Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Prima casa in lei CEC BANK

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#19
george_erofei2000

george_erofei2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2014
Si mie mi s-a spus ca au auzit zvonuri ca "azi-maine" se va drumul la aprobari. Dar evident ei nu au nici o vina , ci problema e la Fondul de Garantare. Ei asta sustin in continuare. Am facut o reclamatie la OPC, pentru nerespectarea procedurilor si lipsa de informare. Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru.


 vladon14, on 17 ianuarie 2014 - 13:47, said:

Si la noi a fost aceeasi problema cu actele pe care le cerea banca, le-am facut de cate 2-3 ori (din cauza ca nu am scris cu acelasi pix ca unul dintre motive :) ) In fine, asta cu epuizarea plafonului de catre CEC nu prea o cred, pentru ca o data cu publicarea HG in monitorul oficial s-au inscris si alte banci in program, iar HG propriu zis asta a facut, a aprobat plafoanele. In plus s-a si scris in presa de specialitate ca au ramas niste ramasite si de anul trecut. In fine... CEC-ul e sub lupa politica... si se pare ca acel credit obtinut de familia presedintelui afecteaza si restul clientilor CEC... (de altfel o banca super ok, pana cand am ajuns la produsul "Prima noastra casa" ).

Singurul raspuns mai datator de sperante pe care l-am obtinut azi de la agenta de credit de la CEC a fost acesta: " Situatia se poate schimba de la o zi la alta in favoarea dvs." :(


#20
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

 george_erofei2000, on 16 ianuarie 2014 - 22:49, said:

Am avut probleme  nenumarate cu actele, in fiecare saptamana cereau altele , noi extrase de informare, refacut adeverintele de salariu de 2 ori, a doua oara pentru ca expirasera. (sunt valabile 30 de zile, si evident pentru ca dosarul a stat la ei 2 luni jumatate...), refacut fisele fiscale pentru ca nu corespundeau cerintelor lor, desi initial nu au specificat ca trebuie sa aiba un anumit format, adus  o noua factura de utilitati intrucat cea de la dosar nu era cea mai recenta, iar dupa o saptamana au vrut-o  in original , nu  scanata si printata.
Cel mai grav lucru a fost lipsa de informare si incertitudinea. Mi se raspundea mereu vag , mi s-a spus ca dosarul e aproape aprobat , dar incercand sa aflu adevarul despre situatia dosarului de la alte sucursale, am aflat ca nu era nici pe departe asa. Intr-un tarziu, pe 24 decembrie (dupa mai mult de  2 luni) mi s-a comunicat ca s-a aprobat creditul si ca urmeaza sa fie trimisa solicitare pe aplicatia electronica a Fondului de Garantare.
Pe 7.01.2014 am sunat sa intreb care este situatia, si mi s-a spus la telefon ca dosarul e la Fond, sa astept vesti bune de la ei. Nu erau informati sau nu au vrut sa ma informeze pe mine, de plafonul epuizat al Fondului de Garantare  si de faptul ca dosarele sunt blocate. De fapt la Fond se afla doar o solicitare , documentele propriu-zise nici nu au ajuns la ei , din cate am aflat de la cineva care lucreaza acolo.
Azi 16.01.2014 am fost mintit din nou, ca dosarele sunt in continuare blocate pentru toate bancile, desi incepand cu data de 13.01.2014 s-a dat drumul la aprobari pentru celelalte banci , doar CEC-ul are in continuare o problema.
Am solicitat detalii in legatura cu situatia concreta a dosarului de la mai multi ofiteri de credite, din sucursale diferite, insa nimeni nu s-a sinchisit sa raspunda mail-ului meu. Am sunat la sediul central si mi s-a spus ca vor reveni cu lamuriri, lucru ce nu s-a intamplat.
Daca in final se aproba creditul, e posibil sa se merite tot chinul, efortul si timpul pierdut , deoarece CEC-ul are cea mai mica dobanda...
La mine s-a combinat incompetenta imensa a celor de la CEC cu sfarsitul de an, rezultand intr-o mare durere de cap.


Multumesc pentru raspuns!
Eu am refacut deja o data toata seria de acte financiare,de pix nu s-au luat inca,dar ma astept si la asta Posted Image ,deci e clar ca asa se poarta la CEC.Macar dupa atata chin te-ai ales cu dosarul aprobat,ceea ce e bine! Sper sa obtin si eu aprobarea,pentru ca la restul chestiilor ma astept si m-am inarmat cu muuuulta rabdare,pentru ca si mie mi se raspunde in 2 peri de fiecare data,trebuie sa smulg cuvintele cu clestele de la ofiterul de credite,actele azi sunt bune maine nu mai sunt.azi mi-au zis si de copie dupa certificatul de nastere,care nu aparea in lista actelor initiale..ma simt de parca invata odata cu mine ce trebuie sa facem pentru creditul prima casa,pentru ca nu mi se spune clar de la inceput care sunt pasii,ce acte trebuie etc.offf..de parca nu se ingrasa de pe urma dobanzilor pe care le platim..in fine..
Mult succes,sa va mutati la casa noua pana in februarie!

#21
danaflo87

danaflo87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2014
Cu aceiasi situatie ma confrunt si eu dupa ce m-au frecat cu acte mii si mii, acum mi se spune ca s-au epuizat fondurile. sper sa se rezolve saptamana asta k deja astept d vreo 3 luni.oricum avem o tara de tot.........!!!!!!!!!!!!!!!

logic si normal ar fi k atunci cand s-a preaprobat dosarul suma respectiva sa fie blocata si la sf dosarului dupa toti nervi din lume sa se finalizeze.o prostie mai mare k asta nu am mai vazut

#22
george_erofei2000

george_erofei2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2014
Pentru cei care sunt in aceeasi situatie la CEC : Cat mai aveti pana la expirarea termenului stabilit in antecontract? Ati mai aflat ceva in legatura cu deblocarea dosarelor? Multumesc.

 danaflo87, on 19 ianuarie 2014 - 10:01, said:

Cu aceiasi situatie ma confrunt si eu dupa ce m-au frecat cu acte mii si mii, acum mi se spune ca s-au epuizat fondurile. sper sa se rezolve saptamana asta k deja astept d vreo 3 luni.oricum avem o tara de tot.........!!!!!!!!!!!!!!!

logic si normal ar fi k atunci cand s-a preaprobat dosarul suma respectiva sa fie blocata si la sf dosarului dupa toti nervi din lume sa se finalizeze.o prostie mai mare k asta nu am mai vazut


#23
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare dragi forumisti!
Din pacate m-ati demoralizat... acum vad cat de bine se misca CEC-ul. Azi am inceput si eu sa readuc adeverinte,tot aduc copii la acte aditioanale, CM, etc.
Acum m-au sunat sa aduc fisa fiscala-adeverinta de venit pe 2012, asta in conditiile in care eu am depus actele in 2014....
M-au pus sa refac aproape toate actele, prima data mi-au spus sa aduc toate actele aditionale +CM semnate si stampilate, pe urma ca trebuia sa isi scrie numele in clar, functia si stampila...
Prea multa birocratie, la alte banci tot asa o fi? Ma gandeam sa renunt la CEC... mi-e ca ma plimba cu zaharelul si pierd avansul :(
Ma gandesc ca daca aici fac atatea nazuri, oare la evaloare ce s-o intampla? evalueaza de la 60000 la 40000?!
Asteptam parerile celor care au reusit cu CEC-ul :) Asta daca or fi :))

#24
vladon14

vladon14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2014
Poate vin cu o veste buna!

Am fost instintat astazi de catre agentul de credite de la CEC ca s-au dat drumul si la fondurile pentru prima casa si ca trebuie sa duc extrasul de informare. Ar fi un pas inainte. Dosarul ar trebui sa ajunga la fond zilele urmatoare, asta dupa atata asteptare si amanare.

Speram intr-un final fericit :)

#25
danaflo87

danaflo87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2014
dureaza mult pana iti aduna actele, mie mi-a cerut si REGES ceea ce mi se pare aberant.oricum i afara de pauza asta lunga nu dureaza mult.preabrobarea a durat o sapt si ceva evaluarea o zi si in rest s-au miscat binisor. dar la acte sun scarbosi rau rau.la celelate banci la fel.succes si rabdare multa multa multa

#26
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014
Si eu am depus actele ieri,am semnat precontractul,am dat avansul, si azi a venit evaluatorul. Nu stiu daca urmatorul pas este plecarea la Fond sau se mai coace dosarul la banca,nu m-au anuntat nimic. Sa speram ca nu mai trebuie sa aduc nici un act si ca totul o sa fie bine! Va tin la curent!
Multa bafta tuturor,sa se termine cat mai repede si bine pt.toti!

#27
popaliviu1985

popaliviu1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.04.2007
Stiti cumva daca au niste "cerinte" minime la cum ar trebui sa fie locuinta? Eu vreau sa cumpar o garsoniera confort 3 la 12.500 euro. Multumesc!

#28
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

 popaliviu1985, on 23 ianuarie 2014 - 21:29, said:

Stiti cumva daca au niste "cerinte" minime la cum ar trebui sa fie locuinta? Eu vreau sa cumpar o garsoniera confort 3 la 12.500 euro. Multumesc!

Nu exista cerinte minime din cate stiu eu,trebuie sa fie cat mai aproape ca pret de cel al zonei,daca se poate sub,dar nu peste(daca ea e evaluata de catre banca sub pretul pe care il cere proprietarul diferenta o vei pune tu), au preferinta pt.blocurile mai noi de '77(am auzit ca s-au acordat credite si pt.apartamente din blocuri mai vechi de 77,dar sansele sa pice la evaluare sunt mai mari cu cat e blocul mai vechi),evident blocul sa nu fie incadrat in vreo clasa de risc seismic,si cam asta e din cate stiu eu.Oricum cel mai sigur intrebi la banca pe care ti-o alegi,pt.ca difera parerile de la o banca la alta.Succes!

#29
corinadeea

corinadeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2014
buna! si eu sunt foarte interesanta sa aplic pentru prima casa,din ceea ce am citit cec-ul pare cel mai ok la ora actuala,o intrebare pt a nu bate drumul degeaba pana la banca,ce salariu aveti voi si ce credit va aproba banca?va multumesc din duflet!!

#30
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

 corinadeea, on 28 ianuarie 2014 - 14:23, said:

buna! si eu sunt foarte interesanta sa aplic pentru prima casa,din ceea ce am citit cec-ul pare cel mai ok la ora actuala,o intrebare pt a nu bate drumul degeaba pana la banca,ce salariu aveti voi si ce credit va aproba banca?va multumesc din duflet!!


Buna! depinde daca aplici singura pt.credit sau cu coplatitor,daca mai ai si alte rate,daca ai persoane in intretinere etc.Astea sunt criteriile pe care le iau in considerare la calculul sumei la care te incadrezi. Eu de exemplu am aplicat singura,fara coplatitor,nu mai am alte credite,salariul net e 3150,si ma incadram la suma maxima (57000),oricum nu voiam sa iau atat. Nu bati drumul degeaba,sfatul meu ar fi sa te duci la cat mai multe banci,sa le spui ca esti interesata de prima casa,te intreaba niste chestii si ii rogi sa iti faca o simulare(daca te incadrezi cu salariul tau la o suma anume si cat ar fi rata,alte costuri in functie de fiecare banca in parte etc.) Dupa ce te duci la banci,compari graficele pe care le primesti de la fiecare,te mai sfatuiesti cu unul cu altul,si abia apoi iei decizia,pentru ca se mai pot schimba anumite chestii si daca azi cec-ul e cea mai ok banca peste 3 luni s-ar putea sa nu mai fie(ca dobanda ma refer).E o decizie pe care trebuie sa o iei cu calm si sa studiezi un pic piata inainte,asta ar fi sfatul meu. Mult succes!

#31
babuliu

babuliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2007
Povestea cu patania mea de pana acum.
Ne (eu+soata) interesam bine in lung si in lat pe tot internetul de conditii, banci, simulatoare de credit, forumuri, presa de specialitate ... etc, samd. Ajungem la concluzia ca CEC Bank ar fi cea mai convenabila banca.
Datele : avem 45.000, ne mai imprumutam cu inca maxim 180.000 pe 30 de ani ( rata lunara cca 880 ron - fara asigurare, fara comision FNG). Venit net 3015 ron.
Mers la CEC, sa vad daca suntem buni de legat (mai mult eu ptr ca sotia momentan e pe 0). Asteptam raspuns in jur de o saptamana (intre timp vizitat BCR, BRD, BR, BT - toate mai scumpe).
Astazi am primit raspuns ca is bun de pus la plata, mers de luat adeverinta tip (care expira in 30 zile). De maine cautam spatiul locativ.

Pe scurt : care aveti de gand sa faceti pasul, inarmati-va cu rabdare si mergeti sa bateti la toate usile (sau cat mai multe). Spor !

Edited by babuliu, 28 January 2014 - 22:58.


#32
sweet_ela87

sweet_ela87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2014
Buna ziua,

Ma numar printre cei care s-au orientat spre CEC in vederea cumpararii unui apartament prin Prima Casa. Eu am mers la o sucursala de pe Bd. Stirbei Voda si spre surpinderea mea s-au miscat foarte repede...am depus actele pe 17.12.2013 (m-am dus cu lectia facuta legata de documentele necesare dar tot a mai fost nevoie de mici completari) si cu toate ca persoana care se ocupa de dosar a avut concediu de Craciun, am primit aprobarea de banca in prima saptamana din Ianuarie. Dupa asta au inceput emotiile pentru ca din cauza epuizarii fondurilor mi-au blocat pentru moment dosarul.
Din explicatia primita de la sucursala, CEC-ul a facut o solicitare de suplimentare fonduri pentru dosarele ramase nefinalizate din 2013, au primit aprobarea a dar plafonul este destul de mic...mi-au trimis intre timp si mie documentele la Fond (pe 28.01.2014) sper sa mai prind din acel plafon, ca sa nu astept pana se aproba plafonul pentru 2014 (se pare ca este in lucru, dar nu se stie cat mai dureaza).

Aveti idee cam cat dureaza aprobarea de la Fond? eu am auzit variante de la 4 zile la o luna Posted Image

#33
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014

 sweet_ela87, on 01 februarie 2014 - 15:46, said:

Buna ziua,

Ma numar printre cei care s-au orientat spre CEC in vederea cumpararii unui apartament prin Prima Casa. Eu am mers la o sucursala de pe Bd. Stirbei Voda si spre surpinderea mea s-au miscat foarte repede...am depus actele pe 17.12.2013 (m-am dus cu lectia facuta legata de documentele necesare dar tot a mai fost nevoie de mici completari) si cu toate ca persoana care se ocupa de dosar a avut concediu de Craciun, am primit aprobarea de banca in prima saptamana din Ianuarie. Dupa asta au inceput emotiile pentru ca din cauza epuizarii fondurilor mi-au blocat pentru moment dosarul.
Din explicatia primita de la sucursala, CEC-ul a facut o solicitare de suplimentare fonduri pentru dosarele ramase nefinalizate din 2013, au primit aprobarea a dar plafonul este destul de mic...mi-au trimis intre timp si mie documentele la Fond (pe 28.01.2014) sper sa mai prind din acel plafon, ca sa nu astept pana se aproba plafonul pentru 2014 (se pare ca este in lucru, dar nu se stie cat mai dureaza).

Aveti idee cam cat dureaza aprobarea de la Fond? eu am auzit variante de la 4 zile la o luna Posted Image


Buna! Eu am dosarul trimis la fond de pe 25.01,si nu am nici o veste inca,la fel am auzit si eu ca poate sa dureze. Dar daca ai avut aprobarea in prima saptamana din ianuarie,de ce ti-a plecat asa tarziu dosarul la fond?Posted Image

#34
sweet_ela87

sweet_ela87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2014

 madi2, on 01 februarie 2014 - 16:21, said:



Buna! Eu am dosarul trimis la fond de pe 25.01,si nu am nici o veste inca,la fel am auzit si eu ca poate sa dureze. Dar daca ai avut aprobarea in prima saptamana din ianuarie,de ce ti-a plecat asa tarziu dosarul la fond?Posted Image

Mi-au zis ca nu-l pot trimite pt. ca au epuizat fondurile si pt. ca cei de la Fond au blocat dosarele pana era oficiala prelungirea, daca tin minte bine, abea pe 16.01 s-a publicat in Monitorul Oficial prelungirea pentru 2014
De la banca mi-au zis pe 21.01 ca: "S-au deblocat fondurile la FNGCIMM pentru creditele PRIMA CASA – ANL. Se pot introduce la FNGCIMM doar creditele ANL''  totusi in aceiasi zi s-au aprobat si restul. Insa la mine a mai durat vreo 5 zile pana am facut rost de alte extrase de carte funciara de informare valabile.

#35
madi2

madi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2014
Mi s-a aprobat creditul ,vineri s-a intors dosarul de la Fondul de Garantare, am semnat contractul de credit+176436 de alte acte,maine mergem la notar sa incheiem contractul de vanzare-cumparare si apoi banca vireaza banii in contul vanzatorului.Pe 20 am prima rata! Posted Image Posted Image

In concluzie, apelati cu incredere la CEC Bank pt.prima casa! Cei de la Fondul de garantare au zis ca ei trimit cam 80% din dosare..au si dobanzile cele mai mici,sunt si rapizi,si seriosi,jos palaria pentru CEC!! Nu a fost nici un fel de problema pe parcurs,cu absolut nimic..doar actele din prima transa,pe care a trebuit sa le aduc din nou (adeverinta de venit si celelalte ,legate de locul de munca).In rest,a durat cu totul 3 saptamani.

Mult succes celor cu dosare in asteptare,iar celor care urmeaza sa isi depuna dosare sper sa le fie de folos experienta mea,si sa aiba acelasi noroc, sa mearga treaba snur!Posted Image

#36
Yori

Yori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2014
Buna ziua,

Sunt interesata sa achizitionez un imobil prin prog. "Prima Casa" la CEC.

Spuneti-mi va rog ce documente sunt necesare (cei de la CEC se pare ca nu cunosc toata documentatia) si din momentul in care depui dosarul pana la transferul sumei catre beneficiar care este timpul real? Cei de la CEC spun ca dureaza aprox. 1 luna dar din ce am citit aici, se pare ca lucrurile sunt putin diferite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate