimite semnalul video mai departe catre Tv iar semnalul audio il va reda in boxe. ce va avea la intrare ( second monitor) va avea si la iesirea catre tv

#3
alexdan23

alexdan23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2014
Salut si multumesc pentru raspuns!

Daca este asa, este perfect. Nu gasisem nicaieri informatii exacte ca s-ar intampla acest lucru, ca l-as putea vedea tot ca second monitor TV-ul.

Ceva recomandari si pe parte de boxe?

Edited by alexdan23, 13 January 2014 - 20:09.


#4
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Dacă aș fi în situația ta m-aș orienta către un receiver din zona 1000 - 1200 lei și aș cheltui ceilalți 1300 - 1500 lei pe boxe.

Receiverul l-aș lua nou iar boxele la mîna a doua.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
http://hificenter.ro...aga-tav-606-v-3

#6
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

View Postbibiaudiofil, on 13 ianuarie 2014 - 21:06, said:

Receiverul l-aș lua nou iar boxele la mîna a doua.

Obligatoriu cu auditie inainte de achizitionarea lor

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Dacă aș fi în situația ta m-aș orienta către un receiver din zona 1000 - 1200 lei........... - Cam care ar fii o ''ierarhie'' a producatorilor/firmelor in acest domeniu ?
Am gasit pe net receivere av cu 3/4 intrari hdmi de la Denon , Pioneer , Sony , Yamaha si nu stiu pe care sa il aleg , asta nu ca as fii eu cel mai ''inebunit'' audiofil
Am un sistem Panasonic 5.1 SB-TP20 si un receiver Panasonic fara intrari HDMI , doar optice/coaxial
In schimb am vreo 3/4 device-uri cu iesirii hdmi si nu pot folosi aceste iesiri

Edited by lupull, 26 January 2014 - 06:58.


#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu cred ca exista o ierarhie mai ales la entry level.
Din experienta si dupa gust personal eu as merge in cautari in ordinea asta: Denon, HK, Onkyo, Pioneer, Yamaha, Sony.Receivere Panasonic sau poate Technics sunt de refuzat din start, cu o exceptie notabila Panasonic XR-55.Panasonicul ala suna complet diferit de soundul lor, fiind o constructie digitala care foloseste inclusiv convertoare ADC! finalii sunt un fel de clasa D mai degraba T gen ICE de la B&O cu un sunet incredibil pentru o firma cu o proasta reputatie in audio.

#9
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Salut,sriu ca acest subiect s a discutat in 2014,insa am citit pe google despre panasonic sb tp2,un  set de boxe pe care mi  l a propus  cineva drept schimb , si as vrea  sa ma lamuriti cei care l ati avut ,cam ce sunet primesc? Ma intereseaza in special : 1. Subwooferul coboara bine in frecventa,avand un bass jos,profund,sau are bass bubuiala,bass sus? 2. Satelitii se aud clar?  3. Face fata acest sistem intr un living de 25metri patrati? 4. Sistemul distorsioneaza rau cand este dat la max? Va multumesc anticipat.

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca pui si un link sa vedem despre ce sistem e vorba ar fi foarte bine. Google nu da nimic despre acel sistem.

#11
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
https://www.manualsl...ge=6#manual   aici apar specificatiile tehnice ale modelului. Insa as fi interesat si de un subwoofer pioneer s w110s-k sau modelul mai puternic s w150s-k  am sa atasez spwcificatiile tehnice aici : - Model : PIONEER S-W110S-K.
- Difuzor woofer : 22 cm
- Putere maxima : 250 W.
- Canal frontal Bass-reflex
- Sensibilitate intrare / Impedanță: (100 Hz) 2.0 V + 2.0 V / 15 kOhm
- Intrare sensibilitate linie / Impedanță: (100 Hz) 200 mV / 50 kOhm
- Frecvență: 30 - 200 Hz.
- Puterea RMS: 120 W.
- Ecranat pentru utilizare video.
- Amplificator încorporat.
- Comutatorul de alimentare pe panoul frontal
- Nivel reglabil.
- Ajustare variabilă-filtru.
- Comutator de fază Subwoofer.
- Intrare RCA/spate.
- Intrare/Iesire difuzoare.
- Dimensiuni : 250 x 480 x 475 cm.
- Greutate : 14.2 Kg.
- Consum de energie : 210 W.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai e TP 20 ,nu TP 2 cum ai pus in primul post.
La ce vrei sa folosesti sistemul?
Ca idee ,sub-ul se lasa ala original la sisteme de genul asta. E calculat la taieri de frecventa/crossover cu componentele originale.

#13
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Hmm,pai ma gandeam daca voi face acest schimb,sa cumpar si un receiver 5.1 ,oferte sunt destule,atat sh cat si noi. Insa de acel model de la pioneer ai idee cum suna? Asa,din specificatii,nu prea iti dai seama in ziua de azi,toti le cam infloresc,d asta cel mai bine e sa poti asculta modelele respective,sa ai o idee macar. Oricum,vrrau ceva cu un bass cat mai jos

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Bas cat mai jos pt. ce? Pt. muzica sau filme? La muzica rar sunt sunete sub 35-40Hz ,iar muzica in proportie de 90% e stereo si se asculta cel mai bine pe doua boxe mari de podea sau doua mai mici de raft si eventual un sub. Nu pe 5.1

#15
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Pt muzica,pt ca am si doua boxe separat....si as vrea sa le completeze la bass. Iar la filme configuratia va fi asa,cele 2 boxe front,si 3 sateliti pt surround..plus subwooferul . La muzica,decat cele doua boxe plus sub ul. Ce o fi de capul acelui pioneer?

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
2 sateliti pt. surround plus centrul. Nu 3 surround. 5.1 inseamna 2 front ,2 rear(surround), 1 center ,1 sub. Boxa centrala e cea mai importanta la dialogurile din filme.

Edited by edigee, 29 September 2017 - 21:10.


#17
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Stiupai la asta ma refeream..nu voi folosi toti satelitii,decat cum ai scris tu. Dar sunt nebun dupa bass cat mai jos,imi place mult,d adta caut un sub care sa si poata asta

Iti dau exempu o melodie cu bass jos pe care nu l prea pot auzi pe multe subwoofere asa cum l am auzit pe un jbl ,nu mai retin modelul,oricum era din acela pt sonorizare in pub,sau bar....decimnu din alea mari pt nunti,etc.....se preta ok si pt apartament. Piesa se numeste look at me now,cantata de busta rhymes si chris brown.

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pe mine unul ma lasa rece cand aud pe cate unul ca vrea bass jos de la 20hz ca a auzit el nu stiu ce melodie pe nu stiu ce trompeta de sub.
Nu vreu sa jignesc pe nimeni dar multi nici macar nu stiu ce aud.
Sub 35hz nu mai e mai nimic.
Nici cu, cabinete profesionale pe 2x18" la
140kg nu se poate cobori mai jos de 30hz cu atentie -6db atenuare si voi vreti 25hz din pocnitoare homeuse cu difuzor de 10"
Daca mai pun in ecuatie si curba de raspuns a urechii umane imi iau o pusca si ma inec....

Edited by geo123, 29 September 2017 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate