Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Laptop gaming 3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 alin62, on 08 ianuarie 2014 - 22:17, said:

Lenovo are un design mai de gaming Asus are un design mai business.

 priderzaur, on 09 ianuarie 2014 - 02:21, said:

Eu am umblat pe ambele. Putin, dar am umblat. ASUS mi-a lasat o impresie mai buna. Lenovo-ul mi-a lasat impresia de laptop in care se inghesuiesc foarte multe componente performante in pret cat mai mic, iar ASUS-ul da impresia de laptop facut cu cap, foarte calitativ. Da, acel Lenovo o sa fie mai ok pt jocuri si performanta video. La SSH vs HDD 7200RPM nu cred ca-i mare diferenta per total, sincer.
Acum parcă aș merge pe Asus... Posted Image

#38
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Idee e urmatoarea: daca nu esti cel mai mofturos gamer, nu vei simti diferenta intre placile video.
Am vechea serie N si confirm constructia, chiar e foarte bine inchegat, cu racire foarte ok si sunet ci mult peste concurenta.

#39
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Atunci mergi pe asus diferenta de performanta in realitate nu o sa o simti prea mult. Conteaza sa iti placa si cum arata mai ales ca la performante sunt cam la fel.
Si mie mi a placut seria R si N de la asus sincer la calitate poate putin mai mult decat lenovo, nu zic ca Y510 nu este de calitate, dar parca seria R si N sunt un pic mai bine finisate. Eu am luat Y510 cu i5 pentru ca l am prins la 3000 lei altfel luam R501 de la asus.
Daca iti place un pic mai mult asus ul ia l si nu te gandi ca e mai slab ca tot jocurile alea o sa le joci si la aceleasi performante.
In plus daca nu o sa ti placa sau ti se pare ca merge greoi din cauza hdd ului il trimiti inapoi in 10 zile.

#40
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Azi-mâine aș vrea să comand Asus-ul. Cred că merită 200 RON în plus pentru varianta cu 16 GB RAM? Comparația e aici.
Tot acum aș lua și Windows-ul; e OK varianta 8.1 OEM de aici? Scuze că-s nițel off-topic.
Mulțumesc!

PS. Am plecat de la 3500-4000 și am ajuns la aproape 5000 RON Posted Image În fine, sper să-l țin vreo 3 ani fără probleme, cred că merită investiția.

#41
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Pt 2 mil eu zic ca merita 8 gb ram in plus, daca vrei sa i faci un upgrade pe viitor o sa coste mai mult. Acum nu prea o sa ai nevoie de 16 gb si 8 gb sunt suficienti, dar pt 2 mil eu zic ca merita inca 8 gb ram.

#42
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Doar daca stii sigur ca ai nevoie de 16 GB de ram, altfel daca nu ii folosesti e ca si cum ai arunca banii pe geam.

#43
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca vrei sa iei varianta cu 16GB RAM, folosesti 8GB pentru RAM - disk, macar sa simti o diferenta.
Ca daca ai avea 16GB si ii tii degeaba, cand tu abia ai trece de 4-5GB usage, vorba lui @lensflare, cam arunci banii degeaba.

#44
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 georgik12, on 17 ianuarie 2014 - 12:16, said:

folosesti 8GB pentru RAM - disk.
E vorba de asta, presupun? Pare interesant.

De W8.1 OEM de mai sus ce ziceți?

#45
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Exact. Atentie ca e memorie volatila si se pierde continutul dupa restart. :)
Windows`ul este ok, doar ca e valabil pentru un singur produs, pe Asus`ul asta va muri.

#46
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Daca Windows 8.1 nu este livrat direct cu laptop-ul (preinstalat) ci achizitionat separat il poti muta la alt PC / laptop fara sa incalci licenta.

Edited by LensFlare, 17 January 2014 - 13:12.


#47
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
OEM`urile nu se pot muta, nici nu scrie in descrierea de pe site:
"Un produs Microsoft OEM nu mai poate fi mutat, conform licentei, pe alt calculator."

Pentru a`l putea muta (cu accent pe muta) de pe un sistem pe altul, iti trebuie licenta FPP in cazul 8.1:
http://www.pcgarage....-all-languages/

Edited by georgik12, 17 January 2014 - 13:43.


#48
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@georgik12, nu gasesti sa cumperi Windows 8 "OEM" separat, ce spui tu e valabil doar in cazul in care Windows-ul 8 a venit preinstalat, ceea ce am specificat mai sus.

P.S. Da, stiu, la unele magazine scrie Windows 8 OEM, dar e greseala.

Edited by LensFlare, 17 January 2014 - 14:01.


#49
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ori mie, ori tie ne da cu virgula:
http://www.go4it.ro/...legem-10265285/

Daca nu ai putea cumpara licenta OEM atunci cand achizitionezi un produs, nu ar mai exista in comert.
NU o poti cumpara singura, ci trebuie sa fie insotita de achizitia unui sistem sau desktop, dar astea nu inseamna ca nu se poate cumpara. In cazul de fata, licenta va fi atasata facturii pentru laptop, desi personal prefer licena FPP.

#50
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@georgik12, citeste direct la Microsoft... sau macar o sursa externa, nu o interpretare "romaneasca" proasta a unui "jurnalist" atehnic platit cu un salariu de nimic.

http://download.micr...86e0e0260a6.pdf
http://arstechnica.c...r-saner-better/
http://www.zdnet.com...you-7000003028/

Cum am spus, Windows 8 OEM mai gasesti doar preinstalat, nu mai poti cumpara separat cum era de exemplu la Windows. Ce poti achizitiona separat este licenta System Builder, foarte similara cu fosta licenta Retail intalnita la variantele mai vechi de Windows.

Edited by LensFlare, 17 January 2014 - 14:47.


#51
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Din cate stiam eu OEM si System Builder sunt practic acelasi lucru, trecut sub diferite nume.
Doar am zis ca-mi prind urechile la partea software, nu ma gandeam ca ai schimbat chiar totul cu W8`ul asta.

#52
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
M-ați spart Posted Image

Dacă eu cumpăr licența aia OEM de la PC Garage, de unde știe MS dacă o pun pe un PC nou sau nu?!?
Eu asta o să fac, iau un laptop și pun Windows-ul ăla; am zis de când am postat prima dată pe topicul ăsta - nu folosesc decât software cu licență (sau freeware, mă rog).
Dar, ca idee... de ce s-ar vinde licențe OEM separat, dacă nu s-ar putea instala oriunde?!?

#53
qda

qda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 26.10.2013
http://en.wikipedia....nt_manufacturer

Dă-i cu Google Translate dacă nu înțelegi.

#54
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@lightpawn, din tot ce am scris eu mai sus si din link-urile lasate tu tot pe dos ai inteles? Posted Image Microsoft a schimbat modul de licentiere.

In ceea ce priveste modul cum isi da Microsoft seama e foarte simplu, in momentul activarii Windows-ul trimite niste informatii catre Microsoft ce le permite acestora sa detecteze daca ai schimbat PC-ul sau o componenta.

Edited by LensFlare, 18 January 2014 - 08:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate