Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

adunarea crestinilor autentici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#19
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostBursul, on 11 ianuarie 2014 - 13:16, said:

Pe net? Si ce faceti? O sa cantati pe skype? La biserica cu voi, lenesilor Posted Image

View PostBursul, on 11 ianuarie 2014 - 13:16, said:

Pe net? Si ce faceti? O sa cantati pe skype? La biserica cu voi, lenesilor Posted Image
Mergem noi la bisericile locale, dar ideia era sa fie aici pe net un grup comando  care sa sustina adevarul si sa respinga ereziile si invataturile straine

#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postenohabel, on 13 ianuarie 2014 - 09:46, said:

Mergem noi la bisericile locale, dar ideia era sa fie aici pe net un grup comando  care sa sustina adevarul si sa respinga ereziile si invataturile straine
Ia fa-ne o demonstratie si spune-ne adevarul cu privire la tine: de ce te consideri un credincios adevarat ?

#21
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postrumegus, on 11 ianuarie 2014 - 13:17, said:

Cum deosebesti un crestin autentic de unul contrafacut?
Asta e foarte greu de stabilit, ca lupii sunt imbracati in piei de oaie, la fel si hotii si talharii e nevoie de darul deosebirii duhurilor
un semn de deosebire ar fi ca cel autentic este sincer intotdeauna si smerit si se va inscrie

View PostOriginalCopy, on 11 ianuarie 2014 - 13:18, said:

Vrei să atragi la adunare ipocriţi care pe de o parte urlă ca din gaură de şarpe cât de rea e tehnologia (internetul, aspirina, ş.a.m.d.) dar pe de alta folosesc tehnologia pentru întruniri divine?
Nu ipocriti omule, tu nu ai citit titlul ?

View PostRazvan_N, on 11 ianuarie 2014 - 13:56, said:

Un crestin AUTENTIC n-o sa se inscrie niciodata nicaieri.
Ucenicii lui Hristos unde erau inscrisi?
Da, nu se inscrie in culte,secte confesiuni religioase, aici ar fi vorba de o partasie in adevar

View PostDjMxV2, on 11 ianuarie 2014 - 14:13, said:

Primesc ceva daca ma inscriu ?
Sigur ca da, te imbogatesti omule, urmezi invataturile sanatoase, primesti viata vesnica intri in rai si imparatesti cu Isus

View PostDude_2nd, on 11 ianuarie 2014 - 14:42, said:

de ce  sa se inscrie? ca sa reconstruiti Templul din Ierusalim? Posted Image
Din greseala si bascalie ai zis-o bine, bravo !!! cu s;gura specificatie adaugataș Templul din Noul Ierusalim

View Postnovember_soul, on 12 ianuarie 2014 - 12:17, said:

Iara ai baut?
Cameleon termina cu prostiile, tu oricum nu ai ce cauta intre cei autentici....

View Postkruger, on 13 ianuarie 2014 - 09:48, said:

Ia fa-ne o demonstratie si spune-ne adevarul cu privire la tine: de ce te consideri un credincios adevarat ?
Demonstratie ??? stii ce s-a intamplat cand Irod  l-a chemat pe Isus sa vada un semn ???

#22
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postenohabel, on 13 ianuarie 2014 - 10:16, said:

Demonstratie ??? stii ce s-a intamplat cand Irod  l-a chemat pe Isus sa vada un semn ???
Da, exact nimic... dar daca tu consideri ca ti-am cerut acelasi lucru pe care Irod l-a cerut Domnului Isus, inseamna ca nu ai citit bine, sau te-ai poticnit de termenul "demonstratie".

Practic, ti-am cerut sa imi spui ceva (nu sa faci vreun semn) si anume de ce crezi tu ca esti un credincios autentic. Nu e pertinenta cererea, avand in vedere titlul topicului pe care l-ai deschis?

E adevarat ca Domnul Isus nu a facut minuni atunci cand i-au cerut oamenii (mai ales in bataie de joc), dar cand a fost intrebat, in serios, cu privire la El, a raspuns... si iudeilor si lui Pilat. Tu poti sa raspunzi ceva, sau vrei si tu sa faci "cultul crestinilor autentici", fara sa explici ce inseamna "crestin autentic"?

Edited by kruger, 13 January 2014 - 10:26.


#23
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postkruger, on 13 ianuarie 2014 - 10:23, said:

Da, exact nimic... dar daca tu consideri ca ti-am cerut acelasi lucru pe care Irod l-a cerut Domnului Isus, inseamna ca nu ai citit bine, sau te-ai poticnit de termenul "demonstratie".

Practic, ti-am cerut sa imi spui ceva (nu sa faci vreun semn) si anume de ce crezi tu ca esti un credincios autentic. Nu e pertinenta cererea, avand in vedere titlul topicului pe care l-ai deschis?

E adevarat ca Domnul Isus nu a facut minuni atunci cand i-au cerut oamenii (mai ales in bataie de joc), dar cand a fost intrebat, in serios, cu privire la El, a raspuns... si iudeilor si lui Pilat. Tu poti sa raspunzi ceva, sau vrei si tu sa faci "cultul crestinilor autentici", fara sa explici ce inseamna "crestin autentic"?
Asa nu ajungem nicaieri, nu pot spune nimic special despre mine dar cred ca sunt un crestin autentic si iubesc adevarul, tie iti place harababura ce este pe aici la religie spiritualitate ???
pai toti pretind ca ei sunt cei buni.....da asta nu merge ca nu se poate
da oricum n-o sa se inscrie nimeni si topicul ii deja pe moarte, aici circula multi de ani buni care numa se contrazic in doctrine si incearca fiecare sa reinventeze roata

#24
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
adevarul e ca dogmele au distrus crestinismul autentic

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postenohabel, on 13 ianuarie 2014 - 10:16, said:

Nu ipocriti omule, tu nu ai citit titlul ?
În titlu puteai să scrii şi că eşti în căutare de legume, tot cu ipocriţi te-ai fi ales.

#26
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostOriginalCopy, on 13 ianuarie 2014 - 21:30, said:

În titlu puteai să scrii şi că eşti în căutare de legume, tot cu ipocriţi te-ai fi ales.
Ce ai mai OC cu crestinii?

#27
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
lasa-l ma sa se simta bine... :lol:

#28
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postenohabel, on 13 ianuarie 2014 - 17:48, said:

Asa nu ajungem nicaieri, nu pot spune nimic special despre mine dar cred ca sunt un crestin autentic si iubesc adevarul, tie iti place harababura ce este pe aici la religie spiritualitate ???
pai toti pretind ca ei sunt cei buni.....da asta nu merge ca nu se poate
da domne, forumul este intemeiat pe dreptul la libera exprimare
fiecare isi prezinta modul cum intelege el ce scrie in biblie
asa ca nu harababura este ci toleranta
ma rog, pana nu se sare calul.

View Postmarcu35, on 13 ianuarie 2014 - 19:48, said:

adevarul e ca dogmele au distrus crestinismul autentic
adevarul este ca daca Isus a spus ca pe biserica lui nici portile iadului nu o vor birui atunci inseamna ca daca Dumnezeu este, cu siguranta nu-i idiot [vorva lui stokko]

Edited by ThinkAbout, 13 January 2014 - 21:43.


#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostThinkAbout, on 13 ianuarie 2014 - 21:39, said:

Ce ai mai OC cu crestinii?
Nu am nimic cu ei, ei sunt doar victime ale unui sistem de îndobitocire în masă.

Sunt plin de compasiune.

#30
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postenohabel, on 13 ianuarie 2014 - 09:46, said:

Mergem noi la bisericile locale, dar ideia era sa fie aici pe net un grup comando  care sa sustina adevarul si sa respinga ereziile si invataturile straine

Şi ereziile care sunt?

#31
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 12 ianuarie 2014 - 15:37, said:

Nu trebuie s ate inscrii nicaieri stimabile. Suntem in sarbatoarea Corturilor, era bisericii s-a varsat din 1994.

Aaa deci Isus a venit.

Foarte tare

catre Biserica tesalonicenilor, care este in Dumnezeu

17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti

Bisericii din Tiatira

Numai tineti cu tarie ce aveti, pana voi veni! (Apoc.2:25)



Biserica este exact pana vine Isus.

Matei 24
45. Care este deci robul credincios si intelept pe care l-a pus stapanul sau peste ceata slugilor sale, ca sa le dea hrana la vremea hotarata?
46. Ferice de robul acela pe care stapanul sau, la venirea lui, il va gasi facand asa!

varsa = a mustra si pedepsi.

Definita de

Gemeti, pastori, si strigati! Tavaliti-va in cenusa, povatuitori ai turmelor! Caci au venit zilele injunghierii voastre. Va voi zdrobi, si veti cadea la pamant ca un vas de pret. (Ier.25:34)

36. Se aud strigatele pastorilor si gemetele povatuitorilor turmelor, caci Domnul le pustieste locul de pasune,
37. si colibele cele linistite sunt nimicite de mania aprinsa a Domnului

Bree lasa-te de mismas-uri si pune mana pe Scriptura.

Este incalificabil sa recidivezi dupa doctrina lui 2011, mantuirea nu se poate pierde ,si s-o dai nainte cu 1994.

Insa scrie despre voi ca nu vreti sa va pocaiti ..
Aaaa ,ca am genealogie evreiesca....
Nu ma acopera nimic.

Edited by husand, 14 January 2014 - 09:21.


#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostFumatorul, on 13 ianuarie 2014 - 21:58, said:

Şi ereziile care sunt?

Sa faci doctrina  ignorand alta parte din Scriptura.

Izoland de restu.

Ex. A   varsa = a fi lepadat are intelesul Scripturii largit

asupra lumii

am hotarat sa strang neamurile, sa adun imparatiile, ca sa-Mi vars urgia peste ele, toata aprinderea maniei Mele; caci toata tara va fi mistuita de focul geloziei Mele. (Tef.3:8)

Odata cu biserica

Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea. (Apoc.3:16)



Varsarea biserici fiind la sfarsitul veacului . Era Saptamanilor (cinzecimii) cand are loc mustrarea sau judecata.

Edited by husand, 14 January 2014 - 09:35.


#33
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postenohabel, on 13 ianuarie 2014 - 17:48, said:

Asa nu ajungem nicaieri, nu pot spune nimic special despre mine dar cred ca sunt un crestin autentic si iubesc adevarul, tie iti place harababura ce este pe aici la religie spiritualitate ???
pai toti pretind ca ei sunt cei buni.....da asta nu merge ca nu se poate
da oricum n-o sa se inscrie nimeni si topicul ii deja pe moarte, aici circula multi de ani buni care numa se contrazic in doctrine si incearca fiecare sa reinventeze roata
Daca nu poti sa spui pe ce te bazezi cand spui ca esti crestin autentic , inseamna ca nu stii ce inseamna sa fii unul. Dar tu vrei sa faci un grup cu ei ...

#34
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postkruger, on 14 ianuarie 2014 - 11:43, said:

Daca nu poti sa spui pe ce te bazezi cand spui ca esti crestin autentic , inseamna ca nu stii ce inseamna sa fii unul. Dar tu vrei sa faci un grup cu ei ...
pai sigur ca ma bazez pe ceva, numa ca in public nu se poate deschide inima ca ma aleg cu ocara, eu caut oameni care sunt pentru trezire si reforma, crestinismul nostru este jalnic, tu  cum privesti aceasta chestiune;?
-esti multumit cu adunarea ta ,cu credinta ta, cu liderii religiosi la ora actuala ? cu hrana spirituala ?
-daca ai simti ca trebuie sa iei atitudine sa faci ceva esti dispus ?
Eu sunt nonconfesional,nu apartin pe lista  cultelor  sectelor, merg la adunarea locala la baptisti si penticostali, dar simt ca trebuie sa fac ceva in directia unei reforme,... cum va merge Dumnezeu stie....

View Postmarcu35, on 13 ianuarie 2014 - 19:48, said:

adevarul e ca dogmele au distrus crestinismul autentic
exact Marcule, dogmele sunt cancerul crestinismului primar autentic, de aceea ap. Pavel nu a vrut si nu a aprobat ca cei din Corint, unii sa fie ai lui Pavel, unii ai lui Chifa

View PostOriginalCopy, on 13 ianuarie 2014 - 21:30, said:

În titlu puteai să scrii şi că eşti în căutare de legume, tot cu ipocriţi te-ai fi ales.
H-mmmm, mai omule ! pleava ,pleava, apoi paie, da no dintr-un stog de spice la batoza mai curge si grau, si neghina,da-i drept paiele si pleava sunt mai multe, numa ca unde-i pleava,unde-s paie este si grau...corect ?
Rubrica asta mare de religie-spiritualitate, este un lac foarte mare, are tot felul; broaste, serpi, caracude,musculittze, tantari, flori cameleon, pesti rapitori de toate soiurile.....dar sunt si pesti buni, este ceva grau in balta asta mare...

View PostOriginalCopy, on 13 ianuarie 2014 - 21:51, said:

Nu am nimic cu ei, ei sunt doar victime ale unui sistem de îndobitocire în masă.

Sunt plin de compasiune.
Well, uite domnule un ateu convins....ai sanse mari fiule.... ca esti rece

View PostFumatorul, on 13 ianuarie 2014 - 21:58, said:


Şi ereziile care sunt?
sa vedem, ca am eu o lista in documente;

Secte cu invataturi eretice
Christian Science
Unity
Scientologie
The Way International
Unification Church
Church of the Living Word
Mormonism
Martorii lui Iehova
ChildrenofGod
Swedenborgianism
H.W. Armstrong
(Worlwide Church of God)
Unitarianism
Masonerie
New Age
Preterism
Latter Rain (branhamistii)

#35
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postenohabel, on 14 ianuarie 2014 - 13:15, said:

sa vedem, ca am eu o lista in documente;

Secte cu invataturi eretice
Christian Science
Unity
Scientologie
The Way International
Unification Church
Church of the Living Word
Mormonism
Martorii lui Iehova
ChildrenofGod
Swedenborgianism
H.W. Armstrong
(Worlwide Church of God)
Unitarianism
Masonerie
New Age
Preterism
Latter Rain (branhamistii)

Lista asta e personală? Tu ai întocmit-o, pe baza a ceea ce consideri tu că e erezie?

#36
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Husand lasa-l in pace pe zexe... ii dus cu pluta, sta pe pluta si mediteaza la invataturi eretice

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate