Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

adunarea crestinilor autentici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#73
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 november_soul, on 20 ianuarie 2014 - 15:05, said:

Lasa-l pe Enohabel. Acest domn se considera un trimis al lui Dumnezeu, crede ca menirea lui pe Pamant este sa faca o lucrare de trezire. In realitate este bun prieten cu sticla. Probabil din cauza asta are asemenea viziuni apostolice...
Ha...pai acilea te descrii destul de precis chiar pe tine...

#74
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 kruger, on 20 ianuarie 2014 - 12:13, said:

Sa zicem ca ar fi fost Biblia in avatar, nu Military Strategy. Sunt curios de ce un "crestin autentic" precum enohabel ar considera asta blasfemie, sau retard religios.

Si daca ar fi fost Biblia ar fi fost la fel de simpatica pisica. Nimeni nu vede pisica, toti stau pironiti cu ochii in carte. Ce-i prea mult, strica. Intotdeauna.

#75
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

 november_soul, on 12 ianuarie 2014 - 13:20, said:

Nu e niciun cult. Enohel crede ca o sa vina careva sa-i dea de baut.
Voi luați de bune toate inovațiile fosilelor limbiste?
„niciun”... nicio... ce rost au?... E criză de spații între... sau de timp?
Fițe de acanemernicieni cocalari.

 november_soul, on 20 ianuarie 2014 - 11:59, said:

Eu sunt topita dupa pisici...
Moi aussi...

#76
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 kruger, on 20 ianuarie 2014 - 12:13, said:

Sa zicem ca ar fi fost Biblia in avatar, nu Military Strategy. Sunt curios de ce un "crestin autentic" precum enohabel ar considera asta blasfemie, sau retard religios.
Ma omule ma romane, te rog sa ma intelegi si tu pe mine, cartea pisica, animatia sunt faine, daca tu te consideri crestin spune-mi te rog cum aceasta animatie ar putea reprezenta un crestin ???

 november_soul, on 20 ianuarie 2014 - 15:05, said:

Lasa-l pe Enohabel. Acest domn se considera un trimis al lui Dumnezeu, crede ca menirea lui pe Pamant este sa faca o lucrare de trezire. In realitate este bun prieten cu sticla. Probabil din cauza asta are asemenea viziuni apostolice...
Daca ne gandim la pictori celebri, se pare ca au fost serios inspirati de sticla, daca ne gandim  la G,Bush foarte prieten cu sticla  de wiskey... a condus totusi Statele Unite si lumea
se pare ca alcoolul nu distruge inspiratia sau capacitatea, dar evident eu  nu recomand, e bine fara carne fara alcool, ca asta zicea si Domnul Isus la ucenici ; sa nu vi se ingreuieze inimile cu mancare si bautura....

 nuda, on 20 ianuarie 2014 - 15:54, said:

Ha...pai acilea te descrii destul de precis chiar pe tine...
Chiar sunt curios, mai Cameleon nu-i asa ca si tu mai tragi cate o bericica ??? nu de alta dar ne trezim ca hotul  striga; prindeti hotul !!!!

#77
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 enohabel, on 23 ianuarie 2014 - 08:50, said:

Ma omule ma romane, te rog sa ma intelegi si tu pe mine, cartea pisica, animatia sunt faine, daca tu te consideri crestin spune-mi te rog cum aceasta animatie ar putea reprezenta un crestin ???
Uite un raspuns: prin simplul fapt ca indeamna la citit. Sau nu esti de acord cu beneficiile pe care le aduce cititul?

Pe un topic religios, daca esti bine intentionat, avatarul meu iti va sugera sa citesti mai mult din Biblie.





Cu ce e mai "crestinesc" avatarul tau, decat al meu? In loc de pisica simpatica, tu ai o lumanare ... si spui pe aici ca avatarul tau e mai "crestinesc" decat al meu. Explica, te rog.

Edited by kruger, 23 January 2014 - 09:09.


#78
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Enohele, lasa oamenii in pace.

#79
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 kruger, on 23 ianuarie 2014 - 09:07, said:

Uite un raspuns: prin simplul fapt ca indeamna la citit. Sau nu esti de acord cu beneficiile pe care le aduce cititul?

Pe un topic religios, daca esti bine intentionat, avatarul meu iti va sugera sa citesti mai mult din Biblie.





Cu ce e mai "crestinesc" avatarul tau, decat al meu? In loc de pisica simpatica, tu ai o lumanare ... si spui pe aici ca avatarul tau e mai "crestinesc" decat al meu. Explica, te rog.
eu am fost gresit, te rog sa scuzi, de fapt pisica si cartea te reprezinta pe tine, si nu poti fi altul esti ceea ce esti
doar acum am realizat asta

#80
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 enohabel, on 23 ianuarie 2014 - 10:07, said:

eu am fost gresit, te rog sa scuzi, de fapt pisica si cartea te reprezinta pe tine, si nu poti fi altul esti ceea ce esti
doar acum am realizat asta
Mai enohbabel , ideea generala e ca nu vad ca avatarul meu sa dea un mesaj negativ ... iar tu nu mi-ai dat vreun motiv sa ma indoiesc de asta.

#81
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 kruger, on 23 ianuarie 2014 - 09:07, said:

Uite un raspuns: prin simplul fapt ca indeamna la citit. Sau nu esti de acord cu beneficiile pe care le aduce cititul?

Pe un topic religios, daca esti bine intentionat, avatarul meu iti va sugera sa citesti mai mult din Biblie.





Cu ce e mai "crestinesc" avatarul tau, decat al meu? In loc de pisica simpatica, tu ai o lumanare ... si spui pe aici ca avatarul tau e mai "crestinesc" decat al meu. Explica, te rog.
Pai am stiut si  am intuit, deci avatarul chiar te reprezinta.... o pisica o arunci in sus si intotdeauna cade in picioare, sunt deacord 100% ce zici ca e bine sa citim multe carti sa fim cititi, documentati responsabili
da nu ai raspuns la intrebarea de baza ; ce simbol ar reprezenta o pisica in crestinism ???
apropo de citit literatura...nu cred ca ai ajuns la nivelul meu... pune-ma la incercare...

Ma bucur ca am avut aceasta inspiratie  si am deschis acest topic, am gasit deja 2 crestini autentici

#82
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 enohabel, on 23 ianuarie 2014 - 14:01, said:

Pai am stiut si  am intuit, deci avatarul chiar te reprezinta.... o pisica o arunci in sus si intotdeauna cade in picioare, sunt deacord 100% ce zici ca e bine sa citim multe carti sa fim cititi, documentati responsabili
Nu stiu de ce imi pare ca ai vrut sa dai o conotanta negativa, la faza asta ... da' nu sunt sigur.

 enohabel, on 23 ianuarie 2014 - 14:01, said:

da nu ai raspuns la intrebarea de baza ; ce simbol ar reprezenta o pisica in crestinism ???
Nu m-am gandit ca pisica sa reprezinte ceva crestinesc. She's just supposed to be cute.

 enohabel, on 23 ianuarie 2014 - 14:01, said:

apropo de citit literatura...nu cred ca ai ajuns la nivelul meu... pune-ma la incercare...
Mai, eu am prostul obicei sa-mi formez o parere despre cultura generala a unui user, sau despre cat de mult a citit respectivul,  dupa felul cum scrie aici pe forum (cum se exprima, cum formeaza propozitiile, cat de larg gandeste). Na, acum spune si tu ce crezi ...

Edited by kruger, 23 January 2014 - 14:37.


#83
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 kruger, on 23 ianuarie 2014 - 14:36, said:


Nu stiu de ce imi pare ca ai vrut sa dai o conotanta negativa, la faza asta ... da' nu sunt sigur.

Nu m-am gandit ca pisica sa reprezinte ceva crestinesc. She's just supposed to be cute.

Mai, eu am prostul obicei sa-mi formez o parere despre cultura generala a unui user, sau despre cat de mult a citit respectivul,  dupa felul cum scrie aici pe forum (cum se exprima, cum formeaza propozitiile, cat de larg gandeste). Na, acum spune si tu ce crezi ...
pai cred ca noi trebuie sa depasim pisica si sa  ne documentam sa avem un dialog la tema topicului

#84
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 enohabel, on 23 ianuarie 2014 - 16:26, said:

pai cred ca noi trebuie sa depasim pisica si sa  ne documentam sa avem un dialog la tema topicului

Tu ai venit cu pisica, roade-i-ai ghearele. Pisica statea bine-mersi in avatarul lui Kruger, pana nu ai fluierat tu la ea si ai intaratat-o.[ http://oi43.tinypic.com/23t5bug.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Cameleon  stai cuminte, sa revenim la tema de baza;
Ce inseamna a fi un crestin autentic ?

Adica cine se califica si ce conditii sunt necesare pentru a fi un crestin autentic ???
noi cunoastem din biblie 2 femei, una este mireasa Lui Hristos, cealalta este o postituata o curva, care reprezinta biserica apostata, deci intrebarea de baza este; cum deosebim un cresti autentic de unul fals ???

#86
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 enohabel, on 24 ianuarie 2014 - 01:42, said:

Cameleon  stai cuminte, sa revenim la tema de baza;
Ce inseamna a fi un crestin autentic ?

Adica cine se califica si ce conditii sunt necesare pentru a fi un crestin autentic ???
noi cunoastem din biblie 2 femei, una este mireasa Lui Hristos, cealalta este o postituata o curva, care reprezinta biserica apostata, deci intrebarea de baza este; cum deosebim un cresti autentic de unul fals ???
Creștinul e creștin pentru el și gata. Nu pentru alții, să știi. Și creștinul nu neapărat trebuie să facă parte din vreun cult.
Cred că întrebarea ta era privitoare la Biserică totuși. Aia te frământă pe tine, nu? Care Biserică e cea adevărată, este?

#87
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 mario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 01:47, said:


Creștinul e creștin pentru el și gata. Nu pentru alții, să știi. Și creștinul nu neapărat trebuie să facă parte din vreun cult.
Cred că întrebarea ta era privitoare la Biserică totuși. Aia te frământă pe tine, nu? Care Biserică e cea adevărată, este?
Incepi sa imi placi omule, dar esti gresit ca de fapt nu exista biserica cu firma care sa fie autentica, exista doar crestini autentici care pot face parte din diferite confesiuni religioase
tu unde esti inscris ? unde apartii ?

#88
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 enohabel, on 24 ianuarie 2014 - 01:54, said:

Incepi sa imi placi omule, dar esti gresit ca de fapt nu exista biserica cu firma care sa fie autentica, exista doar crestini autentici care pot face parte din diferite confesiuni religioase
tu unde esti inscris ? unde apartii ?
Mulțumesc pentru aprecieri. Posted Image
Biserici autentice sunt doar două. Cele apostolice. Creștinii sunt cei care cred în Hristos ca fiind Dumnezeu și în învățăturile Lui. Nu există creștini autentici și alții neautentici, pricepe odată.
Eu sunt ortodox, dacă mă întrebi. Nu știu de ce, dar am o vagă bănuială că tu în schimb, nu vei mărturisi public, aici pe forum, cărei denominațiuni aparții. Așa procedează majoritatea creștinilor "autentici" de pe aici. Și se cred superiori, pe chestia asta. Șmecheri, foc.

P.S. Nu sunt înscris nicăieri. Eu am hotărât să fiu ortodox și gata. :D

Edited by mario_bril, 24 January 2014 - 02:04.


#89
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 mario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 02:03, said:

Mulțumesc pentru aprecieri. Posted Image
Biserici autentice sunt doar două. Cele apostolice. Creștinii sunt cei care cred în Hristos ca fiind Dumnezeu și în învățăturile Lui. Nu există creștini autentici și alții neautentici, pricepe odată.
Eu sunt ortodox, dacă mă întrebi. Nu știu de ce, dar am o vagă bănuială că tu în schimb, nu vei mărturisi public, aici pe forum, cărei denominațiuni aparții. Așa procedează majoritatea creștinilor "autentici" de pe aici. Și se cred superiori, pe chestia asta. Șmecheri, foc.

P.S. Nu sunt înscris nicăieri. Eu am hotărât să fiu ortodox și gata. Posted Image
well sa fii sanatos si cu Domnul, am cunoscut personal un ortodox crestin autentic, si Domnul are oi si in cultul ortodox, eu sunt penticostal dizident, iesit din sistem si ma consider neo-neo protestant, merg la adunare la penticostali si la baptisti
mai sincer nu pot sa fiu, restu le stii...

#90
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 mario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 01:47, said:

Și creștinul nu neapărat trebuie să facă parte din vreun cult.
Posted Image  

Nu-mi vine sa cred ca ai spus asta.

 mario_bril, on 24 ianuarie 2014 - 01:47, said:

Creștinul e creștin pentru el și gata. Nu pentru alții, să știi.
Nu prea are sens ce spui ... crestinul adevarat a primit un dar extraordinar de la Dumnezeu (salvarea, viata vesnica). Nu poate sa stea tacut si sa nu spuna altora ca Dumnezeu le ofera acelasi dar,gratis, ca sa nu ajunga in Iad. Dar inteleg de ce nu ai impulsul asta, sa spui si altora ce bine ti-a facut Domnul, pentru ca am mai incercat eu sa discut cu tine despre ce inseamna a fi un crestin adevarat...

Edited by kruger, 24 January 2014 - 10:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate