Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Plaje și obiective turistice - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#145
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbobalex18, on 06 ianuarie 2020 - 16:26, said:

... am auzit că plajele au fost degradate în urma incendiilor/viiturilor.

în ce stare se află? mai sunt acoperite de mâl? în apă este nisip sau mâl?

Prin 2015 au fost ceva probleme, adică Saliara beach suferise de pe urma viiturilor din anii trecuţi, şi chiar în acel an au fost inundaţii în Limenaria. Incendiu fusese prin 2012 în apropiere de Skala Marion. În 2014 se vedea din croazieră unde a fost pârjolul, dar nimeni de pe vasul Eros II nu era impresionat, numai eu ştiam de acel incendiu, de aici de pe Forum.
În septembrie 2018 totul era ok pe insulă, doar plaja Livadi suferise şi ea de pe urma unui torent, am scris şi am pus poze pe pagina anterioară.
Iar după cum zice şi Cristiany, nu s-a mai auzit nimic de alte incendii sau viituri, aşa încât nu cred că e cazul să-ţi faci griji.
Şi chiar dacă ar apărea ceva nou, totul revine la normal suficient de repede, adică în maxim o săptămână parcă nici nu s-ar fi întâmplat nimic.


Sănătate şi vacanţă plăcută !

Edited by OvidiuNS, 07 January 2020 - 12:24.


#146
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
mulțumesc.

rămâne doar să găsesc o cazare după solicitări.
imi puteți recomanda o localitate plăcută, cu aspect îngrijit? oricum pentru plajă o să umblăm cu mașina.

#147
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Skala Potamias, Potos, Limenaria imi vin acum in minte.
Chiar si Limenas, doar ca este f. aglomerata in sezon.

Edited by cristiany, 08 January 2020 - 08:32.


#148
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Pentru ca am vrut sa evitam aglomeratia caracteristica sezonului, mai ales pe partea estica, in 2019, am ales coasta vestica a insulei. Asadar, am stat intr-o vila, pe malul marii in Skala Kallirakhis. Mai precis, la iesirea din Skalla Kallirakhis spre Skala Maries. Trebuia sa traversam soseaua si eram pe malul marii. Oricum, pentru mers la plaja si vizitat insula am folosit masina.
                 Dezavantaje: plaja din dreptul vilei era salbatica, cu pietricele in loc de nisip. Si nu am vazut niciodata rasaritul, dar am vazut cele mai frumoase apusuri.

#149
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Thasos, pe langa plaja Tripiti, spre Skala Marion.

#150
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 06.02.2007
Din 2018 n-am ratat niciun an fără să ajungem în Thassos.

În 2018 am fost cu bicicletele. Patru zile în care am văzut toate plajele de pe insulă. Plus cascada Maries, Kastro etc.

Doar anul trecut și în 2020 am fost în sezon, în rest am fost la început de sezon. Bine, în 2020 a fost pandemie și insula era aproape pustie și în luna august.
Pentru noi e limpede acum diferența dintre "hai în Thassos pe 10 iunie" și "hai în Thassos pe 10 august".

O să pun un video cu 12 plaje care mie mi-au plăcut cel mai mult, dar cu 3 mențiuni:

1. Filmările sunt amestecate din ani diferiți (2020, 2021 și 2022).

2. Au mai fost plaje (de exemplu Paralia Paki, Glikadi sau Glifoneri) pe care nu le-am filmat și poate că ar fi intrat în top.

3. Pentru că majoritatea filmărilor sunt făcute la început de sezon, sunt șanse mari ca în sezon plajele să fie mai aglomerate decât pe video.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k-nSHhkceqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#151
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru cei care sunt interesati de Thassos, am gasit un site cu foarte multe informatii: https://thasosholidays.com/

The Complete List of the Best Thassos Beaches (with 56 videos of Beaches in Thassos)

101 best things to do in Thassos

Spor la citit !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate