Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa P+1 in com. Berceni 2014

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
720 replies to this topic

#19
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Casa are aproape 10m iar terenul 17,7m. Cere de la Primarie un Certificat de Urbanism de Informare, pe care ar trebui sa ti-l dea pe loc. In ultimii ani s-au tot modificat legile referitoare la distantele minime pana la limita de proprietate incat nu se mai stie ce si cum.

#20
Lemonika

Lemonika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.05.2013

 danmannx, on 08 ianuarie 2014 - 10:32, said:

Bugetul asta este la cheie? Si fara curte este un buget ultra-optimist. Nu vreau sa descurajez dar ....sa fim realisti.

Pentru anul 2014 acesta este bugetul de care dispunem....:)

 xjl, on 08 ianuarie 2014 - 10:47, said:

Casa are aproape 10m iar terenul 17,7m. Cere de la Primarie un Certificat de Urbanism de Informare, pe care ar trebui sa ti-l dea pe loc. In ultimii ani s-au tot modificat legile referitoare la distantele minime pana la limita de proprietate incat nu se mai stie ce si cum.

Din Puz-ul aprobat de Consiliul Local am urmatoarele retrageri: 3m fata si lateral si 5 m pe spatele terenului, terenul fiind situat pe colt.

#21
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Atunci este O.K.

#22
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Si cand va apucati de treaba (fundatia) ?

#23
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Attached File  varianta 3_Parter-page-001.jpg   241.26K   292 downloads

PS. O astept pe doamna lelea sa ne dea iar cu parerea :)

Scuze - lalea nu lelea . Trebuie sa dau un miel de paste.

#24
Lemonika

Lemonika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.05.2013

 jijikate, on 08 ianuarie 2014 - 11:19, said:

varianta 3_Parter-page-001.jpg

PS. O astept pe doamna lelea sa ne dea iar cu parerea Posted Image

Scuze - lalea nu lelea . Trebuie sa dau un miel de paste.


:)...mi-ai luat coltul unde doream sa bag hardughia de frigider si astfel sa lungesc blatul.

 danmannx, on 08 ianuarie 2014 - 11:14, said:

Si cand va apucati de treaba (fundatia) ?

Speram sa incepem in primavara. Acum suntem la stadiul de definitivare proiect, certificat urbanism , urmand mai apoi obtinerea celorlalte avize si autorizatii.

#25
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013

 Lemonika, on 08 ianuarie 2014 - 11:25, said:

Posted Image...mi-ai luat coltul unde doream sa bag hardughia de frigider si astfel sa lungesc blatul.
Atunci lasa asa coltul. Problema principala ar fi ca ai multi stalpi sau samburi (unii nu apar inca pe plan) , iar acest lucru iti ridica un pic costurile.

Iar terasa exterioara mi se pare mult prea mare pentru o iesire cu o masa , doua .

#26
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Cam astea sunt retragerile la peste 400 mp...
Sa iei in calcul utilitatile de la inceputul inceputului.
In afara de utilitati, iti ajunge de o casuta cat de cat finisata sa te poti muta in ea... Eu n-as face-o cu dorei, mai ales ca ai asa o arhitectura cu zone pe rotund etc.
Cat despre dorinta lui jiji, dupa mine, dormitorul imediat de langa intrare e cam aproape de zona de noroi; daca e birou sau daca e mai spre batraneturi, poate da.
Despre CT: pentru ce tip de centrala optezi? Nu cred ca iti ajunge volumul CT pentru una pe lemne, de exemplu. Camara... eu sunt anti, e doar spatiu irosit, mai ales ca o sa ai un pod jos, care e numai bun de depozitat, o CT la parter pentru chestiile de zi cu zi... Depinde insa de orientare si de stil de viata, ce vrei sa tii acolo?

Eu nici CT nu trebuia sa fac, nu stiu de ce m-am complicat, asa, ca sa fie, ca m-oi incalzi pe biogaz... :)

La etaj ai o singura baie, daca vreti copii e cam putin; puteti face una in camera aia pentru masina de spalat, macar cu dus, ar iesi una ok.
Dormitoarele mie imi par de ajuns, acum am unul de 10,7 mp la bloc si nu-i un capat de lume. Atata timp cat e doar dormitor, e ok.
Livingul imi pare tare mic, are doar o singura zona (17,5 mp am acum la bloc) si prin mijlocul ei se vor perinda cei ce vor a iesi pe terasa. Masa in bucatarie, masa in dining, numai ca da bine sa ai dining... e un fel de 2 la primarie, 3 la prefectura. aliniazaz peretele de dining cu cel de la living, iti maresti spatiul pentru zona de zi, poti remodela amplasamentele, cu TV etc. si pui in Bucatarie o masa extensibila, sunt unele bune, nu de 300 de lei, pe care o poti scoate la nevoie.

Iar, si asta, depinde de stilul vostru de viata.
Mie imi place peretele ala micsorat acolo, face un spatiu mai compact.

Care dormitor il faceti dressing? Ala de 11 mp? Aveti nevoie de 13 mp de expus toale, sigur? Costa destul de mult, cu banii de camera aia iti innoiesti garderoba mai des.

Sigur, nici ca dressingul meu de 3,55 mp! :) Care e si spalatorie! :) :) Dar nici 13 mp, nu crezi?

Jiji, stiu ca suna sec, nu sunt rau-intentionata, doar ca dau cu toporul, lipseste ceva in creierasul meu numit finesse... Da' sunt fata buna.

In final, bun venit, vecina si da detalii pe unde esti, unde-s utilitati... Noroc!

#27
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Nu stiu ce fel de centrala ai prevazut si nu stiu de unde vei face alimentarea , pentru ca era bine de prevazut CT si in aceasta zona a terasei exterioare , ca si o zona tampon(de protectie) a vantului predominant din nord-vest , pentru terasa si bucatarie. Si de alimentare cu provizii de la CT care ar fi mai la indemana in aceasta parte.

Edited by jijikate, 08 January 2014 - 11:39.


#28
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Din orientarea cardinala, o sa aveti probleme cu lumina naturala (din cauza teraselor). Ce caramida o sa folosesti?

#29
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013

 lalea, on 08 ianuarie 2014 - 11:37, said:

dormitorul imediat de langa intrare e cam aproape de zona de noroi;
Exista terasa de acces si vestibulul ce elimina oarecum aceasta problema.

#30
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007

 jijikate, on 08 ianuarie 2014 - 11:38, said:

Nu stiu ce fel de centrala ai prevazut si nu stiu de unde vei face alimentarea , pentru ca era bine de prevazut CT si in aceasta zona a terasei exterioare , ca si o zona tampon(de protectie) a vantului predominant din nord-vest , pentru terasa si bucatarie. Si de alimentare cu provizii de la CT care ar fi mai la indemana in aceasta parte.
M-a innebunit si Astrul acum vreo 2 ani cu vantul care bate dinspre nord inspre sud... mie toata vara si toata toamna si acum inca imi bate, in Berceni, dinspre est. Uneori, simt briza marii. Posted Image Nu, serios, numai din spatele casei bate, est, sud-est.
In datile cand a facut exceptie, vantul mi-a dus niste resturi de polistiren peste camp, spre nord, deci a batut si din sud spre nord; la naiba, am adunat 2 zile la ele!

 danmannx, on 08 ianuarie 2014 - 11:41, said:

Din orientarea cardinala, o sa aveti probleme cu lumina naturala (din cauza teraselor). Ce caramida o sa folosesti?
In bucatarie, atat, nu? In living mai are un geam si nu-i un living mare, mai e unul in dining...

 jijikate, on 08 ianuarie 2014 - 11:42, said:

Exista terasa de acces si vestibulul ce elimina oarecum aceasta problema.
Asa e, depinde de tipul de gospodarie, stiu pe multi care stau si lustruiesc fiece urma si copiii lor de 5 ani se descalta si apoi se sterg pe sosete. Pentru ei e ok. Pentru mine, care am una bucata pusti, dotat cu ghete sau picioare cu praf si noroi, care nu spal la 2 zile pe jos... Sigur, murdarirea e buna, mai ales la Berceni, te aduce mai aproape de natura! Posted Image
Ideea e sa ia in calcul ce ii spunem, ea singura stie daca i se potrivesc o parte din sfaturi, toate, niciunul...

Edited by lalea, 08 January 2014 - 12:27.


#31
Lemonika

Lemonika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.05.2013

 lalea, on 08 ianuarie 2014 - 11:37, said:

Cam astea sunt retragerile la peste 400 mp...
Sa iei in calcul utilitatile de la inceputul inceputului.
In afara de utilitati, iti ajunge de o casuta cat de cat finisata sa te poti muta in ea... Eu n-as face-o cu dorei, mai ales ca ai asa o arhitectura cu zone pe rotund etc.

Nu, nu cu dorei. Sper sa gasim o echipa care sa poata duce la bun casa asa cum ne-o dorim.
Cat despre dorinta lui jiji, dupa mine, dormitorul imediat de langa intrare e cam aproape de zona de noroi; daca e birou sau daca e mai spre batraneturi, poate da.
Dormitorul este gandit ca....dormitorul soacrei (soacrei sotului meuPosted Image )

Despre CT: pentru ce tip de centrala optezi? Nu cred ca iti ajunge volumul CT pentru una pe lemne, de exemplu. Camara... eu sunt anti, e doar spatiu irosit, mai ales ca o sa ai un pod jos, care e numai bun de depozitat, o CT la parter pentru chestiile de zi cu zi... Depinde insa de orientare si de stil de viata, ce vrei sa tii acolo?
Ne-am gandit la centrala pe gaze in condesatie pentru ca am dori IPAT. Eu sunt fan camara. Unde locuiesc acum am gresit,  am desfiintat-o si regret.

Eu nici CT nu trebuia sa fac, nu stiu de ce m-am complicat, asa, ca sa fie, ca m-oi incalzi pe biogaz... Posted Image,

La etaj ai o singura baie, daca vreti copii e cam putin; puteti face una in camera aia pentru masina de spalat, macar cu dus, ar iesi una ok.
Da, am optat pentru o singura baie.... copila e mare si in curand o sa-si ia zborul din cuib:)

Dormitoarele mie imi par de ajuns, acum am unul de 10,7 mp la bloc si nu-i un capat de lume. Atata timp cat e doar dormitor, e ok.
Atata timp cat voi folosi un dormitor ca dressing nu ma deranjeaza ca dormitoarele au 11 mp.
Livingul imi pare tare mic, are doar o singura zona (17,5 mp am acum la bloc) si prin mijlocul ei se vor perinda cei ce vor a iesi pe terasa.
In varianta finala livingul si dinningul vor fi inversate.
Masa in bucatarie, masa in dining, numai ca da bine sa ai dining... e un fel de 2 la primarie, 3 la prefectura. aliniazaz peretele de dining cu cel de la living, iti maresti spatiul pentru zona de zi, poti remodela amplasamentele, cu TV etc. si pui in Bucatarie o masa extensibila, sunt unele bune, nu de 300 de lei, pe care o poti scoate la nevoie.
Mesele in weekenduri sunt pentru familia reunita si nu am avea cum sa ne inghesuim toti la masa din bucatarie.
Iar, si asta, depinde de stilul vostru de viata.
Mie imi place peretele ala micsorat acolo, face un spatiu mai compact.

Care dormitor il faceti dressing? Ala de 11 mp? Aveti nevoie de 13 mp de expus toale, sigur? Costa destul de mult, cu banii de camera aia iti innoiesti garderoba mai des.
Dormitorul care acum are si el iesire pe balconul mare. Nu mai vrem sifoniere in dormitoare, de aceea am optat pentru dressing asa mare. Podul va fi necirculabil.
Sigur, nici ca dressingul meu de 3,55 mp! Posted Image Care e si spalatorie! Posted Image Posted Image Dar nici 13 mp, nu crezi?

Jiji, stiu ca suna sec, nu sunt rau-intentionata, doar ca dau cu toporul, lipseste ceva in creierasul meu numit finesse... Da' sunt fata buna.

In final, bun venit, vecina si da detalii pe unde esti, unde-s utilitati... Noroc!

Multumesc, la fel si tie sa te muti cat mai repede:)

Edited by Lemonika, 08 January 2014 - 12:43.


#32
anjo

anjo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.08.2006

 danmannx, on 08 ianuarie 2014 - 11:41, said:

Din orientarea cardinala, o sa aveti probleme cu lumina naturala (din cauza teraselor). Ce caramida o sa folosesti?
Bunã ziua, vom folosi Cemacon de 44 ...

#33
Lemonika

Lemonika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.05.2013
Atasez amplasamentul si pozitionarea lotului (prelungirea strazii Independentei).

#34
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu aveti curent electric la teren? Te intreb pentru ca stiu ca cel care vinde in zona aceea are si stalpii de curent la fiecare lot.Sau poate nu ai cumparat de la cel pe care il stiu eu.

#35
anjo

anjo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.08.2006

 xjl, on 08 ianuarie 2014 - 13:17, said:

Nu aveti curent electric la teren? Te intreb pentru ca stiu ca cel care vinde in zona aceea are si stalpii de curent la fiecare lot.Sau poate nu ai cumparat de la cel pe care il stiu eu.

Este stâlp de curent pe
lotul din fata noastră. Gazele la fel ...

#36
Lemonika

Lemonika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.05.2013

 xjl, on 08 ianuarie 2014 - 13:17, said:

Nu aveti curent electric la teren? Te intreb pentru ca stiu ca cel care vinde in zona aceea are si stalpii de curent la fiecare lot.Sau poate nu ai cumparat de la cel pe care il stiu eu.

Noi am cumparat de la o ...ea.
Stalp este la lotul de vis a vis de noi, unde  din vara s-au ridicat deja 5 case.

Edited by Lemonika, 08 January 2014 - 14:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate