Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
1410 replies to this topic

Astor

Astor

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mai bine spus esticii nici nu au de ce sa fie furati, stiu deja unde se gaseste marfa si stiu deja ca o tipa care sa indragosteste de tine la prima vedere e mai rara decat ET.  :D

S-ar putea sa prind Pastele in Budapesta. Stiti vreo biserica ortodoxa misto pe aici? E greu de spus ce poate insemna "biserica misto" dar va imaginati voi.  :)

Vreuna din astea? http://www.filolog.c...t_churches.html

Dana_H

Dana_H

Senior Member

De cap sa ne fie, n-am fost in stare sa construim o biserica romaneasca in Budapesta, desi dupa nemtii, romanii sunt pe locul 2 ca numar in oras... :angry:

Incearca la aia din Marcius 15 ter (e ruseasca) sau la cea sarbeasca...sau intreaba-i pe cretinii de la ambasada (Thokoly ut 72) unde se duc...:drac:

Astor

Astor

Senior Member

Nu cred ca e vreun picior de ortodox prin ambasada, nu-ti dau ei informatii importante si in cazuri grave, d'apoi legate de asa ceva.  :D

Azi am trecut pe la cea sarbeasca (ca tot eram pe Vaci) dar pare abandonata, inchisa, erau 2 oameni care nu stiu in ce limba vorbeau (maghiara sigur nu) iar la engleza nu au reactionat absolut deloc. Maine sa vad daca am timp sa dau inainte de "iluminare" pe la cea ruseasca, merci de informatie.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Impresii, ceva? Cum e Invierea ortodoxa intre catolici? :D

Astor

Astor

Senior Member

Dupa ce am cautat-o vreo 3 ore am gasit-o pe cea bulgareasca, inchisa, cea sarbeasca am auzit la fel si in final am ajuns la cea maghiara. A fost ok, din exterior puteai sa treci de 10 ori pe langa ea si nu banuiai ca-i biserica (parea o facultate ceva) in interior ok, slujba ok (maghiara si greaca), multi greci, cativa romani, ceva unguri, cred ca sub 2-300 persoane in total. Oameni curati, seriosi nu pustani pusi pe glume cum e la noi. La 2 deja mancam oua rosii proaspat facute si la 7 ne taram spre case cu sangele ce mai ramasese in alcool.

In schimb ce e extrem de deranjant pentru un roman, mai ales acum cand e vremea frumoasa e ca terasele se inchid la maxim 10-10.30, pe Vaci le tin deschise pana la 1.00 doar daca au clienti destui in ele, asta in weekend. In timpul saptamanii e si mai rau. Dupa apusul soarelui Buda e total moarta (iti tiuie urechile de liniste), Pesta e putin mai mult luminata si pe alocuri cluburi de noapte de care te saturi foarte rapid (preturi destul de mari, mult fum, etc, baruri de fite si jupuit straini). Noroc ca taxi-urile sunt serioase si accesibile ca preturi (cele comandate, 6x6) si noaptea te misti usor.

Un oras frumos de vizitat cu oameni civilizati ce inca mai iubesc viata (spre deosebire de alti UE-isti) dar destul de .... tranchilizat de intrarea in UE.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

:D cu alte cuvinte oras frumos, pacat de locuitorii cu tendinte suicidale...

D-aia prefer Bucurestiul - desi maine o iau si eu catre Budapesta, sa vad ceva prieteni de p-acolo (NU unguri, evident :D ) si oleaca de shopping. E bine sa-ti mai clatesti ochii din cand in cand cu orasul, dar daca e sa traiesti acolo risti sa devii alcoolic...din  plictiseala si depresie :D

P.S. Eu am locuit in Buda. E incredibil, un pic mai sus pe deal iti tiuie urechile la orice ora, la noi la tara e zgomot si agitatie pe langa ce-i acolo...e bun pentru nervi, dar de la un 6 luni in sus te iau nervii de capatul alalalt. :D

m_criss23

m_criss23

Junior Member

• Grup: Members

Dana_H, on Feb 14 2006, 13:46, said:

Vezi c-am mai dat detalii

aici

Mancarea: in general ca la noi, uneori mai ieftina, dar varietate mai mica, sau cel putin asa mi s-a parut mie. Supermarketurile din mall-uri sunt mai OK dpdv al produselor (cauta Match din Mammuth sau Westend, (acuma depinde si in ce zona a Budapestei vei sta). Daca vrei mai ieftin, cauta chestii mai mici, de gen CBA, dar astea se inchid mai devreme si uneori am avut surpriza sa nu fie mai ieftine, cel putin la anumkte produse.

Preturi la transportul in comun :

aici
Daca poti, ia-ti un abonament lunar (vezi ca tre sa ai poza pentru asta), chiar daca sa dai aproape un milion ROL pe el iti ridica parul maciuca  :D Abonamentul e valabil pt tot, inclusiv metrou, iar la ei la metrou, daca schimbi linia, trebe sa platesti alt bilet. In afara de asta, cu controlorii de la ei nu e de glumit, mai ales ca nici nu-i depistezi ca la noi, au doar o brasarda pe maneca si si-o pun dupa ce urca in autobuz / tramvai si ala pleaca, deci too late ca sa mai poti face ceva  ;)

Taxiurile sunt in general cam scumpe, mai scumpe ca la noi, dar daca ai nevoie, cauta City Taxi, dispecerii si soferii vorbesc engleza.

preturi City Taxi

Dupa cum vezi, daca suni sa chemi taxiul (telefonos) e mai ieftin decat daca-l iei din strada (utcai).

In rest, pentru haine, baga-te unde vezi scris AKCIO (reduceri) :D  sau du-te prin afara Budapestei, pe la outlet-uri :) Eu am fost la asta si e super, e in stitlul american (adica mare si pierzi o sambata prin el)  :D

Premier Outlets

In general, oamenii stiu ce e aia reducere. Exemplu: rucsac Samsonite cumparat de la mall cu echivalentul a 450.000 ROL, in mall-ul din Vitan costa 1.400.000 ROL... :angry:
Daca mai vrei detalii, just shoot si o sa incerc sa te ajut :)

zimi si mie cumparaturi pot face  ...mai ieftin...in general imbracaminte mar interesa,si cam ce preturi sunt,vreau sa ma duc in germania si cand  ma intorc sa fac si ceva cumparaturi.spunemi si mie de unde ,si cam  cum sunt preturile....multumesc

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Cum am zis, pe unde vezi scris mare in geam "AKCIO" acolo te opresti  :D (desi acum nu prea e sezonul :huh: ) sau la outleturile din afara Budapestei, Premier si inca unul GL

GL Outlet

Rezerva-ti ceva timp daca te duci la outlet (chiar o zi intreaga) sunt complexe de magazine in stilul american, iar magazinele dinauntru sunt mari si marfa e cam haotica, trebuie sa "sapi" puternic ca sa dai de comori  :D

Cat despre preturi...ce sa zic, depinde de norocul tau. O prietena si-a luat o haina de piele cu 10.000 HUF (1.500.000 ROL), eu am luat acum in primavara un costum C & A (sacou si panataloni) cu 8000 HUF (1.200.000 ROL).

In oras, cauta in mall-uri (Mom Park, Westend, Arkad daca ajungi - desi asta nu e in zona "turistica", e la capatul liniei de metrou rosu - Ors Vezer Tere) magazinele C & A, care au cat de cat preturi mai normale. Parca in WestEnd am mai vazut si un H & M, da nu mai sunt sigura... :D

In rest, de exemplu Marks & Spencer sau Zara au FIX aceleasi preturi ca la noi - cum mama dracului nu difera nici o taxa ?! La ei TVA-ul e mai mare...si salariile...:drac:

Calatorie placuta si - in Germania - baga-te si prin Galeria Kaufhof, poate ai bafta si acolo de ceva reduceri. :)

myself1

myself1

Junior Member

datprita apropierii de Wien, preturile in Budapesta s-au dus mult in sus in ultima perioada, berea neagra intr-un pub era 4.5 euro (in forinti normal) adica foarte mult... si compar asta nu cu romania, ci cu tarile invecinate Ungariei (mai putin Austria desigur, unde preturile sunt cam prea de tot....)

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Myself, daca esti acolo si nu cunosti limba esti condamnat sa bantui prin puburi pentru straini, unde te jefuiesc fara mila :naughty: Am fost cu niste romani la ala irlandez de pe Bajcsy Zsilinsky (nu mai retin numele, parca Beckett), din nefericire pentru ei nu eram suficient de beti ca sa nu verificam nota :drac: Am descoperit astfel vin pe care nu-l consumase nimeni, iar cand unii comeseni au vrut sa plateasca cu EUR, cursul pubului era 1 EUR = 240 HUF, cand cursul oficial era 1 HUF = 260 HUF....Aaaa, asta pe meniu, ca la casa mai scazusera cu 5 HUF :cursing: Pana la urma, o prietena care lucreaza acolo a platit ea in HUF cu cardul...sa vezi ce disperat era chelnerul, cum incerca sa ne convinga ca e mai avantajos sa platesti in EUR  :lol:  Ne-o fi luat drept englezi tampiti probabil...

Nu numai datorita apropierii de Austria, motivul principal e integrarea in UE...aviz fanilor UE  :naughty:

Edited by Dana_H, 27 May 2006 - 09:28.

asterizan

asterizan

Member

Eu si sotia mea vrem sa ne petrecem concediul in Budapesta. Suntem din Ploiesti si nu avem masina personala.
Cum putem ajunge la destinatie cel mai sigur (am inteles ca trenul Bucuresti-Budapesta nu e asa de sigur). Stiu ca o varianta ar fi pana la Oradea sau Arad cu trenul si de acolo cu autocarul. Poate cineva sa ne dea amanunte - ce companii organizeaza astfel de curse? Cat costa, ore de plecare etc.
Multumim

tonio

tonio

Member

Cu wizzair, plecare din targu mures. ori ar fi o idee cu skyeurope din bucuresti pana-n bratislava iar de acolo autocar pana-n budapesta!

TIC

TIC

Senior Member

asterizan, on Jun 11 2006, 23:27, said:

Eu si sotia mea vrem sa ne petrecem concediul in Budapesta. Suntem din Ploiesti si nu avem masina personala.
Cum putem ajunge la destinatie cel mai sigur (am inteles ca trenul Bucuresti-Budapesta nu e asa de sigur). Stiu ca o varianta ar fi pana la Oradea sau Arad cu trenul si de acolo cu autocarul. Poate cineva sa ne dea amanunte - ce companii organizeaza astfel de curse? Cat costa, ore de plecare etc.
Multumim

Cu autocarul, Atlassib sau Eurolines. Pretul nu stiu cat este, dar pana la praga e 50 EUR!
Nu te sfatuiesc sa iei vreun autocar din arad. majoritatea, daca nu toate, pleaca la 1 noaptea si in unele sunt foarte multi tigani, desi ei spun ca nu iau tigani. pleaca la ora aia cu oameni care muncesc la unguri si trebuie sa fie dimineata la budapesta.

asterizan

asterizan

Member

Am "gasit" un rapid care pleaca dimineatza (6) din Ploiesti si ajunge la 19 in Budapesta. Circula asadar doar ziua.

Eurolines nu are cursa la Budapesta, iar Atlassibul nu din Ploiesti

Dana_H

Dana_H

Senior Member

@ Asterizan: rapidul Bucuresti-Budapesta e 100% sigur, ala de care ai auzit tu la stiri e Bucuresti-Viena  :D Parerea mea e ca nu merita sa calatoresti ziua, o sa cheaunesti de plictiseala 12 ore (am facut-o odata, n-as mai repeta experienta in veci  :death: )) Iti recomand Ister EN 370, stiu ca pleaca din Ploiesti pe la 19:15 si ajunge in Budapesta la 6:50 dimineata. Confortabil, curat, cu vagon-restaurant, atat doar ca vama e la 3 noaptea...vama e mult zis, controlul pasapoartelor.

Pe mine dupa Paste m-a costat la vagon de dormit de 2 paturi 4 milioane dus-intors. Poti sa iei si la vagon cuseta, dar nu e asa confortabil.  :) Apropos, vezi ca in pretul biletului ai si mic-dejun inclus.

Mersul trenurilor (evident, la romani trenurile probabil ca nu ies din tara :naughty: ) il ai

aici

(bagi denumirile oraselor in romaneste, respectiv 'Budapest')  :)

mirceat

mirceat

Member

Pentru cazari in Budapesta va recomand din experienta mea IBUSZ, fostul  BTT maghiar.
De acolo puteti alege:
- Budapest IBUSZ apartments - apartamente inchiriate prin IBUSZ de catre diferite persoane, locuiti separat de proprietar, costa mai scump si trebuie sa inchiriati pe 4 nopti sau chiar si 2-3 nopti daca platiti o penalizare
- Budapest IBUSZ private rooms - camere inchiriate prin IBUSZ de catre diferite persoane, stati impreuna cu proprietarul si puteti inchiria pe 1 noapte sau mai mult
IBUSZ pune comision cam 30% peste pretul proprietarului, deci iesiti ceva mai ieftin daca puteti sa ajungeti direct la proprietar.
Puteti face rezervari in limba engleza pe adresa [email protected]. Avansul pentru rezervare nu este obligatoriu.
Harta Budapestei o gasiti de exemplu aici (are varianta in lb engleza si germana), pentru ca sa alegeti cea mai convenabila locatie pentru cazare.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Sau tot pentru cazare

aici

Daca nu reusiti sa deslusiti imitatia de limba romana  :lol: incercati cu engleza... ;)

bal_mascat

bal_mascat

New Member

si eu am fost in Budapesta! M-am indragostit de acest oras. Este absolut spectaculos, mai ales noaptea.
Daca va place as colindati prin oras va recomand un site care are acteva idei de trasee. eu le-am folosit si m-au ajutat foarte mult

http://www.tripper.r...sw=1&limba_id=1

Asa cum scrie acolos i eu va recomand sa va deplasati in oras cu metroul. E mult mai comod si fara dureri de cap

Calatorie frumoasa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate