Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#91
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Decât CI Posted Image . În lipsă (de ex copii), trebuie pașaport.

#92
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Deci pt copii trebuie pasaport? What fucked up shit is this? Nu au si ei certificat de nastere?

#93
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Da, trebuie. Plus procură de la fiecare părinte care nu îl/îi insoțește pe copil/copii (<18 ani, chiar dacă are/au CI). Plus cazier pentru însoțitor (dacă este altceva decât mamă sau tată).

#94
BiancaDuncan

BiancaDuncan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2016
Si noi plecam de 1 Mai in Thassos,eu si sotul si 2 copii.O sa luam si ceva pietre cu noi ca este prima data in Grecia.
Se pare ca multi o sa fim pe acolo.
Drum bun tuturor!

#95
BMRadu

BMRadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.04.2014
salut,
pe 22 iunie este prima plecare pe cont propriu din Craiova catre Limenaria (si a 2-a in Grecia-prima a fost cu un grup in Pefkohori).
va rog sa ma ajutati cu cateva pareri legate de drum; iesirea o voi face cu bacul pe la Bechet catre Sofia.
nelamurirea mea este de la Sofia: de ce Google maps imi da ca:
-drum principal catre Sofia->Plovdiv->Haskovo->Makaza->Keramoti si
-secundar pe Sofia->Blagoevgrad->Kulata->Kavala->Keramoti
avand in vedere ca cel principal este cu aprox 50km mai lung (764km si 11:36 vs 711 km si 12h).

Rog o parere de la cei ce au fost pe cele 2 trasee: merita sa fac 50 km in plus ? Este mai bun?

Multumesc.

Edited by BMRadu, 09 June 2016 - 23:31.


#96
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View PostBMRadu, on 09 iunie 2016 - 23:06, said:

salut,
pe 22 iunie este prima plecare pe cont propriu din Craiova catre Limenaria (si a 2-a in Grecia-prima a fost cu un grup in Pefkohori).
va rog sa ma ajutati cu cateva pareri legate de drum; iesirea o voi face cu bacul pe la Bechet catre Sofia.
nelamurirea mea este de la Sofia: de ce Google maps imi da ca:
-drum principal catre Sofia->Plovdiv->Haskovo->Makaza->Keramoti si
-secundar pe Sofia->Blagoevgrad->Kulata->Kavala->Keramoti
avand in vedere ca cel principal este cu aprox 50km mai lung (764km si 11:36 vs 711 km si 12h).

Rog o parere de la cei ce au fost pe cele 2 trasee: merita sa fac 50 km in plus ? Este mai bun?

Multumesc.

Raspunsul tau se afla aici : http://forum.softped...4#entry19377795

#97
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
A fost o mica furtuna de 2-3 minute iar umbrelele au inceput sa zboare. Din pacate una dintre ele a lovit un nordic (olandez cred ca era) lasandu-l inconstient. A sosit un doctor dupa 10 minute cand deja isi revenise dar clavicula cred ca o avea rupta.

Ce am observat in Thassos: pe nicio plaja nu exista salvamar. Spital exista doar in nord in Limenas (orasul Thassos) si in sud in Limenaria. Daca ai patit ceva urgentele sunt la mare distanta.

P.S. Vrei sa te simti ca in Romania? Du-te la Paradise Beach: sezlonguri cu plata, mancare nasoala si scumpa, personalul plictisit si gretos. Colac peste pupaza dusul costa 50 centi!

#98
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Spital este in Prinos. Am avut nevoie de servicii medicale si am nimerit un medic ok care mi-a rezolvat problema. Localnicii care erau la coada m-au auzit vorbind romaneste cu sotia si mi-au facut semn sa intru in cabinetul medicului inaintea lor.
Cabinete medicale am vazut cam peste tot cel putin cate 2 in fiecare localitate mare.

Attached Files



#99
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Hai sa-mi dau si eu impresiile despre concediul facut la inceput de iunie in Thasos. Poate ajuta pe careva...

- plecat la 4:30 din fata blocului (Buc), ajuns la ~ ora 16 si ceva la ferryboat in Keramoti cu destule pauze pe traseu
- la dus am stat la vama la Giurgiu cca 1,5h din cauza celor care la coborarea de pe pod s-au bagat pe contrasens si au blocat toata circulatia; la Makaza am pierdut aproape 2h: coada pe 2 benzi de cca 6-700m dar mergea f greu (mai mergeai un metru, mai stateai 5min)
- am fost cazati in Limenas, apart cu 2cam ~570 euro / 7 nopti, conditii bune
- am incercat sa vedem cat mai multe plaje, inclusiv faimoasa Golden Beach, de unde am plecat cu un gust amar (ma rog, in ziua aia a fost vremea cam aiurea si poate d-asta) + 5 euro taxa pt sezlong si umbrella
- locuri de mancat bine sunt destule, mai ales in Limenas, cel mai mult mi-a placut la Tavernaki
- plin de romani si bulgari, pe multi ii auzeai in market-uri: "ce luam fata azi? facem o mazare?"....
- la intoarcere am facut undeva la 9 ore pe drum, cele 2 vami fiind libere spre RO, dar MULT MULT MULT mai aglomerate decat am prins noi pe sensul de venire. La Makaza cel putin coada de masini cred ca avea vreo 3km lungime...

Overall, a fost ok dar nu m-a impresionat atat de mult incat sa mai vin si a doua oara, mai ales din cauza timpului pierdut in vami.

#100
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Pentru prima data am fost si eu in Thassos anul acesta (7 zile, 26.06-4.07), 405 euro studio pt. trei persoane(2 adulti si copil de 11 ani) in Skala Potamia, Golden Beach, Porto Thassos, dupa cateva experiente in anii trecuti in Stavros, Sithonia si Paralia Katerini.

Am facut plaja in fata pensiunii Endless Blue, destul de ingusta plaja, incapeau maxim 3 sezlonguri, intrarea in apa te facea balerin pe cei 4-5 metri de pietre ascutite, pana dadeai de nisip.
Am luat masa la restaurantul de la Endless Blue, foarte OK si ca varietate si ca preturi, am inteles ca se mai manca bine la un restaurant Kapitan, putin mai departe de acesta.
Dupa randul 1 de vile erau bucati de pamant de mii de mp cu balarii cat casa, am umblat o zi (180 km) cu un ATV inchiriat (35 E/24h) si am gasit o gramada de locuri virane, intr-o seara am calcat din greseala un sarpe de peste 1.5 m care traversa drumul asfaltat, l-am zarit prea tarziu in faza scurta a ATV-ului.

Nu cred ca mai ajung curand pe acolo, Sithonia a fost de vis, cu plaje perfecte si locuri ingrijite.

Edited by Viorro, 12 July 2016 - 13:15.


#101
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Terenuri virane (neîngrijite, cu buruienile mai mari decât omul) erau și în Sithonia, între hoteluri/vile/pensiuni.

Cred că nu ai umblat (mai) deloc ca să descoperi frumusețile Thassosului. Sunt și plaje cu nisip fin, și golfuri izolate, unde faci plajă sub măslini, există și o (sau două, am auzit) plajă de marmură, și satul Theologos, o „piscină” naturală, etc. Cred că ai tras o concluzie pripită, sau ai ales greșit cazarea față de modul tău de a petrece concediul.

Pe de altă parte, fiecare înțelege altceva prin „plaja perfectă”.

#102
Viorro

Viorro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 15.01.2008
Pai ce sa zic, am ales cazarea de pe Booking dupa 9.2 punctaj si Golden Beach din auzite, insa ma asteptam macar la o plaja fara pietre... Recunosc ca in concediu nu-mi place sa scot masina din parcare decat la plecare, prefer bicicleta sau ATV-ul pentru explorari. De plaja de marmura si piscina naturala am auzit, nu s-a intamplat sa dau de ele in ziua in care am inchiriat ATV-ul.

Edited by Viorro, 13 July 2016 - 09:09.


#103
bulgaruM

bulgaruM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 17.03.2012

View PostViorro, on 13 iulie 2016 - 09:08, said:

Pai ce sa zic, am ales cazarea de pe Booking dupa 9.2 punctaj si Golden Beach din auzite, insa ma asteptam macar la o plaja fara pietre... Recunosc ca in concediu nu-mi place sa scot masina din parcare decat la plecare, prefer bicicleta sau ATV-ul pentru explorari. De plaja de marmura si piscina naturala am auzit, nu s-a intamplat sa dau de ele in ziua in care am inchiriat ATV-ul.

Pai daca ai stat numai intr-un loc.....nu ai de unde sti ce ai pierdut!

#104
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009

View PostViorro, on 13 iulie 2016 - 09:08, said:

De plaja de marmura si piscina naturala am auzit, nu s-a intamplat sa dau de ele in ziua in care am inchiriat ATV-ul.
pacat,eu am fost acum cca 3 ani,venind pe insula cu autocarul si-am ajuns la Saliara(Marble),dar si la  Makriamos care este f.frumoasa.Piscina naturala,Giola am vz de pe vas

#105
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostViorro, on 13 iulie 2016 - 09:08, said:

insa ma asteptam macar la o plaja fara pietre...

Oho... Si cate nu sunt... Probabil daca te deplasai din locul unde ai facut plaja mai incolo - Golden Beach are vreo 2 km si ceva gaseai sigur locuri far pietre. Poate chiar la 2-300m de unde ai stat.

E o plaja, langa plaja e marmura, dar greu accesibila cu auto si foarte micuta, ascunsa intr-un golfulet inconjurat de paduri, e numai nisip de marmura. ZIci ca mergi prin faina.

O sa revin si eu anul asta in Thassos - n-am mai fost de 2 ani - sunt curios ce voi gasi.
Oarecum fata de 2008 cand am fost prima data, s-a simtit in fiecare an mai rau criza.

View Posttoteudinnou, on 02 iulie 2016 - 15:20, said:

Ce am observat in Thassos: pe nicio plaja nu exista salvamar.
Au fost pana acum 3 ani. De la 9 la 17 veneau la munca.
Acum 2 ani pauza. N ua mai venit nimeni.

Edited by Barboso, 11 August 2016 - 18:37.
Raspundea (si) altui user, al carui post l-am sters. Ramasese replica aiurea, "in aer".


#106
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
http://www.catavenci...e-la-limenaria/

:)

Edited by BlueKing-69, 30 August 2016 - 13:38.


#107
klebsi_ella

klebsi_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.08.2011
Bună ziua, plec luni o fuga pana în Kavala și Thassos  și am descoperit ca unul din membri familiei are pașaportul  expirat. Credeți ca voi întâmpina  vreo problema dacă folosim doar CI ? Îmi cer scuze, probabil s-a discutat pe undeva, dar eu as dori o confirmare. Mulțumesc frumos


#108
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca CI-ul e valabil inca 6 luni minim nu e nicio problema.

Eu nu am pasaport dar am fost prin toata Europa - inclusiv tari non-UE.
De Thassos nici nu se pune problema - anul asta ma duc a 6-a oara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate