Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

La inceput de drum in construirea unei casute in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1659 replies to this topic

#19
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
@daleen - incearca sa faci si o terasa ceva la parter, viata la casa trebuie sa aiba si farmecul bautului unei cafele afara, a unei cine in aer liber... daca tot vei face aceasta investitie merita sa ai si putin confort... altfel iesi mult mai ieftin si mai comod cu un apartament la bloc. Incearca sa nu gandesti musai in metri patrati, stiu ca este un indicator pentru cost insa 5-10% in plus ca spatiu, ar putea face o mare diferenta, fara se se regaseasca proportional in bugetul final.

#20
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Varianta A.
Poti desfiinta peretele intre hol si dining+living pentru ca ai bucataria inchisa. Peste volumul actual te inalti cu inca 1.5 ml si faci si mansarda. Casa scarii iti permite sa ajungi in pod.Este o solutie mai ieftina decat sa maresti suprafata. Fara pod spatiul este foarte mic pentru 4 persoane.
Varianta B.
Lasi zidul de la dining si desfiintezi bucataria, o faci open-space si iese un hol de primire. Astfel livingul + diningul devin o mare bucatarie-living de toata frumusetea, unde va veti petrece toti marea parte a timpului . Evident mansarda ramane de facut si in var B.

#21
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013

View Postdenky, on 08 ianuarie 2014 - 23:29, said:

E greșeala tipica, toti am facut-o: fac o casa si-n ea raman. Nu- i așa, lucrurile se schimba, prioritatile așijderea. M-am mutat in urma cu 6 ani, acum ma bate gândul sa fac o a doua casa, doar pe parter. Va fi mai buna decat prima si totuși mai proasta decat a treia... Glumesc, dar aia se spune ca e casa pe care trebuie s-o păstrezi.
Deci, faceți-o cu gândul sa placa si unui eventual cumpărător, nu excludeti nimic, sunt vremuri interesante si vin altele si mai si. Vorba chinezului, "sa te ferească Dumnezeu sa trăiești in vremuri interesante".

E adevarat ce spuneti, asa am gandit si cu apartamentul, s-a marit insa familia si...nu mai incapem. Insa sa mai fac o casa? Uffff....NU!
Ma mir ca mai exista oameni ca dvs. care ajuta dezinteresat, ca pe unde mergi, in special in goana dupa documente (si mai car si copilul cel mic dupa mine ca nu am cu cine sa-l las), cu totii iti pun doar bete in roate, au impresia ca daca iti faci casa in Bucuresti "ai bani multi, domne!!!"

View Postlenny13, on 09 ianuarie 2014 - 00:39, said:

  Aici e putin gresit cum spui. Sunt de acord ca parintii urca doar sa doarma, insa ma indoiesc ca baietii isi vor pregati lectiile in living. Acum sunt mici, spatiul necesar unui studiu adecvat va deveni important, odata cu trecerea timpului. Intr-adevar , sunt destul de mici camerele. E usor sa propui cuiva sa mareasca spatiul, insa trebuie sa-i atragi atentia ca la fiecare mp in plus, cheltuielile cresc cu 500 euro mai mult, cel putin, ptr. amenajarea acelui spatiu.

Sunt de acord cu Bazilide, as integra scara in living, in locul tau. Si cumva sa fie, asa incat sa ofere impresia si de mai mult spatiu. Bucataria clar trebuie sa fie langa dining,iar felul in care se alipesc cele doua incaperi, pot sa-ti confere si mai multa impresie de spatiu in bucatarie; daca nu cumva vrei sa fie neaparat incaperi separate.

Si noi am construit o casuta ingusta,insa a voastra este mai ingusta si mai mica. Daca vrei, uita-te putin pe planurile noastre, poate iti vin ceva idei care sa-ti fie de folos. Nu lua in considerare garajul nostru, nu e cazul, indiferent. Dar la restul da o ocheada.

Avand in vedere ca vrei totul optim, totusi holul acela de 10 mp e prea mare, raportat la dimensiunile camerelor. Noi avem un hol micut, tampon, separat de restul casei prin usi, nu are 4 mp.Si nu e central.Tocmai. Foloseste lucrul acesta ca sa-ti maresti baia sau livingul, de exemplu. Sau sa-ti faci dressingul.Cam tot atat e si bucatarioara noastra, de 9 mp.

Eu nu prea sunt in masura sa-ti dau sfaturi, nu prea vad planurile atat de clar cum le vad altii. La casuta noastra am mai gresit una, alta. Dar daca scazi garajul din suprafata casutei noastre, ajungi pe la 50 mp la parter. Deci comparabil cu suprafata voastra.

M-am uitat peste planuri si recunosc ca mi-am cam prins urechile...mult prea tehnic pentru mine. Si parca am facut, candva, un curs de desenator tehnic...hmm...
Ma gandesc la reorganizarea parterului.

View PostBazilide, on 09 ianuarie 2014 - 14:22, said:

@daleen - incearca sa faci si o terasa ceva la parter, viata la casa trebuie sa aiba si farmecul bautului unei cafele afara, a unei cine in aer liber... daca tot vei face aceasta investitie merita sa ai si putin confort... altfel iesi mult mai ieftin si mai comod cu un apartament la bloc. Incearca sa nu gandesti musai in metri patrati, stiu ca este un indicator pentru cost insa 5-10% in plus ca spatiu, ar putea face o mare diferenta, fara se se regaseasca proportional in bugetul final.

Dar chiar vreau o terasa la parter, farmecul unei cafele baute afara este inegalabil, insa ma gandeam la un foisor, gen constructie demontabila pe care sa nu fiu obligata sa o integrez in suprafata construibila/locuibila...este bine?

View Postdanmannx, on 09 ianuarie 2014 - 15:38, said:

Varianta A.
Poti desfiinta peretele intre hol si dining+living pentru ca ai bucataria inchisa. Peste volumul actual te inalti cu inca 1.5 ml si faci si mansarda. Casa scarii iti permite sa ajungi in pod.Este o solutie mai ieftina decat sa maresti suprafata. Fara pod spatiul este foarte mic pentru 4 persoane.
Varianta B.
Lasi zidul de la dining si desfiintezi bucataria, o faci open-space si iese un hol de primire. Astfel livingul + diningul devin o mare bucatarie-living de toata frumusetea, unde va veti petrece toti marea parte a timpului . Evident mansarda ramane de facut si in var B.

Imi place varianta A, cam la asa ceva ma gandeam si eu. La var. B nu sunt incantata de open-space, atunci cand se gateste destul de mult nu e prea incantatoare perspectiva de a mirosi canapelele a mancare...Posted Image

Va rog sa va uitati si pe un astfel de plan de parter...vi se pare mai avantajos?

#22
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Pai bucataria (dining+living) va fi inchisa. Numai holul si fosta bucatarie vor fi open.

In var B, o sa ai un "living" de cca 20 mp, dar si o bucatarie generoasa.Eu am facut o bucatarie de 5800x5700 care in comun, este cea mai folosita camera. In salon 8000x4300 doar 1,2 ori pe saptamana si atunci in weekend.Plan parter din post 21 nu este viabil. nu "vad" etajul iar spre pod vei taia accesul cu scara aia pe colt.

#23
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostDaleen, on 10 ianuarie 2014 - 09:37, said:



E adevarat ce spuneti, asa am gandit si cu apartamentul, s-a marit insa familia si...nu mai incapem. Insa sa mai fac o casa? Uffff....NU!
Ma mir ca mai exista oameni ca dvs. care ajuta dezinteresat, ca pe unde mergi, in special in goana dupa documente (si mai car si copilul cel mic dupa mine ca nu am cu cine sa-l las), cu totii iti pun doar bete in roate, au impresia ca daca iti faci casa in Bucuresti "ai bani multi, domne!!!"



M-am uitat peste planuri si recunosc ca mi-am cam prins urechile...mult prea tehnic pentru mine. Si parca am facut, candva, un curs de desenator tehnic...hmm...
Ma gandesc la reorganizarea parterului.



Dar chiar vreau o terasa la parter, farmecul unei cafele baute afara este inegalabil, insa ma gandeam la un foisor, gen constructie demontabila pe care sa nu fiu obligata sa o integrez in suprafata construibila/locuibila...este bine?



Imi place varianta A, cam la asa ceva ma gandeam si eu. La var. B nu sunt incantata de open-space, atunci cand se gateste destul de mult nu e prea incantatoare perspectiva de a mirosi canapelele a mancare...Posted Image

Va rog sa va uitati si pe un astfel de plan de parter...vi se pare mai avantajos?
Nu stiu cat e de avantajos, mi se pare ca dupa hol (care, el in sine, e un compromis in fata crivatului), urmează o suprafața destul de moarta. Eu cred ca tot la arhitect e speranța, indiferent ce chibitzam noi pe aici (unii cu cunoștințe serioase, altul, ca mine, din dorința de a nu face si alții Greșelile mele in construcția casei).
Si noua ne-a fost frica de miros, dar o hota f buna face treaba (daca nu se gătește industrializat). Problema e alta, a zgomotului, pt cei doar cu parter, cazul meu, nu si al Dvs.

#24
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Dupa mine, bucataria, in oricare din cazuri, trebuie inchisa. Chiar daca acum nu prea gatesti, trebuie gandit in viitor pentru ca, nu-i asa, casa o faci pentru cel putin 2 generatii.
Referitor la modelul de casa ales, el trebuie sa se incadreze neaparat in terenul pe care il ai. Deabia dupa ce obtii C.U. se poate face o incadrare a casei in teren. Se poate sa-ti dea voie sa construiesti pe calcan si atunci trebuie sa obtii acordul vecinilor. Succes.

#25
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Salut si bine ai venit.
Conform datelor furnizate de tine, terenul tau are aproximativ 230 mp.
Problema va fi bineinteles latimea casei, avand in vedere latimea lotului si retragerile impuse. Cred ca vei putea construi pe max. 6.8 m latime (dupa cum bine intuiesti).
"Secretul" unei case construite pe lot ingust este in primul rand proportia ei, care ar trebui sa fie dreptunghi, in nici un caz patrat (dupa cum a spus si @molbro mai sus).
Apoi, un alt artificiu de care ar trebui sa te folosesti ar fi accesul in casa. In momentul in care proportionezi casa pe dreptunghi, fa intrarea pe latura lunga (chiar daca nu este spre strada).
Asta te ajuta sa imparti mai eficient spatiile, in sensul ca poti organiza stanga-dreapta functiuni,eventual scara, fara sa fii nevoit sa strabati toata casa.
Parerea mea e ca trebuie sa cauti un astfel de model de casa.

Bafta.

#26
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Aruncă o privire pe topicul meu (la finalizate), și eu am construit tot pe 9.8m lățime. E drept că eu am lungime mai mare, dar te poți orienta cât de cât.
Uită de casă doar parter pe locul ăla, e mult prea mic să mai ramână și pentru curte. Iar de la bloc te-ai mutat ca să ai curte, nu?
SPor la construit

Edited by buntzi, 11 January 2014 - 03:05.


#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDaleen, on 10 ianuarie 2014 - 09:37, said:

1- Ma mir ca mai exista oameni ca dvs. .....
2- recunosc ca mi-am cam prins urechile...
3- terasa la parter, ...este bine?
4- Va rog sa va uitati si pe un astfel de plan de parter...vi se pare mai avantajos?


1 - mi se pare una dintre cele mai frumoase comunitati, cea de aici. mai apare cite un intrus, dar i se da eject repede. Posteaza cu incredere si nu pune la inima tachinarile, de obicei sint de drag.
2 - nu-i bai, da-i inainte cu rabdare. Iti spun precis ca se merita, simtita pe pielea mea. Ia pagina cu pagina si ce nu intelegi intreaba, inainte sa decizi, inainte sa te apuci de treaba.
3 - eu asa am vrut si nu am fost lasat, toti mi-au zis ca nu sint zdravan. I-am ascultat si imi pare rau. Trebuie totusi sa analizezi bine de tot, sa-ti cintaresti bine optiunile
5 - Nu mi se pare, dar e casa ta, croita dupa tine. Eu zic sa mai cauti.

#28
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013

View Postdenky, on 10 ianuarie 2014 - 10:04, said:

Nu stiu cat e de avantajos, mi se pare ca dupa hol (care, el in sine, e un compromis in fata crivatului), urmează o suprafața destul de moarta. Eu cred ca tot la arhitect e speranța, indiferent ce chibitzam noi pe aici (unii cu cunoștințe serioase, altul, ca mine, din dorința de a nu face si alții Greșelile mele in construcția casei).
Si noua ne-a fost frica de miros, dar o hota f buna face treaba (daca nu se gătește industrializat). Problema e alta, a zgomotului, pt cei doar cu parter, cazul meu, nu si al Dvs.

Da, arhitectul si-a inceput treaba insa o implicare ceva mai documentata din partea mea ar trebui sa conteze.

View Postxjl, on 10 ianuarie 2014 - 16:39, said:

Dupa mine, bucataria, in oricare din cazuri, trebuie inchisa. Chiar daca acum nu prea gatesti, trebuie gandit in viitor pentru ca, nu-i asa, casa o faci pentru cel putin 2 generatii.
Referitor la modelul de casa ales, el trebuie sa se incadreze neaparat in terenul pe care il ai. Deabia dupa ce obtii C.U. se poate face o incadrare a casei in teren. Se poate sa-ti dea voie sa construiesti pe calcan si atunci trebuie sa obtii acordul vecinilor. Succes.

Bucataria ramane inchisa, aici stiu ce vreau.
Din cate am inteles de la Primarie voi putea construi pe calcan, acordul vecinilor l-am cerut, se mai gandesc, sper sa-l obtin. A fost oarecum dificil, oamenii ne priveau cu neincredere, nu ne cunosteau decat f putin, ne-am vazut doar de cateva ori.

View Postun_arhitect, on 10 ianuarie 2014 - 21:36, said:

Salut si bine ai venit.
Conform datelor furnizate de tine, terenul tau are aproximativ 230 mp.
Problema va fi bineinteles latimea casei, avand in vedere latimea lotului si retragerile impuse. Cred ca vei putea construi pe max. 6.8 m latime (dupa cum bine intuiesti).
"Secretul" unei case construite pe lot ingust este in primul rand proportia ei, care ar trebui sa fie dreptunghi, in nici un caz patrat (dupa cum a spus si @molbro mai sus).
Apoi, un alt artificiu de care ar trebui sa te folosesti ar fi accesul in casa. In momentul in care proportionezi casa pe dreptunghi, fa intrarea pe latura lunga (chiar daca nu este spre strada).
Asta te ajuta sa imparti mai eficient spatiile, in sensul ca poti organiza stanga-dreapta functiuni,eventual scara, fara sa fii nevoit sa strabati toata casa.
Parerea mea e ca trebuie sa cauti un astfel de model de casa.

Bafta.

Multumesc pentru sfaturi, se cunoaste "un arhitect" de la distanta. Fara sa am o motivatie clara, instinctiv si eu am ales ca accesul in casa sa se faca pe latura mai lunga (nu latura dinspre strada).
Terenul meu are o suprafata de 251 mp, nu toate laturile acestuia sunt perfect simetrice. Pe partea din spate a curtii deschiderea este cu 30 cm mai mare.

View Postbuntzi, on 11 ianuarie 2014 - 03:02, said:

Aruncă o privire pe topicul meu (la finalizate), și eu am construit tot pe 9.8m lățime. E drept că eu am lungime mai mare, dar te poți orienta cât de cât.
Uită de casă doar parter pe locul ăla, e mult prea mic să mai ramână și pentru curte. Iar de la bloc te-ai mutat ca să ai curte, nu?
SPor la construit

Nici nu ma gandeam la o casa doar cu parter, nu am spatiul necesar. Sigur ca vreau curte, ma intereseaza spatiul ala la fel de mult (daca nu chiar mai mult) decat casa in sine.
Multumesc!

View Postviotl, on 11 ianuarie 2014 - 23:44, said:

1 - mi se pare una dintre cele mai frumoase comunitati, cea de aici. mai apare cite un intrus, dar i se da eject repede. Posteaza cu incredere si nu pune la inima tachinarile, de obicei sint de drag.
2 - nu-i bai, da-i inainte cu rabdare. Iti spun precis ca se merita, simtita pe pielea mea. Ia pagina cu pagina si ce nu intelegi intreaba, inainte sa decizi, inainte sa te apuci de treaba.
3 - eu asa am vrut si nu am fost lasat, toti mi-au zis ca nu sint zdravan. I-am ascultat si imi pare rau. Trebuie totusi sa analizezi bine de tot, sa-ti cintaresti bine optiunile
5 - Nu mi se pare, dar e casa ta, croita dupa tine. Eu zic sa mai cauti.

Aveti f mare dreptate. De aceea vreau sa ascult cat mai multe pareri, sa inteleg cu ce v-ati confruntat.
Mai multe persoane mi-au spus ca varianta 2 este mai proasta decat prima si...am inteles.

#29
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Buna seara,
S-au mai "intamplat" urmatoarele:
1. Am primit planuri de la arhitect. Va rog sa va dati cu parerea.
2. Am incercat sa primesc acordul vecinului pentru constructia la calcan. Nu este de acord, spune ca nu vrea mizerie in curtea lui, ca ii vor fura muncitorii una-alta din curte, etc. El are la calcan cu mine un garaj, pentru care a primit de la fostul proprietar acordul. Eu ar trebui sa fac casa cam pe acelasi amplasament pe care era si vechea casa, conform retragerilor impuse si latimii mici a terenului. Vechea casa este la calcan cu el. Cum pot face asta fara acordul lui?
3. Inca astept certificatul de urbanism.

#30
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View PostDaleen, on 16 ianuarie 2014 - 21:20, said:

Cum pot face asta fara acordul lui?

asteapta CU.  dar in timpul asta, epuizeaza-l psihic pe vecin.

nu-mi place ca e prea mult beton in curtea ta.
dormitoarele sunt cam mici. iti trebuie musai 3?
holurile si scara imi par inguste... ce latime au?

#31
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013

View Postmolbro, on 16 ianuarie 2014 - 22:09, said:


asteapta CU.  dar in timpul asta, epuizeaza-l psihic pe vecin.
astept...incerc, ufff...

nu-mi place ca e prea mult beton in curtea ta.
nici eu nu vreau atata beton...voiam o doar o alee de acces si o terasa...si as vrea sa pun dale de piatra.

dormitoarele sunt cam mici. iti trebuie musai 3?
Imi cam trebuiesc...am dormitor de 12 mp acum si mi se pare ok.

holurile si scara imi par inguste... ce latime au?
nu stiu prea bine, din ce am vazut in desen par sa aiba ambele 2.40 m latime.

Alte pareri?

#32
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmolbro, on 16 ianuarie 2014 - 22:09, said:



asteapta CU.  dar in timpul asta, epuizeaza-l psihic pe vecin.

nu-mi place ca e prea mult beton in curtea ta.
dormitoarele sunt cam mici. iti trebuie musai 3?
holurile si scara imi par inguste... ce latime au?

Știi cum e, sa ai un epuizat psihic ca si vecin (mai ales de mana ta), nu- i un start grozav pt nimeni.
Si eu cred ca spațiul nu avantajeaza 3 dormitoare atât de mici, una e sa ai 2 mai mari (14-15 mp, ca nu te plimbi cu caleașcă) si unul mai mic, alta e sa ai 2 de 11 mp si unul de 9. Cred ca va părea înghesuit. E doar o părere. In varianta extrema se poate renunța chiar si la dressing in favoarea unor dormitoare mai aerisite.
Obsesia mea e la holurile alea, si întunecate si înguste si lungi, nu promit.
In schimb, ieșirea din bucătărie pe terasa o sa fie practica.
Sper ca nu am aberat total.
Bafta multă.


#33
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013

View Postdenky, on 17 ianuarie 2014 - 00:11, said:


Știi cum e, sa ai un epuizat psihic ca si vecin (mai ales de mana ta), nu- i un start grozav pt nimeni.
Pai daca as avea incotro...astept solutii concrete de la cei care se pricep la asta si cunosc legea...

Si eu cred ca spațiul nu avantajeaza 3 dormitoare atât de mici, una e sa ai 2 mai mari (14-15 mp, ca nu te plimbi cu caleașcă) si unul mai mic, alta e sa ai 2 de 11 mp si unul de 9. Cred ca va părea înghesuit. E doar o părere. In varianta extrema se poate renunța chiar si la dressing in favoarea unor dormitoare mai aerisite.
Ma mai gandesc la asta.

Obsesia mea e la holurile alea, si întunecate si înguste si lungi, nu promit.
Mda, aici e un compromis pentru a fi impacata si capra si varza, adica pentru luminozitate in toate celelalte camere.

In schimb, ieșirea din bucătărie pe terasa o sa fie practica.
Da, sunt si eu convinsa de asta.

Sper ca nu am aberat total.
Nici vorba.

Bafta multă.
Multumesc mult.

Edited by Daleen, 17 January 2014 - 00:38.


#34
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013
Nu mai are nimeni nici o parere???
Nici nu ma felicitati, nici nu aruncati cu rosii?

Incerc sa-mi dau seama ce sa-i cer arhitectului...Posted Image

#35
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Pai...
Am atasat 3 fisiere, cu 2 variante de parter si 1 la etaj:
in ambele cazuri la parter as lati zona cu scara cu vreo 20 cm -nu se vor simti in living si la etaj dar te ajuta enorm la zona aia; In primul rand poti lati scara, care acum are 85 cm fara mana curenta (daca pui). Daca pui si mana curenta la scara(stg-drepata), o sa ramai in 75 liber. Oricum, e claustrofobic intre cei doi pereti. Te ajuta de asemenea la depozitare.
Ai 2 variante la parter: sa faci vestibul sau nu (depinde de tine). Mai estetica cred ca e varianta fara vestibul (in sensul ca lasi scara deschisa cat poti, eventual sub rampa poti pune un mic mobilier in trepte, etc). In ambele cazuri, as mari golul intre living/hol, pentru a evita holul lung si ingust. Oricum ,peretele ala comun living-hol langa bucatarie nu prezinta cine stie ce mobilier pe el, care sa trebuiasca pus in valoare (il vezi doar cand stai la masa si iesi din bucatarie). Personal nu as mobila coltul ala, lasa zona mai aerisita.
la etaj, daca iti pemite Certificatul de Urbanism (CUT) asa iesi in consola cu 110cm (cu totul). E un plus de 7.3 mp, dar te ajuta foarte mult la dormitoare. As mobila dormitoarele conform schitei atasate (desi e pat pe perete exterior, cred ca se aranjeaza mai bine asa, pentru ca ai adancime la dormitoare, si nu ai latime.

Referitor la problema cu vecinul, avand in vedere dimensiunile(latimea) terenului si faptul ca ai o constructie lipita la calcan acolo, ar trebui ca prin CU sa iti IMPUNA sa te lipesti acolo (nu stiu daca iti vor mai cere si acordul lui, e foarte posibil, si atunci nu ai ce sa faci).
In functie de situatia din teren (nu am poze, asa ca nu stiu ce e acolo), il mai poti "momi" in felul urmator (asta daca te lipesti la calcan la o constructie):
1)Spune-i ca-i rezolvi eventuale infiltrtatii acolo cu  o hidroizolatie corespunzatare, eventual cu inlocuit 1 m de tabla, cu sort si tot tacamul la constructia la care te lipesti.
2) Spune-i ca-i vei subzidi fundatia la constructia respectiva (oricum vei fi OBLIGAT sa o faci, dar el nu stie asta-o faci ca pe un bonus)
In functie de situatia din teren, mai poti gasi tertipuri si momeli....

Sper sa ma fi facut inteles si sa te ajute...
Daca mai ai intrebari, pune-le si in masura in care pot iti raspund.
Catalin.

La exterior presupun ca inca nu e gata, pentru ca mai pot fi facute mici imbunatatiri (eventual mai iesit in consola pe ici pe colo la etaj, pentru a da o "forma" si o proportie cat de cat)..
Bafta.

Attached Files


Edited by un_arhitect, 17 January 2014 - 19:02.


#36
Daleen

Daleen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 10.10.2013

View Postun_arhitect, on 17 ianuarie 2014 - 19:10, said:

Pai...
Am atasat 3 fisiere, cu 2 variante de parter si 1 la etaj:
in ambele cazuri la parter as lati zona cu scara cu vreo 20 cm -nu se vor simti in living si la etaj dar te ajuta enorm la zona aia; In primul rand poti lati scara, care acum are 85 cm fara mana curenta (daca pui). Daca pui si mana curenta la scara(stg-drepata), o sa ramai in 75 liber. Oricum, e claustrofobic intre cei doi pereti. Te ajuta de asemenea la depozitare.
Ai 2 variante la parter: sa faci vestibul sau nu (depinde de tine). Mai estetica cred ca e varianta fara vestibul (in sensul ca lasi scara deschisa cat poti, eventual sub rampa poti pune un mic mobilier in trepte, etc). In ambele cazuri, as mari golul intre living/hol, pentru a evita holul lung si ingust. Oricum ,peretele ala comun living-hol langa bucatarie nu prezinta cine stie ce mobilier pe el, care sa trebuiasca pus in valoare (il vezi doar cand stai la masa si iesi din bucatarie). Personal nu as mobila coltul ala, lasa zona mai aerisita.
la etaj, daca iti pemite Certificatul de Urbanism (CUT) asa iesi in consola cu 110cm (cu totul). E un plus de 7.3 mp, dar te ajuta foarte mult la dormitoare. As mobila dormitoarele conform schitei atasate (desi e pat pe perete exterior, cred ca se aranjeaza mai bine asa, pentru ca ai adancime la dormitoare, si nu ai latime.

Referitor la problema cu vecinul, avand in vedere dimensiunile(latimea) terenului si faptul ca ai o constructie lipita la calcan acolo, ar trebui ca prin CU sa iti IMPUNA sa te lipesti acolo (nu stiu daca iti vor mai cere si acordul lui, e foarte posibil, si atunci nu ai ce sa faci).
In functie de situatia din teren (nu am poze, asa ca nu stiu ce e acolo), il mai poti "momi" in felul urmator (asta daca te lipesti la calcan la o constructie):
1)Spune-i ca-i rezolvi eventuale infiltrtatii acolo cu  o hidroizolatie corespunzatare, eventual cu inlocuit 1 m de tabla, cu sort si tot tacamul la constructia la care te lipesti.
2) Spune-i ca-i vei subzidi fundatia la constructia respectiva (oricum vei fi OBLIGAT sa o faci, dar el nu stie asta-o faci ca pe un bonus)
In functie de situatia din teren, mai poti gasi tertipuri si momeli....

Sper sa ma fi facut inteles si sa te ajute...
Daca mai ai intrebari, pune-le si in masura in care pot iti raspund.
Catalin.

La exterior presupun ca inca nu e gata, pentru ca mai pot fi facute mici imbunatatiri (eventual mai iesit in consola pe ici pe colo la etaj, pentru a da o "forma" si o proportie cat de cat)..
Bafta.

Multumesc foarte mult pentru raspuns si ajutor...mi-a luat ceva timp sa "diger" informatiile spre a le intelege.
Chiar daca ati incercat sa-mi vorbiti pe intelesul meu, tot m-am incurcat in anumiti termeni, in "vizualizarea" in spatiu a modificarilor.
Credeti ca ar fi bine si s-ar putea elimina de tot holul si implicit delimitarea spatiului intre scara si living? Personal mi se pare inutila si usa de la spatiul de depozitare de sub scara, as prefera ceva deschis, eventual cu mobilier in trepte, precum bine ati sugerat.
In privinta etajului, iesirea in consola pe care o sugerati pare o solutie buna, insa nu stiu nimic despre cum afecteaza ea siguranta constructiei si chiar pretul acesteia avand in vedere ca "iese din peisaj" - sa nu radeti, nu stiu mai nimic despre asta si nici cum altfel sa ma exprim...

La exterior nu este gata, mai suporta imbunatatiri, mai rau este ca nici nu stiu cum ar fi cel mai bine...

In privinta vecinului, astept CU, nu stiu cat de incantat va fi de hidroizolatii, subzidiri si tabla pentru ca el are acolo doar un garaj si nu casa (el are un teren mai mare si casa este exact pe mijlocul acestuia), iar acest garaj este construit relativ recent, deci este o constructie noua. Nici macar nu cred sa aiba fundatie...

Va multumesc si astept sugestiile dvs., cand aveti timp si ale tuturor celor care pot si vor sa ajute un biet incepator...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate