Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

HDR

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
Inca doua facute in Cj

Attached Files

  • Attached File  c5.jpg   128.27K   58 downloads
  • Attached File  c1.jpg   186.97K   56 downloads


#2
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
ovicupi, s-a mai spud pe aici: nu mai trage de slidere pana distrugi complet cadrul! Vezi la Tonix cum trebuie sa arate un hdr (desi daca este un singur cadru inseamna ca se putea rezolva si fara "hdr").

Edited by DSops, 18 December 2013 - 09:25.


#3
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008

View PostDSops, on 18 decembrie 2013 - 09:23, said:

ovicupi, s-a mai spud pe aici: nu mai trage de slidere pana distrugi complet cadrul! Vezi la Tonix cum trebuie sa arate un hdr (desi daca este un singur cadru inseamna ca se putea rezolva si fara "hdr").

Imi intepeni picioru' pe pedala.

Am retinut, multam.

#4
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
Mai incerc un hdr. Tot cu slidere-le destul de "trase" pentru ca mi s-a parut ca saturatia si contrastul mare  alaturi de graffiti aduce a ilustratie gen comics.

Attached Files

  • Attached File  g3d.jpg   664.51K   51 downloads

Edited by ovicupi, 03 January 2014 - 23:42.


#5
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Fotografia de genul asta (constructii cu multe linii si unghiuri drepte) e f greu de corectat daca nu e facuta dintrul unghi corect. Eu am facut o perioada de timp si partea de foto pt grupul la care lucrez (constructii) si cand venea vb de santierele in care aveam de a face cu structuri, ma durea capul. De ex, in cazul tau ai verticalitate in laterale insa grinda de sus trebuia scoasa pt ca tocmai aia imi da senzatia ca poza cade spre stanga. Aceasi poveste si cu zidul din plan apropiat.

#6
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
Asa este. Doar ca sus sunt 2 grinzi deci 4 linii orizontale la care daca as fi renuntat , stringeam prea mult cadrul (pastrind proportiile). Ori eu am vrut sa fie in cadru ambele graffiti-uri (stg/dr).
Ms pt comentariu

Edited by ovicupi, 04 January 2014 - 00:09.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Tot un mare kitsch e hdr-ul ce-a iesit.

#8
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
E suficient sa spui ca nu-ti place. Altfel am putea banui ca tu esti detinatorul adevarului absolut si probabil esti ceva etalon de gust.
Poti sa spui "nu-mi place, pentru ca..." sau chiar fara "pentru ca", sau "ai gresit acolo", etc Sunt multe variante de critica constructiva daca te duce capul.

Faptul ca esti moderator ar fi trebuit sa te faca sa stii mai bine ca postarile ca a ta sunt generatoare de flame. Sau tu ai voie?

Edited by ovicupi, 04 January 2014 - 15:09.


#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Exista un curent de opinie (daca imi dai voie sa-i spun asa), cu care sunt de acord si eu, ca HDR-ul trebuie te ajute sa obtii o imagine care nu poate fi obtinuta in mod normal dintr-o singura expunere, nu sa faci ceva care seamana mai degraba cu o CGI!
De aici si parerea preopinentului. ;)

Edited by DannyMC, 04 January 2014 - 15:18.


#10
ovicupi

ovicupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.07.2008
Asta pot sa inteleg Danny, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l urmeze toata lumea, nu-i asa? Altfel poate cei care au facut Photomatix-ul sau alte softuri, nu se mai fortau sa puna atitea variante de setari. Nu trebuie sa ne placa aceleasi lucruri.
In ceea ce priveste incadrarea, etc asta e alta discutie (vezi postarea lui WUR)

blonduzzik - mai taie (ca sa-ti vorbesc pe aceeasi limba) Veizi aici poate gasesti vreuna netipatoare. Daca ai ceva constructiv de zis, astept cu interes. Altfel trage pielea peste dinti (tot din categoria limbajului tau)

Edited by ovicupi, 04 January 2014 - 15:27.


#11
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Ok, fie ca tine, te astept peste un timp sa vedem la ce variante ajungi. Daca tie iti plac desene animate, nu te obliga nimeni sa faci altfel, doar ti se ofera un mic ghidaj.

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postovicupi, on 03 ianuarie 2014 - 23:32, said:

Mai incerc un hdr. Tot cu slidere-le destul de "trase" pentru ca mi s-a parut ca saturatia si contrastul mare  alaturi de graffiti aduce a ilustratie gen comics.

Asta nu e groaznica, dar depinde de context si cui te adresezi. Mie imi da un feeling de Counter Strike (daca mai tin minte cum arata ca au trecut vreo 10 ani parca)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate