Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Primul concediu in Croatia, unde merg?

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#145
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postatupi, on 06 iulie 2015 - 22:45, said:

Ce v-ati propus să faceți 3 zile în Pola ?

Ziua 1: Amfiteatrul, apoi baie.
Ziua 2: Templul lui Augustus, apoi baie.
Ziua 3: Orasul vechi si cafeneaua lui James Joyce, apoi baie.
Simplu!

Edited by florinbad, 06 July 2015 - 23:04.


#146
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
in orasul respectiv nu a meritat sa pierdem mai mult de 2 ore (cat am platit parcarea) ...
amfiteatrul pare cam de razboi, monteaza si demonteaza schele tot timpul, iar centru vechi e slabut pe langa celelalte orase vizitate.

#147
mirceamoldo

mirceamoldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2011
Am mai modificat traseul putin: 2 nopti in Pola si 2 in Brela (am taiat split si plitcive de la cazari) - o sa vizitam Krka Park.
O sa fim doar cazati in Trieste, dar vom merge la Venetia ziua respectiva, apoi dormim la Trieste si dimineata plecam spre Budapesta.

Ma interesa putin si iesirea din tara spre Belgrad:
- google zice pe la Lugoj -> Moravita
- gps-ul de pe masina pe la Resita -> Oravita

Eu voi pleca din Brasov.

Multumesc

#148
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Clar Lugoj - Moravita. Nu stiu ce gps ai si cu ce harti dar cel mai bun traseu este prin Lugoj-Moravita cu mentiunea ca la mine pe gps (iGO cu here maps) imi arata traseul din Lugoj prin Timisoara si apoi Moravita (ai drum european care va fi clar mai bun).

#149
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmirceamoldo, on 07 iulie 2015 - 07:29, said:

Am mai modificat traseul putin: 2 nopti in Pola si 2 in Brela (am taiat split si plitcive de la cazari) - o sa vizitam Krka Park.
O sa fim doar cazati in Trieste, dar vom merge la Venetia ziua respectiva, apoi dormim la Trieste si dimineata plecam spre Budapesta.
Eu voi pleca din Brasov.

Traseul tau este incomplet si ciudat rau... Sa nu-mi spui ca vei conduce non-stop 20 de ore pâna la Dubrovnik...
Veti face si baie sau doar este o excursie simpla, de vizitare a obiectivelor turstice? Pentru Parcul Krka e bine sa te cazezi în apropiere de Sibenik. Oricare parc national din Croatia o sa-ti ia între cam 4-6-8 ore de vizitat. Inseamna sa te trezesti dis-de-dimineata din Brela, vizitezi repede-repede Palatul lui Diocletian din Split (2 ore), apoi dai ofuga si la Trogir (orasul vechi este superb) iar apoi fugi la Sibenik (nu ai ce vizita aici, în afara Catedralei) pentru Parcul Krka (intrarea de la Lozovac). Apoi seara, fuga-fuga spre Pola, care-i destul de departe. Cam obositor...

#150
mirceamoldo

mirceamoldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2011
Deci, traseul e urmator:

Vineri, 10 Iulie, plecare din Brasov -> cazare in Hunedoara, Castelul Corvinilor (1 noapte)
Sambata 11 Iulie, plecare din Hunedoara -> cazare in Belgrad, vizita acolo. (1 noapte)
Duminica 12 Iulie, plecare din Belgrad -> cazare in Budva + plaja si vizita (2 nopti)
Marti, 14 Iulie, plecare din Budva -> vizita Dubrovnik  -> cazare Brela + plaja si vizita + 1 zi vizita Krka + plaja (2 nopti)
Joi, 16 Iulie, plecare din Brela -> vizita Split -> cazare in Pola si vizita prin zona si plaja (2 nopti)
Sambata, 18 Iulie, plecare din Pola -> vizita Venetia + seara cazare in Trieste (1 noapte)
Duminica, 19 Iulie, plecare din Trieste -> vizita Postojnia (slovenia) -> cazare Budapesta (1 noapte)
Luni, 20 Iulie, plecare Budapesta -> Brasov.

Pe masina am RNS510 de la VW, harti 2014, V12. O sa il fortez prin Lugoj atunci.

Multumesc

#151
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
nu stiu cum e Budva, dar Kotorul e minunat!
in loc de Pola, recomand Rovinj.

#152
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Si eu recomand Rovinj, la superlativ totul!

Daca tot vizitezi Postojna (care este foarte comerciala...), încearca sa faci un efort si pentru vizitarea Pesterii Skocjan. Iti garantez ca vei ramâne marcat pe viata Posted Image (închipuie-ti lupta lui Gandalf cu taurul ala de foc - Balrog, pe un pod suspendat la 100 de metri inaltime).

Edited by florinbad, 07 July 2015 - 12:02.


#153
mirceamoldo

mirceamoldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2011
Multumesc, am facut schimbul Pola cu Rovinj (cele 2 nopti de cazare) - si am trecut pe lista Skocjan (dupa poze, musai trebuie vazuta).

#154
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Despre Rovinj am scris câte ceva mai jos, poate ajuta la ceva:
http://forum.softped.../#entry16763808

#155
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmischaela, on 07 iulie 2015 - 10:40, said:

nu stiu cum e Budva, dar Kotorul e minunat!
in loc de Pola, recomand Rovinj.
Budva este un fel de Eforie nord muult mai mare. O staÈ›iune pestriÈ›ã, aglomeratã fãrã nimic memorabil.

Confirm È™i eu frumuseÈ›ea Kotorului si va recomand sã urcaÈ›i pe dealul din spatele cetãÈ›ii. Este obositor dar priveliÈ™tea este fantasticã mai ales seara.

Edited by atupi, 07 July 2015 - 13:12.


#156
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmirceamoldo, on 07 iulie 2015 - 10:17, said:

Deci, traseul e urmator:

Vineri, 10 Iulie, plecare din Brasov -> cazare in Hunedoara, Castelul Corvinilor (1 noapte)
Sambata 11 Iulie, plecare din Hunedoara -> cazare in Belgrad, vizita acolo. (1 noapte)
Duminica 12 Iulie, plecare din Belgrad -> cazare in Budva + plaja si vizita (2 nopti)
Marti, 14 Iulie, plecare din Budva -> vizita Dubrovnik  -> cazare Brela + plaja si vizita + 1 zi vizita Krka + plaja (2 nopti)
Joi, 16 Iulie, plecare din Brela -> vizita Split -> cazare in Pola si vizita prin zona si plaja (2 nopti)
Sambata, 18 Iulie, plecare din Pola -> vizita Venetia + seara cazare in Trieste (1 noapte)
Duminica, 19 Iulie, plecare din Trieste -> vizita Postojnia (slovenia) -> cazare Budapesta (1 noapte)
Luni, 20 Iulie, plecare Budapesta -> Brasov.

Pe masina am RNS510 de la VW, harti 2014, V12. O sa il fortez prin Lugoj atunci.

Multumesc

buna!
din punctul meu de vedere ai cateva zile prea incarcate
1.marti, plecand din budva, daca vrei ca pe seara sa faci plaja si sa te plimbi prin brela, va insemna ca pe dubrovnik doar l-ai bifat. trebuie sa iei in calcul ca poti pierde ceva timp la granita/e,ca soseaua de coasta e aglomerata si cu siguranta veti dori sa opriti in unele locuri de pe traseu pt a admira peisajul.
2.miercuri, daca te induri sa te desparti de brela, fa-ti planul pt ceva timp de plaja la krka (adica plecati echipati). sa vizitezi parcul+plaja in brela e iar prea mult. poate faci rocada krka/split: adica dimineata plaja, apoi vizita split iar joi, in drum spre rovinj, vizitati krka. miercuri seara ar fi ''intrat'' si trogir ( spre miezul noptii insula e un freamat toata), insa a doua zi plecati la drum.
3.sambata: sa vizitezi venetia plecand din rovinj si intorcandu-te in trieste, mai bine n-o mai faci. daca insa vrei musai sa vezi venetia, mai bine iti iei o excursie cu vaporul din rovinj, prelungind cu o noapte cazarea aici si renuntand la cea din trieste.

#157
mirceamoldo

mirceamoldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2011
Multumesc de sfaturi, o sa le iau in considerare si mai vad din mers ce mai schimb :). O sa va povestesc cum a fost, cand revin.

#158
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postatupi, on 07 iulie 2015 - 13:10, said:

Budva este un fel de Eforie nord muult mai mare. O staČ›iune pestriČ›ă, aglomerată fără nimic memorabil.

Confirm Č™i eu frumuseČ›ea Kotorului si va recomand să urcaČ›i pe dealul din spatele cetăČ›ii. Este obositor dar priveliČ™tea este fantastică mai ales seara.

nu e asa de obositor ... trepte cam alunecoase, dar merita.
In Kotor am avut noroc chior ... pe cand de indepartam intra in golf o matahala de aia cu macar 2000 de oameni la bord ... imi imaginez cum ar fi gemut stradutele cetatii ....

Si plaja e buna ... aproape ca nu ai nevoie de pantofi de pietre pe ea ... peisajul e de vis, ai si de unde face sarituri ...

View Postflorinbad, on 07 iulie 2015 - 11:53, said:

Si eu recomand Rovinj, la superlativ totul!


Rovinj e de vizitat dimineata cat mai devreme ... ai culorile perfecte pentru fotografii ... la apus e sangeriu ...
Si acolo e recomandabil sa ai costum de baie ... cum cobori de la turn, daca mergi pe cea mai apropiata alee de mare gasesti un loc amenajat pentru baie ... inclusiv scari pentru iesirea din apa ... si loc de sarituri.

#159
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmirceamoldo, on 07 iulie 2015 - 10:17, said:

Deci, traseul e urmator:

Vineri, 10 Iulie, plecare din Brasov -> cazare in Hunedoara, Castelul Corvinilor (1 noapte)
Sambata 11 Iulie, plecare din Hunedoara -> cazare in Belgrad, vizita acolo. (1 noapte)
Duminica 12 Iulie, plecare din Belgrad -> cazare in Budva + plaja si vizita (2 nopti)
Marti, 14 Iulie, plecare din Budva -> vizita Dubrovnik  -> cazare Brela + plaja si vizita + 1 zi vizita Krka + plaja (2 nopti)
Joi, 16 Iulie, plecare din Brela -> vizita Split -> cazare in Pola si vizita prin zona si plaja (2 nopti)
Sambata, 18 Iulie, plecare din Pola -> vizita Venetia + seara cazare in Trieste (1 noapte)
Duminica, 19 Iulie, plecare din Trieste -> vizita Postojnia (slovenia) -> cazare Budapesta (1 noapte)
Luni, 20 Iulie, plecare Budapesta -> Brasov.

Pe masina am RNS510 de la VW, harti 2014, V12. O sa il fortez prin Lugoj atunci.

Multumesc

Cred ca tine de turism auto ce iti scriu eu acum.
N-ai treaba cu lugoj, vii deva-sacamas stanga-faget-inainte de traian vuia te bagi pe ciotul de autostrada pana la centura lugoj, apoi tm. Dezavantaj mare la tm e ca nu ai centura spre sud sa iesi spre moravita, pierzi ceva timp prin oras. In plus lugoj-tm e f aglomerat, abia asteptam sa trmine autostrada.
Ca si pont, daca alegi varianta prin resita, vezi ca ai un drum perfect lugoj-resita, 45-50 min prin cateva satuce si destul de pitoresc, te scoate langa resita la vreo 15-20 km. Ilfac saptamanal, garantez pt el.
Vacanta faina si rezistenta la condus, ca ai nevoie!
P.s de la hunedoara poti sa vii si hateg-caransebes-resita-oravita, iarasi, daca te iei dupa gps-ul tau.

Edited by denky, 07 July 2015 - 22:25.


#160
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Revin cu impresii dupa un concediu reusit in Croatia in perioada 30/07/2015 - 09/08/2015.
Am plecat pe urmatorul traseu:

1. Galati - Oravita
https://goo.gl/maps/8rSUI
Am stat 1 noapte in Oravita deoarece am vrut sa vedem si cascada Bigar. Acest drum a fost cel mai lung din toata excursia (750km). Am pierdut 1 ora jumate sa traversam centura de nord a Bucurestiului (era joi in jurul orei 10). In rest drumul a fost ok atat pe autostrada cat si portiunea Pitesti-Craiova si Craiova-Drobeta.
Ne-am cazat la Hotel Condor (cazare ok doar ca nu recomand camerele de pe spate - au vedere fix intr-un perete adiacent si e bezna si nu poti aerisi camera ok. Am insistat si ne-a dat intr-un final o camera pe fata)

2. Oravita - Plitvice (Grabovac)
https://goo.gl/maps/lsqMP
A doua zi am plecat spre Croatia cu destinatia Grabovac. Am iesit prin vama Naidas (a fost foarte liber, eram singurii in dimineata aia). Apoi am mers spre Belgrad pe drumuri judetene cu limitari de viteza de 80km/h si 40-50 in localitati. Era ceva politie prin localitati si am mers incetisor. In Belgrad se conduce catastrofal (mai rau ca in Bucuresti), toti se grabesc, nu semnalizeaza, claxoneaza, trebuie sa ai tupeu sa te bagi. Apoi am iesit in autostrada si am mers dunga cu 120km/h (limita max) pana la vama Batrovci. Acolo a fost aglomerat si am asteptat cam 1 ora, insa pe celalalt sens coada era de cativa km si cred ca se statea 3-4 ore lejer. Apoi am mers cu 130km/h pana in Zagreb. Am oprit la o benzinarie unde am platit cu euro si am cerut sa primesc rest in kune (monezi) pt a avea bani de parcare in Zagreb.
In Zagreb am parcat masina aici: https://goo.gl/maps/UUyce unde am platit 10kn/zi (e parcare de zona IV foarte bine pozitionata, in zona I e 6kn/ora si in zona II 3kn/ora, doar ca timpul maxim de parcare e de 2-3 ore in aceste zone).
Ne-am plimbat prin Zagreb (frumos oras, cred ca merita un city-break de 1-2 zile), apoi am cautat o casa de schimb valutar pr a schimba euro in kune. Desi gasisem pe net cursuri valutare ok, la fata locului erau altele. Spre surprinderea noastra am gasit un curs de schimb extrem de convenabil de 7,57 kn / 1 euro la o banca (KentBank parca).
Am plecat din Zagreb spre Grabovac, unde ne-a prins seara pe drumurile virajate din zona si era plin de nemti/austrieci/elvetieni care goneau cu bolizii pe acolo. In schimb drumurile excelente (atat ca asfalt cat si ca marcaje).
Am ajuns la Rene House, vila unde ne-am cazat. Cand am ajuns era un frig de ziceai ca a venit toamna. Erau 11 grade noaptea, iar noi nu aveam haine prea groase.
A doua zi am fost si am vizitat parcul Plitvice (mai multe despre aceasta voi posta in topicul dedicat aici http://forum.softped...0#entry17681513

3. Plitvice - Makarska
https://goo.gl/maps/xjXMP
Dupa Plitvice aveam in plan sa vizitam 1-2 ore Zadar si apoi sa ajungem in Makarska unde aveam cazare. Doar ca dat fiind faptul ca am stat in Plitvice pana pe la ora 17:00 si mai apoi am prins un ambuteiaj de 1 ora mers bara la bara pe autostrada, am decis sa nu mai oprim in Zadar. Sunt multe tuneluri in aceasta zona pe autostrada cu limitari de 80-100km/h si coroborat cu aglomeratia de la inceput de august au fost ambuteiaje. Dupa ce am trecut de Zadar drumul a fost ok.
Am ajuns tot noaptea in Makarska unde ne-am cazat la Apartments Alagic, unde am stat 4 nopti. Cazarea a fost excelenta si asta s-a datorat si gazdelor care au fost inca de la venirea noastra extrem de primitoare. Am fost asteptati cu un platou de prosciutto, legume, paine, plus un o sticla de vin de casa si o sticla de apa minerala. Gazdele (2 persoane mai in varsta sot-sotie nu stiu decat croata si germana, in schimb baiatul lor si fata stiu engleza binisor si ne-au dat mai multe sfaturi utile). Am parcat gratis pe un loc rezervat de ei 2 vile mai sus, iar in ultima zi am lasat masina chiar langa vila (aleea de acces este insa extrem de ingusta). Zilnic se facea curat in camere si se schimbau prosoapele. Balconul avea o masuta, 2 scaune si umbrela si se putea admira si muntele in stanga si marea in dreapta. F frumos. La plecare ne-au oferit si o sticla de rachiu din vin si o floricica din ghiveci pt a o planta acasa.
In prima zi  petrecuta in Makarska am fost la plaja, aglomertie destul de mare dar apa extrem de calda si de limpede. In Makarsa am mancat cea mai buna inghetata (mai buna si ca cele din Florenta), aveai o groaza de sortimente si variante de cornet.
In a doua zi la sfaturile gazdei am ales se mergem cu o barca in croaziera spre insula Brac (Bol) sa vedem si celebra plaja Zlatni Rat. Initial noi vroiam sa luam feribotul si sa ne plimbam pe acolo cu masina, doar ca am facut o alegere mult ma buna. Feribotul este micut si nu incap f multe masini plus ca pretul este mare (dus-intors: 452 kn 2 pers plus masina). In schimb am mers cu barca Calypso la pretul de 400 kn (2 pers). Plecarea a fost la 8:30 am mers 2h pana in insula Hvar, unde am stat 1h in Jelsa apoi spre Brac, unde am stat 4h in Bol (Zlatni Rat) si inca 2h drumul de intoarcere . In pret a fost inclusa si o masa (peste la gratar, sau piept de pui sau legume) plus un pahar de vin/suc. In rest aveam bar contra cost. Croaziera a fost foarte interesanta si a fost si muzica si distratie (desi au fost cativa asa-zisi germani, care erau turci toata ziua si cam faceau galagie).
Oricum plaja Zlatni Rat merita vizitata, apa este mai lina si mai calda pe latura estica si mai agitata si un pic mai rece pe latura vestica.
A treia zi am fost sa vizitam Trogir si Split. Foarte frumoase si orasele si drumul de coasta. Am gasit parcare in Trogir cu 8kn/ora in apropiere de centrul vechi, iar in Split am parcat gratis intr-o parcare mare situata aici: https://goo.gl/maps/9JXQb In centru era 5kn/ora (deci ok pt cine nu sta mult)

4. Makarska - Dubrovnik
https://goo.gl/maps/yPOHA
Am plecat apoi pe drumul de coasta spre Dubrovnik. Drumul este de vis cu panorame la tot pasul, muntele pe o parte, marea in cealalta. Am trecut granita cu Bosnia rapid, nu au cerut nici un document in afara de buletine, pe altii parca ii controlau mai mult, noi nu am avut probleme.
Ne-am cazat la Apartments Xandy (apartament situat la ultimul etaj al unui centru comercial, utilat complet, parcare gratis, statie de autobuz aproape, supermarket in zona. Ok cazarea si desi pretul a fost maricel, comparativ cu alte cazari din Dubrovnik chiar este o alegere f buna. (Dubrovnik este un oras extrem de scump, comparativ cu restul Croatiei).
Ne-am plimbat prin centrul vechi, am urcat pe ziduri a doua zi, am vizitat si Fort Lovrijenac (Red Keep din King’s Landing pt fanii Game of Thrones). Am prins insa 2 zile cu o caldura extrema (38-40 grade) - nici in Spania nu am trait asa calduri.
Am vrut sa urcam cu telecabina sa vedem apusul, insa a fost innorat si telecabina nu a functionat pret de cateva ore, insa am ramas in minte cu imaginea centrului vechi dupa apus cand zidurile cetatii sunt in lumina reflectoarelor si lumea sta pe trepte sau la terase.
In schimb am ramas dezgustat de o banca din Dubrovnik unde am vrut sa schimbam kuna inapoi in euro si o cucoana de acolo a vrut sa ne traga in piept. Mai intai a printat un curs de schimb in alte valute si l-a pus deasupra cursului euro dupa care eu ii dadusem 620 kn (si trebuia sa primesc cam 81 euro). Initial a zis ca-mi da 75 euro dupa care vazand ca am intrebat cat e cursu si scotand telefonul sa calculez imi zice “scuze 80 euro” si ma pune sa semnez pe o hartie pe care scria ca i-as fi dat 609 kune. I-am explicat ca i-am dat 620 si dupa ceva discutii foarte revoltata imi da 80 euro si 10 kune inapoi. Am luat banii si am plecat. Daca nu ma grabeam cred ca nici nu mai schimbam acolo. Nu imi amintesc cum se numeste banca (pe street view vad ca e in constructie cladirea unde era), insa e bine sa fii cu ochii in 4.

5. Dubrovnik - Kotor - Zabljak
https://goo.gl/maps/EoOHJ
Am parasit Croatia si ne indreptam spre casa cu destinatia intermediara Zabljak (pt ca drumul era f obositor daca il faceam dintr-o bucata). La vama in Muntenegru s-a stat cateva minute, a fost pt prima data cand pe langa buletine ne-au cerut si cartea verde. Nu au fost probleme. Am alimentat din Muntenegru cu benzina top 100 la un pret f bun (echivalentul la 95 la noi). Apoi in apropiere de Herceg Novi cand tocmai discutam ca am scapat de croati (care cica ar cere sa ai becuri de rezerva in masina), observ din greseala in masina din fata faptul ca farul stang nu mai lumineaza. Cobor si constat acest lucru si caut pe GPS un service auto in zona. Am fost directionat pe o straduta, am intrebat si 2 localnici care nu stiu o boaba de engleza si in cele din urma am gasit un service destul de rapid. (era vineri dimineata). Imediat a venit un tip, mi-a schimbat becul si mi-a cerut 8 euro. I-am dat 10 euro (nici nu aveam marunt si eram si bucuros ca am rezolvat asa repede). Mi-a multumit omuletul si era in culmea fericirii. Ma gandesc cum ar fi fost daca s-ar fi ars becul prin serpentine si noaptea fiind. Am plecat spre Kotor, unde am parcat masina aici: https://goo.gl/maps/phxN7 (1 euro pe ora parca). Am vizitat orasul pret de vreo 2 ore pe o caldura extrema (la fel de cald ca in Dubrovnik, poate mai cald).
Ce am observat insa este ca muntenegrenii nu sunt prea ingrijiti si este multa mizerie (atat in benzinarii, cat si in Kotor sau la cazarea unde am stat).
Ne tot gandeam daca sa urcam sa vedem orasul de sus cand brusc s-a innorat si a inceput o ploaie torentiala (noroc ca am ajuns la masina la timp). S-a racorit brusc spre 26 grade si am plecat spre Zabljak. Drumul spre surprinderea mea a fost foarte bun (ca si asfalt), cel mai virajat in apropiere de Savnik, dar nimic de speriat cum zic unii. Recomand aceasta ruta pt traversarea Muntenegrului.
Am ajuns spre seara la Zabljak unde ne-am cazat la Camp Razvršje. Cei de acolo nu stiu o boaba engleza cu toate astea ne-am inteles cu ei si oamenii au fost f primitori si ne-au oferit palinca din partea casei. Am si mancat acolo si am baut bere la preturi f bune (o bere 1 euro, fata de 2-3 cat era in Croatia). Cazarea a fost ok pt o seara (desi era cam mizerie atat la baie cat si in bucatarie).
A doua zi a venit Miso, seful pensiunii, un om super de treaba, care ne-a servit cu cafea, ne-a dat o harta si un dvd cu parcul national Durmitor si o carte de vizita in limba romana spunandu-ne ca data viitoare sa trimitem mail direct si sa nu mai rezervam prin booking si ne ofera un pret si mai bun.
Am plecat apoi spre lacul negru (Crno Jezero) care se afla in Zabljak. Am fi putut mers pe jos traseu de 30 min prin padure, dar ne grabeam spre casa asa ca am luat masina si am intrat pe la intrarea principala unde se plateste 3 euro intrarea si 2 euro parcarea. Lacul este inconjurat de munti si paduri, gen lacul Sf. Ana doar ca mai putin turistic si mai salbatic (nu vedeai gratare si locuri de scaldat). Ne-a placut f mult, in padure se puteau gasi fragi, zmeura, iar pe marginea drumului erau o multime de standuri cu fructe de padure.

6. Zabljak - Orsova
https://goo.gl/maps/flLIq
La plecare am trecut pe podul Tara, unde am poposit pt cateva poze si am admirat privelistea canionului Tara (cel mai mare din Europa si al 2 lea din lume dupa Colorado). Impresionant. Apoi am urmat drumul spre granita cu Serbia unde nu am stat prea mult la vama.
In Serbia m-am tinut dupa “localnici” daca mergeau cat de cat repede si ok si nu am avut probleme (nici nu am vazut prea multe echipaje de politie). Drumurile in Serbia insa sunt proaste (peticite si nu la fel de bine semnalizate). Macar benzina e mai iefitina. Am intrat si pe autostrada Batocina - Pozarevac si acolo s-a mers ok. Apoi in Pozarevac am avut alt incident. Drumul principal era in lucru si GPS-ul m-a redirectionat pe alte strazi, unde ne-am intalnit si cu o masina de DJ (se intorceau si ei in tara dar pe la Vidin nu pe la Portile de fier). Am mers dupa GPS si in urma celor din Dolj cand la un moment dat iar se bloca drumul si am virat stanga pe o portiune de drum care era semnalizata cu drum infundat cu speranta ca vom iesi la drumul mare. In capat drumul era blocat si politia era prezenta. Ne-a oprit pe amandoi si mai era si o masina de Bucuresti oprita. Dupa ceva discutii si explicatii (politistul macar stia engleza) am inteles ca drumul era inchis circulatiei intre ora 14:00 -20:00 parca. (era sambata). I-am explicat ca GPS-ul ne-a redirectionat, ca e prima oara cand tranzitam orasul, etc si ne-a lasat sa plecam. Cred ca si pe restul masinilor. Apoi a urmat drumul spre clisura dunarii, drum prost, peticit, dar liber. Ajunsi pe clisura se facuse noapte, drumul cat de cat ok, dar oboseala isi spunea cuvantul si abia asteptam sa intram in tara. La PF nu am stat mult (eram cam 6-7 masini). Ne-am cazat la Hotel Clipa in Drobeta Tn. Severin (curat, spatios, mic dejun ok).

7. Orsova - Galati
https://goo.gl/maps/zedbP
A doua zi am mers cu salupa sa vedem Cazanele Dunarii, statuia lui Decebal, pestera Veterani, dupa care am plecat din Orsova spre Galati pe acelasi drum. De data asta ne-am grabit si am mers alert fara opriri si am facut sub 8 ore. Centura de nord a Bucurestiului de data asta (duminica seara) era destul de libera si s-a mers ok.
In concluzie a fost o vacanta super reusita, desi obositoare pe alocuri, a meritat pe deplin.

Alte informatii utile:

Pentru preturile autostrazilor intrati pe:
http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist pt Croatia
si http://www.putevi-sr...=sr&Itemid=2239 pt Serbia.
Am platit atat cat scrie si pe net, respectiv:
Lipovac - Zagreb Istok 122kn
Lucko - Karlovac 19kn
Gornja Ploca - Zagvozd 101kn
Simanovci - Sid 340 RSD
Batocina - Pozarevac 170 RSD
Ca sa va faceti o idee de pret in Croatia e aprox 5.5 euro / 100km iar in Serbia undeva la 2.7 euro / 100km, ceea ce nu mi se pare mult avand in vedere timpul castigat.

Am alimentat cu benzina din Serbia de la Mol (benz 95 aprox 1.27 euro/L) si OMV (benz 95 aprox 1.31 euro/L), din Croatia de la Crodux (benz 95 aprox 1.37 euro/L), din Muntenegru de la Petrol (benz 100 aprox 1.35 euro/L). Alte benzinarii ok sunt INA, EKO.
In afara de parcarile platite (doar cu monede kuna) am mai platit tunelul nou construit inspre Makarska (20 kn)

Peste tot am folosit cardul in benzinarii si pe autostrada, iar in Croatia am platit in kune. Ajuns acasa am constatat ca plata cu cardul a fost ok cursul fiind destul de apropiat fata de cum am schimbat noi euro in kune.

In Dubrovnik daca vreti sa vizitati zidurile recomand Dubrovnik card. Cardul de 1 zi costa 135kn luat online si ai intrare gratis pe ziduri (unde ai fi dat 100kn), plus transport gratis 24h (doar o calatorie costa 12kn), plus reduceri 10-15% la multe restaurante.

Ca si GPS am folosit iGO primo (pe un galaxy S5) cu ultimele harti HERE, iar in tara am folosit Waze. Ca GPS pietonal OsmAnd+ unde am salvat multe obiective de vizitat.

Sper ca nu v-am plictisit cu intreaga mea povestioara si daca mai aveti intrebari voi incerca sa raspund. Numai bine si concediu placut celor ce urmeaza sa plece.

#161
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
In Zagreb recomanzi un loc unde se poate manca, aproape de parcare? Cam ce se poate vizita in 3-4 ore?

#162
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Nu am stat decat cateva ore in Zagreb. Terase/restaurante erau destule prin centru si pe stradutele de langa, insa nu iti pot recomanda vreunul. Cel mai bine cauti pe tripadvisor un restaurant ok.
De la parcarea mentionata mai sus am mers pe jos cam pe traseul asta: https://goo.gl/maps/vrdi2
Se traverseaza prin pasaj gara, apoi Park Zrinjevac, am urcat cu funicularul pt a vedea si St. Mark's Church si apoi am coborat pe stradute spre Catedrala si apoi ne-am plimbat pe stradutele din jur. Mai erau vreo 2-3 muzee pe traseu insa nu am intrat in ele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate