Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

adunarea crestinilor autentici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#91
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postenohabel, on 24 ianuarie 2014 - 01:42, said:

Ce inseamna a fi un crestin autentic ?

Adica cine se califica si ce conditii sunt necesare pentru a fi un crestin autentic ???
Pai tu esti initiatorul topicului si cel ce vrea sa stranga intr-un grup pe toti crestinii autentici. In mod sigur trebuie sa ai un mod de a-i defini, deci sa te auzim.

View Postmario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 02:03, said:

Biserici autentice sunt doar două. Cele apostolice.
Mai au si alte denumiri sau moduri de a le recunoaste? Ca nu stiu de care vorbesti si nu vad in Scriptura doua biserici apostolice... de fapt, nu vad nicio "biserica apostolica", deci simte-te liber sa detaliezi putin.

Edited by kruger, 24 January 2014 - 12:19.


#92
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 24 ianuarie 2014 - 12:19, said:

Mai au si alte denumiri sau moduri de a le recunoaste? Ca nu stiu de care vorbesti si nu vad in Scriptura doua biserici apostolice... de fapt, nu vad nicio "biserica apostolica", deci simte-te liber sa detaliezi putin.
Cum să vezi, dacă nu te uiți și într-o carte de istorie a creștinismului?

#93
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 01:47, said:

creștinul nu neapărat trebuie să facă parte din vreun cult.


Mario, treci la oaste ?

#94
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 14:13, said:

Cum să vezi, dacă nu te uiți și într-o carte de istorie a creștinismului?
Pai ai facut o declaratie destul de categorica si credeam ca te bazezi pe Scriptura. Dar vad acum ca ai la baza cartile de istorie a crestinismului...e clar

#95
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postkruger, on 24 ianuarie 2014 - 14:48, said:

Pai ai facut o declaratie destul de categorica si credeam ca te bazezi pe Scriptura. Dar vad acum ca ai la baza cartile de istorie a crestinismului...e clar
si scriptura te face crestin?

#96
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 24 ianuarie 2014 - 14:48, said:

Pai ai facut o declaratie destul de categorica si credeam ca te bazezi pe Scriptura. Dar vad acum ca ai la baza cartile de istorie a crestinismului...e clar


Brain_try to use it.jpg

#97
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postkruger, on 24 ianuarie 2014 - 12:19, said:

Pai tu esti initiatorul topicului si cel ce vrea sa stranga intr-un grup pe toti crestinii autentici. In mod sigur trebuie sa ai un mod de a-i defini, deci sa te auzim.

M-da, trebuie sa recunosc ca era doar o provocare si am vrut sa oxigenez putin forumul, stiam din start ca nimeni nu se inscrie si nici nu am calitati de lider, m-ar interesa totusi un grup comando 2 evanghelisti buni si un grup vocal, eu doar sa asigur deplasarile...si in Tg Mures se poate realiza asta
Un crestin autentic este cel care isi recunoaste toate pacatele si slabiciunile care ii iubeste pe frati si pe oameni care este darnic si milos si iertator etc etc restul scrie in biblie

#98
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postenohabel, on 24 ianuarie 2014 - 16:49, said:

M-da, trebuie sa recunosc ca era doar o provocare si am vrut sa oxigenez putin forumul, stiam din start ca nimeni nu se inscrie si nici nu am calitati de lider, m-ar interesa totusi un grup comando 2 evanghelisti buni si un grup vocal, eu doar sa asigur deplasarile...si in Tg Mures se poate realiza asta
Un crestin autentic este cel care isi recunoaste toate pacatele si slabiciunile care ii iubeste pe frati si pe oameni care este darnic si milos si iertator etc etc restul scrie in biblie
Dacă dai vinul de împărtășanie, hai că vin eu să vă catehizez. Să fie franțuzesc, roșu. Bordeaux sau Côtes du Rhône, de preferință. :icecream:

Edited by mario_bril, 24 January 2014 - 17:16.


#99
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postmario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 17:15, said:


Dacă dai vinul de împărtășanie, hai că vin eu să vă catehizez. Să fie franțuzesc, roșu. Bordeaux sau Côtes du Rhône, de preferință. :icecream:
Omule trebuie sa ne ocupam de cele spirituale in primul rand, ca daca vii incoace eu trebuie sa te scufund in apa apoi gasim noi ceva de baut

#100
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 02:03, said:

Biserici autentice sunt doar două. Cele apostolice
te referi cumva la cele doua "coarne" ale fiarei a doua=prorocul mincinos?  Posted Image

#101
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postenohabel, on 24 ianuarie 2014 - 18:03, said:

Omule trebuie sa ne ocupam de cele spirituale in primul rand, ca daca vii incoace eu trebuie sa te scufund in apa apoi gasim noi ceva de baut
Eu credeam că vin să vă catehizez, nu la cursuri de scafandri. :icecream:

#102
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postenohabel, on 24 ianuarie 2014 - 18:03, said:

Omule trebuie sa ne ocupam de cele spirituale in primul rand, ca daca vii incoace eu trebuie sa te scufund in apa apoi gasim noi ceva de baut

Tu cred ca mai degraba gasesti o sticla de wiskey decat o Biblie, prin casa...[ http://oi39.tinypic.com/2n6fyth.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostThinkAbout, on 24 ianuarie 2014 - 14:55, said:

si scriptura te face crestin?
N-am zis niciodata asta ... si nici nu discutam cu mario despre ce face pe un crestin, ci despre afirmatia lui ca exista 2 biserici autentice.


View Postmario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 15:23, said:

Tu asa iti folosesti creierul, folosind cartile de istorie ca baza pentru invatatura? Nu stii expresia: "Books can be deceiving" ?

Intotdeauna ma distreaza astia daca fac niste prostii monumentale si apoi fac misto de cei care le evita. Pai la un subiect asa important precum "autenticitatea bisericii", tu te bazezi pe cartile de istorie si te minunezi ca nu toata lumea e la fel de naiva ca tine.

View Postenohabel, on 24 ianuarie 2014 - 16:49, said:

M-da, trebuie sa recunosc ca era doar o provocare si am vrut sa oxigenez putin forumul, stiam din start ca nimeni nu se inscrie si nici nu am calitati de lider, m-ar interesa totusi un grup comando 2 evanghelisti buni si un grup vocal, eu doar sa asigur deplasarile...si in Tg Mures se poate realiza asta
Dumnezeu sa te ajute la asta, pentru initiativa e foarte buna.

View Postenohabel, on 24 ianuarie 2014 - 16:49, said:

Un crestin autentic este cel care isi recunoaste toate pacatele si slabiciunile care ii iubeste pe frati si pe oameni care este darnic si milos si iertator etc etc restul scrie in biblie
Practic, un om care face niste fapte bune... trist. Nu e de mirare ca, de fiecare data cand intreb pe un om cu aceleasi convingeri ca ale tale: "esti tu un copil al lui Dumnezeu?" , primesc raspunsuri in 2 peri, sau fortate. Ei au o traditie in spate (membri ai unui cult recunoscut, cu oameni mari in istoria lui, etc etc), un program plin de activitati crestine, zel pentru raspandirea Evangheliei, afectiune pentru frati ... dar daca ii intrebi ceva esential, daca ii intrebi ce anume ii defineste pe ei ca si copii ai lui Dumnezeu, ori se blocheaza ori raspund aiurea.  Posted Image

Cum poate un orb sa calauzeasca pe alt orb, enohabel si de ce te-ar asculta un pacatos pe tine si pe trupa ta de comando crestin, cand tu vii la ei si le spui sa-si recunoasca pacatele/slabiciunile, sa iubeasca pe toata lumea si sa respecte ce scrie in Biblie?  Ascultatorul nu intelege "ce vinzi" si pe el il intereseaza asta, ca asa e omul ("ma ce vrea asta de la mine?"), iar daca nu-i dai un motiv bun ca sa te asculte, va gasi el multe motive proaste. Ex: "astia sunt pocaiti, vor sa faca adepti si apoi le cer 10% din venitul lunar ... niste hoti." (nu spune ca nu ai auzit de cazuri de astea).

Deci gandeste-te bine de unde vine dorinta asta sa faci evanghelizare si vezi sa nu cumva sa fie o ravna fara pricepere. De asta au si martorii lu' Iehova, care sunt super activi in misiunea lor de a predica "evanghelia imparatiei" ... adica aia cum ca Isus te iubeste, dar daca nu te supui Lui, o sa Il vezi mai tarziu ca Apolion, Distrugatorul, care va veni pe pamant si te va nimici.

Edited by kruger, 27 January 2014 - 19:51.


#104
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Probabil se gindea ca studiind scriptura iti faci o idee despre cum ar trebui sa fie o bissrica dincolo de succesiunea ei apostolica.

Desi putem am zice judeca drept totusi suma realitatilor unei biserici este data de mai multi factori diversi asa incit lucrurile nu sta in alb sau negru ci cumva baltat cu gri.

Referitor la un grup pe forum care sa apere crestinusmul de ideile eretice ideea nu este rea insa trebuie stabilite limitele de comun acord intre ce este si nu este eretic avind in atentie ca nici noi nu le stim pe toate inca descoperim . Apoi trebuie sa tinem seama de puterea de a purta de care depinde o intelege mai buna o descoperire mai adinca pina acolo incut pare eretica altora .
Macar sa dezbatem intre noi diverse teme in mod civilizat si tot ar fi un inceput .

Ce putem spune despre promisiunea ca vom avea parte de calauzire in tot adevarul care sa inlocuiasca pe cel doar in parte ?
Pavel spunea ca vom avea parte de el atunci cind va veni pe pamant ceea ce se numeste desavarsire.
uneiri tradus aceea al.carei nume este desavirsire.

La acest subiect dogmele bisericilor majoritare spun ca acest adevar a si venit prin parintii bisericii si esre concretizat in dogma fara sa existe o exegeza completa unele lucruri raman inca taine .

Preceptele protestante spun ca aceasta cunoastere deplina nu se refera la pamant ci noi ne vom afla pe pamant cind vom fi luati la cer facuti desavirsiti si uneori chiar ca dupa noi nu va mai existaumanitate pe pamint o mie de ani. Pt ca nu stiu care profetie ar fi conditionala si restul din vt nu se vor mai implini fiind cumva de rezerva . Intre care si cele care spun ca pamintul se va umple de cunoasterea Domnului etc.
Care din cele trei sau mai multe variante posibile e cea adevarata ?

Edited by mihao37, 29 January 2014 - 16:26.


#105
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Limitele ar trebui sa le stii deja, stimabile. Scriptura le determina, insa niciun bisericos nu vrea sa renunte la greselile bisericii sale, dupa cum si Domnul a zis ca nu merge sa pui vin nou in burdufuri vechi. Da' mai greu, asa cu intelesul duhovnicesc, deh....

#106
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostSfantul Jakob, on 29 ianuarie 2014 - 23:25, said:

Scriptura vorbește în repetate rânduri despre unitatea creștină. Este un subiect extraordinar de frumos dar care ție îți displace profund: toți creștinii autentici din toate națiunile, din toate veacurile, indiferent de confesiunea creștină în care ar viețui, sunt una. Trăiesc în unitate. Deja. Cel care a realizat această unitate este Hristos. Duhul Sfânt continuă această lucrare. Slăvit să fie Domnul.
Ia vedeti putin ce zice crestinul acesta autentic, ca Duhul sfant uneste pe toti crestinii, dar le da invataturi diferite.

#107
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Limitele ereziei si adevarului doctrinar sint diferite in functie de fiecare dogma .tot ce ar trebui sa facem este sa cadem de acord asupra unor limite comune macar si partial .
pt ca altfel fiecare le stie dar au mici diferente .ori daca cadem de acord ca sint neglijabile diferentele ..mergem asa si... vedem pe drum

Pai vedeti deja ne acuzam de erezie intre noiin loc sa ascultam de apostol sa punem in discutie doar lucrurile la care am ajuns in comun chiar daca bisericile noastre la capii lor nu sint in stare de vreo mie de ani .
Deci pina la urma e nevoie sa ne clarificam daca erezia se refera la o doctrina crestina diferita de a fiecaria sau la una necrestina sau nestiinta crestina.  Treb sa stabilim punctul de reper si vedem daca e desavirsit in tot adevarul sau are si taine ori versete de neinteles daca e inca cel in parte sau cel deplin promis
pt ca daca nu e deplin facem o judecata strimba .
Cu ce e mai deplina fata de cea in parte a lui Pavel ?
Si care sint lucrurile copilariei lasate in urma?

puterea de a purta diferita de la om la om  face sa existe diferente doctrinare si chiar intradoctrinare . Acesta fiind motivul pentru care exista inca cunoasterea in parte si care in ciuda multor revelarii ea e prizoniera nivelurilor majoritare un fel de democratie dictatoriala.
Singura solutie pt cresterea profunzimii doctrinelor este o combinatie intre o mai buna selectionare a conducerilor si adunarea unei mase majoritare din.cei care pot purta cel mai.mult si astea sub indrumare sfinta de prooroci mari ori chiar indrumare divina nemijlocita . Cea promisa cu judecarea oilor intre ele si caprelor intre ele sa nu se mai impinga cea grasa peceaslaba  si sa nu mai tulbure apa in urma lor cu copita .

#108
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmihao37, on 30 ianuarie 2014 - 15:56, said:

Limitele ereziei...
ai putea sa scrii o postare formata din maxim doua, trei propozitii, sa vedem daca reusesc sa te inteleg in noile conditii?!?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate