Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Curs grafic designer ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011
Buna ziua ,momentan lucrez la o firma ca si graphic designer dar nu am nici-o diploma in acest sens ,din varii motive nu am diploma de bac,pot urma un curs de grafica publicitara ,iar la sfarsit sa pot da examenul si sa imi iau o diploma autorizata de anfp(cred) cu care sa pot acupa acesta poizitie si in acte??
multumesc anticipat!

#2
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
si ce sa faci cu ea? sa te stergi la fund? arata portofoliul si gata.
acum foarte multi ani lucram oarecum in domeniu. a venit una sa se angajeze si avea diplima de grafic designer luat cu nota 10. a fost pusa la cateva teste simple si era varza. asa ca, daca stii meserie, faci pe ea de diploma in anumite domenii...de ce te agiti sa dai niste bani aiurea?

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
are dreptate xtremdriving dar nu in totalitate.
ca esti bun in acel domeniu...te ajuta mult dar daca e sa te angajeze respectivul pe cartea de munca tot muncitor necalificat vei avea trecut.
insa cu o diploma ...te poate trece designer grafic sau cine stie ce .
chiar daca acum nu conteaza...pe viitor alfel e cand esti incadrat in cartea de munca "designer"

Edited by D3an, 08 January 2014 - 14:14.


#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostD3an, on 08 ianuarie 2014 - 14:13, said:

are dreptate xtremdriving dar nu in totalitate.
ca esti bun in acel domeniu...te ajuta mult dar daca e sa te angajeze respectivul pe cartea de munca tot muncitor necalificat vei avea trecut.
insa cu o diploma ...te poate trece designer grafic sau cine stie ce .
chiar daca acum nu conteaza...pe viitor alfel e cand esti incadrat in cartea de munca "designer"

nici nu cred ca exista acest termen. Posted Image asa tin minte. cel putin nu exista meseria de designer. si oricum pe cartea de munca ii trece salariul minim. si calificat si necalificat. mai ales in domenii de genul asta. daca are 55 ani... cum sugereaza nick-ul...chiar nu conteaza. Posted Image


ps: se pare ca de prin 2004 a aparut si meseria de designer totusi: http://www.visualart...php/t-9266.html

prin 2000 nu exista, nu puteai fi angajat ca designer

Edited by xtremdriving, 08 January 2014 - 14:18.


#5
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcostin55, on 08 ianuarie 2014 - 14:06, said:

Buna ziua ,momentan lucrez la o firma ca si graphic designer dar nu am nici-o diploma in acest sens ,din varii motive nu am diploma de bac,pot urma un curs de grafica publicitara ,iar la sfarsit sa pot da examenul si sa imi iau o diploma autorizata de anfp(cred) cu care sa pot acupa acesta poizitie si in acte??
multumesc anticipat!

Deci tu vrei practic o diploma luata pentru niste cursuri facute, sa-ti inlocuiasca practic diploma de bac, asta nu prea cred ca este posibil.

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
@costin: te ar fi ajutat o diploma de facultate (eventual domeniul It) care ar fi demonstrat ca esti oarecum apt in domeniu.
Diplomele astea de la cursurile ce le gasesti pe toate site urile si toate firmele non valoare nu au prea mare credibilitate, sunt la fel de ridicole ca si "permisul pentru conducere calculator" sau cum naiba io zice.

Edit: vad ca lipseste diploma de bac...in cazul asta..trista situatie. Incearca sa demonstrezi practic eventual cu lucrari personale ca esti iscusit in domeniul asta.

Edited by BlueSoon, 08 January 2014 - 14:22.


#7
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
e simplu in domeniul asta. cand te duci la interviu, ai un portofoliu cu cele mai bune lucrari. daca ai avut si parte de cativa clienti mari, te-ai scos. ii enumeri acolo si asta e. daca omului ii place ce ai facut. restul nu conteaza. important e ce faci, nu ce acte ai. poate ca pt un post de prim ministru mincinos, ai nevoie de tot felul de cursuri de vara de 2 saptamani pe care le pui la cv cum ca ai facut masterate.. :)

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcostin55, on 08 ianuarie 2014 - 14:06, said:

din varii motive nu am diploma de bac
Aici e principala problema (in scripte).

Edited by neagu_laurentiu, 08 January 2014 - 14:33.


#9
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postxtremdriving, on 08 ianuarie 2014 - 14:26, said:

e simplu in domeniul asta. cand te duci la interviu, ai un portofoliu cu cele mai bune lucrari. daca ai avut si parte de cativa clienti mari, te-ai scos. ii enumeri acolo si asta e. daca omului ii place ce ai facut. restul nu conteaza. important e ce faci, nu ce acte ai. poate ca pt un post de prim ministru mincinos, ai nevoie de tot felul de cursuri de vara de 2 saptamani pe care le pui la cv cum ca ai facut masterate.. Posted Image

Pentru el problema defapt nu este angajarea sau portofoliul, el defapt vrea sa faca niste cursuri sa-i poata fi facuta carte de munca.Neavand diploma de bac, el doreste sa faca niste cursuri de pe urma carora sa-si ia o diploma si in baza acelei diplome sa-i fie facuta carte de munca, despre asta este vorba de fapt.

#10
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011
cum am spus, eu acum lucrez ca si grafic designer,fac layout pt. anumite produse,editare foto,coperti catalog si altele,dar mi-sa spus ca nu pot fii incadrat fara o diploma in domeniu,eu am lucrat la aceasta firma pe un alt post si au avut nevoie de cineva la grafica  , atunci am aparut eu :), sa inteleg ca diplomele acelea nu ajuta prea mult ??
eu am cautat sa fac un curs din asta dar nu pot ca "cica" nu am bac-ul,pe alte site-uri de profil am vazut ca scrie negru pe alb ca pt. acel curs sunt eligibile persoanlele ce au terminat liceul(cu sa fara diploma de bac),momentatn astept un raspuns de la acel site....multumesc de raspunsuri.....si apropo nu am 55 de ani :)

View Postcatalinuptm, on 08 ianuarie 2014 - 14:36, said:

Pentru el problema defapt nu este angajarea sau portofoliul, el defapt vrea sa faca niste cursuri sa-i poata fi facuta carte de munca.Neavand diploma de bac, el doreste sa faca niste cursuri de pe urma carora sa-si ia o diploma si in baza acelei diplome sa-i fie facuta carte de munca, despre asta este vorba de fapt.

Foarte bine ai punctat  Catalin,desi nu cred ca puteam fii incadrat nici cu diploma de bac,ca nu scria pe ea grafician ....

#11
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcostin55, on 08 ianuarie 2014 - 14:45, said:

Foarte bine ai punctat  Catalin,desi nu cred ca puteam fii incadrat nici cu diploma de bac,ca nu scria pe ea grafician ....

Cartea de munca se face in functie de diploma de bac, de exemplu, pentru a deveni administrator de retea, nu ai nevoie neaparat de diploma care sa ateste ca ai facut cursuri in retelistica, ci doar de diploma de bac, sa arati ca ai terminat liceul pentru ca nu ai cum sa ai carte de munca pe un post in domeniul IT fara diploma de bac, e un pic ilogic, la fel cum unele posturi cer studii superioare, indiferente de profilul facultatii pe care ai facut-o, conteaza mai mult sa ai studii superioare decat profilul pe care l-ai urmat, la fel este si in cazul cartii de munca, conteaza sa ai diploma de bac care sa-ti ateste ca ai terminat liceul si esti "apt" ca sa zic asa sa poti lucra pe un post de grafician.

De exemplu, eu acum ceva timp am gasit un anunt pe un site de specialiatate in domeniul graficii 3D mai exact un post pentru designer 3D, unde se specifica foarte clar in acel anunt, nu ii intereseaza studiile sau cursurile, ei cereau doar sa ai diploma de bac, pentru a-ti putea face carte de munca.

#12
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
la tine conteaza pe ce post esti incadrat? iti creste pipota daca scrie grafician in loc de sofer?
de curiozitate, despre ce suma vorbim? cat iti da? 10 milioane? daca nu e, cum se spune, confidential...

o singura data spun povestea asta. la tvr. mecanic era angajat unul care repara camere etc...la el in atelier era o dezordine de nedescris, INSA daca ii cereai surubul x de la camera x2, stia unde e. a fost dat afara de la tvr pt atitudinea dezordonata. acum e angajat la ...NASA. asa ca...daca esti bun nu trebuie sa iti faci probleme cu ce scrie pe cartea de munca. banu' sa iti iasa

Edited by xtremdriving, 08 January 2014 - 14:55.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcostin55, on 08 ianuarie 2014 - 14:45, said:

nu cred ca puteam fii incadrat nici cu diploma de bac,ca nu scria pe ea grafician ....
Dar nu trebuie sa scrie asa ceva. In nomenclatorul COR, ocupatiile sunt pe nivel de instruire (studii generale, medii, medii sau postliceale, superioare). Insa aici e o intreaga poveste juridica.

Edited by neagu_laurentiu, 08 January 2014 - 14:53.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In posturile de mai sus, a fost trecut cu vederea un aspect important, respectiv faptul ca legea permite calificarea la locul de munca, pt. aproape orice meserie.
Sunt cazuri particulare, in care exista normative speciale, care reglementeaza deosebit calificarea in cateva domenii, ca de ex. pt. profesori, armurieri, doctori, etc.

Pt. multe meserii insa, in special in domeniul privat, este suficient ca angajatorul sa scrie pe cartea de munca meseria pe care o practici, si se considera automat calificare la locul de munca, chiar fara a nota special asta.

Problema lipsei bacalaureatului, si a studiilor unifersitare, este o problema si un criteriu de selectie eliminatoriu, doar pt. meserii de bugetar, si doar in cazuri particulare in mediul privat.

Sunt designeri care au terminat facultati de arte plastice sau arhitectura, si in meserie sunt slabi.
Si de asemenea exista designeri care nu au studii scolarizate in domeniu, si care obtin performante mari.

Sigur, cei de mai sus sunt exceptii, dar exista.

Edited by loock, 08 January 2014 - 14:55.


#15
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011

Quote

la tine conteaza pe ce post esti incadrat? iti creste pipota daca scrie grafician in loc de sofer?
pe mine unu nu,dar angajatorul imi spune ca ar fii mai bine pt. mine daca as fii incadrat astfel si ca nu se poate daca nu am o diploma in acest sens...

Quote

de curiozitate, despre ce suma vorbim? cat iti da? 10 milioane? daca nu e, cum se spune, confidential...
nu-i nici un secret...momentan iau 1300 lei ...dar am inteles  ca as putea mai mult daca as fii incadrat corespunzator...o intrebare in tine ceva din a marii salariul daca nu sunt grafician in cartea de munca(contract) ??

interesanta chestia asta cu formarea profesionala la locul de munca(de fapt la mine chiar se aplica,am invatat foarte multe ), exista ceva un documenta pe net sa caut si poate sa pot arat cuiva din firma ??

#16
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
eu tind sa cred ca te duce cu vorba

#17
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011
si eu cred asta de ceva timp,mi  s-a spus ca ma descurc excelent dar ca as avea nevoie de o diploma de grafician sau de bac.....fara nu se poate ??
si as vrea sa stiu si cam care este  salariul unui grafic designer incepator??

#18
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postxtremdriving, on 08 ianuarie 2014 - 14:52, said:

la tine conteaza pe ce post esti incadrat? iti creste pipota daca scrie grafician in loc de sofer?
de curiozitate, despre ce suma vorbim? cat iti da? 10 milioane? daca nu e, cum se spune, confidential...

Nu cred ca problema este pe ce post esti incadrat, problema este sa aiba posturi in cadrul firmei pe care te poate incadra.De exemplu daca lucrezi grafician, te-ar putea angaja pe post de sofer, asta daca are in codul caen postul de sofer, daca nu are, nu are cum sa-l incadreze pe niciun post pentru ca are nevoie de studii superioare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate