Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Player video

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Kmplayer si VLC Player merg perfect inclusiv cu PC -uri vechi configurate la limita in LXDE.

#20
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
A aparut update la SMPlayer! In fine suporta si MVP, pe langa mPlayer, ceea ce inseamna ca poate vedea inclusiv filme in format x265. Testat si confirm, merg fara probleme!

#21
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postsorin61, on 14 septembrie 2015 - 11:28, said:

A aparut update la SMPlayer! In fine suporta si MVP, pe langa mPlayer, ceea ce inseamna ca poate vedea inclusiv filme in format x265. Testat si confirm, merg fara probleme!

SMPlayer este MPlayer cu un simplu front-end, iar mpv este un alt player bazat pe MPlayer și MPlayer2. Cam încurci lucrurile.

#22
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Nu le incurc de loc. Stiu ca SMPlayer este front-end pentru MPlayer, dar Mplayer nu reda (deocamdata) x265. Iar MPV este dezvoltat din MPlayer si stie sa redea x265.
Pana acum SMPlayer nu putea folosi MPV, numai MPlayer. Iar acum poate. Care era greseala mea?

#23
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postsorin61, on 14 septembrie 2015 - 11:28, said:

A aparut update la SMPlayer! In fine suporta si MVP, pe langa mPlayer, ceea ce inseamna ca poate vedea inclusiv filme in format x265. Testat si confirm, merg fara probleme!
Acest lucru Bomi, fostul CMPlayer, știe să-l facă de foarte mult timp (inclusiv redarea streamurilor, căutarea automată a subtitrărilor, resume playback at last played position, memorarea setărilor privitoare la marimea și poziția ferestrei și multe alte lucruri de care celelalte playere video Linux nu sunt încă capabile.
Din punctul meu de vedere, sub Linux nu există un alt player video mai capabil decât acesta. Cu Bomi și Bino (pt filme 3D) nu mai ai nevoie de niciun altul pt a acoperi toata gama de necesităti privitoare la redarea fișierelor video.

Attached Files

  • Attached File  bomi.png   1.44MB   24 downloads


#24
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Mie mi se pare ca VLC e complet si poti vedea cu el orice. Si pe Windows.

#25
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu gasesc player cu suport hevc h265, ma puteti ajuta cu informatii ?, pt. Linux Mint rafaela

#26
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postc_anicai, on 05 noiembrie 2015 - 19:26, said:

nu gasesc player cu suport hevc h265, ma puteti ajuta cu informatii ?, pt. Linux Mint rafaela

Instalează libde265 și VLC va area suport și pentru hevc/h265.

#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
multumesc, rezolvat

#28
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Smplayer. Eu nu l-am mai folosit de câțiva ani dar văd că între timp nu a evoluat deloc (dar în același timp e foarte lăudat de unii pe aici)
Cum reușesc să fac implicită setarea din imagine
Attached File  Workspace 1_003.png   1.27MB   13 downloads
Pentru a nu fi nevoit s-o refac la fiecare fișier video deschis cu acest player. Bine-nțeles e vorba de poziționarea subtitrării. De asemenea, am constatat că cu această setare activată nu mai pot poziționa subtitrarea în plan vertical cu ajutorul tastaturii ci doar din setarile playerului.
Există soluții pentru remedierea acestor deficiențe? Pe net n-am reușit să găsesc nimic în acest sens.

Bomi nu are astfel de probleme. Se deschide cu subtitrarea poziționata așa cum a fost setată, iar aceasta se poate plimba în sus și jos doar din două taste.
Attached File  Screenshot from 2016-05-28 13:23:10.png   1.53MB   12 downloads

Edited by Dobrin_M, 28 May 2016 - 12:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate