Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

9 MOTIVE sa NU REPARI pc-ul unui prieten.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
V-ati baga la o asemena obligatie ? - http://forum.softped...2#entry14540206

#38
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Da. M-as obliga sa-i curat pt 100 lei, incluzand aici si schimbatul pastei termoconductoare la procesor si cipsetul video.

#39
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 08.02.2007
Da, adevarat. Asa ma regasesc si eu.
Eu as mai adauga. Dupa ce il repar, iar il repar de 2-3 ori (in fapt nu repar nimic, doar debifez/bifez ceva ce a bifat/debifat utilizatorul din greseala) si, dupa multe discutii despre motivul pentru care "calculatorul nu merge, are ceva, caca-m-as pe el" se ajunge la concluzia ca nu PC-ul are ceva ci cel din fata monitorului, mai urmeaza ceva:

"Auzi, mi-am luat o tableta / un smartphone marca cutare, la pretul de xxx lei si nu stiu de ce nu merge aia si aia"
"Pai nu stiu ce ar putea avea, ca eu nu ma pricep la tablete / smartphone-uri" - acesta fiind adevarul adevarat... stiu, nasol moment.
"Ce fel de IT-ist esti tu care nu stie la tablete/telefoane? Rusine sa iti fie! Cutarescu (sofer/mecanic auto/croitor/etc) este mai profesionist ca tine! Nu mai am nevoie de ajutorul tau!... Tiiiii ..... Tiiiiii ...."

Peste vreo saptamana ciclul solicitarilor si injuraturilor la adresa PC-ului pe care eu l-am facut si iar facut si iar si iar... se reia... si iar se ajunge la tablete/smart-uri/periute de dinti/etc.

Edited by bonygy, 28 January 2014 - 11:39.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBatranelul, on 28 ianuarie 2014 - 11:23, said:

Da. M-as obliga sa-i curat pt 100 lei, incluzand aici si schimbatul pastei termoconductoare la procesor si cipsetul video.
Nu-i nevoie. Ca a ajuns in halul ala doar intr-un singur an. Si cand l-am reconditionat anul trecut am pus Arctic Silver 5.
Oricum dupa 5 minute de suflat cu aer arata ca nou. Dar nu m-am putut abtine sa nu pun pozele.
N-am mai vazut pana acum un pc in starea aia

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
dar unde l-a tinut? ca pc-ul meu de la lucru nu reuseste sa ajunga asa intr-un an, iar acolo e ceva praf, iar el functioneaza 14-15-16 ore pe zi.

#42
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am avut ceva si mai si, pe langa praf avea si panze (multe) de paianjen.

Dar asta e viata!

Oricum, eu nu suflu calculatoarele ci le aspir, curatand si cu pensula (de regula fac acasa operatiile astea si prefer sa-mi strang praful in aspirator decat sa-l suflu prin casa).
Desfac linistit sursa si curat in amanunt piesele. Desfac ventilatoarele, le curat, le degresez cu alcool si le gresez cu ulei de mecanisme fine.

Adica nu iau banii chiar degeaba.

De regula iau 50 de lei pentru operatiunea astea (curatat de praf, curatat si gresat ventilatoare, schimbat pasta termica) si le-o recomand clientilor mei odata pe an.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFane, on 28 ianuarie 2014 - 12:28, said:

dar unde l-a tinut? ca pc-ul meu de la lucru nu reuseste sa ajunga asa intr-un an, iar acolo e ceva praf, iar el functioneaza 14-15-16 ore pe zi.
In Bucuresti, la casa, langa fereastra. Doar ca a functionat 24/24 - pe post de DVR.

#44
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
eu inca mai prestez gratis. si nu ma deranjeaza. oricum funny :)

#45
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
pentru un montaj de sistem si o instalare de windows, cam care mai sunt preturile?

#46
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Cel mai ieftin: 100 lei!Posted Image

#47
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

View Postxmanyacs77, on 01 iunie 2015 - 18:33, said:

Cel mai ieftin: 100 lei!
Attached File  sssssssssssss.JPG   52.58K   93 downloads

Edited by Ally97, 01 June 2015 - 23:28.


#48
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007

View Postxmanyacs77, on 01 iunie 2015 - 18:33, said:

Cel mai ieftin: 100 lei!Posted Image

norocosule... pe aici 100 lei e de obicei valoarea calculatorului adus la reparat.

#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postslai, on 08 ianuarie 2014 - 14:54, said:

Motivul 1
Ai sa devii disponibil in orice ora din zi si din noapte. (chiar daca esti la dus,la lucru etc.)

cand ai treaba, le spui clar. daca nu inteleg, treaba lor.

Motivul 2
O sa devii un subiect si pentru altii.(alt timp pierdut)

ai ocazia sa cunosti si alte persoane. think positive!

Motivul 3
O sa devii automat responsabil de Pc-ul pe care l-ai reparat.

asta mi se pare destul de normal. dar trebuie sa stii cum sa "contracarezi". exemplu: "ai instalat tu ceva si cand ai dat next next next s-au mai instalat inca 3 chestii pe langa. alea sunt problema."

Motivul 4
Trebuie sa stii toate programele si sistemele operative de pe planeta.

uneori ma lovesc si eu de asta. si le repet: nu stiu, nu m-a interesat, nu imi place apple, etc PS: chiar nu-mi place apple!

Motivul 5
Devii automat,prima persoana la care apeleaza un individ,care are probleme cu orice functioneaza cu curent electric.

asa si? personal ma pricep in general la multe chestii electrice si non-electrice. si nu ma deranjeaza. mai ales ca am ocazia sa capat experienta.
dar daca nu te pricepi, e mai bine sa nu te bagi.

Motivul 6
O sa fii vazut ca si un expert in Hardware.

la cum ai pus tu problema e cam dubios. dar in general e bine sa le recomanzi ceva ok, si sa le explici de ce, astfel incat sa nu lase loc de interpretare.
dar asigura-te ca le recomanzi ceva dupa nevoile si bugetul lor si nu dupa ale tale.

Motivul 7
Trebuie sa repari pc-uri pe care nici nu le-ai vazut. Spre exemplu te suna unu si nu stie de ce nu mai merge PC-ul

niciodata nu repari prin telefon. pentru ca nu poti. asculti problema, le dai 1-2 sfaturi generice si apoi le zici ca daca nu se rezolva, sa vina frumusel cu el sa-l vezi. simplu.
dupa 15 ani de depanare/instalare/blabla inca mai am surprize cu chestii care la telefon par simple. zilele trecute am vb la telefon despre o instalare de windows. am pierdut 15-25 minute cu instalarea efectiva de windows, 20 minute cu backup la mine pe pc ca a trebuit formatat tot hdd-ul si 40-60 minute cu copierea datelor inapoi pe hdd-ul in cauza. problema a fost cu proprietatile fisierelor si folderelor si a trebuit sa descarc un soft sa le editez la gramada. never happened before.

Motivul 8
O sa lucrezi mereu gratis.

asta depinde de fiecare. personal nu ma deranjeaza la prieteni. si uneori nici la prietenii prietenilor.
depinde de persoana. majoritatea imi ofera bani (ma refer la prietenii prietenilor) dar ii accept doar de la cei care nu mi-au lasat o impresie prea buna Posted Image

Motivul 9
Multumita disponibilitatii tale, o sa fii clasificat ca un "fraier". Spre exemplu:

actually, in cazul meu este cam invers. ii critica pe "expertii" care iau multi bani. iar cand sunt intrebat de ce nu imi deschid eu service sau altceva, le explic frumusel ca am deja servici din care castig bine si nu trebuie sa-mi bat capul sa caut clienti ca sa supravietuiesc. depanarea/instalarea o fac mai mult de hobby si nu pentru bani.


si cand nu ai chef de reparat, explica-le ca nu ai chef si ca s-ar putea sa iasa urat. un prieten era sa piarda ~1 Tb de date cand i-am sters din gresala si partitia D in timpul reinstalarii windows. i-am recuperat datele a doua zi, dar era cat pe ce. daca nu ai patit nimic pana acum, poti inventa o poveste, astfel incat sa fie multumiti ca i-ai avertizat Posted Image


View Postxmanyacs77, on 01 iunie 2015 - 18:33, said:

Cel mai ieftin: 100 lei!
deci eu ca iau 50-70 lei sunt ieftin nu? am vazut pe unii si cu 30-40.
si din pacate la chestii de genu, pretul nu reflecta calitatea "lucrarii"

Edited by shmu, 04 June 2015 - 13:16.


#50
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postslai, on 08 ianuarie 2014 - 14:54, said:

Motivul 5
Devii automat,prima persoana la care apeleaza un individ,care are probleme cu orice functioneaza cu curent electric.
M-a sunat la un moment dat cineva sa ma intrebe daca stiu sa-i setez nu stiu ce calculator de la GPL-ul de pe masina.
I-am explicat politicos ca nu vreau sa mi-l am pe constiinta, a fost tare dezamagit dupa ce am incheiat convorbirea...

#51
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Apropo de asta vorbeam cu cineva mai demult si mi-a zis ca el nu foloseste usb-ul de la masina de teama sa nu viruseze computerul de bord. Posted Image

#52
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Si eu ma regasesc, exceptie fiind uneori sfaturile de achizitie - vezi semnatura :) - dar daca e ceva mai bun in alt loc, si e prieten bun, ii zic de oferta!

#53
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Posteiffel, on 28 ianuarie 2014 - 11:12, said:

V-ati baga la o asemena obligatie ? - http://forum.softped...2#entry14540206
Fara suparare, dar eu am vazut un PC cu si mai multa mizerie in el !
Nu mai era praf, se transformase in mazga, plus ca isi facusera culcus si paianjeni si gandaci  Posted Image

#54
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca tot ne laudam...

eu am gasit un soricel mort intr-un pc pe care l-a adus cineva. noroc ca a stat langa mine si a vazut si el.
saracu intrase pe deasupra placii video si nu a stiut sa mai iasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate