Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

editarea formulelor dintr-un fisier excel

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dsasorin

dsasorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 27.01.2006
Salut.
Uitati ce problema am eu. Am un fisier excel ( un programel .xls ) de 1MB, despre care stiu ca este realizat in  Visual Basic (in anul 2007).
El contine in principiu niste tabele cu date introduse (in celule), iar pe baza acestor date tabelare se fac niste calcule matematice.
Eu as vrea sa modific formulele de calcul din spatele acestor celule. (sunt niste greseli).
Insa problema este ca nu se vad aceste formule. Adica daca apas pe celula unde ar putea fi formula, nu  o vad asa cum se vede si se editeaza in Excel clasic.

Deci acum intreb si eu: Cum pot modifica aceste formule ascunse?
Se poate sigur cu Visual Basic daca il instalez si deschid sau incarc fisierul excel cumva ? Sau se face prin alta modalitate ?
Merge orice versiune de VB, sau este musai una mai noua, facuta dupa 2007 ?

Apreciez orice idee.
Merci in avans.

#2
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
daca este asa cum spui tu, atunci inseamna ca programatorul respectiv a folosit acest excel doar ca interfata de afisare, si nu s-a folosit de capacitatile excel-ului de calcul (nu a folosit nicio functie)
este ceea ce fac si eu in mod curent.
toate calculele si formulele folosite sun in codul aplicatiei, ce a utilizat la final, afisarea lor intr-un excel.
daca nu ai acces la codul sursa al aplicatiei respective nu ai de unde sti nici ce formule a folosit si in general nu poti sti cum si in ce fel a folosit datele de intrare, folosite ulterior in calcule.
totusi, daca stii ce vrei(de unde pleci si unde trebuie sa ajungi) si ai acces la datele de intrare, poti implementa tu acele functii, cu conditia (majora) ca la un moment dat programatorul sa nu fi folosit calcule ce nu pot fi acoperite de nicio functie a excel-ului.

cu alte cuvinte, fisierul tau excel este 'rezultatul' unui proces si nu 'procesul' de calcul in sine.

Edited by nexusm, 09 January 2014 - 21:35.


#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Foarte probabil, formulele sunt programate in VBA (Visual Basic for Applications - o versiune a VB integrata de Microsoft in aplicatiile Office). Deschide fisierul excel, apasa Alt+F11 si se va deschide fereastra de lucru cu VBA. Pe coloana din stanga ar tebui sa vezi o lista cu elementele proiectului VB (Sheet1 .... SheetN, ThisWorkbook si eventual un folder Modules) -> click dreapta pe acestea si apoi ViewCode!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate