Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie mirrorless Lumix

Egalitatea in fata legi este falsa?

Romania printre primele poziţii d...

Pisica din Iasi care a mers sa na...
 PC fara wifi, conectare smart mon...

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa

Catel gasit pe strada
 Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima

Dezmenbrare teren - cedare drum l...
 Zilele cataloagelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux

Laptop CS 2

Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
1410 replies to this topic

ochiana

ochiana

New Member

• Grup: Members
Stie cineva daca pot scoate forinti din bancomat din Ungaria ( Budapesta ), cardul meu fiind incarcat in Romania cu lei ( Visa, Maestro)?
Trebuie  sa dovedesti ca ai o anumita suma de bani la iesirea in Ungaria?

Edited by ochiana, 29 August 2006 - 09:19.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

• Grup: Senior Members
1) Daca nu cumva ai un VISA Electron pe care scrie 'For Romania only'  :D atunci poti scoate fara grija. Si viceversa merge, eu am scod in Ro lei de pe un card cu HUF.

2) Eu am fost in aprilie, nu mi-a cerut nimeni nimic. Teoretic, iti trebuie 30 EUR/zi, dar practic (eu am iesit cu trenul) la 3 dimineata cand e vama, nu le mai arde de intrebari... :D

AlexPod

AlexPod

Junior Member

ochiana, on Aug 29 2006, 10:18, said:

Stie cineva daca pot scoate forinti din bancomat din Ungaria ( Budapesta ), cardul meu fiind incarcat in Romania cu lei ( Visa, Maestro)?
Trebuie  sa dovedesti ca ai o anumita suma de bani la iesirea in Ungaria?

Nu, te intreaba intr-o doara unde te duci si de ce. Si cam atat, sincer. Am fost si cu trenul si cu masina, si nicaieri nu zice nimeni nimic de bani.

ochiana

ochiana

New Member

Multumesc mult pentru raspunsuri.

oana2983

oana2983

Junior Member

• Grup: Banned
Salut! o sa merg si eu cateva zile in budapesta si cu aceasta ocazie as vrea sa-mi cumpar un aparat foto. m-am uitat pe site-uri si-am gasit vreo 2-3 magazine.  Daca cumva produsul nu se mai alfa in stoc (nu inteleg deloc aceasta limba) unde as mai putea sa caut?
Daca imi dati si adresa lor sau un punct de reper ar fi perfect. multumesc!

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Mai in centru imi vine in cap MediaMarkt din mall-ul WestEnd, langa gara  Nyugati :

detalii aici

(terkep = harta, uzlet = magazin, se poate plati cu hitelkartya = card  :D )

sau la MediaMarkt din Arkad, asta e la capatul liniei de metrou rosii (daca nu ma insel), la Ors Vezer Ter (unde e si un mare magazin IKEA  :) )

Cica ar fi mai ieftin la Electroworld, dar fiind mai la periferia orasului nu cred ca merita efortul :

Electroworld

Cuvantul-cheie este akcio si inseamna "reduceri de preturi, sales"  :D

oana2983

oana2983

Junior Member

Mersi mult, Dana! Esti foarte amabila!

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Pentru putin  :) Daca mai ai ceva de intrebat, o sa incerc sa te ajut.

Kukker

Kukker

Member

Daca stati mai multe zile lasati masina undeva intr-un loc protejat , si circulati cu BKV (tramvaie, autobuze , metrou , trenuri locale (HÉV ). De preferat sa luati abonament pentru o saptamana (se poate si asa ceva si pt 2 ) ca sunt mult mai rentabile dacat ala de 3 zile pt turisti Abonamentele sunt valabile pe toate mijloacele de transport (inclusiv metrou , si trenul cu roti dintate pe muntele János ) pe perimetrul capitalei..insa daca iei HÉV-ul(trenul local si de suburbie )  de ex pana la Szentendre (un loc ultrapitoresc pe linga Dunare la nord de Budapesta , trebuie sa cumpari si un supliment din afara perimetrului. (Pt Szentendre la Piata Batthányi ..acolo e si statia de metrou  pe linia rosie )
Pt mancare va pot propune ..Restaurantul Szent Jupát ...in zona pietei Moscovei (tot pe linia metroului rosu ) niste portii ultramari la un preti mediu . (Adevarat ca este plin permanent , dar poti sa prinzi si locuri libere ) sau in orce megamagazin de gen Westend (linga gara de West ) sau Dunaplaza (pe linia de m. albastra la statia Gyöngyösi . Megamagazine de acest gen sunt cu gramada PolusCenter. Mamut.etc unde se poate si minca
Un alt MediaMarkt este tot pe linia metroului albasrtu la statia Határ ut (sud )
Neaparat sa urcati pe metroul galben (primul metrou de pe continent  construit in 1896, ca este refacut in atmosfera de atunci ..si strabate bulevardul Andrassy(acolo e placut sa te plimb si pe jos . are o atmosfera de sec 19 cu lampi , cu Opera .etc ) pina la Piata Eroilor cu muzee de Arta )

Acuma sunt multe constructii de drumuri ,sapaturi - se construieste a 4-a linie de metrou , si se reabiliteaza multe stazi ....plus sunt si alte constructii. Budapesta vrea sa candideze pt olimpiada din 2016 sau 2020....deci sa intelege . Si vin si alegerile locale  :) Deci traficul pe anumite zona si orare e infernal ...acolo a inceput si scoala pe 1 sept. Deci si perioada de cooncedii s-a cam terminat .

De vizitat ...sunt sute de locuri de la Palatul Regal pana la Parlament , Galeria Nationala ...pana la Gradina Zoologica .

In rest distractie placuta. :)

oana2983

oana2983

Junior Member

Kukker, on Sep 2 2006, 01:38, said:

Daca stati mai multe zile lasati masina undeva intr-un loc protejat , si circulati cu BKV (tramvaie, autobuze , metrou , trenuri locale (HÉV ). De preferat sa luati abonament pentru o saptamana (se poate si asa ceva si pt 2 ) ca sunt mult mai rentabile dacat ala de 3 zile pt turisti

Dar daca stau numai 3 zile, merita un abonament pt o saptamana in detrimentul celuia de 3 zile?
Magazinele mari (gen malluri, etc) sunt deschise si sambata si duminica?

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Nu cred...abonamentul pentru turist (turistajegy) e valabil 3 zile si costa 2500 HUF, in timp ce cel pe 7 zile e 3400 HUF. Pentru preturi si detalii mijloace de transport, ai site-ul BKV-ului (in engleza)

aici

Da, mall-urile sunt deschise si in week-end. Daca aveti timp, dati o fuga la acvariul din Campona, e super fain, pacat ca e un pic am departe de centru  :huh:

De mentionat Libego (funicularul ) pe dealul Janos si Normafa, de unde aveti o priveliste super asupra Budapestei. Luati autobuzul 21 din Piata Moscova pana la celalalt capat si de acolo puteti face o plimbare pe jos prin Normafa (fa = copac), acolo iarna se face  ski si vara esti ca la munte  :)

Kukker

Kukker

Member

oana2983, on Sep 2 2006, 12:59, said:

Dar daca stau numai 3 zile, merita un abonament pt o saptamana in detrimentul celuia de 3 zile?
Magazinele mari (gen malluri, etc) sunt deschise si sambata si duminica?

Binenteles cum a scris si Dana ...NU . Dar daca stai mai mult de 3 zile ex 5-6 atunci e mai bine sa iei abo. de o saptamana si nu de 2x abo. de turist. :)

Milan

Milan

Member

ochiana, on Aug 29 2006, 09:18, said:

salut Ochiana,

Da, poti scoate forinti din bancomat, dar asta poate costa cateva euro. Mai bine sa schimbi la Arad, (sau  la Satu Mare, Oradea, Cluj, Targu Mures etc.)

Milan

Milan

Member

mirceat, on Jul 29 2006, 17:09, said:

Ieri imi spunea cineva ca el circula spre Budapesta prin Debrecen, ar fi doar 50 km si taxa de autostrada in plus, dar scapa de grija amenzilor pt depasire de viteza prin localitati, etc.

Daca veniti de la Cluj - Oradea, mai bine sa mergi pe E60, Si microbuzurile merg acolo. Eu am mers la Cluj si pe autostrada, prin Debrecen, dar cred ca nu merita. La sfarsitul autostrazii din cauza "drum in lucru" am pierdut timpul pe care l-am castigat mergand la autostrada. Daca veniti din judetul Satu Mare, autostrada e cea mai bine, asta e clar. Si din judetul Salaj, , vama Valea lui Mihai, prin Debrecen, pe autostrada e OK.

oana2983

oana2983

Junior Member

De unde se poate cumpara Budapest card? e valabil si pt muzee si pt transport? daca da, atunci e mai avantajos ca abonamentul de turist de 3 zile?

Kukker

Kukker

Member

-

oana2983, on Sep 3 2006, 21:02, said:

De unde se poate cumpara Budapest card? e valabil si pt muzee si pt transport? daca da, atunci e mai avantajos ca abonamentul de turist de 3 zile?

Nu stiu exact pt ca eu am fost student pe acolo si atunci cu carnetul de student aveai o garmada de facilitati (muzee , expozitii si la unele  teatre ...facem studii ap. de profil ) (1995-99) plus ca am si rude si foarte multi prieteni...
Dar uite am gasit o adresa unde cred ca vei gasii tot ce te intereseaza..parca sunt informatii si in limba romana .

http://www.budapesti...n/budapest_card

Kukker, on Sep 4 2006, 02:48, said:

-

Nu stiu exact pt ca eu am fost student pe acolo si atunci cu carnetul de student aveai o garmada de facilitati (muzee , expozitii si la unele  teatre ...facem studii ap. de profil ) (1995-99) plus ca am si rude si foarte multi prieteni...
Dar uite am gasit o adresa unde cred ca vei gasii tot ce te intereseaza..parca sunt informatii si in limba romana .

http://www.budapesti...n/budapest_card

si o varianta in limba romana in format pdf...cu multe informatii...

http://www.budapesti.../bpguide_ro.pdf

Milan

Milan

Member

Kukker, on Sep 4 2006, 01:54, said:

si o varianta in limba romana in format pdf...cu multe informatii...

http://www.budapesti.../bpguide_ro.pdf

e interesant ghidul. o sa-l citesc.

oana2983

oana2983

Junior Member

Super, super fain ghidul!!! sigur o sa-mi fie de folos. Mai am o intrebare: pe site-uri preturile la cazare sunt trecute in euro. Cum voi plati acolo, in euro sau in huf?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate