Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Asistent farmacie Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Highlander91

Highlander91

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut! Sunt curios daca se cauta postul de asistent farmacie in Germania, si cum se numeste el. As dori si ceva nume de lanturi farmaceutice daca se poate, cat si alte lucruri pe care le stiti.

Stiu ca asistenti medicali se cauta la greu, dar asistenti farmacie?

oaspetele

oaspetele

Guru Member

http://www.ziare.com...-domeniu-756767

Curtea Europeana de Justitie a decis marti ca legislatia Germaniei, care permite doar persoanelor cu studii in domeniul farmaceutic sa detina farmacii, este in conformitate cu normele europene.
Decizia a fost luata dupa ce in Germania un lant de farmacii a reclamat aceasta lege.
In 2006, autoritatile din Saarland din Germania au permis deschiderea lantului de farmacii "Doc Morris". Farmacistii au actionat in instanta statul, in conditiile in care legea prevede ca farmaciile nu pot fi detinute decat de persoane cu studii in domeniu, si nu de corporatii, relateaza Deutsche Welle.
Autoritatile din Saarland si-au sustiut cauza la Curtea Europeana de Justitie, sustinand ca aceasta lege, existenta si in Italia, nu este in conformitate cu legislatia europeana.
Legea vegheaza ca patronii sa nu puna profitul mai presus de client
Curtea a decis insa ca legislatia este corecta, protejand clientii in conditiile in care farmacistii ar putea sa fie supusi presiunilor din conducerea companiei si obligati sa puna profitul mai presus de interesele clientului.
Autoritatile germane au salutat decizia Curtii. "Detinerea unei farmacii de catre un farmacist asigura provizii medicale, independent de interesele legate de capital si de piata", a declarat marti ministrul Sanatatii german, Ulla Schmidt.

Highlander91

Highlander91

Senior Member

Sa inteleg ca in Germania nu exista lanturi farmaceutice, ci farmacia este o activitate independenta? E un lucru bun, cu cat mai multe activitati independente sunt protejate de centralizare, cu atat mai multi patroni, mici patroni si multumiti, si cu atat mai multi angajati multumiti si clienti multumiti.

Totusi, revenind la intrebarea mea, persoana respectiva nu e farmacist, nu are studii superioare ci doar post-liceale, fiind echivalentul unui asistent medical. Aceasta profesie presupun ca exista si in Germania, sau sunt numai farmacisti?
Vreau sa o ajut sa-si gasesca un loc de munca, dar pt asta trebuie sa inteleg ce poate face in Germania cu studiile pe care le are (scoala postliceala de Farmacie Carol Davila).

Poate ocupa functia de asistent medical, desi nu are practica pt facut injectii, perfuzii si administrat medicamente/tratamente specifice, bandaje, etc. Presupun ca nu...

Edited by Highlander91, 04 January 2014 - 07:18.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Exista cu certitudine meseria de asistent de farmacie, doar ca nu iti pot da detalii.
Exista anunturi pe net pentru asistenti medicali. Dar sincer banuiesc ca e mai greu pentru un asistent de farmacie.

Nero-d

Nero-d

je m'en fiche/pohui

stapanirea limbi germane nu doar conversatie ci si jargonul profesional medical

Highlander91

Highlander91

Senior Member

Cand te muti dintr-o farmacie in alta, intai pui marfa, ca sa inveti numele medicamentelor (noi) ca nu toate farmaciile au toate medicamentele, citesti prospectele, exista dictionare medicale, se invata repede jargonul, cam in cele 3 luni "de proba" inveti toate cele necesare, desigur, nu ca un nativ, dar suficient sa-ti faci treaba!

Am gasit cateva siteuri cu joburi si am trimis vre-o 50 de aplicatii, la vre-o cateva spitale, laboratoare si majoritatea farmacii. Sper sa fie de efect!

Multumesc!

Nero-d

Nero-d

je m'en fiche/pohui

he, he... pai asta e problema colegule... tu angajezi pe cineva sa stai dupa el 3 luni invete meserie sau pe cineva care sa-si faca treaba din prima secunda?
off topic
nu sunt de acord cu aia cu patronul de farmacie
orice patron de butic trebuie si fie in primul rand manager!! daca e om de stiinta se duce la gârlă imediat

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Nu te-a intrebat nimeni !!!
Farmaciile au conditii speciale de eliberare a medicamentelor, marja impusa la medicamentele ce se elibereaza pe reteta, nu este o afacere ca oricare alta.
Plusul trebuie sa vina din profesionalism, nu din altceva.
Practic, reclamele la farmacii ar trebui interzise fiindca "incita" la consum de medicamente.

Nero-d

Nero-d

je m'en fiche/pohui

m-am prins, esti om de stiinta deci esti pe dinafara
medicamentele sunt produse ca oricare altele
producatorii au tot interesul sa le vanda si sa faca profit ca de aia le fac (nu din grija pentru oameni sau de dragul tau)
hai ca la arme poate n-ai vazut reclame in RO dar la bauturi si tigari presupun ca da
orice afacere se axeaza pe profit si ca s-o conduci ai nevoie de cunostinte de management, economie, juridic, marketing, psihologie (sa stii cum sa relationezi cu angajatii, cum sa-i stimulezi si sa-i impulsionezi)
de aia ai vanzatori cu studiicare sa se priceapa! altfel muriti toti de foame (farmaciile sint foarte profitabile dar si concurenta e mare, ca sa atragi clientul ar nevoie de strategii comerciale nu de facultatea de farmacie Posted Image)

Bine-ar fi daca ar exista legea respesctiva si in Romania.
ca si cum in romania se respecta vreo lege Posted Image

lasa asa... sa se obisnuiasca cu gandul absolventii de farmacie ca vor fi todeauna sclavi, niciodata patroni! Posted Image

Edited by Nero-d, 05 January 2014 - 12:41.

corina_geo

corina_geo

Senior Member

Bine-ar fi daca ar exista legea respesctiva si in Romania.

Highlander91

Highlander91

Senior Member

Defapt ar trebui o lege anti-trust pt fiecare companie de retail unde nu exista o economie a scarii.... In Siria exista asa ceva, cand exista Siria.

Ce e aia sa ai 100 de magazine, cate unu la fiecare ca nu se obtine nici un avantaj din 100, decat o concentrare a avutiei si o descentralizare a afacerii.
Daca ar fi dupa mine nu ar mai exista "lanturi", ci poate doar franzise, in rest fiecare unitate comerciala cu patronul si economia proprie.

Iar Mall-urile, tot asa, cate unu la fiecare sa fie concurenta, si inca ceva, cum se lauda Wall-Mart in zilele bune: Numai marfa din Romania!

Nero-d, on 04 ianuarie 2014 - 18:21, said:

he, he... pai asta e problema colegule... tu angajezi pe cineva sa stai dupa el 3 luni invete meserie sau pe cineva care sa-si faca treaba din prima secunda?
off topic
nu sunt de acord cu aia cu patronul de farmacie
orice patron de butic trebuie si fie in primul rand manager!! daca e om de stiinta se duce la gârlă imediat
Se sta, se sta si mai mult, ca n-ai incotro, si in Romania se sta, in primul rand softul difera de la o farmacie la alta, nu toate farmaciile au toate medicamentele, unele au unele produse, altele au alte produse, si ca sa vinzi, trebuie sa stii unde sunt acele medicamente, adica unde sunt puse, ca sa inveti unde sunt puse trebuie sa pui marfa in rafturi, cam de aici se incepe lucrul in farmacie. Nu exista nimeni sa-si faca treaba din prima secunda...

De regula salariile in primele 3 luni sunt mai mici, in Romania sunt mai mici pt ca nu se solicita si nu se rasplateste targhetul in primele 3 luni.

LE: Am sa sun luni la farmacia unui spital de cardiaci din Munchen, au un post de Asistent Farmacie temporar pe 2 ani, eu sunam ieri ca prostul fara sa stiu ca-i weekend. Sper ca la buget se pot angaja imigranti...

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Nero-d, on 05 ianuarie 2014 - 12:13, said:

producatorii au tot interesul sa le vanda si sa faca profit ca de aia le fac (nu din grija pentru oameni sau de dragul tau)

lasa asa... sa se obisnuiasca cu gandul absolventii de farmacie ca vor fi todeauna sclavi, niciodata patroni! Posted Image

Auleu, esti pe langa. Cum sa fie medicamentul o marfa ca oricare ??
Producatorii (sa nu-i confundam cu farmacistii) au tot interesu sa-si vanda marfa, da tocmai ca vorbim de ceva sensibil, exista organisme care vegheaza (sau ar trebui) la treaba asta. Exista zeci de restrictii si obligatii.
In definitiv, facultatea de farmacie e deschisa pentru toata lumea, fa o facultate si nu-ti mai are nimeni grija.

Maine imi deschid si eu un lant de cabinete de avocatura, doua de arhitectura si trei de notari.
Posted Image

Edited by oaspetele, 05 January 2014 - 15:11.

denky

denky

Senior Member

Nero-d, on 05 ianuarie 2014 - 12:13, said:

hai ca la arme poate n-ai vazut reclame in RO dar la bauturi si tigari presupun ca da
orice afacere se axeaza pe profit si ca s-o conduci ai nevoie de cunostinte de management, economie, juridic, marketing, psihologie (sa stii cum sa relationezi cu angajatii, cum sa-i stimulezi si sa-i impulsionezi)
de aia ai vanzatori cu studiicare sa se priceapa! altfel muriti toti de foame (farmaciile sint foarte profitabile dar si concurenta e mare, ca sa atragi clientul ar nevoie de strategii comerciale nu de facultatea de farmacie Posted Image)

ca si cum in romania se respecta vreo lege Posted Image

Daca pe autostrada nu pui frâna niciodată (vezi aria auto), aici ar fi cazul sa pui, pt ca ne jignesti inteligenta! Acolo ne jigneai siguranță rutiera...

Culmea e ca, in viziunea lanturilor de farmacii, ești un vizionar.

Edited by denky, 10 January 2014 - 23:50.

Highlander91

Highlander91

Senior Member

Am rezolvat problema de la inceput, aceea de a gasi un loc de munca unei tinere asistente de farmacie din Romania, cu experienta limitata in tara....

I-am gasit un post de 2 ani de asisten la farmacia spitalului Isar Herz Zentrum din Munich, deja a inceput munca in locul unei gravide.
..................
Ca si spirit de gluma, am gasit anuntul in ziar, unde scria ca prioritizeaza persoanele cu handicap... Sun la farmacie, intreb de job, am avut onoarea chiar cu directorul farmaciei, iar cand m-a intrebat daca are vre-un handicap eu: Da, are!
Ce handicap? E romanca! ... nu pot sa scriu reactia, un soi de "aaa,,,, da" asa, de parca as fi zis ca e si oarba si surda si schioapa....

Si a acceptat-o la interviu... a si angajat-o!

Edited by Highlander91, 30 January 2014 - 20:53.

oaspetele

oaspetele

Guru Member

Felicitari !

shah

shah

New Member

• Grup: Members

Highlander91, on 30 ianuarie 2014 - 20:43, said:

Am rezolvat problema de la inceput, aceea de a gasi un loc de munca unei tinere asistente de farmacie din Romania, cu experienta limitata in tara....

I-am gasit un post de 2 ani de asisten la farmacia spitalului Isar Herz Zentrum din Munich, deja a inceput munca in locul unei gravide.
..................
Ca si spirit de gluma, am gasit anuntul in ziar, unde scria ca prioritizeaza persoanele cu handicap... Sun la farmacie, intreb de job, am avut onoarea chiar cu directorul farmaciei, iar cand m-a intrebat daca are vre-un handicap eu: Da, are!
Ce handicap? E romanca! ... nu pot sa scriu reactia, un soi de "aaa,,,, da" asa, de parca as fi zis ca e si oarba si surda si schioapa....

Si a acceptat-o la interviu... a si angajat-o!

Daca se poate, te-as ruga sa dai mai multe detalii, in special care este nivelul de limba al tinerei asistente de farmacie si ce intrebari i s-au pus la interviu. As fi si eu interesat de un job in Germania, ideal tot in zona München. Mersi

IstratePaul

IstratePaul

New Member

• Grup: Junior Members
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca cineva a reusit sa isi obtina recunoasterea profesionala a diplomei de asistent medical generalist pe baza recunoasterii profesionale obtinute in Romania. Trebuie sa incep sa lucrez in Germania, am facut cursurile de revalorizare la Fundeni si nu mi se recunoaste diploma decat in 2019!!!!

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

IstratePaul, on 05 februarie 2016 - 11:10, said:

...
Nu cumva ai o problema la nr de credite? Ce ti-au zis cei din Germania?
Intreb asta deoarece stiu pe cineva care nu si-a putut recunoaste diploma in Fi, dar i s-a oferit posibilitatea sa faca un stagiu practic de cateva luni ca sa isi completeze creditele respective.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate