Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Plaje și obiective turistice - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#73
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Multumesc de raspuns OvidiuNS , eu am fost in Thassos si nici nu stiam de aceste atractii turistice , bine am reusit sa vad Agora antica de alaturi, si Teatrul antic de deasupra orasului, astea erau inevitabile pentru ca am stat in Limenas. La anul iar vreau sa plec in Grecia tot aici. Am agasit poze cu majoritatea obectivelor enumerate de tine pe acest site http://cesavizitezi....thassos-grecia/ abia astept vara anului 2016 :)

#74
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postprotecties, on 29 iulie 2015 - 11:04, said:

... Ovidiu, ai fost cumva si mai sus pe drumul spre Golden Beach? ...

Nu am fost. Am trecut puţin dincolo de plajă doar ca să-i fac poze dinspre sud.
De fapt, am aruncat o privire spre drum (în direcţia macaralei) şi mi s-a părut că se înfundă, deşi ştiam sigur că nu e aşa.
Oricum, la Vafthy Beach am ajuns în 2010 şi în 2014 de pe mare, cu vasul Eros II.

Deci, revenind, nu, nu am fost mai departe spre sud.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 29 July 2015 - 19:08.


#75
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Astazi am stat toata ziua la PortoVathy. Mie personal mi-a placut foarte mullt. Va recomand sa ajungeti mai devreme ca sa puteti alege un loc msi bun, de preferat care sa aiba si umbra naturala. O sa va felicitati mai tarziu :-)

#76
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Astazi am gasit o plaja mica si cocheta, cu muzica buna, multa umbra naturala si cateva happy hours la diferite bauturi. Au si cateva hamacuri daca te ia somnul. Se numeste Arriba Beach si este pe partea de NV a insulei aproape de Skala Rachoniou din directia Limenas. Au si pagina pe fb cu numele mentionat.

#77
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Pachis Beach, 21 iulie 2015, în jurul orei 17.30:

Attached File  Thasos15 028.jpg   51.11K   112 downloads Attached File  Thasos15 029.jpg   64.28K   116 downloads Attached File  Thasos15 032.jpg   57.51K   105 downloads Attached File  Thasos15 036.jpg   49.74K   96 downloads.

Am stat cam la mijloc, în dreptul beach-barului care are "scaune" improvizate din butoaie vopsite roşu-galben-verde. În acea zonă sunt ceva pietre la intrarea în apă, dar acestea sunt rotunjite şi nu sunt nici arici, deci nu e nevoie de pantofi de plajă. Apoi este nisip fin în apă. Intrarea este lină. Se poate face şi snorkeling, deoarece pe la vreo 30 - 40 metri de la ţărm e o zonă destul de întinsă de vegetaţie subacvatică, care atrage diverşi peşti.
Şezlongurile şi umbrela nu se plătesc, se face doar o consumaţie normală.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 August 2015 - 23:04.


#78
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Marble Beach (Saliara), 23 iulie 2015, ora 11.15:

Attached File  Thasos15 055.jpg   69.49K   109 downloads Attached File  Thasos15 057.jpg   67.12K   116 downloads Attached File  Thasos15 060.jpg   39.78K   108 downloads.

Am făcut doar o baie, apoi m-am dus singur în recunoaştere la Porto Vathy - Marble Beach (300m spre sud, pe drum - după promontoriu).
Evident că ne-am mutat cu toţii la Porto Vathy (am pus deja poze pe pagina anterioară).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 August 2015 - 01:22.


#79
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
La Golden Beach în extremul nord (Skala Panagia), pe 23 iulie 2015 la ora 17.30, apa avea o culoare maronie

Attached File  Thasos15 101.jpg   70.75K   81 downloads Attached File  Thasos15 102.jpg   43.8K   85 downloads ,

aşa că am mers pe nisip spre sud până în dreptul tavernei Cavo d'Oro, unde apa s-a mai "albăstrit".


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 02 August 2015 - 02:20.


#80
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postflaviuf, on 01 august 2015 - 16:27, said:

Astazi am gasit o plaja mica si cocheta, cu muzica buna, multa umbra naturala si cateva happy hours la diferite bauturi. Au si cateva hamacuri daca te ia somnul. Se numeste Arriba Beach si este pe partea de NV a insulei aproape de Skala Rachoniou din directia Limenas. Au si pagina pe fb cu numele mentionat.

Salut Flaviuf, imi poti spune daca pe aceasta plaja sunt valuri ?

#81
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
Cand am fost eu nu erau. On schimb peste noapte aparusera arici de mare (fusese o furtuna in larg si i-au adus valurile), dar in cateva ore au fost culesi de oamenii de la terasa plus ceva voluntari. Sunt in schimb zone cu vegetatie.

#82
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Valuri n-am vazut decat la Paradise.
Cum ziceam, nu mai au bani.   :lol:

#83
miremirion

miremirion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2014

View PostOvidiuNS, on 29 iulie 2015 - 01:00, said:

Plaja se numeşte Porto Vathy - Marble Beach şi cred că se cuvine să spunem câteva cuvinte despre ea.
A fost amenajată pentru prima oară anul acesta (2015) şi este mai lungă decât Marble Beach (Saliara Beach) şi mult mai lată. Drumul până la ea este neasfaltat, dar excelent întreţinut. De acest drum beneficiază şi Saliara Beach, evident.
Amenajările sunt excelente, sunt vreo 6 rânduri de umbrele rotunde (acoperite cu papură), sub care se află câte o pereche de şezlonguri elegante, din lemn, şi câte o măsuţă tot din lemn. În spatele acestor prime rânduri de umbrele se mai află încă vreo 5 rânduri de umbrele azurii, sub care se află câte o pereche de şezlonguri clasice, din plastic azuriu, cu cadru din aluminiu, şi câte o măsuţă clasică din plastic alb. Parcarea se află în spatele acestor umbrele azurii şi este suficient de încăpătoare. La 12.30 am mai găsit locuri atât în parcare, cât şi pe şezlonguri (sub umbrelele azurii). Nu se plăteşte decât o consumaţie normală (eu am luat doar un frappé - 3,5 euro).
Toată zona de umbrele şi parcarea sunt amenajate printre măslini de vârstă apreciabilă.
În partea de nord a plajei Porto Vathy este construită o zonă de beach-bar şi un podium unde un DJ se ocupă de muzica ambientală. În ziua când am fost noi acolo (pe 23 iulie 2015), DJ-ul ne-a încântat cu muzică din anii 90 (UB40, Ace of Base etc.). Am avut noroc că am găsit locuri în partea sudică, lângă pârâiaş, unde muzica se auzea tocmai bine, altfel la bar e cam tare.
Intrarea în apă este mai lină comparativ cu Saliara Beach, culoarea apei e o idee mai verzuie, dar apa e mai curată şi nisipul de pe plajă şi din apă mai fin.

În final, să lăsăm şi pozele să "vorbească":

Attachment Thasos15 063.jpg Attachment Thasos15 066.jpg Attachment Thasos15 071.jpg Attachment Thasos15 072.jpg

Attachment Thasos15 075.jpg Attachment Thasos15 078.jpg Attachment Thasos15 080.jpg Attachment Thasos15 081.jpg

Attachment Thasos15 083.jpg Attachment Thasos15 087.jpg Attachment Thasos15 088.jpg Attachment Thasos15 090.jpg

Attachment Thasos15 093.jpg Attachment Thasos15 095.jpg Attachment Thasos15 097.jpg Attachment Thasos15 098.jpg.


Sănătate şi toate cele bune !

nimerim usor plaja asta?
anul trecut am fost la saliara (ca sa fiu sigura ca nu incurc borcanel: e plaja din pietricele mici de marmura, unde luase o viitura amenajarile?)

cum ajungem la Porto Vathy, se merge in continuare pe acelasi drum ca pt saliara?

multumesc !

PS inca ceva: mie mi-au placut enorm pietricelele alea albe de pe plaja si din apa la saliara, e la fel si aici, sau e nisip obisnuit?

Edited by miremirion, 06 August 2015 - 10:49.


#84
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 05.09.2007
De la Saliara, mai mergeti 300 de metri. that's it! Si la Porto Vathy sunt pietricele in zona de sezlonguri(am impresia ca sunt aduse fiind parte din amenajare), plaja e mai tare dar intrarea in apa e foarte OK.

Edited by flaviuf, 06 August 2015 - 11:00.


#85
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmiremirion, on 06 august 2015 - 10:47, said:

nimerim usor plaja asta? ...
... cum ajungem la Porto Vathy, se merge in continuare pe acelasi drum ca pt saliara? ...

Da, nimeriţi uşor, de la Saliara se merge în continuare pe drum încă 300 de metri, exact cum spui. Drumul e mult mai bun ca anul trecut.
Daca va opriti şi la Saliara, în parcare găsiţi un panou unde se face reclamă la Porto Vathy: Attached File  Thasos15 056.jpg   56.15K   44 downloads. De fapt, eu aşa am aflat despre această plajă, nimeni n-a spus nimic despre ea.


View Postmiremirion, on 06 august 2015 - 10:47, said:

... anul trecut am fost la saliara (ca sa fiu sigura ca nu incurc borcanel: e plaja din pietricele mici de marmura, unde luase o viitura amenajarile?) ...

... mi-au placut enorm pietricelele alea albe de pe plaja si din apa la saliara, e la fel si aici, sau e nisip obisnuit?

Da, Saliara e cea unde luase viitura amenajările şi unde ţi-au plăcut pietricelele de marmură. Şi anul ăsta a fost viitură, se vede uşor. La Porto Vathy este pus nisip de marmură, aproape fin, nu e nisip obişnuit şi nu vei găsi pietricele atât de mari ca la Saliara. La Porto Vathy nici nu e nevoie de pantofi de plajă, poate doar cei foarte sensibili la tălpi să aibă nevoie.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 August 2015 - 11:21.


#86
miremirion

miremirion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2014

View Postflaviuf, on 06 august 2015 - 10:59, said:

De la Saliara, mai mergeti 300 de metri. that's it! Si la Porto Vathy sunt pietricele in zona de sezlonguri(am impresia ca sunt aduse fiind parte din amenajare), plaja e mai tare dar intrarea in apa e foarte OK.

vorbim de drumul care trece pe langa Makryammos, da? ca am inteles ca mai este un drum catre saliara mai "off-road" decat acesta...

#87
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Da, drumul dinspre Golden Beach, drum făcut de mine cu un Megane.

#88
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Pacat ca l-am ratat pe asta !  Eram si cu ATV-urile...

#89
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmiremirion, on 06 august 2015 - 12:47, said:

vorbim de drumul care trece pe langa Makryammos, da? ca am inteles ca mai este un drum catre saliara mai "off-road" decat acesta...

Evident, e vorba de drumul care trece pe langa Makryammos. Este refăcut proaspăt. Patroana hotelului se plângea că nu e asfaltat, că aşa ar fi normal.
Poate se va asfalta, dar până atunci putem spune că anul acesta s-a adus nisip proaspăt şi se poate merge cu orice maşină cel puţin până la macaraua ce se vede de la Porto Vathy.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 August 2015 - 13:08.


#90
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 20.02.2006
Niste coordonate gps ai? Posted Image Sau un punct pe google maps si-mi iau eu de acolo.

LE: Am gasit-o. E un pic mai in dreapta :) Am fost pe acolo cand nu era amenajata si erau diverse utilaje, macarale, etc. In apa sunt un fel de rezervoare rotunde sau erau la acu cativa ani.

Edited by hepea, 06 August 2015 - 13:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate