Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

"Mai corect"

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postcleopatra00, on 15 ianuarie 2014 - 10:18, said:

Lectură obligatorie: Ursul păcălit de vulpe, de Ion Creangă.
te-am intrebat ce inseamna asta.

#74
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postflorincroitoru, on 15 ianuarie 2014 - 14:40, said:

te-am intrebat ce inseamna asta.
Tu ești ursul, iar vulpea Adi. Te păcălește, vezi bine.

#75
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 15 ianuarie 2014 - 11:35, said:

După cum ziceam: irecuperabil. A copiat cu mîna lui textul problemei, semn că probabil l-a și citit. Dar de rezolvat a rezolvat o altă problemă, una cu 7 mere și 7 lei, deși în enunțul dat nu exista nici un 7. Existau doar două simboluri, M și L.

Dar deja discuția nu mai e despre mai corect. Cu florincroitoru a ajuns acolo unde era de așteptat: în bălării.
Balarii scrii tu. Ai umplut acest forum de balarii.Sint naivi care te cred destept si invatat.Nu esti nici una nici alta. Ai citit mult dar degeaba. mai citeste si tu o carte despre manierele elegante, poate inveti sa nu te mai comporti civilizat.
Ce arunci aici ca nu exista 7? Asta faci mereu. Deviezi subiectul.Problema a fost aratat, rezultatul ti l-am dat si e cel bun. mai bun nu s-a cerut in enunt.Ai bagat de la tine ceva in afara de enunt, ceva care nu s-a intrebat si ai raspuns dupa care afirmi ca acesta e un raspuns mai corect.Adica ai facut o prostie si acum strigi ca esti tare.
pai, nu mai e despre corect si mai corect discutia, ca nu esti in stare sa pastrezi firul si nici sa discuti civilizat.
Ce idee traznita sa ii spui cuiva cu care discuti ca e irecuperabil. Nu esti in pozitia sa ma numesti tu pe mine irecuperabil, ca nu esti aici director, profesor si eu elev. Adara de asta parerea mea in acest caz coincide cu cea a lingvistilor si a profesorilor de limba romana. Inseamna ca si ei sint in opinia ta irecuperabili.

#76
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Cleopatra, nu-l păcălesc în nici un fel. Și nici n-ar fi nevoie, că se păcălește el singur. Nu cred că am mai văzut pe cineva care să înțeleagă atît de îngrozitor de strîmb ce citește, dar apoi să aibă convingerea fermă că a înțeles bine. Omul ăsta e un fenomen.

#77
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postcleopatra00, on 15 ianuarie 2014 - 14:42, said:

Tu ești ursul, iar vulpea Adi. Te păcălește, vezi bine.
Posted Image Ai vrut sa iti ajuti prietenul si ai scos un porumbel.  japan nu urmareste sa pacaleasca pe cineva pe aici.Vrei sa il intrebam? Acum , pe loc: Adi Japan, urmaresti sau ai urmarit sa ma pacalesti pe mine sau pe altcineva pe acest forum?
cleopatra00, pe subiect ai de zis ceva sau e prea greu pt tine?

#78
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 15 ianuarie 2014 - 15:01, said:

Cleopatra, nu-l păcălesc în nici un fel. Și nici n-ar fi nevoie, că se păcălește el singur. Nu cred că am mai văzut pe cineva care să înțeleagă atît de îngrozitor de strîmb ce citește, dar apoi să aibă convingerea fermă că a înțeles bine. Omul ăsta e un fenomen.
Si eu zic ca tu te pacalesti singur.
Ei, cleopatra, cum mai e cu ursul si vulpea?
hehehe, eu si toti profesorii nu il pricepempe Japan.Sintem niste prosti. Intelegem ingrozitor de strimb genialele lui descoperiri. In sistemul solar sint planete interioare si planete exterioare....ne zice Japan.Posted Image Cum pot fi in interiorul sistemului planete exterioare?

View Postmyshyk, on 08 ianuarie 2014 - 12:14, said:

Nu stiu daca te multumeste,
http://dexonline.ro/...itie/mai corect
A cautat cineva aici MAI CORECT. Nu exista. japan l-a gasit in definitii, dar expresia insasi nu e definita.

View PostMircel, on 08 ianuarie 2014 - 12:32, said:

Un mesaj d-lui AdyJapan aici: http://forum.softped...67660-adijapan/ și dânsul te va lămuri!
L-a lamurit bustean!

#79
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postflorincroitoru, on 15 ianuarie 2014 - 15:07, said:

Posted Image Ai vrut sa iti ajuti prietenul si ai scos un porumbel.  japan nu urmareste sa pacaleasca pe cineva pe aici.Vrei sa il intrebam? Acum , pe loc: Adi Japan, urmaresti sau ai urmarit sa ma pacalesti pe mine sau pe altcineva pe acest forum?
cleopatra00, pe subiect ai de zis ceva sau e prea greu pt tine?
Nu? Atunci se păcălesc alții singuri.
La subiect sînt, la cel pe care il dezbateți voi. Altul nu văd. Aștept.

#80
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 09 ianuarie 2014 - 17:06, said:

Exact. Deci dacă învățătoarea sau un lingvist sau un dicționar sau o gramatică ne spune că adjectivul cutare nu are grade de comparație, asta nu înseamnă automat că n-avem voie să-l folosim în comparații. Important e să comunicăm.
Poftim filozofie. Cica important e sa comunicam. Important e sa comunicam bine, adica sa folosim bine termenii si expresiile, nu ca tine cu planeta cea mai exterioara.
Ce ne mai trebuie scoala? Important e sa comunicam, zice Japan.

View PostAdiJapan, on 10 ianuarie 2014 - 03:08, said:

Dar s-ar putea ca între noi doi să fie și o diferență de atitudine față de limitele în care se poate manifesta limba. Eu sînt ceva mai îngăduitor. De exemplu eu accept ca adjectivul exterior să fie folosit cu grad de comparație în anumite contexte: planeta cea mai exterioară a Sistemului Solar, învelișul cel mai exterior al planetei etc.
Planeta cea mai exterioara din interiorul sistemului solar...Posted Image

View Postcleopatra00, on 15 ianuarie 2014 - 15:54, said:

Nu? Atunci se păcălesc alții singuri.
La subiect sînt, la cel pe care il dezbateți voi. Altul nu văd. Aștept.
Ai venit si tu cu ton ce cearta, ca nu e de ajuns Japan. Ai zis ca m-a pacalit Japan.Ei, cum e? japan a zis ca,nu e asa.Acum inventezi altceva, ca ma pacalesc eu singur.
Ai zis acum ceva pe subiect?  Nu se vede nimic isa. Poate ai zis in gind.

#81
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Eu nu am înțeles cum are exterior grad de comparație, din moment ce face parte din adjectivele/adverbele care nu suportă grade de comparație, din moment ce  îl au deja inclus, alături de interior, inferior, superior etc.
Exterior e un adjectiv neologic care vine din comparativul latinesc, semnificînd mai în afară. Există și o regulă pe tema aceasta, care exact asta spune.

Oricum, nu are prea mare importanță. Mulți citesc, puțini pricep.

Din acest motiv, unii, probabil, se simt mai superiori decît alții.

#82
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcleopatra00, on 15 ianuarie 2014 - 16:42, said:

Eu nu am înțeles cum are exterior grad de comparație, din moment ce face parte din adjectivele/adverbele care nu suportă grade de comparație, din moment ce  îl au deja inclus, alături de interior, inferior, superior etc.
Exterior e un adjectiv neologic care vine din comparativul latinesc, semnificînd mai în afară. Există și o regulă pe tema aceasta, care exact asta spune.
Exact, asta e regula generală, asta e originea, asta e explicația, așa spun lucrările de specialitate, sîntem cu toții de acord. Tot ce am spus eu, și unii mi-au sărit iute în cap, este că eu personal accept și o formulare de tipul o orbită este mai exterioară decît alta, asta doar ca exemplu pînă unde merge indulgența mea în chestiune. Nu sînt singurul, dar știu bine că foarte mulți alți vorbitori sînt mult mai exigenți și resping categoric sintagma mai exterior. Am dat-o doar ca să spun că, prin comparație, sintagma mai corect mie mi se pare cu totul acceptabilă. Altora poate nu.

Dar pe forum nu se poate discuta calm, concentrîndu-ne exclusiv asupra subiectului. Nu merge să constatăm că avem percepții diferite asupra limbii. E musai să vină unul care să ia chestiunea ca pe un afront personal, un atac la sentimentele lui cele mai intime, și să încerce să uniformizeze percepția tuturor cu forța.

Poate ați văzut prin dicționarele mai deștepte ale altor limbi că autorii precizează uneori despre o formulare că, din comisia lor de X persoane, Y o consideră acceptabilă și restul nu. Ăia de ce nu se păruiesc cînd descoperă că au păreri diferite? Ei se mulțumesc să observe limba și s-o descrie cum pot ei mai bine. Noi românii (de la oameni simpli pînă chiar la o parte din lingviști) simțim nevoia să schimbăm limba, s-o fasonăm, să impunem o variantă a ei ca obligatorie pentru toți. Creăm reguli artificiale pe care dacă nu le respecți te ia dracu.

#83
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postcleopatra00, on 15 ianuarie 2014 - 16:42, said:

Eu nu am înțeles cum are exterior grad de comparație, din moment ce face parte din adjectivele/adverbele care nu suportă grade de comparație, din moment ce  îl au deja inclus, alături de interior, inferior, superior etc.
Exterior e un adjectiv neologic care vine din comparativul latinesc, semnificînd mai în afară. Există și o regulă pe tema aceasta, care exact asta spune.

Oricum, nu are prea mare importanță. Mulți citesc, puțini pricep.

Din acest motiv, unii, probabil, se simt mai superiori decît alții.
Tu ai înțeles...bla-bal-bla..adjectiv neologic...care vine din comparativul latinesc...Posted Image adică beție de cuvinte. Ai înțeles că în interiorul unui sistem, cel solar, sînt planete exterioare? Fă și mie o schemă, că io sînt prea prost ca să pricep asta. Desenează sistemul solar cu planetele și arată cum se poate ca niște planete aflate în sistem să fie în afara lui.
da, tu iești printre cei care nu prea pricep.
Aștept schema.

View PostAdiJapan, on 15 ianuarie 2014 - 17:41, said:

Dar pe forum nu se poate discuta calm, concentrîndu-ne exclusiv asupra subiectului. Nu merge să constatăm că avem percepții diferite asupra limbii. E musai să vină unul care să ia chestiunea ca pe un afront personal, un atac la sentimentele lui cele mai intime, și să încerce să uniformizeze percepția tuturor cu forța.

hai, ca ai tupeu. Dupa ce în acest caz tu ieşti contra tuturor şi m-ai jignit pe mine zici că...." e musai să vină unul care să ia chestiunea ca pe afrunt personal". Tu ai încercat să uniformizezi pecepţia asupra lui "corect" şi "mai corect" după cum crezi tu. Nu ştiu de ce te plîngi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate