Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Câte planete locuibile există în Sistemul Nostru Solar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
In urma noilor descoperiri din astronomie si a unor reconsideratii asupra posibilitatii de migratie a omului in afara Terrei, m-am hotarat sa enumar cateva habitate extraterestre care sunt posibile case pentru umanitate.

Am ajuns sceptic in ceea ce priveste calatoriile interstelare, de aceea mi-am reorientat privirea spre Sistemul Nostru Solar.

Nu am renuntat la ideea colonizarii altor sisteme stelare, dar consider ca aceasta se va realiza complet diferit decat ne este prezentat in majoritatea filmelor de anticipatie, mai exact ma gandesc la drone cu IA conduse prin duplicate mentale digitalizate ale unor persoane umane, ma gandesc la transmiterea acestor duplicate direct pe hard, prin laseri direct de pe pamant eventual ca up-date si schimb de informatii unire cu constiinta originala duplicata realizand trairi paralele, ...

Dronele vor zbura prin spatiu cu cca. 10% din viteza luminii pe cand organicii vor zbura in staza criogenica doar cu viteze de maxim 1-3% din viteza luminii, ceea ce inseamna ca un zbor-drona pana in cel mai apropiat sistem stelar (Alpha Centauri aka Rigil Kentarus) aflat la o departare de doar 4,3 ani lumina de Terra, ar dura cca. 40-60 de ani doar zborul dus; ... iar organicii ar calatorii cca. 400-600 de ani pana la acelasi sistem stelar.

Oricum sa nu ne imaginam ca toate aceste fenomene ar fi disociate unele de altele, de fapt duplicatele digitale vor zbura cu viteza luminii sau prin inseparare cuantica chiar instantaneu, astfel ca dupa cca. 70 de ani dronele ajunse in Alpha Centauri ar fi facut deja mai multe schimburi digitale cu Terra si cu organicii si cu alte drone aflate pe Pamant sau pe drumul astral intre cele doua sisteme stelare, mai exact dupa cateva secole de zbor organicii vor fi trait deja in virtual pe planetele din Alpha Centauri si chiar vor fi contribuit la teraformarea acestora, mai precis ei vor fi ajuns in virtual in Alpha Centauri dupa cca. 70 de ani desi fizic abia vor fi iesit din Sistemul Nostru Solar.

Aceste lucruri nu trebuie sa ne surprinda deoarece intreaga civilizatie umana va deveni nemuritoare la nivel de indivizi si duplicata in virtual la infinit.
Majoritatea vor traii existente paralele prin drone-avatari in natura si virtual, in timp ce partea lor biologica va sta ferita mai mult in staza criogenica.



Revenind la inceputuri iata ca dispunem de trei tipuri de habitate planetare:

A.) Planete teraformabile;
B.) Planete glaciare avand areal teraformabil;
C.) Planete telurice avand areal teraformabil subteran.

A.) Mercur?, Venus, Marte, Ceres?, Europa, Ganimede, Calisto, Titan, Enceladus?, Triton, ...???!!!
B.) Ceres, Enceladus si alte cateva zeci de planete sau chiar milioane daca luam Centura lui Kuiper si Norul lui Oort;
C.) Mercur, Marte?

#2
MihaiMadalin1

MihaiMadalin1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.01.2014
Una-Terra

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Ce rost are sa discutam ceva ce doar stra-stra-stranepotii nepotilor vor vedea, poate , ce descrii tu?

Intre timp, consoleaza-te cu Elysium :P

#4
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Moon
[ http://tcaa.us/Images/Relative_satellite_sizes.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
ZaitzDucu

ZaitzDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 07.12.2008
Aberatii, si tu ai crezut tot ce scrie acolo.. Posted Image

Planeta Pamant, pe care locuim noi, oamenii, SI nu mai este nici una locuibila...

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostandromedaX, on 06 ianuarie 2014 - 22:17, said:

In urma noilor descoperiri din astronomie
Ia de aici
http://en.wikipedia..../Drake_equation

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Planeta Pamant, pe care locuim noi, oamenii, SI nu mai este nici una locuibila...
pana si asta, cea mai locuibila dintre toate incepe sa devina nelocuibila destul de rapid :)

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Voi inca credeti ca am evoluat pe aceasta planeta?
Eu inca cred ca suntem urmasii degenerati sau hibrizii unei nave esuate pe aceasta planeta, iar semenii nostri asteapta sa atingem un grad de civilizatie care sa le permita sa intre in contact cu noi.

Am citit de curand o carte si acolo situatia era cam asa:
- dintr-o catastrofa naturala o planeta a trebuit evacuata pe fuga. Nu au ajuns multi departe, dar unii au ajuns foarte departe.
Cert este ca prima generatie a supravietuit folosind cunostiintele si materialele de pe nava mama.
La a 3-a generatie cunostiintele avansate deja s-au pierdut, neavand suport practic.
Dupa aceea au cazut in primitivism si cei care au supravietuit au trebuit sa redescopere roata si focul.

Va garantez ca daca maine de ex ar avea loc o catastrofa naturala de genul unul EM gigantic (vezi soarele), care ar plraji tot ce e electronic/electric, in 2 generatii am fi inapoi la triburi.
Acest EM a avut loc in 1859, doar ca pe atunci cea mai avansata tehnologie a fost telegraful.

http://www.telegraph...in-history.html

http://ablesurvivor.com/emp-threat/

Quote

The solar storm also caused northern lights to be seen as far south as Cuba, something that hasn’t happened since. This even tells us something about the power of a direct hit EMP from the sun and should a similar EMP hit us today, it would destroy every electronic device on our planet and send us straight back into the 18th century.
As per today we are currently 50 years overdue for a hit, and this just increases the odds of a new hit occurring sometime soon (ref. Murphys law). So not taking the EMP threat seriously is just plain foolish and arrogant.


#9
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostAdm, on 06 ianuarie 2014 - 23:19, said:

Voi inca credeti ca am evoluat pe aceasta planeta?


Si-atunci ce-i cu toate scheletele alea pe care le tot dezgroapa astia ? Conspiratie mondiala ?

#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Am mai scris si pe alte topicuri similare. De ce sa ne chinuim sa teraformam planete, in sute de ani, fara succes? De ce sa zburam cu viteza luminii spre planete locuibile?
Solutia cea mai ieftina si aplicabila in viitorul apropriat este transformarea asteroizilor in habitate locuibile.

Edited by XORIAN_L, 07 January 2014 - 00:09.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Asteroizii nu reprezinta o optiune.
Daca universul este infinit, atunci exista o infinitate de planete locuibile.
Sa o iau pe rand.
Eu am o alta teorie in privinta aparitiei omului pe Pamant: cineva, folosindu-si propriul material genetic si pe cel al unei specii native, ne-a creat pe noi, printr-o serie de incercari succesive. Sau, poate venim de pe Marte.

De ce nu pot oamenii sa calatoreasca cu viteza luminii? Oamenii, adica origanicii. Daca ceva, orice material, poate rezista acestor forte, diferenta dintre rezistenta acelui "ceva" si a omului, va fi anulata de evolutia tehnologica ce va permite ca un corp sa se miste asa rapid. De fapt, nici nu trebuie sa se miste corpul..ma rog, scurtez povestea. In sistemul nostru solar, nu prea exista Pamanturi, pentru ca zona prielnica vitii omului este exact cea pe care o ocupam cu tot cu Pamantul in acest moment. Altundeva ar fi prea frig, prea cald, prea vant...prea...prea.
Si totusi, exista solutii. Primele calatorii in spatiu, calatorii pentru colonizare, nu vor avea loc pentru prezentul de atunci al omului, ci pentru viitorul acestuia.

#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

View PostYOUR_GOD said:

Asteroizii nu reprezinta o optiune.
Daca universul este infinit, atunci exista o infinitate de planete locuibile.
De ce nu reprezinta o optiune? Ai tot ce-ti trebuie in asteroizi.
O astronava care sa calatoreasca cu 10% din viteza luminii ar costa de milioane de ori mai mult decat PIB-ul actual al SUA.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Totul este scump la inceput, asa era si automobilul, pana sa apara Ford.

Nu zic ca nu s-ar gasi gheata si altele, dar viata in formele sale avansate, nu apare pe asteriozi.

#14
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

View PostYOUR_GOD, on 07 ianuarie 2014 - 00:48, said:

Totul este scump la inceput, asa era si automobilul, pana sa apara Ford.

Nu zic ca nu s-ar gasi gheata si altele, dar viata in formele sale avansate, nu apare pe asteriozi.
Nu-ti trebuie viata, doar toate substantele necesare construirii habitatului locuibil. Avem asa de multi asteroizi si comete, incat sute de miliarde de oameni pot trai in spatiu.

#15
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Este f. greu sa ne pronuntam, cite planete locuibile exista, ptr. ca nici NASA nu cunoaste asta. De curind a trimis pina pe Pluton expeditie, care este cea mai indepartata, dar fara oameni (costa mai putin, datorita si antrenamentului) Stim ca acele planete FARA atmosfera, au o clima dificla pentru supravietuire si au cerul zilei... negru. Dar vom locui pe Marte, din 2025.

Sigur este ca ollandezii, au pregatit deja sederea pe Marte ptr. anul 2025. Pe acest site: http://www.mars-one.com/ ...va puteti inregistra, pentru sederea pe Marte (daca ve-ti fi alesi bineinteles). Sedere FARA intoarcere insa si fara sa reproduceti (adica copii). Vor fi alesi 2 barbati si 2 femei de pe 4 continente. Se cauta persoane care au humor, in caz de situatii dificile, ptr. a ridica moralul si care pot sa faca fata, vietii in GRUP. Ve-ti avea -140 de grade seara si ploi toxice. Dar persoana care a luat Nobel in fizica, nu poate garanta total supravietuirea pe acesta planeta. Se incearca insa o sedere cit mai sigura, pina cind va incepe imbarcarea, in anul 2025. Nu se va putea da telefon, va fi o intirziere de 20 de minute, insa se poate coresponda prin E-mail.

Edited by Astro-Liv, 07 January 2014 - 02:49.


#16
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Pentru primii care au postat si nu au inteles ideea topicului (ultimii 5-6 au comentat corect problema):

Nu este vorba despre habitabile acum! ... ci dupa teraformare Cat. A.), iar B.) si o parte semnificativa din A.) au habitat "locuibil", mai exact oceanele de apa extraterestre este vorba de cateva planete mari si zeci de alti sateliti mai mici, iar habitatele sunt submerse sau de semi-suprafata sapate in gheata.

Castigul nostru este ca in aceste oceane presiunea barica este extrem de scazuta desi sunt mult mai adanci decat replicile terestre si aceastea deoarece aceste corpuri au gravitatia mai mica decat cea a Lunii, in plus asupra unora dintre ele actioneaza o contrapresiune dinspre interior datorita atractiei planetelor uriase pe care le orbiteaza.

In concluzie daca ne-am plimba sub aceste oceane cu un submarin de pe vremea lui Jules Verne, nu am avea nici o problema cu presiunea acelor ape chiar la adancimea maxima, am putea sapa galerii chiar si in centrul acelor planete sub ocean faurind habitate de "uscat".Posted Image

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@Adm
ce-ai fumat frate? da-ne si noua!
cum sa crezi asa ceva? :D

marte e cea mai apropiata de ce ar trebui... totusi, ce sa teraformezi la ea fara apa si oxigen???
nu am inteles de unde ploi toxice pe marte

@andromedaX
sunt oceane dar sunt de metan si sunt inghetate!
planetele alea uriase sunt si destul de usoare ca sunt din gaz

#18
Goliad

Goliad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.12.2013
Nu lipsa apei si a oxigenului sunt problema majora ci gravitatia diferita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate