Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#73
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006
Buna ziua,
Gasesc o varianta de transport in Thassos ...sambata dupa-amiaza,duminica sau luni ?

Mulțumesc ,

#74
robyvol33

robyvol33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.06.2007
Am un prieten , are un vaucher  in Grecia insula Thassos si nu mai poate merge din motive personale. pentru cei interesati sau mai multe detali : Anny Familly's Studios Hotel ,Skalla Kallirachis.TAHSSOSS regim self catering. .5 nopti de cazare..2 persoane,11-16 iulie. [email protected] Va multumesc.

#75
rycy04

rycy04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2008
Exista cineva care sa intors recent din Thassos? Am auzit lucruri groaznice vis a vis de durata drumului, pana pe insula 14 ore......au stat la makaza 3 ore in coada la dus, la intors doua ore.....rog impresii recente, multumesc!

#76
kanarja

kanarja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 05.04.2013
Daca mai anuleaza lumea rezervarile, poate se mai elibereaza si vamile. Tu de unde ai auzit acele lucruri groaznice? Daca coada era pe DN1 probabil ni se parea ceva normal. Sau pe vechiul drum spre marea noastra.

#77
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006

View Postrycy04, on 30 iunie 2015 - 10:40, said:

Exista cineva care sa intors recent din Thassos? Am auzit lucruri groaznice vis a vis de durata drumului, pana pe insula 14 ore......au stat la makaza 3 ore in coada la dus, la intors doua ore.....rog impresii recente, multumesc!

Am auzit si eu azi la "a 3 a mana" o astfel de problema survenita acum mai multe zile, timpi mari de asteptare (2-3 ore) in Giurgiu si Makaza, ba mai mult o situatie de iritare a turistilor bulgari din cauza multimii romanilor aflati la coada in Makaza. Sper sa fie doar o exagerare si sa nu avem confirmare la astfel de situatii.

Edited by florrinel, 01 July 2015 - 13:43.


#78
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Am auzit si eu azi la "a 3 a mana"
Asta deja-i "telefonul fara fir".  Care se stie cat e de precis.

Edited by Barboso, 01 July 2015 - 15:33.


#79
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
E de-a dreptul şocant! Eu stiu pe cineva care a facut 24 de ore pana in Thasos.







P.S.: a dormit o noapte in Bulgaria la nişte prieteni.

#80
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
Singura  asteptare este pe podul prieteniei. Jumatatea romaneasca, evident!
Cam 45 minute...

Edited by Carman2015, 03 July 2015 - 14:29.


#81
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Depinde oare de zi sau de ora?
Alta alternativa nu cred ca exista pentru trecere noaptea. Ocolul prin Vama e prea mare, iar la Silistra bacul nu cred ca efectueaza traversari si noaptea.

#82
sorinvictor

sorinvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.08.2008

View Postrycy04, on 30 iunie 2015 - 10:40, said:

Exista cineva care sa intors recent din Thassos? Am auzit lucruri groaznice vis a vis de durata drumului, pana pe insula 14 ore......au stat la makaza 3 ore in coada la dus, la intors doua ore.....rog impresii recente, multumesc!
M am intors eu sambata nopatea. De la ferryboat pana la Negru Voda fix 8 ore cu trei opriri. La Makaza se sta rezonabil. 15-20 minute daca e aglomerat.Mie mi a placut totul. Daca ma intrebati si altceva va raspund cu placere.

Edited by sorinvictor, 09 July 2015 - 09:57.


#83
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Am plecat pe 27 iunie, m-am intors pe 4 iulie, drumul a fost foarte bun si la dus si la intors.
Am plecat la 3:30 din ploiesti, la 13:30 eram pe plaja. La giurgiu am stat cam 20 de minute ( si la dus si la intors ), la makaza cam 10 minute.

#84
rycy04

rycy04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2008
Multumesc sorinvictor / jeblond, din pacate cele auzite au fost reale ( caz izolat dar s-a intamplat ) am sa incerc sa evit orele periculoase, mi-e groaza de cozi datorita copiilor care isi pierd rabdarea, anul trecut am stat la makaza aproape doua ore.....bafta!

#85
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015
Eu m-am intors Vineri 10.07.2015 din Thassos Grecia, totul a fost ok, este al4lea an cand am fost aici, singura diferenta fata de vacantele din trecut este ca nu poti plati cu cardul.

#86
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Poate sa ma ajute cineva care mai merge pe insula cu asa ceva?
Eu am luat la bascalie cate una din fiecare dar nu am apucat sa le desfac pana acasa. Acum nu ma mai pot opri din mancat...
E vreo 4E cutia mare in Skala Potamia (gasit si cu 3.5 in Potos) si 2.5 cea mica.
Daca e cineva de prin Buc sau Craiova care ma poate ajuta cu 2 cutii din fiecare... sarumana!

Attached Files


Edited by Meister, 11 August 2015 - 08:03.


#87
TigerGirl

TigerGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 28.08.2012
Mmmm, dulceata de nuci verzi, e total diferita de a noastra, e un deliciu. Eu iau mereu, cate peste 5 cutii.

#88
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Am fost in Skala Prinou.Daca doriti distractie sau plimbari sau de vizitat,ocoliti-o.E ok daca ai peste 65-70 de ani si vrei sa te obisnuiesti cu linistea si locul de veci.Sau e ok daca ai masina sau inchiriezi masina,ATV sau scuter ca sa nu stai pe acolo
Dupa ora 19.30 seara,nimeni-nimeni,te mananca uratul pe strazi.Are un centru pe care il traversezi la pas in circa 2-3 minute.Doua mini-marketuri,atat.De aceea nu exista plaje private,nu trebuie nimic consumat pe plaja pentru sezlonguri,poti merge cu berea de la market.Apa limpede, aia e clar,nu sunt arici de mare.Bulgari si romani cati vreti.In dreapta"statiunii".In stanga,doar englezi,nemtoaice batrane grase,francezi si greci.Nu stiu cum s-a facut trierea asta,dar ma rog.Am vazut in opt zile circa zece copii
Ocoliti hotelul Elektra.Bufet suedez la micul dejun,dar pentru romani,nu.Pentru romani portie,or fi patiti cu ceva ghiolbani,ce stiu eu.Ghidul facea:-Asa fac ei.Nu e discriminare.E meniu mediteranean.Dar sa nu credeti ca e discriminare!.M-a pufnit rasul.
Eu am stat la Calypso,micul dejun bun,bufet suedez la toata lumea,nu discriminat,dar aceeasi mancare timp de opt zile.
M-am tot plimbat cu autobuzul(4,20 euro dus-intors de persoana)prin alte orase,ca simteam ca mor de urat.Am urcat la Limenas la vechiul teatru,in refacere,macarale,buldozere,doar trei randuri de banci.N-ai ce vedea.Am urcat apoi pana la cetatea Atenei,traseu neamenajat,nu sageti,nu indicatoare.Ne-am luat dupa vechiile lampi ruginite ca sa ajungem acolo.Dezamagire.Panourile care explicau istoria cetatii,cazute,spalate de ploaie nu se intelege nimic.Daca vrei sa stii ce dracu e aia,vii acasa si cauti pe net.Atentie la prapastii nu exista garduri de protectie!
Limenas-ul e beton.Cafenele,bazar,taverne.
Sa nu ratati targul din Prinos,nu Skala Prinou.E doar lunea.De la chiloti pana la treninguri,covoare din piele grecesti.Au chinezarii,dar atentie,nu sunt boarfele de rahat care ajung la noi si in Europa de Est.Treninguri foarte bune calitativ,pantaloni trening 10 E,hanorace sau bluze10-20E.tricouri3-15 E, boxeri1,5-2E,doar bumbac 100%,cusaturi foarte bune.Am vazut copii la Converse de nu mi-a venit sa cred.Eu am Converse originali.Daca nu stii de punctul ala de pe talpa,nu ai cum sa iti dai seama de copie.Scris,sireturi,emblema,lipituri,cutie absolut identice.10 euro-negociabil.Nevasta-mea si-a luat patru rochii foarte frumoase de bumbac intre 15-28 E
In rest labareala,doua zile cu ploaie,televizor mic in camera,doua posturi romanesti NasulTv(lua-i-as fatza!) si TarafTV,sa dilesc.Jenant.Restul -grecesti.Mori incet.In afara de pompat la muiere n-ai ce face.A, ba da,m-am uitat la filme pe telefon.Cand am ajuns acasa si am deschis Sony meu de 102 am crezut ca sunt la Cinema City.M-am uitat la un film cum se uita aia la tenis.Miscam capul de la stanga la dreapta incontinuu.
M-am maidistrat pe plaja cu niste babe machitoare.Intamplator aveau cina la aceeasi terasa cu noi Brian's.Fratele meu cum beau alea:Rachie(de acasa)vin alb,vin rosu si bere.Dupa doua ore urlau la bietul chelner grec ,David,un timid si jumate:Davideeee,sa traiesti o mie de ani fara sarbatori!!!Mai ad-o o bere!!!!!"
ASa ca  ocoliti Skala Prinou!

P.S.Nu mai merg cu autocarul cat mai traiesc io!
P.P.S.Foarte important!Care sunteti dependenti de filme si nu vreti sa carati laptop cu voi,vedeti ca astia au niste receivere putin mai destepte decat jafurile de la Digi ,si au intrare de USB,asa ca puteti umple unul cu filme si sa-l luati ca nu ocupa spatiu

Edited by Barboso, 26 September 2015 - 20:09.


#89
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Vad ca cineva vorbea de pasapoarte la inceputul topicului. Acuma, ori sunt eu chiar total pe dinafara, ori... Trebuie pasaport in Bulgaria sau Grecia?

#90
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu, daca esti "cetatean european", nu trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate