Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#469
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In Limenas am vazut abia anul asta prima data tarife la sezlonguri si umbrele - 10 euro. Dar la o singura terasa.

In rest gratis - pe consumatie.

Italieni n-am vazut niciodata in Thassos pana acum. In Corfu si Zakyntos e plin.

#470
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007

View Posteiffel, on 28 august 2022 - 18:27, said:

Italieni n-am vazut niciodata in Thassos pana acum. In Corfu si Zakyntos e plin.
Mai adaugă Sk(yathos) și Sk(opelos). Nu neapărat plin de italieni (ca în Zakynthos), dar foarte mulți. Și englezi (sau vorbitori de engleză).

#471
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.07.2013
Salutări, o scurtă întrebare:
Peco-ul Aegean din Keramoti e ok? Sau ceva benzină decentă pe insulă? :D Nu cantități mari, dar pentru siguranță.

#472
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Ai un Shell exact la iesirea din Limenas spre Panagia, la sfarsitul lui iulie era vreo 2,2 euro litrul; pe partea de vest carburantii sunt mai scumpi.

Edited by Skiuc, 30 August 2022 - 10:58.


#473
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.07.2013
Multumesc, îl bunghisem și eu. Planul e OMV inainte de vamă, pe urmă mă gândeam să reumplu în Keramoti și în funcție de fâțâială să apelez, doar dacă e cazul, la ceva peco insular. E mai setoasă a mea, îmi iau precauții. :))

#474
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
De oriunde am alimentat in Grecia nu au fost niciodata probleme....ori benzina, ori motorina

#475
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBrainie, on 30 august 2022 - 09:20, said:


Mai adaugă Sk(yathos) și Sk(opelos). Nu neapărat plin de italieni (ca în Zakynthos), dar foarte mulți. Și englezi (sau vorbitori de engleză).
Anul asta n-am vazut in Skyathos - mai mult englezi si greci.
Dar nici n-am stat prea mult - am fost pe la sf de Iunie.

Pe partea de vest le e mai comod - au ferry-uri directe din Italia - urca seara la brd si dimineata sunt pe insule.

View PostSkiuc, on 30 august 2022 - 10:58, said:

Ai un Shell exact la iesirea din Limenas spre Panagia, la sfarsitul lui iulie era vreo 2,2 euro litrul; pe partea de vest carburantii sunt mai scumpi.
Sunt mai multe benzinarii prin Limenas nu doar Shell - una de ex e prin zona supermarket-urilor - pe vechea centura.

Pret am vazut parca 2.21 la benzina premium. La motorina ceva mai ieftin.

Edited by eiffel, 30 August 2022 - 19:11.


#476
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006

View Postsergiu_gh, on 30 august 2022 - 10:42, said:

Salutări, o scurtă întrebare:
Peco-ul Aegean din Keramoti e ok? Sau ceva benzină decentă pe insulă? Posted Image Nu cantități mari, dar pentru siguranță.

Daca vrei sa alimentezi de pe continent si vrei altceva decat Aegean, aproape de intrarea pe autostrada, la marginea Chrysoupoli (cam 15 km de ferry-ul de la Keramoti) e un Shell. Am alimentat acolo anii trecuti. Pretul combustibilului era ceva mai mic decat pe insula si putin mai mare ca la Aegean.
Tot prin acele locuri gasesti cel putin un BP.

#477
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.07.2013
L-am găsit. Îl notez. Mulțumesc!

#478
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Poti sa folosesti site-ul https://gr.fuelo.net/?lang=en ( si nu doar pentru Grecia ) si vezi toate benzinariile.
Nu stiu daca preturile sunt actualizate la zi, dar iti poti face o idee.

Edited by cristiany, 31 August 2022 - 07:53.


#479
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Nu va mai agitati cu preturile daca nu aveti TIR. dupa 7500 km prin tarile din zona am vazut ca diferentele sunt insignifiante (colegii de drum erau cu ochii pe preturi de ziceai ca e sfarsitul lumii). Cand am tras linie am iesit mai bine ca ei fara niciun calcul (pur si simplu cand aveam nevoie cautam un peco si facem plinul).

un secret simplu - nu folositi pedala din mijloc  (daca aveti 3 ) sau cea din stanga daca aveti cutie automata.

:)

ei conduceau ca la raliu, eu mergeam normal sa nu le fac cateilor deranj. mediile fiind tot pe acolo

#480
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postfoxbat, on 01 septembrie 2022 - 11:50, said:

un secret simplu - nu folositi pedala din mijloc  (daca aveti 3 ) sau cea din stanga daca aveti cutie automata.
Cred ca ai vrut sa spui sa foloseasca pedala de frana cat mai putin posibil si doar in caz de nevoie.
Ca altfel e deranj mare. Posted Image

In rest, ai perfecta dreptate.

#481
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Exista bancomate fără comision?

#482
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
sigur. la ce comision te referi mai precis?

View Postcristiany, on 01 septembrie 2022 - 14:03, said:

Cred ca ai vrut sa spui sa foloseasca pedala de frana cat mai putin posibil si doar in caz de nevoie.
Ca altfel e deranj mare. Posted Image

In rest, ai perfecta dreptate.

de fapt nu ai nevoie s-o folosesti decat in caz exceptional (eveniment extern). Altfel inseamna ca ai apasat gresit pe cea din dreapta.

Cred ca ar fi util un curs de conducere pe acest subiect. In tineretea mea  se faceau pariuri ca poti urca si cobori Trasfagarasul sau Transalpina  fara sa atingi frana (cui i  se aprindea stopul de frana  - pierdea). Am reusit o singura data dar nu eram cu moto de viteza ci cu un 2 in V. DAr si asa a fost greu.

Edited by foxbat, 02 September 2022 - 07:30.


#483
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Comisionul bancomatului. Știu ca prin Grecia se obișnuia. Nu chiar jumuleala euronet, dar și bancomatele normale, ale băncilor, luau comision pe tranzacție.

#484
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
te anunta el si poti sau nu sa accepti. E funny- nu este o regula. Am incercat de 4 ori la un bancomat Alfa. de 3 ori fara comision  si o data cu. Fix acelasi loc si acelasi aparat.

clar nu euronet.

stiu ca era un AB in Limenaria ( pe dreapta cum ajungi din potos,chiar langa interesectia spre munte).  LA fel, in port pe stradute.

#485
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu te anunta, stai linistit.
E ca la ruleta ruseasca - am mai zis prin primavara pe-aici - am platit comision cand am scos bani de la o banca dinThassos de unde scoteam mereu.
Si sunt maricele.

Sunt doua tipuri de tepe - la greci se practica asta cu comisionul mai mult.
A doua varianta e sa faca tranzactia la un curs diferit - mult mai mare - iti baga fortat tranzactie in lei la cursul lor - am patit in 2019 in Bilbao - bancomat "ING" dar la final nu mai era ING...
Am scos 100 de ero la curs de 5,40 lei/euro. Respecta legea, in sensul ca la un moment dat iti apare cursul respectiv si ai cam o fractiune de secunda sa anulezi - dar nu apuci sa reactionezi si gata tranzactia.

Mai bine numerar - zic si grecii mersi ca ma ifac o evaziune ceva, plus ca iei mai ieftin euro la casa de schimb in momentul asta decta la curs BNR plus ceva comisiane de schimb.
Cardul e bun la supermarket-uri sau ptr urgente.

Apropo, mi-am facut calculele legat de cheltueli - cam cu 10% mai mult decat anul trecut am cheltuit.

Legat  de benzina - am plecat ieri la pranz din Thassos - unde vazusem saptamana trecuta cu 2,21 benzina premium acum era 2,419.
Pe continent era 2,02-2,04. La Shell un pic mai ieftin decta la Aegean.

Daca va uitati la bani cel mai bine alimentati la bulgari. e mai ieftin si decat la noi. Autocarele noastre deja doar de la bulgari alimenteaza.

Edited by eiffel, 02 September 2022 - 11:30.


#486
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Saptamana viitoare ajung si eu in zona Thassos Kavala, nu sunt sigur unde , depinde de vreme. Mi-am luat echipamentul de snorkellit ca asta este scopul principal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate