Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Primul concediu in Croatia, unde merg?

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Nu te-a atentionat nimeni asupra unui aspect important: apa marii este rece! Brrrrrr Posted Image !

#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Depinde in ce perioada mergi si ce noroc ai. Noi am mers mereu in iunie sau inceput de iulie si apa marii era placuta. O singura data, in iunie, in prima saptamana apa a fost calduta, placuta, iar in a doua saptamana a venit o furtuna si a plouat cateva zile apoi apa a fost ca gheata.

De la Baska voda sau Makarska pana la Dubrovnik faci vreo 3 ore, nu 2, din urmatoarele motive:
-drumul e cu 2 benzi, destul de virajat, pe o parte munte, pe alta mare, trece prin multe localitati
-mai sta politia cu radarul
-ai de trecut si granita cu Bosnia de 2 ori si poti prinde un pic de coada si acolo (nu am prins niciodata coada mare, dar cateva masini s-a intamplat sa fie)

Edited by mdt, 14 January 2014 - 20:14.


#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
As mai avea de adaugat cate ceva:

Intre Baska Voda si Makarska: apa marii in Makarska nu are acelasi turcoaz ca in Baska voda & Brela, probabil e de vina natura pietricelelor de pe fundul marii, nu stiu. In plus depinde si de voi in ce categorie va incadrati, Makarska e mai de tineret, agitatie, Baska Voda mai de familisti, mai linistita. Are o faleza frumoasa pe malul marii unde te poti plimba care se continua spre Brela, care are o faleza de 6 km. Bun, faleza din Brela e pe alocuri poteca pentru ca muntele e mai abrupt acolo.

Apropo de munte, se poate urca cu masina pe Biokovo, muntele mare, stancos care e in spatele acestor statiuni. S-a mai scris despre asta pe forum. Se poate urca cu masina pana in varf, se plateste o taxa per masina de la un punct incolo pentru ca e parc natural. Dar atentie, e nevoie de un sofer foarte experimentat si calm, pentru ca drumul e de o singura banda, se merge incet si cand vine cineva de pe contrasens ori se asteapta intr-un loc mai larg, ori se da inapoi. Se urca niste serpentine prin padure, apoi se ajunge intr-un fel de platou, de unde deja e priveliste asupra statiunilor, pe acel platou se urca incet pana la abruptul final. Inainte de abruptul final se poate lasa masina pe undeva. Pe acolo mai e vegetatie, mai sus nu prea. Niste prieteni au lasat masina acolo si au continuat pe jos. Abruptul final e tare de tot, pe o parte stanca, pe alta prapastie, o singura banda si aia ingusta, loc de "petrecut" 2 masini cam numai in capatul serpentinelor. Sus de tot este ceva releu cred, este si parcare, este si o bisericuta undeva iar privelistea.... Daca urcati luati-va si un hanorac/geaca la voi, e racoare acolo sus, cel putin noi asa am prins. Jos se facea plaja si sus cu hanoracul pe tine. Se poate urca si cu microbuz, contracost, "excursie" din statiuni, dar parca mi-e frica cu ditamai microbuzul pe acolo, desi inteleg ca soferul e experimentat cu acel loc.

Edited by mdt, 14 January 2014 - 21:45.


#22
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Da, cred ca Brela voi alege. O sa ma gandesc daca merita 3 ore dus 3 intors pentru Dubrovnik. In legatura cu muntele, intentionez sa il urc pe jos .. dar deciziile astea le pot lua mai tarziu. Statiunea cred ca am definitivat-o pe Brela.

Cu masina presupun ca e mai ok sa merg prin Budapeste nu?

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Din ce localitate pleci? Cluj? Oradea?

Altfel e mai direct, scurt si simplu  prin Belgrad si apoi autostrada.

In Brela, atentie la cazare, unele vile sunt pe deal. Pe harta nu pare distanta mare, dar este in altitudine. Daca vreti sa urcati pe Biokovo pe jos banuiesc ca nu e o problema.

Edited by mdt, 14 January 2014 - 22:01.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgenericuser01, on 13 ianuarie 2014 - 12:17, said:

Plitvice? Am facut 10 km pe jos si am vazut tot parcul. Problema e ca in ziua precendenta am fost in Parcul Krka, ceva mai la sud si a meritat mult mai mult decat prea-vestitul parc Plitvice.
Părerea ta... La fel si cu toată Croatia...

View PostDominatoR, on 14 ianuarie 2014 - 13:54, said:

Acum sunt prea multe locuri frumoase, si vreau sa le vad pe toate :D. Treaba este asa, vreau sa am o baza de vizitare unica, in sensul ca toate noptile de cazare sa le am in acelasi loc, sau ma rog o buna parte din ele.

Pana acum, as alege Makarska sau Baska Voda. Imi place foarte mult ca sunt aproape de munti, si as avea si ceva activitati montane de facut + ca pot vizita orase ca Split, insulele din zona, eventual si Dubrovnik daca insist ( sunt vreo 2 ore distanta), dar in fiecare zi sa ma intorc la locul de cazare. Pe drumul de intoarcere as putea vizita Krka si Plitvice, luand eventual o nopate sau doua de cazare mai aproape de acestea.

In loc de makarska sau baska voda, mai bine stai in brela.

View PostDominatoR, on 14 ianuarie 2014 - 21:51, said:

Da, cred ca Brela voi alege. O sa ma gandesc daca merita 3 ore dus 3 intors pentru Dubrovnik. In legatura cu muntele, intentionez sa il urc pe jos .. dar deciziile astea le pot lua mai tarziu. Statiunea cred ca am definitivat-o pe Brela.

Cu masina presupun ca e mai ok sa merg prin Budapeste nu?

Clar prin Budapesta. Vacanța faina.

#25
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Depinde de unde pleaca. Daca pleaca din Bucuresti nu vad sensul sa o ia prin Budapesta, e ocolit.
Viamichelin zice:
Bucuresti - Zagreb prin Belgrad = 1007 km din care 530 pe autostrada (deci 477 pe DN)
Bucuresti - Zagreb prin Budapesta = 1156km din care 619 pe autostrada (deci 537 pe DN)

Prin Belgrad e mai direct si mai vezi si Cazanele Dunarii de pe malul sarbesc.
Prin Budapesta sunt cu 80 km mai multi pe DN si cu 149 mai multi in total.

Mai departe, fiecare cu parerea lui.

Edited by mdt, 14 January 2014 - 22:17.


#26
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Din Brasov plec.
Google maps zice ca cel mai lung drum este si cel mai rapid. https://maps.google....&mra=ls&t=m&z=7

#27
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View PostDominatoR, on 14 ianuarie 2014 - 22:28, said:

Din Brasov plec.
Google maps zice ca cel mai lung drum este si cel mai rapid. https://maps.google....&mra=ls&t=m&z=7

noi am fost din bv -> brela prin budapesta.
am dormit la zalakaros (in ungaria, aproape de granita croata)
a doua zi am plecat devreme si inainte de prinz eram la brela.

deobicei cazarea se face de sambata pina sambata.
majoritatea sunt particulari, gasesti pe brela.com

ps> plitvice & dubrovnic, ambele merita

Edited by amadeus79, 14 January 2014 - 22:46.


#28
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

Quote

O sa ma gandesc daca merita 3 ore dus 3 intors pentru Dubrovnik.

Dubrovnikul este frumos sa-l vezi mai ales dupa ora 18. Este un oras scapat de asediul miilor de turisti veniti cu navele de croaziera.Eu as prefera o noapte in apropiere daca nu in oras.

#29
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008

View Postflorinbad, on 13 ianuarie 2014 - 18:34, said:


Am facut deja cazarea la Rovinj 5 nopti (cred ca vom mai lua o noapte

Pentru fiecare itinerariu pe care l-am facut, am avut intotdeauna o surpriza pentru grup. Anul acesta va fi Pestera Skocjan (are o punte superba care seamana cu cea din scena in care Gandalf s-a luptat cu taurul acela de foc - s-au prabusit amandoi in hau), dar pssst, va rog sa nu mai spuneti la nimeni.

cazarea  suplimentara mai bine ia-o in zona rurala de la sud pe postojna , vizitati pesterile , iar seara petreceti-o in trieste .

#30
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, din Brasov e alta treaba.

Vacanta placuta!

#31
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Ia uite ce s-a dezlantuit lumea pe aiciPosted Image ! DominatoR n-o sa mai doarma cateva zile bune!
Dariuscha, multumesc pentru sfat. Deoarece Viena a picat, imediat ce vom termina cu Venetia, seara ne vom indrepta spre Slovenia si apoi peste doua zile vom pleca spre casa pe aceeasi ruta, Zagreb - Belgrad - Drobeta - Targoviste. Pesterile le vom vizita la plecarea din circuitul nostru, nu la sosire.

LE: acu' ma uitai pe Google Maps: DominatoR, sper ca nu faci traseul dintr-o bucata (aproape 1500 de km). Ia in calcul si varianta prin Targoviste (faci 2 ore lejer), iar de aici pana la Drobeta faci 4-5 ore (aici sa iei o noapte).

Si mai este ceva: intrarea in apele croate este cam abrupta. Daca ai copii, trebuie sa-i supraveghezi cu mare grija. Apoi trebuie sa va cumparati incaltaminte speciala, din cauza aricilor de mare.

Edited by florinbad, 14 January 2014 - 23:37.


#32
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Pentru drum m-am uitat la ore, am mai condus 15 ore din Venetia pana acasa, si de acas pana in Paralia Katerini, sunt destul de obisnuit cu un drum asa lung. Dar nu e exclus sa fac oprire.

#33
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008

View Postflorinbad, on 14 ianuarie 2014 - 23:26, said:

imediat ce vom termina cu Venetia, seara ne vom indrepta spre Slovenia si apoi peste doua zile vom pleca spre casa pe aceeasi ruta, Zagreb - Belgrad - Drobeta - Targoviste. Pesterile le vom vizita la plecarea din circuitul nostru, nu la sosire.



am crezut ca la venetia ajungeti printr-o excursie cu vaporul.
pesterile si eu ma gandisem ca le vizitati la intoarcere . oricum, ca oferta  raportul pret/calitate  al cazarii e mult mai bun in slo decat in it.   la un pret de cca 17/euro/pers , inclusiv mic dejun, oferta pare destul de tentanta . plus peisajul pitoresc !
iar trieste merita , chiar macar 2-3 ore seara. multi sloveni , in special tineri , vin sa petreaca serile acolo. se poate ghici usor dupa parcarile arhipline, cu multe masini cu nr de slo. in plus, fiind oras universitar, atmosfera vibranta se simte. iar daca le plac cumparaturile, doamnele ( dar si domnii! ) ar trebui sa faca economii si sa pastreze ceva bani pt cand ajung acolo. Posted Image

#34
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Salut. Daca zici ca esti din Brasov....... asta e traseul pe care l-am facut vara asta http://goo.gl/maps/xvnLS din Sibiu. Destul de asemanator cu cel a lui florinbad, caruia ii multumesc pt posturi (cu siguranta am dat si peste ce a scris el cand am configurat traseul). Am facut cateva alegeri putin gresite si as vrea sa le spun si altora, pt a le evita. Deci, cateva observatii:
1. Daca nu ai vazut Cazanele Dunarii, merita sa mergi pe la Orsova. Malul romanesc se vede f frumos de pe cel sarbesc, care e mai bine asfaltat. Pe drum ne-am oprit si la Sarmisegetuza Ulpia Traiana
2. Canionul Tara nu merita decat pentru pod, deci recomand varianta lui florinbad, prin Zabljak-Niksic. Mai spectaculos e canionul Moraca. Noi am mers pe Durdevica-Tara - Mojkovac - Podgorica si de la iesirea din canionul Tara pana in Podgorica s-a mers bara la bara (in august)
3. In Muntenegru si Croatia, drumurile locale si din unele localitati sunt inguste, de marimea trotuarelor mai largi de pe la noi (fara sa exagerez). Imi pare ca de cand cu turismul, au construit mult si inghesuit, si uneori fara cap. Deci trebuie grija, timp, si rabdare.
4. La granita dintre Croatia si vecini (Muntenegru si Bosnia), nu exista case de schimb. De la casele de schimb poti doar cumpara kuna..... pentru a vinde kuna, trebuie mers la banci, care au program mai scurt, in special in weekend.
5. Parcarea in Dubrovnik : daca nu mergi la o parcare subterana (scumpa), atunci sunt cateva probleme: la automate nu poti plati prin SMS dc nu ai numar de telefon de Croatia. Automatele de parcare accepta doar monede, la magazine iti schimba monede doar dc cumperi ceva.
6. Daca ai fost in Grecia, o sa fi putin dezamagit , croatii practica un 'altfel' de turism, adica te taxeaza pt orice : parcare, toaleta, internet (2euro/ora ....... parca ai fi cazat la hotel de 4-5*) etc. Pe langa asta e si mult mai scump. Deh.... au invatat de la vecinii lor de peste balta, italienii, care sunt experti in a jecmani turisti. Despre plaje, s-a mai scris, sunt sub cele din Grecia si multe sunt f antropizate, uneori ai impresia ca esti la strand
7. Nu rata Plitvice..... dupa mine, e singurul loc din Croatia cu adevarat deosebit (din ce am vizitat eu). De asemenea, pregatiti haine mai groase pt Plitvice, pt ca acolo poate fi mult mai rece decat pe malul marii.
8. Alta gresala facuta : inapoi in tara am trecut granita pe la Moravita. Drumul Moravita - Resita, pe portiunea din jud Timis e prost..... deci de evitat

In rest, spor la planificare Posted Image

Edited by claud20012, 16 January 2014 - 12:27.


#35
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Altu' care compara Croatia cu Grecia.....

#36
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Initiatorul zice asa :

Quote

Anul trecut am fost in Zakynthos, Grecia ..  ce insula din Croatia s-ar ridica la nivelul acesteia din punct de vedere al apei si al peisajelor?

Deci, de ce nu. Daca omul se asteapta sa gaseasca in Croatia ce a gasit in Grecia, o sa fie dezamagit. Asa, stie care sunt diferentele ..... sau ma rog, o parte din ele

Edited by claud20012, 16 January 2014 - 16:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate