Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fading

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DaniFrost

DaniFrost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.04.2010
Salut, as dori sa stiu si eu ce tipuri de unde radio pot suferi fenomenul de fading ? In ce consta si care sunt particularitatile lui ? Multumesc !

#2
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013
Fadingul se manifesta doar in unde lungi, medii si scurte (partea inferioara si medie). Ca sa se evite fenomenul - suparator - se utilizau in trecut "campuri de antene". Dar asta e deja istorie. Chiar nu ai gasit nimic pe wikipedia sau doar ne testezi cunostiintele?Posted Image

#3
DaniFrost

DaniFrost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.04.2010

View PostTinMan, on 04 ianuarie 2014 - 18:39, said:

Fadingul se manifesta doar in unde lungi, medii si scurte (partea inferioara si medie). Ca sa se evite fenomenul - suparator - se utilizau in trecut "campuri de antene". Dar asta e deja istorie. Chiar nu ai gasit nimic pe wikipedia sau doar ne testezi cunostiintele?Posted Image

:)) nu testez :D doream sa stiu pentru cultura mea generala, pe wiki am gasit dar nu explica in detaliu, oricum multumesc ! ;)

#4
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Fadingul apare in toate frecventele folosite pentru radiocomunicatii, Consta in variatia nivelului de receptie in functie de caracteristicile mediului de propagare.
Exista fading rapid si lent. Cel rapid consta in aparitia de minime si maxime de receptie distribuite spatial aproximativ la o semilungime de unda. Undele incidente in punctul curent pot ajunge in faza sau in antifaza, rezultand minime si maxime. Daca ai un netmonitor poti incerca sa treci pe GSM si sa masori valorile de semnal miscand foarte usor telefonul in plan orizontal. O sa constati ca din aproximativ 15 in 15cm o sa ai maxime si minime (in banda de 900MHz). Pe UMTS nu o sa vezi nimic pentru ca sistemul are banda mai larga. Ca sa combata tipul asta de fading se ia o marja de siguranta la proiectarea link-ului. Se adauga cam 10db, astfel incat orice scadere sa nu te duca sub pragul de sensibilitate. Se mai foloseste si saltul de frecventa pentru a nu avea scaderi atat de "adanci" - alta frecventa inseamna si alta lungime de unda deci alta distibutie de maxim si minim.
Fadingul lent e dat de atenuarea introdusa de obstacolele de pe calea de propagare. Mergi pe un drum si treci prin spatele unor cladiri, pe dupa vegetatie/garduri etc, nivelul scade. Contra lui exista sistemul de control al puterii. Puterea statiei de baza si a mobilului e ajustata astfel incat sa urmareasca in sens contrar variatia nivelului de receptie. In GSM "pasul" e de ~0,5secunde in UMTS de 1/1500 secunde.
Si in sistemele de microunde exista fading si pe acolo se mai foloseste controlul puterii, se mai instaleaza antene in diversitate spatiala, cu modulatie adaptiva, etc. Dar in primul rand cel mai simplu e sa se ia in calcul ce scadere maxima de nivel poate sa apara in functionare si se prevede de la bun inceput un plus de putere acoperitor.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@hupogramosPosted Image Posted Image

#6
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Hai sa ii spunem totusi cum ii zice, adica atenuare, doar suntem romani. Nu trebuie sa folosim echivalentul englezesc pentru absolut orice cuvant. Nu cred ca mai are rost sa aduag altceva pentru ca hupogramos a facut un rezumat foarte bun.

PS: Atenauare sufera orice tip de unda ( nu doar electromagnetica) cand se propaga printr-un mediu.

#7
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Merci myshyc! :) De acord cu tine Adrian in privinta termenilor preluati abuziv din engleza insa in cazul de fata termenul de fading e consacrat deja. L-am gasit acum sub numele "feding" intr-un dictionar tehnic din 1975. Fenomenul nu e echivalent cu atenuarea ci reprezinta doar variatia nivelului de receptie functie de conditiile de propagare.
La fel si "feeder", l-am gasit in dictionar transcris fonetic "fider". Ar fi putut fi folosit si termenul de "linie de alimentare" sau "linie de transmisiune" insa exista pericolul de confuzie cu alte lucruri.
In rest, ma dispera si pe mine "bonjuristii" de astazi cu "si-vi", "aplic", "giob", "hepi", "fani", "ochei", etc. :)

Edited by hupogramos, 05 January 2014 - 18:15.


#8
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View Posthupogramos, on 04 ianuarie 2014 - 22:05, said:


Excelent raspunsul! Eu m-am referit la "fadingul" pe care il percepeam noi, generatia mai "de demult", pe vremuri, cand ascultam Vocea Americii (pe medii, pe undeva pe la jumatatea scalei, nu-mi aduc aminte frecventa si mi-e lene s-o caut), sau Europa Libera (pe scurte). Perceptia era foarte clara, constand in "intarirea" sau "slabirea" volumului. Pe UUS (cum ii zice generatia noua FM - un termen incorect, care se refera strict la tipul modulatiei) nu este atat de sesizabila "la ureche" o percepe mai mult S-metrul aparatului.

#9
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
E bun un subiect de tipul asta, mai aflam cate ceva unii de la altii; cunostintele mele din domeniu sunt oarecum limitate la domeniul undelor decimetrice. Iata ca in domeniul frecventelor mai mici apar alte particularitati. Am cautat intr-un Dictionar Tehnic de Radio si Televiziune - Ed. Stiintifica si enciclopedica '75 si iata ce zice acolo:

"Feding - micsorare temporara, mai mult sau mai putin rapida, a intensitatii unei unde radioelectrice intr-un punct de receptie, datorita conditiilor de propagare. Apare frecvent in transmisiuni in unde metrice, decimetrice si centimetrice, datorindu-se suprapunerii undelor troposferice cu trasee diferite, iar in unde decametrice, a undelor ionosferice. In unde hectometrice si kilometrice apare mai ales in timpul noptii, prin interferenta undei de sol cu unda ionosferica , in zona de feding. Combaterea fedingului se realizeaza prin alegerea judicioasa a frecventelor de emisie in functie de conditiile de propagare. La emisie se utilizeaza antene antifeding si/sau mai multe frecvente de emisie (pentru asigurarea diversitatii de frecventa) iar la receptie dispozitive de reglaj automat al amplificarii, mai multe antene distantate (pentru asigurarea diversitatii de spatiu), limitatori, etc. Fedingul de absorbtie se datoreaza absorbtiei intense a undei de catre mediul de propagare, mai ales in ionosfera si depinde de intensitatea de ionizare. Se manifesta ca o variatie lenta a intensitatii semnalului. Fedingul de polarizare se datoreaza schimbarii planului de polarizare a undei in cursul propagarii, mai ales la propagarea ionosferica a undelor decametrice. Fedingul de interferenta se datoreaza interferentei a doua sau mai multe unde coerente propagate pe trasee diferite. Undele sint decalate in timp si faza, astfel ca la receptie cimpul rezultant prezinta atenuari si amplificari periodice, relativ rapide."

Edited by hupogramos, 05 January 2014 - 22:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate