Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Laptop gaming 3000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Corect, de aceea am si specificat cele de mai sus.
Dar totusi nu vorbim de entry level-uri cu plasticuri ieftine prin constructie, nici cu IdeaPad`ul nu`ti este rusine dpdv al calitatii. Nu se ridica la nivelul Vaio, dar atat timp cat este suficient de ok pentru utilizatorul obisnuit si ofera performanta mai buna, fiind mai de cursa lunga, il consider o alegere mai ok.

Acum el decide, argumentele au fost date si alegere o poate face doar el. :)

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Eu unu DVD ul il folosesc maxim de 2 ori pe an, la fel ca multi altii. Acum majoritatea folosesc card uri stick uri.

View PostLensFlare, on 08 ianuarie 2014 - 14:21, said:

Parerea mea este ca un laptop nu il iei ca sa fie "cel mai performant", daca vrei asa ceva iesi mult mai ieftin cu un desktop. Recomandarea mea a fost in functie de calitatea cu care este obisnuit initiatorul...
Nici cele recomandate mai sus nu duc deloc lipsa de calitate, metal, cosntructie solida, tastatura solida, racire buna si silentioasa.

Daca ai neaparat nevoie de dvd rw ia varianta cu o singura placa video cel la 4100 lei.
Eu am varianta cu i5 si o placa video GT755M si duce jocurile f bine, crysis 3 la detalii high FHD si se misca fara pic de lag.

#21
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Booon :) Mulțumesc mult, începe să se faca lumină :)

Nu mi-e clar cu experiența Vaio vs Lenovo... Ca idee, pe business am folosit un Dell Latitude iar acum am un HP Elitebook (i5 amândouă, cu w7). Nu m-au deranjat în niciun fel, totul OK.

Lenovo vs Vaio cu ce e mai prejos? Am avut un Lenovo business pentru o scurta perioadă, m-a deranjat plasticul carcasei, părea cam ieftinache.
Dar, dacă e mai prejos Lenovo față de Vaio, atunci ce Vaio să urmăresc acum..?!? Probabil tot un i5 ca cel actual (dar de generație mai nouă?), că nu cred că ajung la i7 în buget...

#22
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Nu poti sa zici care e mai prejos dintre doua firme, spune ce modele mai exact Posted Image
Asa ca firme si cum ti e norocu, eu inca am un acer de 5 ani care merge si acum f bine, adica functioneaza tot la el, tastatura merge impecabil.
Fiecare firma are laptopuri proaste si laptopuri bune. Doar apple sa zic asa ca nu are modele low cost.

Eu nu am vazut Y510P prin magazine, ca altfel te duceai sa i vezi carcasa intr un magazin sa vezi cum e.

Poti sa te uiti si la asta, este cam la fel de performant ca Y510
http://www.pcgarage....50m-4gb-silver/

Oricum nu ai cum sa duci lipsa de calitate la aceste doua laptopuri Y510 si seria N de la asus.

http://www.pcgarage....gb-win-8-black/
Nu vad cu ce ar fi mai prejos Y510 sau seria N decat acest vaio.
In primul rand dupa gustul meu nu mi place cum arata carcasa, mult mai mult imi place cum arata y510 sau seria N. Iar in privinta calitatii, nu ai cum sa spui ca acel y510 sau seria N duc lipsa, am vazut in magazine seria R si N si sunt absolut superbe si de o calitate extrem de buna, foarte bine finisate.
In al doilea rand la performante nu se compara, vaio are ecran HD fata de FHD la celelalte doua, vaio are un proc de doua ori mai slab fata de cel de la lenovo sau asus, iar placa video mai slaba.

Edited by alin62, 08 January 2014 - 15:04.


#23
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postlightpawn, on 08 ianuarie 2014 - 14:48, said:

Am avut un Lenovo business pentru o scurta perioadă, m-a deranjat plasticul carcasei, părea cam ieftinache.

Daca prin lenovo business te referi la seria Thinkpad considerata oarecum premium atunci trebuie sa stii ca Lenovo Ideapad este serie consumer, de buget, mai slaba atat calitativ cat si ca dotari decat seria thinkpad (flagship-ul celor de la Lenovo).

Recomandarea mea: inainte sa cumperi da o fuga prin magazinele fizice si pune mana pe laptop, verifica tastatura, plasticul, ecranul etc.

Edited by LensFlare, 08 January 2014 - 15:31.


#24
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Thinkpad, da. Kkt. Tocmai vroiam să ma hotăresc pe Lenovo, uitându-mă pe comparația de pe PC Garage: http://www.pcgarage....a/741253,642286
Probabil cel mai bine e să le văd și fizic, ai dreptate... sau să-mi comand un Vaio mai puțin performant :)

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Eu nu as numi un laptop de peste 4000 lei un laptop de buget.
Nu exista numai vaio pe lumea asta, e doar un brand si atat, asa s a invatat lumea sa l vada.
Acel lenovo si asus la performante sunt peste acel vaio de la departare, iar la calitate daca nu sunt egale nu este cu mult peste fata de y510 sau seria N.
Mi as face griji la calitate la un laptop de 2000 lei nu la unul de 4000 lei.

View Postlightpawn, on 08 ianuarie 2014 - 15:34, said:

Tocmai vroiam să ma hotăresc pe Lenovo, uitându-mă pe comparația de pe PC Garage: http://www.pcgarage....a/741253,642286
Probabil cel mai bine e să le văd și fizic, ai dreptate... sau să-mi comand un Vaio mai puțin performant Posted Image
y510 cum am spus nu cred ca o sa l gasesti in magazin expus. Poate doar la un magazin sa aibe unu desigilat si sa i rogi sa ti l arate. In schimb seria N s ar putea sa gasesti.

Sau dai comanda de vaio mai slab doar cu gandu ca scrie vaio si e mult mai calitativ.

Edited by alin62, 08 January 2014 - 16:03.


#26
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Nu vreau neapărat Vaio. Asta folosesc de 3 ani și-s foarte mulțumit, iar un coleg forumist mi-a atras atenția că s-ar putea să fiu dezamăgit de alte mărci; încerc să fac în așa fel încât să nu fiu dezamăgit de alegere (indiferent de marcă).
Am avut Thinkpad și nu mi-a plăcut ca touch & feel, dacă Ideapad e mai nașpa, sigur nu-l vreau. O să caut în magazine...

Altfel, din comparația de pe PC Garage, nu am înțeles de ce Asus-ul e mai scump, are în plus HDD-ul la 7200, dar e mai mic și nu are SSH. A, și memoria video. De aici diferența?

#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Thinkpad si ideapad sunt zeci de modele, de la 1800 lei pana la 7000 8000 lei poate si mai mult. Deci tu din start judeci gresit un laptop pentru ca le judeci dupa nume.
Pai preturile fiecare firma si le pun cum vor cum considera ei.
Placa video de la asus chiar daca are 4gb este ddr3 cea de la lenovo este ddr5 adica o idee mai buna. Din specificatii lenovo sa zic ar fi o idee mai performant dar in realitate sunt cam egale.

Edited by alin62, 08 January 2014 - 16:00.


#28
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Nu judec în niciun fel Posted Image

Încerc să adun cât mai multe păreri, să țin cont de ele și să ajung și la o părere proprie în cele din urmă. Tot ce am scris de la prima mea postare pe acest topic a fost în acest sens, cu referire la idei postate de colegi cu amabilitate (ca și tine, de altfelPosted Image )

Altfel, de ce nu se găsește y510 expus? Retailerii clasici nu vând așa ceva, e doar în online? Sau, cum?

edit: văd din poze că nici acest y510 nu are unitate optică?!?

Edited by lightpawn, 08 January 2014 - 16:08.


#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Pai eu nu prea l am vazut prin flanco altex domo, l am vazut doar online la pc garage, cel.ro...
Acum depinde si de oras si de magazine. Da oricum la orice magazin ai 10 zile de retur, in 10 zile ai timp sa vezi daca iti place sau nu :)

#30
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postlightpawn, on 08 ianuarie 2014 - 16:05, said:

edit: văd din poze că nici acest y510 nu are unitate optică?!?
Sunt niste poze doar sa vezi cum arata carcasa. Ti am zis mai devreme ca nici tastatura nu este la fel ca in pozele alea si ti am pus o poza cum arata de fapt.

#31
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Y510 si Y500 mai erau prin Altex.
Dupa mine e prea mult tamtam, nu'ti crapa in 2 zile ca nu vorbim de plastic de 2 lei, totusi constructia e din aluminiu si la Y510.

Daca nu, comanzi prin curier si ai 10 zile drept de retur fara motiv daca nu'ti place. Decat sa'mi iau un Vaio la aceeasi bani si cu nici jumatate din performante, mai bine ma lipsesc.

#32
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Cam pe scurt am inteles asa:
- vrei un laptop calitativ, sa si arate bine
- sa fie cat mai performant in bugetul tau

Nu mi-ai dat de inteles ca vrei sa rupi jocurile pretentioase la detalii maxime.

Eu pt asta as lua cu ochii inchisi acel asus N - http://www.pcgarage....50m-4gb-silver/
Ai un aspect premium (mi se pare mai classy decat acel "eye candy" tipic VAIO; ambele arata bine oricum), ai constructie buna, racire buna, sunet premium, ecran fullHD (cum s-a zis, fata de HD la Vaio), procesor mai puternic, placa video mai buna, HDD la 7200RPM! (conteaza MULT, la cat de puturoase sunt HDD-urile de laptopuri in general)...
La banii astia, nu cred ca mai e o problema si una din asta: http://www.pcgarage....64-bit-engleza/
Sau varianta in romana: http://www.pcgarage....-64-bit-romana/

Plus ca eu urasc la Vaio tot "bloatware-ul" pe care-l instaleaza ei cu versiunile lor preinstalate de Windows. Unora le plac alea, eu le detest. Si am avut niste Vaio-uri bunicele pe mana. Nu erau ale mele, dar unul mi-a stat in casa o saptamana la butonat. Frumoase, dar nu te dau pe spate la performanta. Si sincer, nici la calitatea materialelor. Sunt fiabile per total, dar si mai putin cumparate. Tot plastic au, hdd-ul tot facut de "greii cunoscuti" este (chiar am inlocuit doua hdd-uri in Vaio-uri pana acum; asta nu inseamna ca n-am inlocuit si pe alte marci)...ecranul, chiar si HD, e totusi mai calitativ decat la celelalte (mai ales in comparatie cu lenovo/asus/acer din bugete mici-medii, HD, e la mare diferenta; insa in cazul de mai sus, cu FHD vs HD...).

Edited by priderzaur, 08 January 2014 - 19:28.


#33
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postpriderzaur, on 08 ianuarie 2014 - 19:25, said:

Cam pe scurt am inteles asa:
- vrei un laptop calitativ, sa si arate bine
- sa fie cat mai performant in bugetul tau

Nu mi-ai dat de inteles ca vrei sa rupi jocurile pretentioase la detalii maxime.
Corect!

View Postpriderzaur, on 08 ianuarie 2014 - 19:25, said:

Plus ca eu urasc la Vaio tot "bloatware-ul" pe care-l instaleaza ei cu versiunile lor preinstalate de Windows. Unora le plac alea, eu le detest.
Și eu le detest. Le-am dezinstalat pe toate după prima bootare a Vaio-ului actual Posted Image

În fine, rezumând: mulțumesc tuturor pentru ajutor! Rămân să aleg între Lenovo Y510P și Asus N550 la care voi adăuga un W8.1. Comparația e aici, să văd dacă am înțeles bine:
Lenovo Y510P:
Pro: SSH 8GB, placa video GDDR5, HDD 1TB. Mă scot și cu un rucsac cadou Posted Image
Con: HDD la 5400, 2 GB memorie video

Asus N550:
Pro: HDD la 7200, 4 GB memorie video, posibilitate upgrade 16 GB RAM direct de la distribuitor
Con: Nu are SSH, placa video "doar" DDR3, HDD "doar" 750 GB, acumulator 4 celule

Parcă aș înclina spre Lenovo, parcă aș înclina spre Asus... dilemă. Am văzut că Asus-ul e mai cumpărat pe PC Garage și are 96% "produse fără probleme", din peste 50 vândute; Lenovo are 100%, din peste 10 vândute.

Deci, unde să fac compromisul? Cât de important e GDDR5 și SSH, cu un HDD mai lent și mai puțină memorie video față de 7200 rpm și 4 GB RAM video pe DDR3?
La fiabilitate cum stau în general cei doi producători? Parcă Lenovo îmi inspiră mai multă încredere...?

Mulțumesc încă odată!

#34
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
GDDR5 cam face diferenta, daca se poate o memorie mai rapida, merita cu siguranta.
SSH`ul iar aduce un plus de viteza la timpul de acces in special, ce-i utilizat cel mai des e stocat automat pe cache`ul SSD, pentru a fi mult mai rapid accesat fata de un banal HDD, fie el si la 7200RP.
Memoria video e marketing, mai mult de 2GB nu vei folosi in veci pe rezolutia aia, abia de treci de 1GB usage pana sa nu mai duca procesorul grafic detaliile necesare.

#35
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Eu unu zic sa incerci lenovo, daca nu ti place in 10 zile il trimiti inapoi si gata. Eu zic ca o sa ti placa tastatura aia cand se aprinde rosu asa :D
Lenovo are un design mai de gaming Asus are un design mai business.

#36
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Eu am umblat pe ambele. Putin, dar am umblat. ASUS mi-a lasat o impresie mai buna. Lenovo-ul mi-a lasat impresia de laptop in care se inghesuiesc foarte multe componente performante in pret cat mai mic, iar ASUS-ul da impresia de laptop facut cu cap, foarte calitativ. Da, acel Lenovo o sa fie mai ok pt jocuri si performanta video. La SSH vs HDD 7200RPM nu cred ca-i mare diferenta per total, sincer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate