Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#487
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Am uitat sa va zic, dupa balamucul de anul asta, la anul se anunta unul si mai mare.
Imi zicea patroana hotelului ca deja ptr iulie anul viitor nu prea ma isunt locuri prin insula - turistii le-au acontat inca de anul asta cand au venit.
Doar prin intermediari care au contracte cu hotelurile se mai pot gasi.

#488
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Era de asteptat.acum fiecare alege ce vrea.bani aruncati si aglomeratie ca la Mamaia:) sau nu.

#489
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum ce sa zic - grecii tot nemultumiti.
Dupa ce au avut cel mai bun an din istorie in turism - mult peste 2019 se plang ca a fost prea mult de munca :D

View Postfoxbat, on 07 septembrie 2022 - 13:21, said:

Era de asteptat.acum fiecare alege ce vrea.bani aruncati si aglomeratie ca la Mamaia:) sau nu.
Inca nu e la nivelul ala - in Paralia poate, dar aici mai e nitel pana acolo.

#490
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
din ce am vazut nu mai e mai nimic.
la ce preturi si ce aglimeratie fu (de 2 ani incoace), insula aia e un mare judet in care n-ai loc sa arunci un ac in sezon.
ma rog, asta cere publicul platitor:)

#491
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
eeee, nu e chiar asa, sa fim seriosi! am fost prima data, moft al soatei... sincer, m-am asteptat la mult mai rau. Orice om isi gaseste locul lui daca vrea, am fost pe plaje unde era pustiu, deci se poate! Ca o concluzie personala... Thassos merita macar o data in viata.

#492
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
cu siguranta mai sunt locuri "incomode" in care putini se duc ( oricum daca nu e taverna pe plaja deja interesul scade dramatic:)) ).
e vorba de intreg contextul de "concediu". sa stai 2 ore sa te sui pe ferry, sa dai pe o masa zeci de euro (average), sa mergi in coloana cu 20 km/h ca e plina ochi insula, etc  - nu e chiar cea mai placuta varianta de concediu.
bine, daca esti " De tarc " si drumul este de la camera la taverna si inapoi cu o baie in mare intre timp nu e cazul sa discutam:)

ce incerc sa spun este ca  dupa ani de zile de "Thassos" - prin comparatie - totul s-a dus grav de tot in jos

depide de standardele fiecaruia, intr-adevar.
drumuri bune si numai bine,

#493
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View Postfoxbat, on 01 septembrie 2022 - 11:50, said:

un secret simplu - nu folositi pedala din mijloc  (daca aveti 3 ) sau cea din stanga daca aveti cutie automata.
Un lucru mi-a zis taica'miu de cand aveam 8-9 ani " un sofer bun e un sofer care nu calca frana".
Dureaza mult pana ajungi la nivelul ala, nu e deloc simplu pt multi.

#494
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 10.07.2013
Mulțumiri colegilor de forum cu ponturile benzinăriilor.
Una peste alta m-am folosit de Aegean Keramoti (să intru cu full pe feribot) și BP Potos pentru o rezervă de 10l suplimentari pentru întoarcere.
Ca persoană care nu este fan plajă, și fiind prima incursiune pe insulă la liber (mai fusesem acum 6 ani, dar cu niște atribuții de voluntariat care răpesc din timpul personal), am bifat Panagia, Theologos, Kastro, sit-ul Aliki, Sf. Arhanghel Mihail, Limenaria. Poezie. S-a arătat Mt. Athos în ultimele două zile. După o ploaie, pâcla s-a ridicat și am avut un apus mișto. Mă voi întoarce.
Cazat la Potos, la Studios Garden. Gazdele foarte primitoare, parcare interioară, telecomandă pentru poartă. Extrem de curat. Mic dejun bun. M-am bucurat s-o revăd pe tipa româncă la Irene (Otilia parcă o cheamă). La final, după câteva zile de luat prânzul acolo, mi-a spus că dacă ar avea clienți ca noi tot timpul ar fi cu totul altfel (eram cu părinții, m-am bucurat enorm să îi văd așa entuziasmați de experiența insulei). Ceea ce mă face să cred că melteneala mizerabilă din online cu tot felul de mocangii care se duc pentru reducerea aia de preț pe notă e reală. Și îmi provoacă scârbă.
Intenționat am ales începutul de septembrie, să nu fie extrem de aglomerat. Multe mașini parcate în punctele cheie, dar nu am simțit deloc sentimentul de îmbulzeală pe șosele sau prin orășele. A fost ceva deosebit. Poate data viitoare voi acorda atenție sporită și plajelor, poate mai multe băi. Să fie totul bine până atunci.

Attached Files



#495
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Mulțumim pentru poze...
M-a apucat nostalgia.

Edited by laurstef, 11 September 2022 - 20:33.


#496
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
glumesti ? e la 5 ore de condus. cam pana la Brasov.

#497
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu chiar - pe cel mai scurt drum tot sunt aproape 600 km.
8 ore tot faci, mai ales ca nici drumurile bulgarilor nu sunt chiar grozave.

#498
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postfoxbat, on 11 septembrie 2022 - 21:54, said:

glumesti ? e la 5 ore de condus. cam pana la Brasov.

Dar tu cu ce mergi, nene...și mai ales pe ce drum?
Poate cu deltaplanul 5 ore.
Cel mai puțin am făcut 9 ore, cu o singură pauză „de tufiș” și dezmorțeală de vreo 15 min. Plecat pe la 23:45 din Buc, dar mers în limite legale prin Bulgaria

#499
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 10.07.2013
Mă bucur că vă plac imaginile. :) Poate data viitoare voi rezista cu stoicism să mai scot telefonul din buzunar și să mă joc mai mult cu sculele. Nici nu am intrat în carduri, vreo 2 cadre bunicele știu sigur că am, dar sunt prea puține...
Eu din Constanța am avut în medie 780km până la cazare în Potos. Se traduc în 12 ore de drum, cu păstrare de limite de viteză și 130 pe autostrăzi. Nu am studiat extrem de atent rutele, deci am ales de principiu pe cea mai rapidă ca timp estimat, deși la întoarcere m-a trimis spre și în Varna. Varna, care la ora 16:00 în zi de muncă e liberă precum C-ța duminică dimineața. :))) Realitatea, totodată, e că nu am resimțit oboseală după 12 ore, așa cum aș fi simțit probabil în Ro. Cumva e alt trafic și alt ritm.

#500
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlaurstef, on 12 septembrie 2022 - 09:49, said:

Dar tu cu ce mergi, nene...și mai ales pe ce drum?
Poate cu deltaplanul 5 ore.
Cel mai puțin am făcut 9 ore, cu o singură pauză „de tufiș” și dezmorțeală de vreo 15 min. Plecat pe la 23:45 din Buc, dar mers în limite legale prin Bulgaria

corect, iertare, am uitat ca aici se merge cu conserva.

#501
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Hop si eu...

Attached Files


Edited by Skiuc, 12 September 2022 - 20:44.


#502
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postfoxbat, on 12 septembrie 2022 - 19:47, said:

corect, iertare, am uitat ca aici se merge cu conserva.
Tot nu mi-ai răspuns.
Cu toate astea eu zic că am făcut puțin dat fiind faptul că am avut în spate 2 kinderi de până în 5 ani, unul dintre ei cu rău de mișcare.
Dar na,....de-a lungul vieții oamenii mai uită ce au fost și de unde au plecat.

#503
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
In 5 ore faci doar Ruse - Makaza ( fara stat in vami ), mers regulamentar si fara sa fie trafic foarte aglomerat.
Vorbim de oameni normali, nu de Șumahări.

#504
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlaurstef, on 12 septembrie 2022 - 21:12, said:


Tot nu mi-ai răspuns.
Cu toate astea eu zic că am făcut puțin dat fiind faptul că am avut în spate 2 kinderi de până în 5 ani, unul dintre ei cu rău de mișcare.
Dar na,....de-a lungul vieții oamenii mai uită ce au fost și de unde au plecat.

Nu intelege despre ce e vorba

Repet:

corect, iertare, am uitat ca aici se merge cu conserva



View Postcristiany, on 13 septembrie 2022 - 07:24, said:

In 5 ore faci doar Ruse - Makaza ( fara stat in vami ), mers regulamentar si fara sa fie trafic foarte aglomerat.
Vorbim de oameni normali, nu de Șumahări.

Asa e.cum ziceam iertare

corect, iertare, am uitat ca aici se merge cu conserva



View Postcristiany, on 13 septembrie 2022 - 07:24, said:

In 5 ore faci doar Ruse - Makaza ( fara stat in vami ), mers regulamentar si fara sa fie trafic foarte aglomerat.
Vorbim de oameni normali, nu de Șumahări.

Asa e.cum ziceam iertare

corect, iertare, am uitat ca aici se merge cu conserva



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate