Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Sunt nemultumit de CISS / cissrevolution

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Pe scurt:
- am cumparat un sistem CISS de la cissrevolution pt o imprimanta noua si in 2,5 luni am avut numai belele cu el.
- dupa repetate vizite la service care s-au rezolvat pe loc, am facut greseala sa las imprimanta in service pt. mai multe zile; rezultat: cap partial infundat pe o culoare (un cap nou costa cat am dat pe imprimanta).

[Foarte] Pe larg.
Pe la mijloc de oct 2013 am mers la cissrevolution am luat un sistem CISS cu cerneala inclusa pt o multifunctionala Cannon MX5350 (noua). Sistemul era dotat cu, citez din pagina lor, ".. cipuri autoresetabile ARC (Auto Reset Chip) ce permite imprimantei sa listeze incontinuu fara afisarea mesajului: "Cartuse goale"". L-am montat eu si totul a fost ok.

Apoi a inceput distractia:

1. Dupa 2 zile nu mai recunostea, aleator, 1 cartus. Mers la cissrevolution, schimbat cartusul buclucas. Profit de ocazie si intreb cum se reseteaza cipurile si mi se spune cam ce scrie in manual - cand imprimanta raporteaza un cartus gol, se scoate si se reintroduce cartusul cu pricina. Care va sa zica imprimanta va afisa mesajul "cartuse goale" si nu dupa cum scrie (si acum) pe situl lor. Implicit se opreste din listare (evident) si este necesara interventia operatorului. Asta ar fi minciuna nr. 1 - nu de alta dar am intrebat si la sediul lor inainte sa cumpar.

2. Dupa inca o saptamana s-a ingrosat gluma cu erorile de cartus (nu le recunostea) si imprimanta e devenit de nefolosit. Intre timp s-a raportat si o golire de cartus dar incercarea mea de a reseta cartusul a esuat. Mers la cissrevolution, rugat operatorul de service (acelasi) sa-mi reseteze cartusul. Nexam, cartusul nu se reseteaza. Mi se schimba cipurile cu unele originale fara explicatii desi eu am fost atras mai mult de 'autoresetare' decat de alimentarea continua si tineam la asta. Asta e un fel de minciunica nr. 2. Intre timp aflasem din alte surse ca cipurile autoresetabile nu prea sunt bune - sunt instabile (electric), nu se pupa cu toate versiunile de firmware s.a. De aceea nici n-am deschis gura si am inghitit galusca, macar sa fi mers cum trebuie de atunci incolo. Cand mi s-a reinstalat sistemul CISS magenta n-a vrut s-o ia din loc, a trebuit ajutat (marita presiunea in rezervor adica amorsat mai neortodox).

3. Dupa 10-12 zile n-a mai vrut sa tipareasca cu magenta. Mers la service. Mi se spune ca s-a dezamorsat si trebuie reamorsat si mi se reproseaza ca n-am citit manualul (eu citisem absolut tot ce au ei pe site, inclusiv manual, cond de garantie si vizionat filme de instalare inainte sa merg sa cumpar produsul). Degeaba intreb de ce trebuie reamorsat si de ce celelalte culori n-au probleme.

4. Dupa cateva zile iar nu mai scrie cu magenta. Of! Iar mers la service, amorsat, intrebari fara raspuns.

5. Din nou chix la magenta. (%@#^%!!). Iar service, rasverificat, amorsat, print 7-8 pagini de magenta.  Vreau sa zic ca cel putin o treime din intreaga cantitate de cerneala din rezervoare s-a dus pe vizitele in service, schimbari de cartuse, teste etc (o treime am consumat eu si inca mai am o treime).

6. Iar mai trece o saptamana si deja stiti ce s-a intamplat din nou. N-am mai dus-o la service ca n-aveam vreme. Am descoperit ca respectivul cartus nu tragea cerneala din rezervor. Am verificat fitrul, furtunul, etc, totul parea ok. Am amorsat/umplut cartusul. Treaba s-a repetat pana la sfarsitul lui decembrie - umpleam cartusul dar nu-si tragea cerneala din rezervor. Pe 20 decembrie iar a facut figura si, cum urma sa plec din localitate, am dus-o si am lasat-o in service cu precizarea ca n-o voi ridica decat in ianuarie 2014. Inainte de Craciun sunt sunat ca imprimanta e gata, a fost inlocuit cartusul de magenta. Am spus ca nu sunt in B si mi s-a raspuns ca e ok, nu-i problema, asa au timp sa o mai testeze - am fost de acord.

7. Astazi merg la cissrevolution sa-mi ridic imprimanta. E plina de praf, desenez lejer pe ea (a fost stearsa ca urmare). Prima incercare de test a unei persoane de la vanzari esueaza lamentabil intr-un cârâit sfâsietor (car port cartuse blocat de furtunele de alimentare lasate inadmisibil si inexplicabil de lungi in interior). Ridic capacul, aranjam furtunele (adica am pus eu mana), arat si explic de ce nu e bine cum e montat acum, zic sa-l lase asa ca-l aranjez eu acasa, sa-i dea cu capacul deschis. La testul de print pare putin infundata pe cyan si am crezut ca-si revine la un clean. Ajuns acasa, dat clean + 3 deep clean si nimic. Merg inapoi la cissrevolution, incearca operatorul de la service sa-i dea de cap dar nu reuseste. Concluzia lui este ca e infundat capul.

Solutia lor: sa cumpar 5 cartuse originale, sa le pun in imprimanta si sa merg la garantia imprimantei ca [s-ar putea sa?] se va schimba capul. Adica sa dau +250 de lei ca poate mi se schimba piesa de ~ 350-400 de lei.
Nu merci. Oricum, ar fi necinstit din partea mea.

Ce mi s-a spus/reprosat la cissrevolution de-a lungul aventurii mele cu ei:
- ca trebuie sa-mi asum faptul ca unele cipuri autoresetabile nu merg (nu sunt bune) si de aceea mi-au fost puse cipuri originale [non autoresetabile] (!?!);
- sunt f multi utilizatori care care au avut mai mult noroc (!! de parca as fi cumparat un loz) si sunt multumiti; ca trebuie sa-mi asum faptul ca autoresetabilele nu merg; ca mi s-a facut cumva o favoare ca mi s-au inlocuit cipurile cu unele originale;
- ca n-am citit manualul desi nu a fost vorba niciodata de ceva ce am incalcat eu, scris sau nescris in manual;
- ca nu mi-am ridicat imprimanta cand am fost anuntat (de aia s-a umplut de praf); eu am intrebat si cand am dus-o si cand am fost anuntat de reparare daca e vreo problema si mi s-a spus ca nu (am inregistrarea convorbirii telefonice);
- de ce n-am notat seria capului de printat (dac-o avea) - le-am spus ca mi-a trecut prin cap ca ar fi putut fi alt cap fie din greseala fie cu intentie;
- daca nu pot demonstra ca atunci cand am adus imprimanta nu avea capul infundat, nu pot emite pretentii.
- "solutia lor" redata mai sus.
- ca "merge si asa" daca dau driver-ul pe "fine" printing in loc de "standard" (ies mai putine dungi pe hartie); ce conteaza ca dureaza dublu ca timp si consum mai multa cerneala?; si cu copierea cum fac, ma complic si cu aia?
- in general o atitudine de vanzare de "gogosi" de parca acum as fi coborat din copac direct in gradina lor de zarzavat IT. Nu mai sunt la prima tinerete si pesemne au crezut ca acum mi-am luat si eu prima imprimanta si am aflat ce e ala un mouse; nu le-am spus ca in '85 deja scriam in limbaj de asamblare un driver de Epson A3 cu ace pt. Z80 pe post de hobby.

Ce-mi reprosez eu e ca am lasat imprimanta in service fara P.V. si ca mi-am pierdut putin cumpatul si am ridicat vocea astazi.
In fine, sunt foarte dezamagit. Probabil mai mult de cissrevolution decat de sistemul de ciss in sine dar acum sunt atat de suparat pe cerneala ca-mi vine sa-mi arunc si stiloul.

#2
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Canon nu merg bine cu ciss datorita capuli de printare .
Epson cu al lor micro piezo sunt dedicate ciss.
Cit vei avea cuplat ciss la Canon numai belele vei avea . Singura serie care mergea cit de cit era seria IP care nu se mai fabrica de vreo 6-7 ani .
Cauta cartuse autoresetabile pentru Canon , le umpli acasa si vei fi muult mai fericit decit cu ciss . Problema cu "standard" e corecta , la canon racirea capului se face cu cerneala ce trece prin el , daca dai "draft" nu ai racire suficienta si arzi capul , e foarte sensibil . Cu cit rezolutia de printare e mai mare cu atit trebuie o cerneala mai speciala , mai fina .

Edited by rozone, 06 January 2014 - 20:26.


#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Vezi ca exista OPC!
Du-le alora povestea asta si se ocupa ei!
Tine cont insa ca daca o apuci pe drumul acesta vor avea mari probleme!

#4
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Am intrebat la cissrevolution de la inceput cum e cu imprimantele epson cu ciss dedicat pe care le vand ei si spuneau (adica 2 persoane) ca au si ele problemele lor si ca ce as avea eu ar fi bun, ei recomanda. Eu as fi fost dispus sa iau alta imprimanta.
Despre problema cu "standard" etc, am rezerve. Dar daca e asa, oamenii ar fi trebuit sa stie si ar fi trebuit sa mi se spuna (chiar sa scrie). O sa mai citesc dupa ce o sa-mi mai treaca.

P.S.

 argonaut, on 06 ianuarie 2014 - 20:43, said:

Vezi ca exista OPC!
....
Am luat totul pe firma.
Oricum nu m-as fi dus. Timpul pierdut nu face banii pierduti. Merci oricum.

Edited by cipx2, 06 January 2014 - 20:56.


#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai deja ai facut cateva drumuri la firma. Ce te costa un drum in plus la OPC?

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Lucian, OPC-ul nu are treabă cu relaţia dintre două persoane juridice.
Litigiile comerciale se rezolvă în instanţă.
Dacă nu mere amiabil...

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Apoi, sef, io nu-s PJ, asa ca nu am idee cum sta treaba la din astea. Insa situatia trebuie rezolvata amiabil, cum mi se pare si normal. Doar ca eu nu m-as fi aruncat la canon, ci as fi mers pe Epson (a zis un coleg mai sus de ce).

#8
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014

 cipx2, on 06 ianuarie 2014 - 20:56, said:

Am intrebat la cissrevolution de la inceput cum e cu imprimantele epson cu ciss dedicat pe care le vand ei si spuneau (adica 2 persoane) ca au si ele problemele lor si ca ce as avea eu ar fi bun, ei recomanda. Eu as fi fost dispus sa iau alta imprimanta.
Despre problema cu "standard" etc, am rezerve. Dar daca e asa, oamenii ar fi trebuit sa stie si ar fi trebuit sa mi se spuna (chiar sa scrie). O sa mai citesc dupa ce o sa-mi mai treaca.
E poveste lunga sa intram in amanunte , ti-am dat doar ce era important sa sti .
Pentru ca o imprimanta sa functioneze foarte bine cu ciss inclusiv firmware-ul trebuie rescris, sunt firme adevarate care fac acest lucru la Epson inainte de a-l vinde , aceste firme spun clar de Canon ca nu sunt concepute pentru ciss datorita capului de printare .
O imprimanta din seria care ai cumparat-o teoretic la fiecare 3 pagini printate trebuie sa faca pauza pentru racirea capului , iar chestie care nu ti-o spune nimeni pina in momentul in care mergi cu capul de print intr-o punga , atunci incep "da nu stiati ?"
Normal ca nu-ti dau detalii , ar pierde vinzarea si daca se intimpla ceva tu esti vinovat . In caz ca vei merge la OPC scrie aici sa gasim motive plauzibile pentru ca firma va pasa pisica moarta in curtea ta atacindu-te cu termeni tehnici de care poate nici nu ai auzit. Parerea mea e sa incerci amiabil sa rezolvi totul , eventual sa schimbe imprimanta cu ceva compatibil ciss chiar daca va trebui sa platesti o diferenta .
Cind cumperi o imprimanta e bine sa te documentezi foarte bine inainte , exista colegi care te pot ajuta cu model exact cerintelor tale fara sa te imprumuti 5 ani la banca .
Discutii : un ciss de calitate trebuie sa fie dotat cu furtunase de silicon, cartuse autoresetabile speciale ciss cu aerisitor (foarte important aerisitorul), cerneala , e aici doar pe aria dedicata imprimantelor gasesti ce e calitativ, din pataniile altora afli ce ti se potriveste . De exemplu ink mate la HP si Epson merge brici , la Canon infunda capul, inktec este scumpa dar merge super la toate imprimantele , pentru Canon trebuie sa ai si o sticluta cu lichid DHR de curatare cap la 1000 coli trase ...bun venit in domeniu Posted Image de la nervi va deveni pasiune!
Epson are probleme cu celebra eroare "waste ink error" care se reseteaza iar pentru a nu umple pisla de cerneala se ataseaza o sticluta unde se aduna cerneala de la curatarea capului de print.
Imprimantele Epson seriile vechi ( de acum 2-3 ani) sunt mult mai fiabile pe ciss decit cele noi care vin cu ciss din fabrica ! si gasesti inca fara probleme.

Edited by rozone, 06 January 2014 - 22:28.


#9
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Sper sa nu-mi devina pasiune, am destule, n-am timp cate pasiuni am Posted Image Plus ca eu detest hartoagele, m-as lipsi de imprimanta dar uite ca ai mei au nevoie.
Cu Canon-ul am avut o ocazie, initial nu m-am gadit la CISS. Am vazut insa ca cissrevolution vinde aceasta imprimanta cu sistem ciss (inca o mai au in oferta la +200 de lei fata de cat am dat eu) si m-am gandit ca or sti ei ce vand.
Sincer, nu cred ca e dracu chiar atat de negru. Adica standard nu, draft nu, acum si pauza la trei pagini? Nu cumva trebuie stinsa si lumina la 3 minute sa nu se inunde cu fotoni? Posted Image Or fi ele pixuri de unica folosinta dar nu-mi vine sa cred ca s-a ajuns chiar la asa ceva. A, brodeala (adica mersul la service) a facut ca spalarea capului sa se fi facut de trei ori in cele o mie si ceva de pagini pe care le-a scos imprimanta pana acum.

Ok, sa zicem ca imprimanta mea nu e alegerea optima. Dar nu asta e subiectul ci profesionalismul de care am avut parte la cissrevolution.

Nu, nu ma duc la niciun fel de OPC, fara dovezi ar fi degeaba oricum (la OPC chiar nu pot, s-a explicat mai sus de ce).
In fond, vorba lor, sistemul ciss pe care l-am cumparat de la ei functioneaza (sau ar fi dispusi sa execute reparatii la el in garantie daca e cazul), restul (imprimanta, implicit capul) nu e luat de la ei asa ca nu e treaba lor.

#10
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Dar nu asta e subiectul ci profesionalismul de care am avut parte la cissrevolution."
Cind spunem Canon cu ciss nu e vorba de profesionalism ci de noroc .
Seria WF sau L de la Epson sunt pentru birouri , se pot trage sute de exemplare fara oprire doar cerneala buna sa ai.
Pentru firma recomand laser a/n la hirtogarie si o imprimanta color ink jet pentru grafice, design, foto s.a.

#11
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Recomanzi bine, asa si am la birou. Insa imi trebuia pt acasa un inkjet nou (uneori lucrez numai acasa) sa fie si pt ai mei  - sotia pt treburi de servici ca la ea nu merge cand are nevoie (~20 de pag pe sapt numai B&W) si pt fiica-mea (1-2 pag pe zi si mai 'scapa' un 30-50 de pag color o data pe saptamana). Practic, am scos cca 250 de pag pe luna conform contorului imprimantei in cauza. Cerinta a fost sa fie multifunct, wireless, duplex. Uite asa am ajuns la MG5350 cu +500 de lei. Pt un Epson echivalent dar cu CISS din fabrica as fi dat >>1000 de lei.
Canon am mai avut, dar cu cap integrat si nu cu CISS, si am fost multumit, m-au tinut ani buni fiecare. Probabil ca as fi fost multumit si de asta daca as fi umplut eu cartusele cu seringa ca si pana acum.
Ce a fost a fost, duca-se. Macar alb-negru [inca] merge bine.

#12
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"umplut eu cartusele cu seringa"
"Enerveaza-te" si acum si renunta la ciss, cumperi un set de cartuse compatibile autoresetabile , cerneala inktec (cea mai recomandata la Canon) si vei recupera banii pierduti in scurt timp .
Folosesc un IP 3000 de cind a aparut pe piata - asta spune multe cred , un HP F2180 care de 4 ani merge neintrerupt pentru chesti casnice , un IP 4000 pentru foto si cu toate ca la fiecare in parte as putea monta ciss nu am facut-o . Sistemul de alimentare continua merita montat la un volum de 2-3000 pagini/luna , acel sistem trebuie sa functioneze aproape permanent , altfel apar bule de aer, se usca diuzele la capul de print si multe alte belele .
Recapitulam : un set cartuse, cerneala de calitate (daca nu sti de unde scrie aici si-ti dau adresa de la firma) , o sticla 100ml solutie DHR curatare si mentenanta cap printare .

#13
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
salutare tuturor!
pentru initiator:
la presurizarea tankului/culorii cu probleme ai observat scurgeri suspecte de cerneala intre cartusul compatibil si zona de racord cartus/cap de printare?

#14
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Nu m-am uitat. Eu l-am presurizat de doua ori si n-am scos cartusele niciodata. La service n-am vazut scurgeri in zona de racord. Inclin sa cred ca etansarea era buna.

#15
nitoium

nitoium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.02.2013
Salutare!
Am si eu imprimanta respectiva, Canon 5350, cu tot cu sistemul CISS cumparat de la CISS Revolution si am avut in 6 luni de la cumparare o problema cu chip-ul cartusului galben pe care mi l-au trimis si l-am schimbat si imi merge imprimanta. Atat! in rest nicio problema. Pana acum...  Posted Image Oricum eu o folosesc doar la scris DVD-URI si BLU-RAY, coperti de DVD si cam atat. Am insa o nelamurire: nu stiu cum sa fac ca ceea ce vad pe laptop sa iasa si la printare. Am setat acelasi profil de culoare (Adobe RGB1998) si la Display si la imprimanta si la Photoshop si tot nu-mi ies culorile cum trebuie. Tin sa precizez ca photobook-urile trimise la laborator la printat ies bine. Deci, ceva sfaturi sa-mi iasa si mie culorile ok la printare...?
Multumesc!

#16
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"ceva sfaturi sa-mi iasa si mie culorile ok la printare"
Trebuie sa folosesti aceeasi marca de cerneala si :
1.mergi prin tatonare (trebuie rabdare si bani pentru consumabile)
2.cumperi un colorimetru pentru printare ( de exemplu spyder 4 Print S4SR100) dar costa ceva
Nu stiu cit de pretentioase sunt printurile tale , daca simti ca vrei sa treci pe profi cumperi o scula dedicata , personal printez cum am reglat la ochiometru si sunt multumit , nu scot printuri mai mari de A4 , folosesc numai cerneala inktec .

#17
nitoium

nitoium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.02.2013
Incep sa urasc imprimanta asta, sistemul CISS de la Canon!!! Nu stiu ce naiba are, de ce nu iese cum trebuie. Culorile la testul de Pattern Check ies sterse ca naiba, ultima varianta de Cyan din cele 3 nu prea iese...Vad ca foloseste cerneala InkMaster, o fi buna, n-o fi buna? Parca n-am avut atatea probleme cu epson si culorile clar ieseau mai bine Posted Image Ceva sfaturi, indrumari...ceva poate ma ajuta...? Multumesc!

Edited by nitoium, 19 January 2014 - 10:40.


#18
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Nu urasti imprimanta ci sistemul ciss legat de un canon indiferent ce serie ar fi .
Sfat: treci pe cartuse compatibile autoresetabile si cerneala inktec .
Uite aici ce "ditamai" pret au si daca iei in considerare ca scapi si de batai de cap...ai de ales http://www.printpro....on-pixma-mg5350

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate