Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Prima casa in lei CEC BANK

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#37
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

View PostYori, on 12 februarie 2014 - 16:20, said:

Buna ziua,

Sunt interesata sa achizitionez un imobil prin prog. "Prima Casa" la CEC.

Spuneti-mi va rog ce documente sunt necesare (cei de la CEC se pare ca nu cunosc toata documentatia) si din momentul in care depui dosarul pana la transferul sumei catre beneficiar care este timpul real? Cei de la CEC spun ca dureaza aprox. 1 luna dar din ce am citit aici, se pare ca lucrurile sunt putin diferite.

Buna!
Cei de la CEC au o foaie pretiparita cu documentele necesare.mie mi-au dat-o din prima zi cand am fost la ei.Daca ti se pare ca nu cunosc toata documentatia necesara sfatul meu ar fi sa schimbi agentia,pt ca probabil ai nimerit un agent de credite dezinteresat sau prost informat,si daca de la el nu iti parvin informatiile corecte,vei avea probleme mai tarziu cu dosarul. Eu am dus asa:adeverinta de salariu(e un formular tip,ti-l dau ei), copie contract de munca si acte aditionale daca este cazul,copie buletin si sot/sotie daca e cazul,ultima factura de utilitati de la adresa din buletin,si copie dupa ci al proprietarului,iar in ceea ce priveste actele apartamentului pe care vrei sa il cumperi,cadastru,intabulare,extras de carte funciara,antecontractul vanzare/cumparare incheiat la notar,certificat energetic.In functie de situatia ta ca si client(casatorit sau ne-, daca mai ai coplatitori,daca mai ai alte rate etc).,iti pot cere sa aduci documente in plus,cel mai bine e sa gasesti o agentie ok care sa te indrume si sa mai fi lucrat cu prima casa.in functie de cat de interesati si seriosi sunt,asa dureaza si formalitatile,de cand depui dosarul pana la finalizarea tranzactiei.La mine a durat 3 saptamani,dar difera de la caz la caz. Mult succes!!

#38
^Tavy^

^Tavy^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2004

View Postmadi2, on 09 februarie 2014 - 19:24, said:

Mi s-a aprobat creditul ,vineri s-a intors dosarul de la Fondul de Garantare, am semnat contractul de credit+176436 de alte acte,maine mergem la notar sa incheiem contractul de vanzare-cumparare si apoi banca vireaza banii in contul vanzatorului.Pe 20 am prima rata! Posted Image Posted Image

In concluzie, apelati cu incredere la CEC Bank pt.prima casa! Cei de la Fondul de garantare au zis ca ei trimit cam 80% din dosare..au si dobanzile cele mai mici,sunt si rapizi,si seriosi,jos palaria pentru CEC!! Nu a fost nici un fel de problema pe parcurs,cu absolut nimic..doar actele din prima transa,pe care a trebuit sa le aduc din nou (adeverinta de venit si celelalte ,legate de locul de munca).In rest,a durat cu totul 3 saptamani.

Mult succes celor cu dosare in asteptare,iar celor care urmeaza sa isi depuna dosare sper sa le fie de folos experienta mea,si sa aiba acelasi noroc, sa mearga treaba snur!Posted Image


Buna.
Intentionez sa depun si eu un dosar de Prima Casa la CEC.
Sunt curios daca:
- la semnarea contractului de credit, graficul de rambursare pe care l-ai primit coincide (sau este similar ca valoare a ratelor lunare) cu graficul prezentat la simulare (in afara de asigurari); eu am impresia ca imi ascund anumite comisioane chiar daca se lauda ei ca nu au comisioane
- la semnarea contractului de credit ti-a luat in calcul ROBOR din ziua respectiva sau ROBOR din ultima zi a trimestrului trecut? (Robor ultima zi a trimestrului trecut = 2.44% pe 30 dec. 2013; ROBOR actual la 12.02.2014 = 3.43%, ceea ce influenteaza rata, cel putin in cazul meu, cu aprox 90 - 100 LEI / luna)

Multumesc anticipat!

#39
nicoletabec

nicoletabec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2014
buna!

Am trecut si eu prgul mai multor banci.


stiti cumva care sunt conditiile codebitorului? trebuie sa fie neaparat inrudit?

Multumesc!

#40
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

View Post^Tavy^, on 12 februarie 2014 - 22:43, said:



Buna.
Intentionez sa depun si eu un dosar de Prima Casa la CEC.
Sunt curios daca:
- la semnarea contractului de credit, graficul de rambursare pe care l-ai primit coincide (sau este similar ca valoare a ratelor lunare) cu graficul prezentat la simulare (in afara de asigurari); eu am impresia ca imi ascund anumite comisioane chiar daca se lauda ei ca nu au comisioane
- la semnarea contractului de credit ti-a luat in calcul ROBOR din ziua respectiva sau ROBOR din ultima zi a trimestrului trecut? (Robor ultima zi a trimestrului trecut = 2.44% pe 30 dec. 2013; ROBOR actual la 12.02.2014 = 3.43%, ceea ce influenteaza rata, cel putin in cazul meu, cu aprox 90 - 100 LEI / luna)

Multumesc anticipat!

Buna!
La mine a fost o situatie diferita,pt ca simularea mi-am facut-o cand inca nu gasisem apartament si am facut-o la 180000 ron(echivalent pt 40 000 euro,ata voiam sa iau initial),intre timp am gasit un apartament mai mare si mai scump care mi-a placut si nu am mai facut simularea pe noua suma(47 000 euro),am depus actele direct.Atat simularea de credit,cat si graficul de rambursare le-am facut dupa 01.01.2014,robor se schimba odata la 3 luni(1 ianuarie,1 aprilie,1 iulie,1 octombrie),deci m-am incadrat la roborul stabilit la 1 decemrbie,respectiv 2,33. Atat la primul grafic de rambursare pe care l-am primit,cel pt 40000,cat si pe cel actual,mi s-a luat in calcul si imi apare robor 2,33,nu stiu ce robor actual la 12.02.ti s-a spus tie ca este,ca el se va modifica oricum la 1 aprilie,cand ratele ne vor creste sau ne vor scadea la toti,in functie de cum va evolua acest robor.

#41
fbucica

fbucica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2007

View PostMisu_34, on 21 ianuarie 2014 - 20:04, said:

Salutare dragi forumisti!
Din pacate m-ati demoralizat... acum vad cat de bine se misca CEC-ul. Azi am inceput si eu sa readuc adeverinte,tot aduc copii la acte aditioanale, CM, etc.
Acum m-au sunat sa aduc fisa fiscala-adeverinta de venit pe 2012, asta in conditiile in care eu am depus actele in 2014....
M-au pus sa refac aproape toate actele, prima data mi-au spus sa aduc toate actele aditionale +CM semnate si stampilate, pe urma ca trebuia sa isi scrie numele in clar, functia si stampila...
Prea multa birocratie, la alte banci tot asa o fi? Ma gandeam sa renunt la CEC... mi-e ca ma plimba cu zaharelul si pierd avansul Posted Image
Ma gandesc ca daca aici fac atatea nazuri, oare la evaloare ce s-o intampla? evalueaza de la 60000 la 40000?!
Asteptam parerile celor care au reusit cu CEC-ul Posted Image Asta daca or fi Posted Image)

Referitor la avansul de 5% din Pre-contract, o angajata de la BRD mi-a spus ca la notar, se poate face o clauza in care sa specifice, in cazul in care creditul nu este aprobat sa se restituie suma de bani din avans. Cica stiu notarii....

#42
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

View Postfbucica, on 13 februarie 2014 - 18:56, said:


Referitor la avansul de 5% din Pre-contract, o angajata de la BRD mi-a spus ca la notar, se poate face o clauza in care sa specifice, in cazul in care creditul nu este aprobat sa se restituie suma de bani din avans. Cica stiu notarii....

Cel mai bine e sa te duci la notarul unde te indruma banca(fiecare banca are cel putin un notar "agreat" ). Antecontractul este standard si nu include clauza restituirii avansului,decat in cazul in care apartamentul nu este conform sau sunt probleme cu actele lui.Daca vrei sa iti pui o clauza care sa te protejeze pe tine ,in cazul in care banca iti respinge dosarul din motive financiare,trebuie sa ii specifici notarului..citesti bine ante-contractul cand ti-l da si ii spui ca mai vrei sa adaugi una-doua clauze etc..si daca te intelegi cu proprietarii apartamentului modificati antecontractul cu aceste clauze si gata.

#43
^Tavy^

^Tavy^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2004

View Postmadi2, on 13 februarie 2014 - 17:48, said:

Buna!
La mine a fost o situatie diferita,pt ca simularea mi-am facut-o cand inca nu gasisem apartament si am facut-o la 180000 ron(echivalent pt 40 000 euro,ata voiam sa iau initial),intre timp am gasit un apartament mai mare si mai scump care mi-a placut si nu am mai facut simularea pe noua suma(47 000 euro),am depus actele direct.Atat simularea de credit,cat si graficul de rambursare le-am facut dupa 01.01.2014,robor se schimba odata la 3 luni(1 ianuarie,1 aprilie,1 iulie,1 octombrie),deci m-am incadrat la roborul stabilit la 1 decemrbie,respectiv 2,33. Atat la primul grafic de rambursare pe care l-am primit,cel pt 40000,cat si pe cel actual,mi s-a luat in calcul si imi apare robor 2,33,nu stiu ce robor actual la 12.02.ti s-a spus tie ca este,ca el se va modifica oricum la 1 aprilie,cand ratele ne vor creste sau ne vor scadea la toti,in functie de cum va evolua acest robor.

Multumesc mult pentru raspuns. Exact asta vroiam sa imi confirmi. De la banca mi-a explicat ca se aplica ROBOR 2,33 (adica cel de la 1 ianuarie). Ieri vorbeam cu altcineva care sustinea ca, de fapt, in ziua in care se face cererea de credit se va lua roborul afisat de BNR din ziua respectiva, cu toate ca pe site-ul CEC se specifica foarte clar 1 ian, 1 aprilie, etc.
Pe graficul oficial mai apar si alte componente decat pe cel initial in afara de asigurare si FNGCIM? De la banca au zis ca nu mai sunt alte comisioane care sa creasca rata in afara de cele de pe graficul de simulare (rata+dobanda 2.33+1.9% + asigurare o data pe an + FNGCIM o data pe an) ceea ce ii face mult mai ieftini decat celelalte banci.
Multumesc mult!

#44
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

View Post^Tavy^, on 13 februarie 2014 - 21:22, said:

Multumesc mult pentru raspuns. Exact asta vroiam sa imi confirmi. De la banca mi-a explicat ca se aplica ROBOR 2,33 (adica cel de la 1 ianuarie). Ieri vorbeam cu altcineva care sustinea ca, de fapt, in ziua in care se face cererea de credit se va lua roborul afisat de BNR din ziua respectiva, cu toate ca pe site-ul CEC se specifica foarte clar 1 ian, 1 aprilie, etc.
Pe graficul oficial mai apar si alte componente decat pe cel initial in afara de asigurare si FNGCIM? De la banca au zis ca nu mai sunt alte comisioane care sa creasca rata in afara de cele de pe graficul de simulare (rata+dobanda 2.33+1.9% + asigurare o data pe an + FNGCIM o data pe an) ceea ce ii face mult mai ieftini decat celelalte banci.
Multumesc mult!

Nu mai apare nici un alt cost pe graficul oficial,cum au zis asa este,nu mai sunt alte comisioane,fata de ce ai spus mai este ipoteca pe care o platesti o data la 5 ani,e vreo 50 si ceva de lei parca(atat am eu),e o suma nesemnificativa si iti vor aduce aminte cei de la banca de ea. Ce o sa mai ai tu de platit la inceput este evaluarea apartamentului,care e 350 ron si la alte banci e gratis,dar se compenseaza cu alte costuri.Cu placere,ma bucur ca pot sa ajut cu sfaturi pe altii,ca mie n-a avut cine sa-mi zica nimic si le-am invatat pe parcurs.Posted Image  Mult succes!

#45
Yori

Yori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2014
Multumesc pt raspuns madi2!

View Postmadi2, on 12 februarie 2014 - 18:56, said:


Buna!
Cei de la CEC au o foaie pretiparita cu documentele necesare.mie mi-au dat-o din prima zi cand am fost la ei.Daca ti se pare ca nu cunosc toata documentatia necesara sfatul meu ar fi sa schimbi agentia,pt ca probabil ai nimerit un agent de credite dezinteresat sau prost informat,si daca de la el nu iti parvin informatiile corecte,vei avea probleme mai tarziu cu dosarul. Eu am dus asa:adeverinta de salariu(e un formular tip,ti-l dau ei), copie contract de munca si acte aditionale daca este cazul,copie buletin si sot/sotie daca e cazul,ultima factura de utilitati de la adresa din buletin,si copie dupa ci al proprietarului,iar in ceea ce priveste actele apartamentului pe care vrei sa il cumperi,cadastru,intabulare,extras de carte funciara,antecontractul vanzare/cumparare incheiat la notar,certificat energetic.In functie de situatia ta ca si client(casatorit sau ne-, daca mai ai coplatitori,daca mai ai alte rate etc).,iti pot cere sa aduci documente in plus,cel mai bine e sa gasesti o agentie ok care sa te indrume si sa mai fi lucrat cu prima casa.in functie de cat de interesati si seriosi sunt,asa dureaza si formalitatile,de cand depui dosarul pana la finalizarea tranzactiei.La mine a durat 3 saptamani,dar difera de la caz la caz. Mult succes!!


Pana la urma am reusit sa intru in posesia listei si acum urmeaza colectarea actelor.

Pe masura ce am nelamuriri, voi reveni aici.

#46
soringeorge

soringeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2014
Salut,

Mai am de depus pana acum adeverinta prin care se confirma ca apartamentul pe care doresc sa il cumpar este achitat de catre proprietar, precum si certificatul energetic care iese luni.

Voi trece si fiecare ban cheltuit pana acum (cred ca este interesant). Deci pana acum, creditul m-a costat:

37 Ron - declaratie la notar sot-sotie pe proprie raspundere cum ca nu avem imobil in proprietate
250 Ron - certificatul energetic

#47
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

View Postsoringeorge, on 14 februarie 2014 - 13:45, said:

Salut,

Mai am de depus pana acum adeverinta prin care se confirma ca apartamentul pe care doresc sa il cumpar este achitat de catre proprietar, precum si certificatul energetic care iese luni.

Voi trece si fiecare ban cheltuit pana acum (cred ca este interesant). Deci pana acum, creditul m-a costat:

37 Ron - declaratie la notar sot-sotie pe proprie raspundere cum ca nu avem imobil in proprietate
250 Ron - certificatul energetic


Certificatul energetic trebuie sa il plateasca proprietarii apartamentului..cel putin la mine asa a fost..toate actele apartamentului au cazut in sarcina lor..poate reusesti sa negociezi treaba asta daca nu e prea tarziu,pt ca vei avea multe cheltuieli pana la final si sunt totusi niste banuti 250 ron..

#48
soringeorge

soringeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2014
Apartamentul il cumpar de la socri. CEC-ul accepta vanzarea de apartamente intre rude de gradul 1. Banii imi sunt necesari de fapt pentru constructia unei case si cum acest lucru este aproape imposibil prin Prima Casa, am gasit acest artificiu.

#49
soringeorge

soringeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmadi2, on 14 februarie 2014 - 15:52, said:



Certificatul energetic trebuie sa il plateasca proprietarii apartamentului..cel putin la mine asa a fost..toate actele apartamentului au cazut in sarcina lor..poate reusesti sa negociezi treaba asta daca nu e prea tarziu,pt ca vei avea multe cheltuieli pana la final si sunt totusi niste banuti 250 ron..

Am mai adaugat deschidere cont 10 Ron

#50
baietzash2000

baietzash2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2007

View PostYori, on 12 februarie 2014 - 16:20, said:

Buna ziua,

Sunt interesata sa achizitionez un imobil prin prog. "Prima Casa" la CEC.

Spuneti-mi va rog ce documente sunt necesare (cei de la CEC se pare ca nu cunosc toata documentatia) si din momentul in care depui dosarul pana la transferul sumei catre beneficiar care este timpul real? Cei de la CEC spun ca dureaza aprox. 1 luna dar din ce am citit aici, se pare ca lucrurile sunt putin diferite.


Adeverintele cerute de CEC bank: adev. de venit pe 2012, adev. de venit pe 2013 si adeverinta de salariat pe ultimele 3 luni.
Adeverinte pe care le-am atasat aici.

Mai cer o factura de la utilitati pe ultima luna. (aici e mai complicat pentru cine nu este din orasul unde doreste sa cumpere .....eu vreau sa iau apartament in Bucuresti, dar sunt din Piatra Neamt.... si mi-au cerut sa imi pun viza de flotant la adresa de resedinta din Bucuresti si sa-mi fac un contract pentru internet la adresa respectiva << pt. a fi aceeasi adresa pe buletin(flotant) si pe factura de internet>> - nu stiu daca asa cer toate bancile).

Deocamdata nu am ajuns prea departe pentru ca nu am gasit inca apartamentul cu pretul dorit.

Multa bafta tuturor.

Attached Files


Edited by baietzash2000, 03 March 2014 - 13:44.


#51
Yori

Yori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2014
Buna,

Mie nu mi-au cerut sa-mi fac viza de flotant  si abonament la internet (inca). Ti-au spus de ce trebuie sa faci treaba asta?

Verifica cu mai multe sucursale CEC...

#52
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014
Nici mie nu mi-au cerut sa am viza de flotant,si domiciliul din buletin era in alt oras.Mi-au cerut factura de utilitati de la adresa de domiciliu,care este pe numele mamei mele,si copie dupa buletinul ei.Si eu zic sa te mai interesezi,ca e cam complicat sa faci toti pasii aia doar pt o factura de utilitati..plus ca pana iti faci contractul,pana vine prima factura,adica peste o luna si ceva..pierzi mult timp..si bani. Nici adeverinta de venit pe 2012 nu mi-au cerut-o..ce treaba are, ca suntem in 2014..in fine..poate te mai interesezi totusi si la alta sucursala.Bafta!

#53
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Si eu cred ca o sa ma bag la un credit prima casa la CEC. Maine ma duc sa vad cum sta treaba. Am facut deja contract de rezervare pentru un apartament in Militari residence (Acum 3 zile). Sa speram ca totul merge ok si rapid.

#54
soringeorge

soringeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2014
Am fost sunat sa vin cu alta adeverinta de venit, deoarece prima a expirat. D-na de la telefon a spus ca saptamana aceasta se rezolva, daca aduc adeverinta noua maine de dimineata. Inca sunt optimist, dar oricum mi se pare un termen lung (peste 30 de zile ), in care se analizeaza dosarul doar la CEC.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate