Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cum se schimbă softul unui telefon mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Sunt interesat cum se rescrie softul unui telefon mobil.
Partea tehnica, documentatii, idei.

Vreu sa-mi fac si eu un astfel de "programatior" Am un Ericsson A1018 pentru "experimente"

Ce se poate modifica din soft ?
Este vorba, de a ma lamuri, privind discutia deschisa la "Electronica".
http://forum.softped...showtopic=80646

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Dane... in principiu softul unui telefon se rescrie in aceeasi maniera in care se rescrie orice microprocesor din clasa PIC sau ATMEL, numai ca mai simplu si utilizand un cablu serial... sau usb daca softul cu care il scrii iti permite. Ptr fiecare model de telefon sau clasa de modele exista softuri separate. Deci sa nu crezi ca poti sa scrii 2 marci diferite cu acelasi soft. Nici macar modele diferite nu prea poti sa scrii cu acelasi soft decat in unele cazuri.

Oricum legat de A1018, lasa-mi o adresa de e-mail pe PM si iti trimit manualul de service oficial al aparatului precum si unul neoficial. Acolo gasesti destule info... oricum daca vrei sa rescrii portiuni din codul unui telefon si ma refer aici la orice telefon... este posibil dar complicat rau... Trebuie decompilat iar decompilatoare ptr procesoarele din telefoane nu stiu daca vei gasi. Ala care scria sf-uri despre philips ... si care te-a pus si pe tine pe ganduri... vorbeste vorbe... Ori nu stie ce face dar are o idee despre ce ar vrea (si nu o sa reuseasca) sa faca ori glumeste....
Suntem o tara de "destepti" priceputi in toate domeniile....

Edited by onlyone, 13 December 2005 - 03:20.


#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
se pare ca nu esti foarte interesant de cum se rescrie softul unui telefon mobil... mi-am racit gura de pomana si am cautat prin arhive si manualul de service al lui A1018... ee asta e...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate