Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Yahoo Malware - 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Pe Android imi apare acum: "acest plugin nu este acceptat". Verific maine pe Win.

#38
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Fratemiu spunea ca s-ar fi folosit de vulnerabilitatile la java si adobe, cel putin nu am java instalat.
Eu chiar pe 3 am intrat si am incarcat telefonul.....

Am intrat pe linux sa verific, deocamdata banii sunt in cont....

#39
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
In link-ul din primul post, cei care au descoperit atacul nu spun nimic de adobe. Daca era afectat si flash-ul cred ca era mult mai grava treaba.

#40
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cica Adobe Reader.....dar nu stiu daca este adevarat.

#41
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
De cand am inceput sa fac plati online, am tot citit diverse informatii, cel mai sigur este sa aveti un cont cu un card atasat pe care sa-l folositi numai pentru asa ceva. Contul are maxim 1000 de ron, daca am nevoie mai mult alimentez mergand la banca. Asta ar fi cea mai simpla protectie.
Intrebarea este: daca am folosit safepay window (de la bitdef) de fiecare data, credeti ca ofera protectie sau nu?
Multumesc!

#42
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBMW, on 06 ianuarie 2014 - 23:46, said:

Poti sa verifici daca ai java instalat, apare in Control Panel un icon, sau aici http://www.java.com/...d/installed.jsp Cand e dezactivat sau nu e instalat apare mesajul "We are unable to verify if Java is currently installed and enabled in your browser."
Eu am java instalat pentru ca-mi trebuie, dar am oprit plugin-ul din browsere (am scris mai sus cum se face).

Se pare ca nu am ,,JAVRA,,instalat.......da,,....si acum incepe lumea cu adobe....of....asta chiar toata lumea are....am blocat contul si merg la banca......
Sunt banci cu token separat cu parola la fiecare tranzactie......ce D-zeu....atunci poate intra si pe relelele bancilor....culmea.....
Sau o sa vina imediat vre-un ANTIVIRUS care le rezolva pe toate......

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Am verificat si am Java instalat pe win7

Quote

You have the recommended Java installed (Version 7 Update 45).
Ar trebui sa imi fac griji? Nu observ nimic dubios la PC. Am Avast free 2014.
Merg acum sa verific de pe laptopul cu win 8.1

#44
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Ai intrat pe site-ul yahoo sau pe mess in perioada 31 Dec - 3 Ian? Nu toate reclamele servite de yahoo erau "infectate", doar unele. Apoi daca ai A.D. Block instalat e posibil ca reclamele sa fi fost blocate. Oricum eu as evita sa folosesc pc-ul respectiv pentru cumparaturi online si alte treburi ce implica login/parole.

Poate ne spune cineva daca antivirusii/malwarebytes detecteaza deja virusii respectivi.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Mess nu folosesc, iar pe mail doar direct in pagina de logare

#46
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Manipuleaza lumea cu televizoul....de cand s-a dat la TV ...liniste...
Retelele bancilor sunt destul de sigure.....token separat....etc...
Cred ca e voarba de conturi virtuale si alte minuni...PAYPAL...SANCHI...HABAR N-AM......
Nu mai mintiti si speriati lumea fratilor......FARA COMENTARII

#47
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
eu am observat in ultima vreme un comportament ciudat al laptopului... cand intra in metrou(8.1) imi tot da blink`uri intr`una... pana nu dau ctrl alt delete nu pot sa scap de acest blink, iar acum cateva zile cand ma logam pe YM pe telefon si dupa ma deconectam imi aparea optiunea de a ma deconecta din mai multe locatii, iar eu nu mai eram logat in alte parti, mi s-a intamplat asta de cateva ori bune zilele trecute... acum am instatat kaspersky sa vedem daca descopera ceva. Internet Bankingul in mod normal e sigur, pentru ca foloseste o piesa care este numai la mine, gen token sau sms pe telefon, dar am folosit si cardul pentru ceva tranzactii zilele trecute, dar in general cardurile pe care le folosesc online le tin aproape goale

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Pe Win8.1 inca nu am apucat sa instalez java, deci nu cred ca am avut vreo problema cu Yahoo malware, asa ca am facut azi plata online.
Sper sa nu am treaba cu acest "Zeus".
De 3 zile nu se mai vorbeste deloc de acest atac.
A fost doar un zvon?
Prefer insa sa nu intru pe Yahoo macar de pe un PC sa nu am probleme.

#49
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Daca este adevarat ce scrie in statistica aia, la 27.000 de conturi pe ora, o sa le ia ceva timp pana iti descopera contul tau. Pana atunci poti cumpara linistit,

#50
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
mie si acum imi blocheaza mozilla continutul de pe ymail trebuie sa ii dau eu deblocare de fiecare data ca sa inteleg si eu daca am mailuri sau nu

#51
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Miroase a lovitura de gratie pentru yahoo.

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Miroase a lovitura de gratie pentru yahoo.
..cam asa se pare. NU am auzit pana acum UNUL sa spuna ca iau fugit banii din cont.

Eu unul stau linistit, chiar daca am si Java instalata ( imi trebuie sa autentificare online ) mereu, dar absolut mereu cand se face o tranzactie bancara imi apare o interfata a bancii in care imi cere un cod unic de pe token si o parola aleasa de mine. Nu stiu acum vre-un program care sa ghiceasca numerele de la token, mai ales ca la 3 incercari gresite banca imi restrictioneaza accesul si doar sunand la ei il deblochez ( chiar si daca le trimit mail nu il iau in considerare )

Folosesc Yahoo la greu ( zilnic mess + ca este adresa mea de mail principala ) si intr-adevar, nu deschid nici un mail de reclama sau newsletter ( chiar nu ma pasioneaza pantofii de dama si parfumurile, nici cum e piata imobiliara-am deja casa, nici cu cine s-a mai certat Ponta, nici care e divortul anului etc.)...le marchez ca spam si nu imi mai apar in inbox data viitoare cand le primesc...sunt directionate automat in spam....asa ca am mereu inbox-ul curat doar cu mailurile care ma intereseaza.

Pana acum nu am avut nici o problema...e adevarat, am si antivirus si AntiMalware cu liceenta cumparata si toate update-urile sunt la zi.

Unii se zgarcesc sa dea 100-200 de lei pe o liceenta de antivirus/antimalware si apoi stau si plang pe la portile bancilor ca le-au disparut banii...

Numai bine, v-am pupat pe portofel...scuze, pe banking Posted Image

Edited by tehnics, 09 January 2014 - 22:03.


#53
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postxymzar, on 09 ianuarie 2014 - 21:26, said:

Miroase a lovitura de gratie pentru yahoo.

Subscriu.
Au probleme cu serverele lor si nu este pentru prima data,am un cont vechi facut care nu pot sa-i pun parola noua,orice scriu tot asa,am gogalit retete,am incercat si alte dispozitive,raspuns acelasi weak password.
Pana sa apara Skype,gmail si etc,yahoo era taticul suprem,la conversatii!

#54
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004

View Postwhitewizard, on 09 ianuarie 2014 - 22:00, said:

Subscriu.
Au probleme cu serverele lor si nu este pentru prima data,am un cont vechi facut care nu pot sa-i pun parola noua,orice scriu tot asa,am gogalit retete,am incercat si alte dispozitive,raspuns acelasi weak password.
Pana sa apara Skype,gmail si etc,yahoo era taticul suprem,la conversatii!
Tocmai asta este problema. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate