Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Primul concediu in Croatia, unde merg?

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#343
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pai avem si un bebe mic si apa mai calda ar fi ok.
Am rezervat pana la urma la Park Plaza Belvedere Medulin.Au si piscina interioara in caz ca vremea este urata.
Am 50 km pana la Rovinj,prin urmare nu este greu sa ne urcam in masina sa vizitam.
Oricum,nu suntem genul sa stam la plaja mult timp.De obicei plecam in plimbari sa vedem si alte locuri.

Edited by Groh, 17 April 2022 - 16:12.


#344
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Suna bine, concediu frumos sa aveti!

#345
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postmdt, on 17 aprilie 2022 - 16:14, said:

Suna bine, concediu frumos sa aveti!

Multumim de recomandari!

#346
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
App,in Croatia am vazut ca nu au vigniete ci se plateste la iesirea de pe autostrada sau am citit gresit?
Presupun ca euro nu functioneza pe la ei.Sa schimb in moneda lor sau sa folosesc cardul mai mult?
Multumesc

#347
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Așa e, se plãtește in funcție de distanțã.
Referitor la plãti, depinde de card/banca. Vezi ce comisioane ai. Oricum, ceva kune prin buzunare tot e bine sa ai.


#348
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

View PostGroh, on 19 mai 2022 - 09:22, said:

App,in Croatia am vazut ca nu au vigniete ci se plateste la iesirea de pe autostrada sau am citit gresit?
Presupun ca euro nu functioneza pe la ei.Sa schimb in moneda lor sau sa folosesc cardul mai mult?
Multumesc
La portile de pe autostrada poti plati cu euro si solicita rest in kuna. Noi asa procedam cand mergem, pana cand ajungem intr-un oras mare, sa avem de o cafea, un suc, mancare pe drum etc

#349
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
La autostrada iei tichet cand intri, platesti cand iesi (in general ca stiu si vreo 2 exceptii cand doar platesti). Poti plati cu cardul, kuna sau euro cash. Atentie ca exista si porti ENS, pt localnici cu ENS, sa nu o iei pe acolo. Trebuie sa o iei pe unde este afisat card sau cash, depinde cu ce intentionezi sa platesti.

#350
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postmdt, on 19 mai 2022 - 10:04, said:

La autostrada iei tichet cand intri, platesti cand iesi (in general ca stiu si vreo 2 exceptii cand doar platesti). Poti plati cu cardul, kuna sau euro cash. Atentie ca exista si porti ENS, pt localnici cu ENS, sa nu o iei pe acolo. Trebuie sa o iei pe unde este afisat card sau cash, depinde cu ce intentionezi sa platesti.

Multumesc!

#351
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
@Groh, daca ai card Revolut, il poti folosi cu succes la plata autostrazii si iti face conversia valutara RON-HRK la un curs bun (in weekend cursul de schimb este usor mai mare). Autostrada se poate plati si contactless cu telefonul, in afara de centura Zagreb daca tin bine minte, unde trebuie sa introduci cardul in aparatul de taxare. De asemenea de pe cardul Revolut poti scoate kuna cash de la ATM-uri, conform planului care il ai pe Revolut dar mare grija ca majoritatea ATM-urilor iti iau comision. In special sa te feresti de ATM-urile Euronet, care sunt la tot pasul in zonele turistice si au comisioane foarte mari. Eu am scos anul trecut kuna de la un ATM OTP Bank, fara nici un comision. Parca scria anul trecut cineva pe aici ca nici bancomatele HPB nu percep comision.

Edited by laurcj, 19 May 2022 - 10:43.


#352
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Am scos eu de la HPB luna trecuta cu cardul revolut si n-am platit comision deloc.

#353
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu am Revolut.Locuiesc in Germania,o sa cumpar de aici kuna,daca gasesc-))

#354
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Pai instalezi aplicatia Revolut pe telefon, te inregistrezi si apoi in cateva minute generezi un card virtual pe care il poti inrola in Google Pay sau Apple Pay si poti plati cu telefonul la punctele de taxare de pe autostrada in Croatia. Ca sa pui euro pe cardul Revolut, iti adaugi un card bancar de la orice banca, cu conditia ca acel card sa poata fi folosit la plati online. Se pot trimite bani in Revolut si prin transfer bancar, iti zice in aplicatie ce IBAN sa folosesti. Altfel din cate stiu eu din Germania poti deschide cont la N26, care este similar cu Revolut, dar nu stiu mai multe despre el.

Kuna va fi foarte greu sa poti cumpara de undeva. In Romania cel putin n-am vazut kuna la nici o casa de schimb valutar.

Edited by laurcj, 19 May 2022 - 14:16.


#355
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
autostrazi  in Croatia : https://www.hac.hr/en

Atentie ca exista si porti ENS, pt localnici cu ENS: sant presemnalizari , inainte de bariera de plata , cu ENC ( nu ENS ) ; pe acolo poate sa o ia oricine , nu numai localnicii , DOAR daca ai acel device special de plata autostrada , cu plata directa - cont ( NU card bancar , altceva )

#356
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.05.2021

View Postlaurcj, on 19 mai 2022 - 14:15, said:

Pai instalezi aplicatia Revolut pe telefon, te inregistrezi si apoi in cateva minute generezi un card virtual pe care il poti inrola in Google Pay sau Apple Pay si poti plati cu telefonul la punctele de taxare de pe autostrada in Croatia. Ca sa pui euro pe cardul Revolut, iti adaugi un card bancar de la orice banca, cu conditia ca acel card sa poata fi folosit la plati online. Se pot trimite bani in Revolut si prin transfer bancar, iti zice in aplicatie ce IBAN sa folosesti. Altfel din cate stiu eu din Germania poti deschide cont la N26, care este similar cu Revolut, dar nu stiu mai multe despre el.

Kuna va fi foarte greu sa poti cumpara de undeva. In Romania cel putin n-am vazut kuna la nici o casa de schimb valutar.

Eu am cumparat kuna in 2019 de la o casa de schimb valutar din Crangasi (Bucuresti) si sunt convins ca mai sunt si altele care au asa ceva.

#357
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
De obicei,la banca aici pot comanda ce valuta doresc.
Cand am fost in Japonia,am comandat yeni si au venit in doua zile.
Ma indoiesc ca nu pot aduce ei kuna sau kune -).

#358
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postmdt, on 19 mai 2022 - 10:04, said:

Atentie ca exista si porti ENS, pt localnici cu ENS.....
ENC-ul nu este doar pt. localnici. Îl poate achiziționa și folosi oricine. Eu îl am și-l folosesc de câțiva ani.
Probabil 2022 o să fie ultimul cu variantele tichet și ENC, posibil ca de la anul să intre în vigoare o altfel de taxare(auto croate cu un model nou de ENC/auto străine cu înregistrare prealabilă a cardului de credit)

#359
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Eh, eu nu mi-am batut capul ce e cu el, am presupus ca e pentru localnici si mers pe tichet si plata cu cardul.

#360
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postmdt, on 20 mai 2022 - 13:21, said:

Eh, eu nu mi-am batut capul ce e cu el, am presupus ca e pentru localnici si mers pe tichet si plata cu cardul.
Eu l-am luat din 2 motive:
- bonificația(21,ceva%) pe care o primești la încărcare
- să scap de cozile de la Lucko. Ironia sorții: la prima lui folosire era o coadă la Lucko încât au băgat pe benzile ENC și pe cei cu tichete Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate