Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandari blender raw food

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
Cristinadobre

Cristinadobre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2015
Unde pot gasi blenderul Magimix si la ce pret?multumesc

#38
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pe net. La preț bun.

#39
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Stie cineva ceva de blenderele Optimum? Ei se lauda mult ca concureaza cu Vitamix si Blendtec dar in afara de site-ul lor nu gasesc pareri despre ele
http://www.froothie....rs/optimum-9200

Edited by cibibikeru, 05 September 2015 - 13:37.


#40
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004
1. Oare de ce nu se găsesc alte păreri?
Blenderele Optimum sunt Made in China și rebrenduite.
Singurul lor atu de marketing este reclama masivă prin Google AdWords împotriva Vitamix și Blendtec și câteva "testimoniale / recenzii" de pe site-ul lor.
Filmele comparative sunt niște făcături de tip Teleshopping.

2. Cei care intenționează să cumpere blenderele aduse ilegal din SUA și vândute pe diverse siteuri de anunțuri trebuie să știe că nici un aparat alimentat printr-un transformator nu beneficiază de garanție, nici în Europa, nici în SUA. Pentru confirmare întrebați orice reprezentant oficial (pentru Vitamix România: Quark Srl și Jo Grup) sau scrieți la Vitamix SUA. Același lucru se aplică și la celelalte branduri aduse ilegal în România. Deja sunt cereri de reparare în garanție ale aparatelor cu motoare alimentate la 120V printr-un transformator, reparații nu se fac nici măcar contra cost.

Aparatele fabricate pentru Europa au motorul construit special pentru alimentare la 220-240V / 50Hz și au în plus un filtru de interferențe electromagnetice și o protecție termică. Datorită frecvenței de alimentare mai mici din Europa (50 Hz față de 60 Hz în SUA) motorul alimentat prin transformator se încălzește și nu atinge turația maximă - deci nu funcționează în parametrii nominali. Datorită încălzirii apare o uzură mult mai rapidă.

Vitamix, Excalibur etc. nu acordă garanție internațională, garanția fiind acordată numai de reprezentanții (importatorii) locali, în baza unui certificat de garanție și a unui document fiscal de cumpărare. Ori nici unul din cei care vând la negru aceste aparate nu vă oferă nici unul din aceste documente.

#41
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004
Acelasi lucru si pentru Blendtec:
Conditiile de garantie de pe site-ul Blendtec - la punctul 4 și 5:
4. Does this warranty apply to blenders purchased outside of the US?
Blenders purchased internationally are warrantied by the dealer who sold the blender. See the dealer you purchased your blender from for information about your warranty.
5. I purchased my blender in the US, but moved out of the country. Is my blender still covered?
Due to differences in voltage and variations in the stability of electrical power systems internationally, electrical damage that may occur to the blender outside of the US and Canada is not covered under the warranty.

Așa că nu vă lăsați păcăliți de minciunile celor care încearcă să vi le vândă ilegal și care vă spun că aveți garanție internațională. Sunt numai minciuni.

#42
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

View Postionuts71, on 05 septembrie 2015 - 18:27, said:

1. Oare de ce nu se găsesc alte păreri?
Blenderele Optimum sunt Made in China și rebrenduite.
Singurul lor atu de marketing este reclama masivă prin Google AdWords împotriva Vitamix Č™i Blendtec Č™i câteva "testimoniale / recenzii" de pe site-ul lor.
Filmele comparative sunt niČ™te făcături de tip Teleshopping.

Dupa mai multe cautari am gasit cateva discutii si filmulete despre optimum 9400, presupusul concurent direct al lui vitamix 5200, pe site-ul oficial scrie 30 zile de proba cu garantia returnarii banilor, nu e tocmai ieftin la 1700 lei cu garantie 5 ani sau 2000 cu garantia optionala de 10 ani.
Esti sigur ca este teapa sau doar presupui?

Edited by cibibikeru, 06 September 2015 - 17:05.


#43
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Mai sunt si cele 614 review-uri pe
http://www.productre...ating=4#reviews, din care vreo 20-30 au avut probleme aparent rezolvate in garantie.

Mi se pare greu de crezut ca au inventat sau ca au mituit sute de utilizatori pe respectivul website pe care se gasesc review-uri si la alte blendere + multe produse (inclusiv vitamix)

Edited by cibibikeru, 06 September 2015 - 17:48.


#44
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004
Nu am spus ca Optimum este teapa, Am spus numai ca nu ei sunt producatorii, aparatul fiind facut in China - de aia cred ca pretul este mult prea mare. Mi se pare ca am vazut o copie similara a acestor blendere in Metro (desigur sub un alt brand).
Si am mai spus ca filmele sunt facute ca sa iasa in avantaj produsul lor (ca si la tigaile ceramice de la telesopping unde puneau flacara direct pe tigaia concurentei si la tigaile lor tineau flacara la 1-2 cm distanta de suprafata ceramica).

Teapa este garantia promovata de cei care aduc ilegal blenderele din SUA, avand in vedere ca aparatele alimentate prin transformator isi pierd automat garantia.

#45
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Eu am cautat filmulete si teste de la persoane impartiale, pe diferite forumuri, chiar si pe amazon sunt review-uri, toata lumea le lauda, acum nu stiu ce sa zic..

#46
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011
Eu va sfatuiesc sa cititi conditiile de garantie de la Optimum, par de incredere :-)
"Produsele noastre vin cu garanție și nu pot fi excluse. în afara legislației privind protecția consumatorilor din Australia. Aveți dreptul la o înlocuire sau restituire pentru o defecțiune majoră și la compensații pentru orice alte pierderi previzibile sau pagube. De asemenea, aveți dreptul de a vi se repara sau înlocui bunurile în cazul în care mărfurile nu sunt de o calitate acceptabilă și defecțiunea nu se adaugă alteia."

#47
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am cumparat asa ceva din Kaufland la 99 ron. De fapt am cumparat vreo 5 bucati pentru tot familionul ca mi-a placut ce iese din el.....Garantie 3 ani in orice magazin Kaufland

Edited by Clovis, 06 September 2015 - 21:17.


#48
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005


View PostVanellou, on 06 septembrie 2015 - 20:59, said:

Eu va sfatuiesc sa cititi conditiile de garantie de la Optimum, par de incredere :-)
"Produsele noastre vin cu garanție și nu pot fi excluse. în afara legislației privind protecția consumatorilor din Australia. Aveți dreptul la o înlocuire sau restituire pentru o defecțiune majoră și la compensații pentru orice alte pierderi previzibile sau pagube. De asemenea, aveți dreptul de a vi se repara sau înlocui bunurile în cazul în care mărfurile nu sunt de o calitate acceptabilă și defecțiunea nu se adaugă alteia."

Este o traducere nu foarte buna a ceea ce este pe site-ul oficial, nu stiu daca varianta romaneasca a site-ului froothie este "oficiala", am trimis un e-mail sa intreb, conditiile de garantie sunt in acest link de pe site-ul .au
http://www.froothie....r_v4-ONLINE.pdf

View PostClovis, on 06 septembrie 2015 - 21:16, said:

Eu am cumparat asa ceva din Kaufland la 99 ron. De fapt am cumparat vreo 5 bucati pentru tot familionul ca mi-a placut ce iese din el.....Garantie 3 ani in orice magazin Kaufland
Stie sa faca unt de arahide?

#49
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011
"Este o traducere nu foarte buna a ceea ce este pe site-ul oficial, nu stiu daca varianta romaneasca a site-ului froothie este "oficiala", am trimis un e-mail sa intreb, conditiile de garantie sunt in acest link de pe site-ul .au
http://www.froothie...._v4-ONLINE.pdf"


Asa m-am gandit si eu. In acest caz, probabil mai multe informatii sunt traduse "nu foarte bine" sau poate nu sunt oficiale, deci e greu de facut o parere cu privire la serviciile after-sales din Romania, foarte importante avand in vedere si parerile de mai sus. Daca conditiile de garantie sunt cele din link-ul tau, banuiesc ca nu trebuie trimis produsul in Australia pentru service :-).

Edited by Vanellou, 07 September 2015 - 22:27.


#50
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Raspunsul primit de la froothie legat de varianta Ro a site-ului:

"Froothie is an Australian company with branches around the world, see www.froothieinternational.com, having sold tens of thousands of machines worldwide with great reviews. As Froothie Romania has just launched it has not been added to the international website yet which will follow within the next days.

Optimum is an Australian-owned company, based in Melbourne. The Optimum blenders are manufactured in Taiwan, Japan and Europe and assembled at an ISO9000 and ISO9001 certified factories in Taiwan and Korea (the 8200 and 9200 blenders and the 400, 500 and 600 juicer currently outsourced manufacturing to China). The Optimum© factory is based in Taiwan, Australian-owned, and the best-selling Optimum 9400 is manufactured and assembled in-house at the Taiwan factory; more information here: www.optimumblender.com.

More details about their Quality Control standards available here: http://www.optimumbl...-standard.html"

#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcibibikeru, on 07 septembrie 2015 - 17:24, said:


Stie sa faca unt de arahide?
Cred ca face dar trebuie sa-i cumperi niste accesorii care mai costa 100 ron....

Edited by Clovis, 10 September 2015 - 18:03.


#52
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
Ce imi sugerati din cele doua blendere : Blender Artisan bucatarienaid sau Magimix ?
Avantajul pe care il vad la blenderul bucatarieaid este fapul ca se ofera in pachet si un vas mai mic de 0.7 pe cand la magimix acesta costa 250 ron.

Aveti careva dintre voi aceste produse acasa ?
Multumesc !

Edited by Nicu.S, 14 January 2016 - 23:30.


#53
cdiaconu

cdiaconu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2011
ce parere aveti de modelul asta de blender? pare ok, cu mecanism metalic integral si garantie 5 ani... Blender Oster Reversible BRLY07-Z00-050, 600 W
http://www.emag.ro/b...0/pd/DB0HRMBBM/

#54
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

View PostNicu.S, on 14 ianuarie 2016 - 23:29, said:

Ce imi sugerati din cele doua blendere : Blender Artisan bucatarienaid sau Magimix ?
Avantajul pe care il vad la blenderul bucatarieaid este fapul ca se ofera in pachet si un vas mai mic de 0.7 pe cand la magimix acesta costa 250 ron.

Aveti careva dintre voi aceste produse acasa ?
Multumesc !
Si eu oscilez intre Magimix si bucatarieaid Diamond, la Magimix mi se par exagerat de mici lamele si nu gasesc review-uri pe nicaieri in timp ce bucatarieaid e destul de laudat.

Edited by cibibikeru, 28 January 2016 - 23:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate