Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

9 MOTIVE sa NU REPARI pc-ul unui prieten.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Eu am renuntat de mult sa fac astfel de servicii si sa ma arat ca m-as pricepe, ca incep sa te foloseasca si pt ei timpul si bataia ta de cap n-au nici o valoare. De multe ori te baga in aciasi clasa cu instalatorul si electricianul. Ii trimit instantaneu la firme care se ocupa cu asa ceva. Sa vada ca priceperea si timpul sunt contra cost.

In plus nu mai vand componente de comp la cunoscuti. Prefer sa le dau pe pret mic la firme care se ocupa cu serviceul de pc, ca atunci cand le-am vandut, dupa ce ca le-am dat pe nimic, ma tot sunau de cate ori nu le mergea pc-ul. Am vandut odata un router cuiva si devenisem call centerul providerului de net. Se mai baga si fiul sau in setari si dupa aia ma suna pe mine sa vin sa le refac.

#20
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai uitat :
10 - Intodeauna ei cred ca ai piese de rezerva  acasa !!- Daca repari , prieteni cred ca ai acasa placi de baza , memorii , procesoare , surse , etc .

Edited by tidicristi, 08 January 2014 - 15:47.


#21
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Am si eu un prieten le cere un pret mic, nu le convine si se duce la altu care nu are habar si ii taxeaza si mult si face si lucruri proaste.

LE. Eu am inceput sa le zic ca nu mai folosesc Windows, folosesc linux si nu mai stiu, am uitat Posted Image
LE2. Si rar mai curat cate un netbook/notbook

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 08 January 2014 - 16:07.


#22
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Intodeauna ei cred ca ai piese de rezerva  acasa !!"
Cu problema asta am scapat de paraziti , exemplu : duminica ora 8 , nu mai merge calculatorul , ok , vin, constatat , sursa defecta , pret 200lei cu 20 taxiul , "e prea mult , o las pe luni, marti..." nu m-a mai sunat niciodata . Laptop defect : 30 Eu constatare , pret pus sa merite deranjul si sa descurajezi viscurile, ei profita si dupa ce pleci rid in pumn, lasa, mai bine sa spuna ca esti sump, profitor etc decit fraierul familiei lor - astia te recomanda la tot cartierul ca doar lucrezi pe boabe de fasole , nu ?

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 slai, on 08 ianuarie 2014 - 14:54, said:

Expertii, cei adevarati, fac aceleasi lucruri pe care le faci tu, dar iau foarte multi bani la o lucrare facuta.
Tot timpul am fost ăla care lua bani. Şi nu puţini.
Nu-mi pierd o zi întreagă pentru o cafea.

#24
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 sfantu.dracu, on 08 ianuarie 2014 - 16:07, said:

Nu-mi pierd o zi întreagă pentru o cafea.

Iti mai da si un plic cu zahar Posted Image

Edited by xxvirusxx, 08 January 2014 - 16:35.


#25
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Eu nu stiu ce prieteni aveti voi dar daca ii ajut sau ma ajuta nu se pune problema de plata.

Topicul e intradevar funny si daca nu vrei sa ajuti pe cineva (pt mine categoria cunoscuti), e simplu: Nu am timp, nu le stiu pe toate, cauta pe google.

Edited by andreyvsjoker, 08 January 2014 - 16:39.


#26
jqnny22

jqnny22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.06.2009
Foarte funny. Am trecut si eu prin experienta asta plus motivul 10 Posted Image si am ajuns prin ai invata pe ei sa iti rezolve singuri problema   banala care o aveau  la pc.

Edited by jqnny22, 08 January 2014 - 17:13.


#27
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Singurele persoane la care se fac acte de binefacere sunt: parintii bunicii fratele si eventual catzelu`. Prietena nu, pentru ca poate e o bitch si dupa regreti. Posted Image

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 andreyvsjoker, on 08 ianuarie 2014 - 16:32, said:

Eu nu stiu ce prieteni aveti voi dar daca ii ajut sau ma ajuta nu se pune problema de plata.
nu e vorba de adevaratii prieteni, e vorba de fel de fel de cunostinte care sunt indeajuns de prosti sa nu se priceapa sa-si rezolve problema singuri, si nici nu vor sa plateasca serviciul la pretul real, asa ca se trezesc mari "prieteni" cu tine. daca ar vrea sa invete si si-ar pune mintea la contributie pt asta mi-ar face placere sa-i ajut.

Edited by Fane, 08 January 2014 - 17:33.


#29
diux05

diux05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.02.2009
Daca stii sa ii zici intrun fel ca "frate,frate da branzai pe bani'' nu mai impresia ca iti pierzi timpul.

#30
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Din pacate multi oameni sunt mai putin educati in ce priveste respectul fata de munca intelectuala.
In Romania oricum exista o traditie de dispretuire a intelectului, poate de asta suntem unde suntem. Daca vine unu' cu 3 clase si da cu vopsea o camera va cere pt manopera si 10 milioane si-i ia maxim o zi. Daca vine altul si repara un calculator dupa care face toate instalarile/setarile de rigoare si-i ia tot o zi, cumva e normal sa fie platit cu 1-2 milioane. Asa ca nu o face nici macar pt bani. Prefera sa-si vada de viata.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 diux05, on 08 ianuarie 2014 - 18:04, said:

Daca stii sa ii zici intrun fel ca "frate,frate da branzai pe bani'' nu mai impresia ca iti pierzi timpul.
eu ma ocup cu altceva. nu-mi trebuie nici banii lui, dar nici sa ma frece la cap...

Edited by Fane, 08 January 2014 - 18:40.


#32
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Fane, on 08 ianuarie 2014 - 18:40, said:

eu ma ocup cu altceva. nu-mi trebuie nici banii lui, dar nici sa ma frece la cap...
Corect !

#33
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 Blue_Ivy, on 08 ianuarie 2014 - 17:19, said:

Singurele persoane la care se fac acte de binefacere sunt: parintii bunicii fratele si eventual catzelu`. Prietena nu, pentru ca poate e o bitch si dupa regreti. Posted Image

De prietena macar te folosesti :lol:

#34
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
@slai. Corect. Ne dai si un link cu tot articolul ?

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
nu stiu, am cautat pe gogu si vad ca exista, dar doar atat.
io am gasit faza intr-un fisier cu cateva bancuri, intr-un calculator care mi-a fost adus de un prieten la reparat... Posted Image

#36
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Ma regasesc si eu in acest topic , la inceput reparam , le bagam jocuri etc gratis, mai ma pune-am sa le iau muzica ..la un moment dat deja ma durea capul le face'am sa mearga pc totul inca mai le si explicam ce fac, cum fac dar cum e vorba aceea "branza e pe bani"  si timpul tot asa. L fiecare pc stau in parte cam 1-2 ore , drivere , instalare os etc am zis gata numai stau pe gratis ca eu daca duc pc la un atelier specializat imi ia numai 20 LEI ca il deschide si ca il curata de praf ..Posted Image)

Daca e vorba de piese stricate ii trimit direct la magazin sa isi cumpere...nu el pun de la mine

Acum numai fac decat instalare OS, drivere , fara jocuri. fara muzica etc..da cei mai rai sunt prieteni ,, nu le iau banii da te bat la cap de inebunestii..
Mai nou nici nu le mai raspund astora la telefon,,mai am unul din comuna care intr-una ma intreaba cand pot sa merg la el sa ii bag windwos , tot ii spun ca nu am timp,,,multora le spun acelasi lucru ..numai bataie de cap e cu astia..si timp pierdut ..si daca maine ei fac vreo prostie si nu le merge ceva la pc dau vina pe tine ca iti dau bani degeaba,,din fericire nu mi sa intamplat..
Intr'o vreme nu am mai reparat la nimeni m-am lasat dar am revenit iarasi..:))

La inceput tot ma intrebam ce se intampla daca in timp de le instalez s.o moare pc .ma pun astia sa le cumpar altul nou..=))
Deocamdata nu am patit asa ceva..Posted Image

Edited by Azm2011, 13 January 2014 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate