Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Casete audio - opinii, păreri

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1907 replies to this topic

#1855
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Cam așa am și eu, doar ca sunt trase de mine, cu liste ‘hand made’ :)

#1856
walter111

walter111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2015
Am de ales intre un Technics RS-BX646 sau Pioneer CT-777
Care il recomandati ?

#1857
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pioneer-ul, no contest. Dar ma indoiesc ca sint la acelasi pret. Important e si starea in care se afla fiecare.

#1858
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
:eek:

Attached File  Sony TC-K88 32191602_1884424378287607_7009510214755942400_n.jpg   108.02K   32 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NXnSHQjpwxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1859
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Pe la mijlocul anilor '90 s-au adus si la noi in tara casete Memorex MRX IS. Atit de 60 cit si de 90 minute. Pretul...asa si-asa nici prea, prea, nici foarte, foarte.
Cert este ca am cumparat vreo 7-8 bucati. Pe care le-am inregistrat cu scula din anii aia, un Akai seria CS. Adica ceva mai rasarit decit un entry level.

Important este ca de o luna incoace incerc sa le ascult si toate cele 7-8 buc blocheaza toate casetofoanele pe care le am prin casa printre care si un deck Akai mult mai bun (puternic) decit gioarsa sus-amintita. Adica, dupa ce apa play, trec max 10 secunde dupa care aparatul se opreste. Adica toate aparatele. De parca banda ar fi fost lipita cu Picatura. Pentru evidentierea fenomenului, am bagat banda intr-o carcasa BASF cu mecanism special de dezlipire a benzii. La fel face, indiferent in ce carcasa bag
banda.

Acum urmeaza intrebarea, careva dintre pasionatii de casete a mai patit ceva asemanator?
Asta-i inculpata.

Attached Files


Edited by costidraghia, 01 July 2018 - 19:52.


#1860
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 costidraghia, on 01 iulie 2018 - 19:50, said:

Pe care le-am inregistrat cu scula
Noi folosim deck-uri.

#1861
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009

 Ion_de_la_Raion, on 02 iulie 2018 - 12:35, said:

Noi folosim deck-uri.
Daca nu ma insel, in continuare scrie ...un Akai seria CS.
Iar topicul este despre casete nu despre scule...

#1862
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Două din cele mai ingenioase mașini pt ascultat casete

aceasta  si aceasta

Edited by orlandobarbulescu, 02 July 2018 - 14:45.


#1863
walter111

walter111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2015

 costidraghia, on 01 iulie 2018 - 19:50, said:

Pe la mijlocul anilor '90 s-au adus si la noi in tara casete Memorex MRX IS. Atit de 60 cit si de 90 minute. Pretul...asa si-asa nici prea, prea, nici foarte, foarte.
Cert este ca am cumparat vreo 7-8 bucati. Pe care le-am inregistrat cu scula din anii aia, un Akai seria CS. Adica ceva mai rasarit decit un entry level.

Important este ca de o luna incoace incerc sa le ascult si toate cele 7-8 buc blocheaza toate casetofoanele pe care le am prin casa printre care si un deck Akai mult mai bun (puternic) decit gioarsa sus-amintita. Adica, dupa ce apa play, trec max 10 secunde dupa care aparatul se opreste. Adica toate aparatele. De parca banda ar fi fost lipita cu Picatura. Pentru evidentierea fenomenului, am bagat banda intr-o carcasa BASF cu mecanism special de dezlipire a benzii. La fel face, indiferent in ce carcasa bag
banda.

Acum urmeaza intrebarea, careva dintre pasionatii de casete a mai patit ceva asemanator?
Asta-i inculpata.
Incearca sa scoti buretele (pressing pad-ul).

#1864
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Atunci se aude rau pe unele deckuri. Dar scartaie si fara burete, nu de acolo scartaie. E proasta banda. La mine scartaie si pe Nakamichi cu dublu cabestan. Si la Nakamichi buretele e indepartat.

#1865
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2CE_zmpHcWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 08 October 2018 - 13:08.


#1866
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
După schimbarea curelelor de la capstan și funtion switch, deck-ul a funcționat perfect vreo doua zile și a început sa facă figuri, prima a cedat funcția de calibrare, după a început sa piardă din caliatate / semnal ulterior sa dus și dolby și odată cu el și deck-ul a rămas complet mut. După ce am dat din nou capacul jos am rămas șocat, absolut toți condesatori electrolitici Elena Duorex ll au curs / corodat. Azi am comandat de pe bay condesatori noi, am hotărât sa ii schimb pe toți, înlocuitorii vor fi nichicon fine gold au costat aproximativ 45ÂŁ cu transport. După înlocuire, calibrare deck-ul va fi împachetat și expediat in țara la colecție.

Attached Files



#1867
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Caste audio pe alese, bani sa fie.
https://cassettecomeback.co.uk/

#1868
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Preţurile sunt destul de mari pentru un Român. Dar raportat la veniturile din alte ţări mai dezvoltate nu sunt chiar aşa de mari. În schimb de când nu se mai găsesc casete ieftine în comerţ (am noroc că am luat câteva) să vezi ce au urcat preţurile în nesimţire. Şi doar de 2-3 ori am văzut cineva care să ceară sub preţul pieţei.
Întrebarea e: după 20+ ani o mai fi bune casetele alea? E afectată banda? Eu am folosit casete video care aveau cel puţin 15 ani şi au mers o.k., dar poate a contat şi că e mai lată banda.

#1869
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
La următorul salariu îi cumpar role presoare. 😅😅😅

Attached Files



#1870
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Uau! Ce mai scula! Îmi place că poţi regla şi biasul manual. Dar pentru aşa ceva îţi trebuie sistem audio cel puţin decent. Dar are doar 2 motoare sau mi se pare mie?   :D
Sunt curios dacă are cineva de pe aici vreun deck care poate să redea casete cu toate 4 tipurile de benzi.    :huh:

#1871
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Are trei motoare, direct drive. Da am eu in România un Sony TC-K81 care știe toate tipurile de banda.

Attached Files



#1872
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Ce sculă de basculă!   :wub:   Mi-aş dori şi eu unul, dar la ce preţ o fi aşa ceva?   :lol:
Avea şi telecomandă!   :w00t:   https://www.hifiengi...ny/tc-k81.shtml

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate