Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...

Caut un VPN gratuit si un Antivir...
 ajutor VPN

Sfaturi montaj folie antivapori l...

Sistem audio recomandat

Borseta barbateasca
 Ce este cu declaratiile cerute ce...

Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season
 Informatii complete despre servic...

tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
1410 replies to this topic

cristina_daniella

cristina_daniella

New Member

• Grup: Members
Buna!

Stiti cumva daca se poate face croaziera pe Dunare si noaptea in Budapesta?
Si daca da, pana la ce ora?
Mijloacele de transport in comun pana la ce ora circula?

Multumesc,

Cristina

Dana_H

Dana_H

Senior Member

• Grup: Senior Members
:) Da, se pot face, si chiar iti recomand - eu m-am tinut de capul unor prieteni sa mergem noaptea si a meritat efortul !

Noi am fost cu

Legenda

era cel mai scump (cam 20 EUR biletul), dar iti ofereau si ceva sampanie din partea casei, plus traducerea la casca in...romana, care a fost delicioasa, am ras de ne-am prapadit  :lol:

Transportul functioneaza pana la ora 23:00, dar depinzand de linie, poate trece si juma de ora intre autobuze. Vezi ca in statii (autobuz, tramvai etc) sunt tabele cu orele la care merg mijloacele de transport in comun. Diferenta fata de noi e ca pe tablita cu statie scrie doar M (megallo=statie), nu si numele statiei  -_- , dar in schimb e marcat de obicei pe tabel.

Spre deosebire de noi, au insa si transport de noapte. Poti vedea detaliile (in engleza)

aici

AlexPod

AlexPod

Junior Member

Voi pleca si eu la Budapesta cat de curand in concediu, si am citit cu mare atentie ce ati scris cu totii pe aici (ba chiar am si printat unele chestii, sa le am la mine, sa-mi ziceti daca vreti drepturi de autor  :P ).

Merg cu masina pana acolo, si vreau sa ies prin Oradea-Bors (trebuie sa trec prin Oradea, de aia nu ies prin Nadlac). Insa am urmatoarea nedumerire....odata intrat in Ungaria, care e cel mai bun traseu? In continuare pe E60 pana la Budapesta (aprox. 250 de Km, avantaj drum mai scurt), sau in sus spre Debrecen si apoi pe M3 (aprox. 350 de km, avantaj autostrada)? Si mai e ceva...daca imi recomandati varianta Debrecen, aveti cumva idee cum e punctul de frontiera "Valea lui Mihai" fata de Bors (aglomeratie, vamesi, etc.)? Ca de acolo am vazut pe harta ca s-ar ajunge mai direct la Debrecen (dezavantaj inca vreo 60 de Km prin Ro intre Oradea si Valea lui Mihai).

Mersi mult anticipat  :kisstogether: , si daca mai aveti si alte info despre drum, aruncati-le incoa.

mirceat

mirceat

Member

Cred ca toata lumea face traseul Oradea-Budapesta pe E60, n-am auzit pe nimeni vorbind de alta varianta. Decit daca au avut interese pe drumurile laterale.

decolocolo

decolocolo

New Member

Va salut. Ma aflu la o saptamana distanta in timp de plecarea mea la Budapesta. Cu greu imi gasesc mausul pe birou, e ascuns intre 1000 de printuri de pe net, din tot felul de situri de turism, unul mai comercial decat altul. Sunt mirat de cat de tare ma agit pentru o excursie in vecini.
    Situatia mea e asa. Am un mic concediu, si m-am gandit sa fac ceva ce imi doresc de mult . Sa merg la FORMULA 1. HUNGARORING.
    Voi baiati si fete, ati fost pe meleagurile de la vest de Tisa? Cum v-ati distrat in Budapesta? Forumula 1 ma va tine ocupat un pic, de abia astept sa mi umplu urechile cu sunet de zeci de supermotoare turate la maxim. Imi voi sustine frenetic favoritul. Ma rog ar cam fi 2. Favoritul nr 1, tanar talent care promite (acum 9 ani) nu a mai castigat nimic de 8 ani. Jaques Villeneuve  :coolspeak: . Care ar fi sansele sa faca ceva acum? NU mari cred. Oricum, ca back-up favorite, il am pe Fissico (Fisichela)
     Bun, deci, daca ma puteti ajuta cu ceva info despre buda, despre pesta (mentionez ca stau in pesta) aj fi foarte bucuros. Sunt tinerel, deci interesat de ceva viata de noapte. Imi place turismul printre oameni, nu vreau destinatii clishee, vreau sa ma simt bine. Papic bun, bauturic bun, distractie bun, si o cumparatura, ca am strans un mic ban, il cheltuiesc acolo.

mercic

Edited by decolocolo, 29 July 2006 - 09:43.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Ia da matale search pe forumul asta dupa 'Budapesta' sa vezi ca s-a mai discutat de 3 ori :D

aici

de exemplu...

Edited by Dana_H, 29 July 2006 - 11:08.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

poti merge linistit si in afara autostrazilor, sunt foarte bine marcate si construite drumurile, numa sa fii cu ochii pe unde sunt limite aberante de viteza gen 30/h in apropierea vreunei zone locuite, ca-i zona de jupuit strainii la radar.

si vesnicele centuri si pe spate, altfel o sa vrea politistul sa te cheme ca pe ala de pe hartia de 10 euro. :)

mirceat

mirceat

Member

Ieri imi spunea cineva ca el circula spre Budapesta prin Debrecen, ar fi doar 50 km si taxa de autostrada in plus, dar scapa de grija amenzilor pt depasire de viteza prin localitati, etc.

gilbert81

gilbert81

New Member

Vreau sa plec pt 3 zile la Budapesta cu o cursa maxi-taxi sau autocar din cluj-napoca sau satu-mare insa nu cunosc locuri ieftine de cazare. Am gasit mai multe site-uri ale unor hoteluri din budapesta insa...nu sunt convins de oferta. N-as vrea cazare la hostel unde sunt cate 6-7 paturi in camera.
Poate un hotel de 2 stele...Poate ma ajuta cineva care a fost vara aceasta la Budapesta.
Numai bine.

aljarreau

aljarreau

Senior Member

gilbert81, on Aug 5 2006, 18:07, said:

Vreau sa plec pt 3 zile la Budapesta cu o cursa maxi-taxi sau autocar din cluj-napoca sau satu-mare insa nu cunosc locuri ieftine de cazare. Am gasit mai multe site-uri ale unor hoteluri din budapesta insa...nu sunt convins de oferta. N-as vrea cazare la hostel unde sunt cate 6-7 paturi in camera.
Poate un hotel de 2 stele...Poate ma ajuta cineva care a fost vara aceasta la Budapesta.
Numai bine.

Nu shtiu cum sa gaseshti loc de cazare ieftin, dar te sfatuiesc SA NU APELEZI IN NICI UN CAZ la apartamentele inchiriate de pe net. Una e in poze, alta la fatza locului. Plus ca te potzi trezi fara cazare la 12 noaptea, chiar daca ai facut rezervare!!! Deci, mai bine mai pui 3 -5 euro shi stai la hotel de 2 stele sau la vreo pensiune. Cind e vorba de cazare ungurii sunt neserioshi. Eu ieri m-am intors de la Budapesta shi... :puke: Sa nu mai aud de orashul asta. In afara de croaziera de pe Dunare (care intr-adevar este extraordinara) nu merita NIMIC-NIMIC.  :death:

Adi_B

Adi_B

Junior Member

Eu am apelat la un apartament inchiriat pe net si singura surpriza pe care am avut-o a fost ca era mai frumos ca in poze si mai aproape de malul Dunarii decat ma asteptam.
Rezervarea am facut-o cu 4 zile inainte de a ajunge acolo si m-am inteles foarte bine cu domnisoarele de la agentia care se ocupa de respectivele apartamente. Apartamentul costa 80 de Euro pe noapte. Noi am stat 5 zile si a fost nevoie si de o garantie de 100 Euro care ne-a fost returnata la plecare.
Asta era apartament pentru 4-6 persoane (adica 2 dormitoare si un living cu canapea extensibila unde puteau dormi lejer alte 2 persoane). Sunt si apartamente mai mici sau putin mai ieftine.

Intr-adevar, mai facusem o rezervare cu ceva timp inainte, dar cu o saptamana inainte nu ne mai raspundea nimeni nici pe mail nici la telefon asa ca am facut rezervare la altii.
Ca sa fii sigur poti face rezervari la mai multe apartamente, pentru back-up. Cauta apartamente la care nu e nevoie de aconto (adica sa nu fie nevoie sa trimiti o suma de bani in cont pentru rezervare).

Daca vreti link la site-ul cu acest apartament anuntati-ma pe PM, sa nu fiu acuzat de reclama.

P.S. Eu am gasit Budapesta un oras foarte frumos, ce merita vizitat.

Edited by Adi_B, 14 August 2006 - 16:40.

mirceat

mirceat

Member

aljarreau, on Aug 14 2006, 17:04, said:

Nu shtiu cum sa gaseshti loc de cazare ieftin, dar te sfatuiesc SA NU APELEZI IN NICI UN CAZ la apartamentele inchiriate de pe net...
Imi pare rau ca ai avut o experienta neplacuta la Budapesta, dar cred ca esti totusi minoritar in privinta asta.
Tzepe au existat si vor exista oriunde. Le mai poti evita daca te informezi. Eu recomandam, mai sus pe topicul acesta, apartamentele inchiriate prin site-ul IBUSZ. Nu le fac reclama, vreau sa ajut pe cei care doresc o cazare confortabila, cu pret decent pentru buzunare mai mici sau mai mari. Am fost extrem de multumit de serviciile lor.

AlexPod

AlexPod

Junior Member

aljarreau, on Aug 14 2006, 17:04, said:

Nu shtiu cum sa gaseshti loc de cazare ieftin, dar te sfatuiesc SA NU APELEZI IN NICI UN CAZ la apartamentele inchiriate de pe net. Una e in poze, alta la fatza locului. Plus ca te potzi trezi fara cazare la 12 noaptea, chiar daca ai facut rezervare!!! Deci, mai bine mai pui 3 -5 euro shi stai la hotel de 2 stele sau la vreo pensiune. Cind e vorba de cazare ungurii sunt neserioshi. Eu ieri m-am intors de la Budapesta shi... :puke: Sa nu mai aud de orashul asta. In afara de croaziera de pe Dunare (care intr-adevar este extraordinara) nu merita NIMIC-NIMIC.  :death:

Mi se pare sincer ca exagerezi...mult. Pur si simplu pentru ca ai luat o tzeapa cu cazarea nu inseamna ca orasul nu merita NIMIC-NIMIC. Mai degraba nu ai stiut tu sa te informezi si sa cauti atractiile turistice. Mie mi s-a parut un oras care are destul de multe lucruri de oferit, daca stii sa te informezi si sa cauti. Preturi decente, transport in comun ff bine pus la punct, si destul de multe chestii de vazut (principalele atractii le termini in 2-3 zile, dar asta e altceva :P). Dar ma rog, fiecare apreciaza in felul lui, pana la urma....

gilbert81

gilbert81

New Member

Am fost la Budapesta pentru 3 zile inainte de ziua nationala a Ungariei asa ca am scapat de furtuna care a facut ravagii acolo.
     Am plecat din Satu-Mare cu un microbuz biletul dus-intors fiind 105 lei de persoana. Drumul a fost ok iar la granita n-au fost probleme, vamesii intreband doar unde mergem. Multi mergeau la aeroport in Budapesta. Cazarea am avut-o asigurata din tara la un hotel de 3 stele undeva langa autogaraNepliget. E adevarat ca a fost 69 eoro camera dar a meritat. Curat, mic dejun asigurat cu bar suedez.
      In Budapesta ne-am luat un abonament valabil 3 zile pe orice mijloc de transport apoi ne-am plimbat fara grija. Sunt multe locuri de vizitat chiar daca intrarea in obiectivele turistice se plateste. Am mancat la McDonalds sau Burger King. Erau si alte locuri unde se putea manca bine si ieftin. Si existau magazine gen La Fourmi, Billa, Albinuta pe toate strazile.
      Multi turisti in Budapesta. Din toate partile lumii. au si ce vizita. Plimbarea pe Dunare e accesibila, muzeele sunt pline de opere de arta, parcurile curate...Sunt si oameni ai starzii dar nu sunt caini vagabonzi si nici cersetori. Cel putin eu n-a vazut.
      Concluzia este ca a meritat efortul...
      Mergeti si voi!

roxi04ana

roxi04ana

New Member

Va scriu si eu rugandu-va sa imi dati un sfat privind o excursie la Budapesta. Eu si sotul intentionam sa mergem cu masina personala. Puteti sa imi dati mai multe informatii privind modul in care se conduce in Ungaria?/respectiv in Budapesta? Am auzit ca traficul e infernal si se conduce foarte dur. In plus am auzit tot felul de povesti privind furtul din autoturism, sau chiar de furtul de autoturisme? Ce informatii aveti privind parcarea in Budapesta?Cat costa? E indicat sa ne deplasam prin Budapesta cu masina sau cu transportul in comun? Unde putem gasi o cazare mai ieftina gen motel, champing? Va multumesc.

Adi_B

Adi_B

Junior Member

roxi04ana, on Aug 28 2006, 12:57, said:

Va scriu si eu rugandu-va sa imi dati un sfat privind o excursie la Budapesta. Eu si sotul intentionam sa mergem cu masina personala. Puteti sa imi dati mai multe informatii privind modul in care se conduce in Ungaria?/respectiv in Budapesta? Am auzit ca traficul e infernal si se conduce foarte dur. In plus am auzit tot felul de povesti privind furtul din autoturism, sau chiar de furtul de autoturisme? Ce informatii aveti privind parcarea in Budapesta?Cat costa? E indicat sa ne deplasam prin Budapesta cu masina sau cu transportul in comun? Unde putem gasi o cazare mai ieftina gen motel, champing? Va multumesc.

In Ungaria se conduce foarte civilizat (in comparatie cu Romania)! Ai auzit foarte prost despre modul cum se conduce in Ungaria. Intr-adevar e aglomerat in Budapesta, dar nu am vazut blocaje si ambuteiaje ca in Bucuresti, nu prea claxoneaza nimeni!
Pentru deplasat in oras folositi mijloacele de transport in comun. (Iti faci un abonament pentru cateva zile si poti sa mergi cu absolut toate mijloacele de transport, care costa cam 2500 HUF = 9 Euro/3 zile). Te descurci usor cu transportul in comun, si ajungi cam oriunde in Budapesta foarte repede si fara stres.
In Budapesta nu exista parcare gratuita (cel putin in centrul orasului), sunt aparate de taxat pe strada, si te costa cam 2 RON/ora insa nu poti sa o lasi mai mult de 3 ore. Eu am lasat masina in parcarea subterana a unui hotel si m-a costat cam 45-50 Euro pentru 3 zile, dar am stat linistit! (Alarma nu s-a declansat nici macar o data!) Mai sunt si alte parcari, la cate un mall sau vreun complex comercial.
Eu de stat am stat la apartament inchiriat in centrul Budapestei.

Edited by Adi_B, 28 August 2006 - 15:06.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Il sustin pe Adi_B . Traficul e uneori infernal (se lucreaza si la ei pe multe strazi, plus ca nu poti intra pe sinele de tramvai ca la noi), dar - in comparatie cu Bucurestiul - este raiul pe pamant. Nimeni nu claxoneaza, nimeni nu "se baga", daca iesi dintr-o strada laterala esti lasat sa iesi, daca schimbi banda nu se suie aia din spate pe tine :death: nu esti claxonat daca nu pleci de pe galben, semafoarele sunt bine sincronizate pentru trafic etc. Deci stai linistita.

Daca acceptati sa lasi masina in afara orasului si sa folositi transportul in comun (care este foarte eficient, ar fi pacat sa stati mai mult cu ochii la drum decat la oras  :) ) va puteti caza la hotelurile Etap

aici

sau, daca preferati in oras, la orice hotel de doua stele

lista aici

Parcarea, mai ales in centru, e un pic cam scumpa, poate ajunge si la 200 HUF/ora (1 EUR = 277 HUF)

Furturi? In Ungaria se fura, in Bulgaria se fura, in Romania e raiul pe pamant...:drac: Stai linistita, nu e cazul, oricum nu in zonele turistice. Nu au chef de publicitate proasta  :naughty:

Edited by Dana_H, 28 August 2006 - 17:54.

roxi04ana

roxi04ana

New Member

Multumesc celor care mi-au raspuns. E posibil sa fi fost prost informata. Daca mai aveti si alte informatii utile....astept sugestiile voaste-privind cazarea, restaurantele, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate