Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

realizare sistem drenaj casă

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alin_vasile_00

alin_vasile_00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2014
salut,
vă rog să-mi explicați cum să realizez drenajul în jurul unei case de locuit, adâncime fundației 1,3 m : adâncime/lățime șanț, distanța acestuia fața de casă, ce materiale și cum se folosesc?
mulțumesc anticipat celor care răspund

#2
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Vasile, eu am un prieten pe la Slatina care avea o problema cu beciul.
A pus sub radierul beciului oarece piatra si nisip si a facut un put la un colt.
Acolo a bagat o teava, adica in put, cu o pompa cu senzor care scoate apa de cite ori o ia razna.

Cum o fi solul la tine tu stii.

#3
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
se sapa in jurul fundatiei un sant de 50cm in care se pune un tub flexibil   din plastic cu grosimea  de 10cm
acel tub flexibil va fi inconjurat numai cu pietris  ca sa intre pamant in tub
  se pune pietris   cu diametru intre 4-15cm ATENTIE nu pamant sau nisip ca sa nu se colmateze  in interior
intr-un loc  se face un put unde se va colecta toata apa si de acolo se scoate cu o pompa
tot acest drenaf trebuie sa aiba panta spre acel put unde se adune toata apa

ATENTIE acest tub flexibil are multiple gauri mici  pentru a colecta apa

succes

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă pui sistem de colectare a apelor pluviale, nu îți mai trebuie neapărat drenaj.

#5
alin_vasile_00

alin_vasile_00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2014
apa va fi dirijata la sanţ

#6
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postbonou2, on 07 ianuarie 2014 - 22:46, said:

se sapa in jurul fundatiei un sant de 50cm in care se pune un tub flexibil   din plastic cu grosimea  de 10cm
acel tub flexibil va fi inconjurat numai cu pietris  ca sa intre pamant in tub
  se pune pietris   cu diametru intre 4-15cm ATENTIE nu pamant sau nisip ca sa nu se colmateze  in interior
intr-un loc  se face un put unde se va colecta toata apa si de acolo se scoate cu o pompa
tot acest drenaf trebuie sa aiba panta spre acel put unde se adune toata apa

ATENTIE acest tub flexibil are multiple gauri mici  pentru a colecta apa

succes
Sapatura se face pana la partea de jos a fundatiei (1,3m), se pune un strat de 20-30cm de pietris cu granulatie mare, se aseaza acel tub special (cu multe gauri sau fante) apoi se pune pietris in continuare pana la fata de jos trotuarului de jur imprejururul casei. Pietrisul trebuie sa fie si sub trotuar pentru a prelua toata apa din ploi.Acest lucru se face atunci cand nivelul panzei freatice este foarte ridicat sau cand casa se afla pe un teren cu panta mare iar apa din ploi trebuie oprita inainte de a ajunge la casa.Altfel, se poate face un sistem de preluare a apelor pluviale prin burlane si tevi simple care preiau apa si o duc intr-o groapa de unde,printr-o pompa, este evacuata.

#7
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu mai da nimeni nici o solutie? Este un subiect destul de interesant si cred ca merita discutat.

#8
maister

maister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2012
Ar mai fi o solutie turnarea trotuarelor pe langa casa si odata cu aceasta operatiune, montat rigole cu gratar inoxidabil...bineanteles rigolele se vor monta cu panta,directionand apa catre un recipient colector. In felul acesta infiltratiile la fundatia casei sunt diminuate semnificativ, si aceasta  varianta  mi se pare mai putin costisitoare dpdv financiar si al manoperei fata de sistem  dren, si trotuarele oricum trebuiesc turnate chiar si in cazul realizarii drenajului. Daca in timp, se colmateza  tubul de drenaj e un ban irosit. (cauta solutii simple nu te complica).

#9
andromeda2

andromeda2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.11.2013
daca ai ternul inpanta in fata casei sapi un sant adic 1.3m lat 50cm in partea din fatacasei asantuluipui membrana cu crampoane si pe fundul la groapa tub drenaj invelit in tesut non tesut siunplut cu refuz de ciur santul trebuie sa inconjoare toata csa sa preia apele pluviale  este costisitor ca bani dar se merita

#10
2good

2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.09.2008
Buna ziua.
Am o casa in rosu cu demisol,parter,etaj,construita pe un teren in panta cu solul cu izvoare,plus apa ce vine de la drum cand ploua.In beci peretii din beton au inceput sa se umezeasca.
Casa nu e tencuiata in exterior,fara scari si trotuar.As vrea sa fac drenajul in jurul casei si m-am gandit asa:
-sa sap la 80 cm-1m adancime langa fundatia casei(cat e adancimea fundatiei),30 cm latime(sau cat iasa din sapatura manuala) ,in jurul intregii case
-la fundul santului sa pun o teava de drenaj cu gaurele multe,in care vor intra si tevile de scurgerile a apei de pe acoperis
-peste teava pun o folie normala pentru protectie
-deasupra pana la nivelul cu solul sa pun sort 4 ,adica piatra medie,curata
-pentru trotuar pun plasa sudata peste acea piatra si torn beton de 5-7 cm grosime
Intrebarile mele sunt:
-ce lipseste sau ce e incorect?
-in partea de jos trebuie sa fac ceva bazin de colectare a tevilor de drenaj sau pot lasa asa deoarece terenul are o panta destul de mare ?
-in santurile de drenaj ce trebuie sa pun pe peretii fundatiei pe toata inaltimea?bitum lichid sau ceva folie speciala?
-pentru trotuar e nevoie de polistiren ,peste sortul4, si sub plasa sudata?
-pe elevatia se aplica polistiren expandant sau extrudat ?
Va multumesc pentru ajutor.

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu nu as face santurile chiar langa fundatie ,ci la 1m distanta (cel putin).Asa cum s-a mai spus ,pui intai pietris(criblura)apoi teava gaurita pt colectare ,peste teava pui din nou pietris si apoi pamant (la partea superioara).Adincimea la care sapi santul de drenaj,cel mai indicat ar fi sa fie sub nivelul fundatiei si eu nu as colecta apa pluviala(de pe acoperis) in aceeasi teava pt drenaj.Un ex:in cazul in carenu mai ai apa pe acea teava(din infiltratii) si vine o ploaie de scurta durata,te trezesti ca bagi apa la fundatia casei mai multa decat s-ar infiltra din pamant.
....si cum au procedat bunicii mei in urma cu ~60 ani: au avut casa construita pe un teren unde nivelul apei freatice era la ~3m si in timp nivelul acesteia a crescut pana la 0.5m Pt a reusi sa usuce peretii casei au sapat un sant de 1,2-1,4m ,si l-au umplut cu crengi de dud de toate grosimile si l-au acoperit cu pamant .Santul a fost facut in jurul casei cu panta ,astfel incat apa iesea in partea de la vale de casa sub forma unui izvoras,(care mai apoi a fost folosit pt apa potabila)cu un debit de2-3 galeti pe minut.Eu stiu acea casa cu zidurile uscate si am 53ani.In ultimii ani a scazut debitul izvorasului si sunt semne de inceput de infiltratii in peretii casei.

#12
bigf2

bigf2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.01.2009
Am și eu o întrebare. Urmeaza sa fac sistem de drenaj doar pe o parte mai exact în spatele casei dar nu am posibilitatea sa sap santul decât exact pe lângă fundație. Din câte am înțeles trebuie sapat minim pana la nivelul inferior al acesteia. Îngrijorarea mea este dacă acest lucru va afecta structura!

Edited by bigf2, 17 March 2015 - 06:39.


#13
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Stie cineva in zona Bucuresti o firma specializata pentru a face un drenaj pentru un teren in panta?

#14
d_d_f

d_d_f

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2008
Buna ziua !
Locuiesc intr-o zona in care panza freatica e foarte aproape de suprafata ~ 1.5 m de suprafata solului.
Zilele acestea m-am apucat sa realizez un system de drenaj in jurul casei .
Am sapat o groapa avand 1.3 x 1.30 m si adanca de 1.5 - 1.6 m .
Groapa am de gand sa o betonez si sa pun pietris pe fundul ei.
Groapa se afla la 2.30 m fata de casa .
Apoi sa pun o pompa cu sensor (plutitor) care sa scoata apa din groapa . Voi instala si tuburi de dren radiale care vor fi
conectate la groapa , deversand apa in groapa.
Adancimea fundatiei este de -0.8 m fata de nivelul solului .
Intrebare : E bine ce fac ?

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
dupa mintea mea, e cam inutil....
ca sa te poti lupta cu o panza freatica iti trebuiesc niste fonduri imense, mai bine darami casa, umpli cu pamant si construiesti mai sus.

Edited by arg, 11 July 2017 - 10:22.


#16
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Si apa din groapa, pe care o scoti cu pompa, unde o duci ? Nu vine inapoi in panza freatica ?

#17
jxionut

jxionut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.09.2017

View Postd_d_f, on 11 iulie 2017 - 09:56, said:

Buna ziua !
Locuiesc intr-o zona in care panza freatica e foarte aproape de suprafata ~ 1.5 m de suprafata solului.
Zilele acestea m-am apucat sa realizez un system de drenaj in jurul casei .
Am sapat o groapa avand 1.3 x 1.30 m si adanca de 1.5 - 1.6 m .
Groapa am de gand sa o betonez si sa pun pietris pe fundul ei.
Groapa se afla la 2.30 m fata de casa .
Apoi sa pun o pompa cu sensor (plutitor) care sa scoata apa din groapa . Voi instala si tuburi de dren radiale care vor fi
conectate la groapa , deversand apa in groapa.
Adancimea fundatiei este de -0.8 m fata de nivelul solului .
Intrebare : E bine ce fac ?
Salut. Am de gand sa fac exact ce ai scris tu mai sus. Imi poti spune te rog daca ai pus in aplicare planul si daca a avut efect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate