Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#325
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,971
  • Înscris: 16.02.2017

View Postmirc2003, on 07 august 2021 - 15:33, said:

Noi vom merge în Potos, cred, mai avem timp de alegeri. E ok?
Nu cred ca o sa ai probleme in Potos.
Am fost 2 ani la rand si nu am vazut urme de incendii in regiunea respectiva fata de alte locatii unde am vazut paduri arse.
Si daca se intampla ceva zona este destul de aerisita si ai loc unde sa te refugiezi.

Attached Files



#326
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cica ar fi fost 5 tentative de incendieri in Teologos zilele astea.
Au luat-o grecii razna.
https://ziare.com/in...ovocate-1694003


Ar fi cam nasol sa apra incendii si in Thassos. Mai ales ca sunt cam lenesi in a pastra zonele defrisate de protectie.
In ultimii ani a cam crescut vegetatia.
In 2008 cand am ajuns pe insula erau ceva urme de ars.

#327
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,971
  • Înscris: 16.02.2017
Nu  pot intelege cum cineva poate pune foc intentionat...am vazut si eu la stiri.
Dar grecii sunt greci,si-au pus ei bombe la sediile suporterilor de fotbal PAOK si AEK si la meciuri internationale.
Anul trecut am vazut urme de incendii in Thosos,dar in zone nelocuite si departe de localitati.
Si una buna pentru noi CITEZ:
Pompierii români plecați în Grecia vor fi cazați gratuit în Thassos în vara anului 2022. "Le oferim ospitalitatea pentru efortul pe care-l fac de a stinge incendiile din pădurile noastre"

Edited by Music-Box, 07 August 2021 - 22:01.


#328
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Eh, prima oara cand am fost in Grecia, in Corfu, ne povestea ghidul roman aratandu-ne un munte ars ca un piroman pusese foc anul trecut.
Nici eu nu-mi explic dar... ori e o boala, ori sunt alte chestii la mijloc.

#329
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostHybr1d, on 07 august 2021 - 22:00, said:

... sunt alte chestii la mijloc.

Imaginează-ți că ai 10 hectare de teren împădurit cu pin undeva în sudul insulei și nu ai voie să îl exploatezi sub nicio formă. Nu ai voie să exploatezi masa lemnoasă nici dacă sunt arbori bolnavi sau doborâți de vânt (sau din alte cauze) și nu ai nicio posibilitate să cultivi sau să plantezi altceva pe terenul tău.
Asta e, nu ai ce face ! Dar uneori e secetă mare, e caniculă ...


Sănătate și tcb !

#330
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Imagineaza-ti ca ai niste teren retrocedat in mijlocul unui parcul dar nu poti sa faci nimic pentru ca figureaza ca spatiu verde, ce-ar fi daca e seceta si apare un incendiu.
Sau ca ai o cladire "istorica", ce-ar fi daca cade singura.

Stiu ce zici. Mai e si varianta cu turci care pare viabila, gen sa arda si capra vecinului, ca tot au boala unii pe altii.

#331
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Mâine vreau sa ajung la plajele de marmura. Porto Vathy/Marble Beach și Saliara.
Pe Maps sunt doua drumuri, care este mai ok? De la mine e același timp (Skala Potamia) dar traseul mai lung (18km) pare să fie mai bun daca se obține același timp ca traseul mai scurt (13km).
Așadar prima dată prin Porto sau Saliara?

#332
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am plecat din Skala Panagia pe drumul de coasta si a fost foarte ok.
Uite aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vddm2TTXIXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu ani in urmă am ales drumul prin carieră, dar si pe cel prin Limenas. Acum drumul de coastă mi se pare cel mai la îndemână.

Edited by callatis06, 08 August 2021 - 16:27.


#333
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Din Panagia nu vad pe Maps vreun drum pe coasta, nu stiam de un al treilea drum, de aceea am intrebat de cele doua, care sa fie ordinea, de fapt care e mai bun acum?
In Panagia am mancat acum doua seri, nu e pe coasta iar de acolo nu stiu pe unde ai ajuns pe coasta.

Skala Panagia daca e in continuarea plajei Golden Beach, e posibil sa fie drum. Sincer, nu am gasit Skala Panagia ci doar Panagia.

Edited by danghetau, 08 August 2021 - 16:52.


#334
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Skala Panagia este la nord de Skala Potamia, deci tot Golden Beach. Am plecat de la Liberty hotel pe drumul de coastă: https://www.google.c...7505162!3e0!5i2
Panagia este satul din deal, la fel cum este și Potamia. Skalele sunt pe plajă.
Dacă nu găsești Skala Panagia, vezi că Chrysi Ammoudia (Χρυσή Αμμουδιά) este același lucru. Iar Skala Potamia este Chrysi Akti.

Edited by callatis06, 08 August 2021 - 18:57.


#335
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am bănuit bine.
Am văzut și clipul dar soția zice sa mergem pe drumul cel mai lung. Cum nu vreau să mănânc mâncare rece, mă voi conforma.
Între timp a primit și ea informații de pe un grup, ăla pare să fie ok.

#336
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004

View Postmirc2003, on 07 august 2021 - 15:33, said:

Noi vom merge în Potos, cred, mai avem timp de alegeri. E ok?

View Postdanghetau, on 07 august 2021 - 15:58, said:

Nu am ajuns până acolo deocamdată, cel mai departe am mers pana la Teologos după Psili Ammos, stau in Skala Potamia.
...
Cum ai ajuns in Theologos fara sa treci prin Potos?

#337
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am trecut prin Potos, intr-adevar, confundasem cu alta localitate.
Desi am fost special intr-o seara in Potos, tot ea a ramas cea mai indepartata localitate vizitata, plecand in sensul acelor de ceasornic dinspre Limenas. In rest am cam facut toate plajele de pe coasta estica si sudica.

#338
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Multi romanasi pe plaja Golden beach....iar multe dintre exemplarele feminine, desi au scrumiere, baga chistoacele in nisip!

#339
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
da, este Mamaia 2. Si exemplarele noastre..no comment.
Vezi ca am postat eu prin Iunie. Ultima zi de Thassos " pe bune " a fost 30 Mai.
RIP Thassos pana in Octombrie.

#340
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

iar multe dintre exemplarele feminine, desi au scrumiere, baga chistoacele in nisip!
Nu doar feminine.
E specific romanilor de ambele sexe.

Stii ca pe un sezlong au stat romani daca vezi chistoace langa.

#341
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posteiffel, on 20 august 2021 - 08:09, said:

... Stii ca pe un sezlong au stat romani daca vezi chistoace langa.

Greşit ! Nu numai ai noştri lasă uneori chiştoace în urma lor, şi nu numai în Thassos, ci peste tot pe unde am fost în Grecia.
Totdeauna românii cu care am fost noi au lăsat curat unde am stat. Iar noi, cât am fost fumători (de fiecare dată când am fost în Thassos şi peste tot pe unde am mai fost), foloseam mereu paharele de plastic în care consumasem frappé sau milk-shake pe post de scrumiere (umplute cu nisip). Am pus chiar şi o poză pe undeva (cred că la topicul Parga, în 2013, dacă nu mă-nşel). Ăsta şi e unul din motivele pentru care am stat doar la plaje care au facilităţi gen beach-bar.

Uscături are fiecare naţie, nu trebuie să punem vreo anatemă pe români. Haideţi să fim pozitivi şi să vedem de fiecare dată părţile frumoase.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 August 2021 - 10:53.


#342
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Depinde unde ii incadrati pe rromanii mai bronzati, tatuati cu pitipoance. Ei au cetatenie romana dar se vede ca rasa lor nu e caucaziana.
M-a ferit sfantul sa vad mai mult de doua perechi in toata vacanta, am o repulsie vecina cu rasismul fata de astia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate