Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Exodus (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
In regia lui Ridley Scott, cu Christian Bale in rolul lui Moise (asta pentru ca tot e anul in care Russell Crowe e Noe si Diogo Morgado e Iisus).

Mie imi place mult Ridley Scott, o sa astept cu drag filmul Posted Image

Trailer nu am gasit, dar coloana sonora e genial de extraordinara (imi pare a fi Hans Zimmer, dar nu gasesc cine s-a ocupat de ea; poate ma ajuta cineva?):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w8BzzUdzUn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si o poza cu Bale:
[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BNjI4NzMyODA3M15BMl5BanBnXkFtZTgwOTkxNTc4MDE@._V1_SX640_SY720_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by HighHopes, 07 January 2014 - 23:34.


#2
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Abia astept trailer-ul..

#3
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Me too Posted Image
Am un feeling foarte pozitiv in legatura cu filmul.
Nu stiu de ce am impresia (sau mai curand sper) ca o sa-si ia revansa pentru The Counselor si Prometheus si ca o sa-si recastige gloria de la Gladiatorul Posted Image

Edited by HighHopes, 08 January 2014 - 10:53.


#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Christian Bale - Moise??? Holly shit! Ce plagi, ce pedepse, il bate asta pe faraon de-i suna apa in cap!

#5
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Ce dracu', de când cu succesul miniseriei The Bible de anul trecut, pare-se că toată lumea vrea o bucată din tort...un film cu Noe, altu' cu Hristos în februarie, apoi ăsta, Exodus.
Pfff...

#6
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 HighHopes, on 07 ianuarie 2014 - 23:17, said:

o sa astept cu drag filmul Posted Image

Daca nu reproduce exact sursele ebraice si paralele cu acestea, care sa arate cum au migrat si egiptenii spre Rusia, sau cum a iesit raza din stea si s-au ridicat tentacule lichide din mare, sau cum la Sinai a levitat toata lumea sub pulsatiile alea venite de pe munte, va fi un film de nimic.

#7
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 Tinkerbelle, on 08 ianuarie 2014 - 11:33, said:

Pfff...
Si culmea e ca toate par bune, cel putin din punctul meu de vedere Posted Image
Adica la asta n-am vazut trailer, dar e Ridley Scott Posted Image iar la Noe si Iisus, ambele trailere par faine. Nu mai zic de Russell Crowe si Anthony Hopkins...

 searcher-star, on 08 ianuarie 2014 - 11:39, said:

Daca nu reproduce exact sursele ebraice si paralele cu acestea (...) va fi un film de nimic.
Nu cred ca-l fac sa fie documentar, ci mai mult o drama - sper sa fie in genul celor ca Gladiatorul sau Kingdom of Heaven.

Edited by HighHopes, 08 January 2014 - 11:50.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.dailymail...pic-Exodus.html
La cat de versatil e Bale ar putea sa joace fara probleme si rolul cascadei Niagara.

#9
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 HighHopes, on 08 ianuarie 2014 - 11:49, said:

Si culmea e ca toate par bune, cel putin din punctul meu de vedere
Adica la asta n-am vazut trailer, dar e Ridley Scott iar la Noe si Iisus, ambele trailere par faine. Nu mai zic de Russell Crowe si Anthony Hopkins...
You know just as well as I do că nu poţi judeca calitatea unui film după trailer, regizor sau casting. Aşa că nu-ţi fă speranţe prea mari. ;)

#10
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Tinkerbelle, on 08 ianuarie 2014 - 11:33, said:

Ce dracu', de când cu succesul miniseriei The Bible de anul trecut, pare-se că toată lumea vrea o bucată din tort...un film cu Noe, altu' cu Hristos în februarie, apoi ăsta, Exodus.
Pfff...
S-a schimbat recent "moda", se renunta treptat la filmele despre holocaust, (ca s-a cam plictisit lumea sa vada aceleasi chestii mereu), si acum incep de la origini... vreo 10 ani de acu' inainte o sa ne tot delectam cu aventuri biblice... probabil urmatorul film il va avea drept personaj principal pre Duhul, sa vedem atunci ce actor vor gasi pentru acest rol.


LE: se pare ca au gasit...

[ http://www.birdinginformation.com/wp-content/gallery/rock-pigeon/rock-pigeon-5a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mocebon, 08 January 2014 - 12:21.


#11
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 Mocebon, on 08 ianuarie 2014 - 12:17, said:

o sa ne tot delectam cu aventuri biblice...
Delectat între ghilimele... Posted Image

Da' chiar nu înţeleg de ce s-au apucat de încă un film cu Hristos. Deja devine ridicol. Câte au fost realizate până acum? Zeci? Ultimul chiar de Mel Gibson, Passion of the Christ.  

 Mocebon, on 08 ianuarie 2014 - 12:17, said:

LE: se pare ca au gasit...
Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 08 January 2014 - 12:31.


#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Tinkerbelle, on 08 ianuarie 2014 - 12:30, said:

Da' chiar nu înţeleg de ce s-au apucat de încă un film cu Hristos. D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MkZ4Ui8izKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 Tinkerbelle, on 08 ianuarie 2014 - 12:30, said:

Da' chiar nu înţeleg de ce s-au apucat de încă un film cu Hristos. Deja devine ridicol. Câte au fost realizate până acum? Zeci? Ultimul chiar de Mel Gibson, Passion of the Christ.  

Posted Image
Moise e din Vechiul Testament . N-are nicio treaba cu domnul de care vorbesti. Ala cica s-a nascut cateva sute de ani mai tarziu ,tocmai i-am serbat nasterea cu carnati ,friptane & stuff

#14
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 Tinkerbelle, on 08 ianuarie 2014 - 12:30, said:

Da' chiar nu înţeleg de ce s-au apucat de încă un film cu Hristos. Deja devine ridicol.
Depinde de film, fiecare regizor are viziunea lui. Poate in asta o sa fie negru si-o sa cante la chitara Posted Image

#15
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 HighHopes, on 08 ianuarie 2014 - 11:49, said:

- sper sa fie in genul celor ca Gladiatorul sau Kingdom of Heaven.
http://www.washingto...5484r/?page=all
Crusade of Controversy
All Ridley Scott wanted to do was make a movie about a medieval knight, Sir Ridley assures.
Now he’s embroiled in controversy that has historians, Christians and Muslims alike, taking potshots at him.

“I believe this movie teaches people to hate Muslims,” Khaled Abu el-Fadl, a professor of Islamic Law at UCLA, told the New York Times in August.
“Kingdom of Heaven presents one of the worst distortions of history seen on any screen in recent years“, says Niall Ferguson, a history professor at Harvard University.

Nu va fi precum Kingdon of Heaven. Acel film a cauzat prea multe controverse.
Istorici, profesori universitari, creştini şi musulmani, l-au criticat aspru pe Ridley, acuzându-l de rasism şi intoleranţă religioasă, şi că filmul răspândeşte un mesaj de ură.
Ridley şi-a învăţat lecţia iar noile filme cu tematică biblică din acest an vor abunda în mesaje corecte politic. :)

#16
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 edigee, on 08 ianuarie 2014 - 12:40, said:

Moise e din Vechiul Testament . N-are nicio treaba cu domnul de care vorbesti.
Cred ca se referea la Son of God, ala cu Iisus.

#17
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 edigee, on 08 ianuarie 2014 - 12:40, said:

Moise e din Vechiul Testament . N-are nicio treaba cu domnul de care vorbesti.
Mătăluţă, eu vorbeam de filmul ăsta, despre viaţa lui Hristos, ce va fi lansat în februarie, cu Diogo Morgado în rolul principal:
http://www.imdb.com/..._=nm_flmg_act_3

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Mda. Sa ma anuntati cand o sa apara un film cu un Jizas inalt de 1.50m si brunetel spre negru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate