Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#73
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postcuculea, on 01 ianuarie 2019 - 20:15, said:

La fel fac si cu apartamentul socrilor care tot asa il platesc , folsosesc cardul meu personal si datele apartamentului si numele socrului.
Eu la card nici macar nu ma sinchisesc sa trec numele ce apare la ditl, trec direct numele detinatorulului cardului (adica al meu) si n-are nici o problema

Edited by costinuti, 02 January 2019 - 13:42.


#74
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Intr-adevar, daca vrei sa iti faci cont nou cu cnp  si parola, trebuie sa bagi un card ce este pe numele detinatorului de cont Ghiseul.ro. Acolo e alta poveste, sunt niste verificari in spate. Dar cand faci o plata fara autentificare si bagi manual adresa sau datele pentru care vei face plata, eu personal nu am avut probleme sa platesc cu cardul meu si adresa locuntei pe alt nume.

Edited by cuculea, 03 January 2019 - 20:17.


#75
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
salutare,
stie careva daca se poate platii impozitul pe locuinta de pe contul meu/cardul meu pt alta(e) persoana(e)? Nu am gasit optiune in acest sens,oare trebuie sa creez cont pt fiecare CNP in parte?

#76
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011

 adycoke2, on 03 februarie 2020 - 17:31, said:

salutare,
stie careva daca se poate platii impozitul pe locuinta de pe contul meu/cardul meu pt alta(e) persoana(e)? Nu am gasit optiune in acest sens,oare trebuie sa creez cont pt fiecare CNP in parte?

Cand te loghezi sunt interogate toate bazele de date arondate (directii taxe si impozite, ANAF etc...)  dupa CNP si iti apare tot ce este de plata pt acea persoana.
Logic e ca plata se poate face cu orce card valid care are in cont suma respectiva si trece de verificarea 3D secure. ( banuiesc ca scrie si in Terms&conditions)

Yep,  trebuie cont asociat fiecarui CNP.

Edited by jakota, 03 February 2020 - 17:45.


#77
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 jakota, on 03 februarie 2020 - 17:43, said:

Cand te loghezi sunt interogate toate bazele de date arondate (directii taxe si impozite, ANAF etc...)  dupa CNP si iti apare tot ce este de plata pt acea persoana.
Logic e ca plata se poate face cu orce card valid care are in cont suma respectiva si trece de verificarea 3D secure. ( banuiesc ca scrie si in Terms&conditions)

Yep,  trebuie cont asociat fiecarui CNP.

merci,am incercat sa creez cont pt mama dar nu ma lasa sa platesc de pe cardul meu :(

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005
Poți plati plăți cu cardul tau pentru contul mamei tale. E nevoie de card la crearea contului ei. Daca nu are card propriu, și vrei sa folosești cardul tau, folosește opțiunea card străin la adăugarea cardului. Va lua un leu și trebuie sa ai acces la codul tranzacției pentru validarea contului.
Daca are card propriu mama ta, adaugă cardul ei la crearea contului și apoi când vrei să achiți poți folosi alt card la plata , adică al tău.

#79
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Eu am incercat sa-i creez un cont socrului meu cu cardul lui de debit de la BCR insa imi spune ca "Cardul nu apartine persoanei pentru care se solicita contul." L-am pus sa verifice CNP-ul la BCR insa problema a ramas. A mai avut cineva aceasta problema?

#80
sjgj

sjgj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.02.2005
Salutare.

A incercat cineva sa plateasca locul public de parcare prin ghiseul.ro? Nu imi dau seama cum se face. Nu-mi apare la obligatii de plata, si nici la alte taxe daca ma duc. Doar sa introduc manual dar nu stiu exact ce si ce suma. Daca conteaza, pe sector 6, Bucuresti.

#81
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010

View Postvladut01, on 19 februarie 2020 - 18:11, said:

Eu am incercat sa-i creez un cont socrului meu cu cardul lui de debit de la BCR insa imi spune ca "Cardul nu apartine persoanei pentru care se solicita contul." L-am pus sa verifice CNP-ul la BCR insa problema a ramas. A mai avut cineva aceasta problema?

Eu accesi problema cu tata si nu merge. Tot cu cardul lui.
Am incert si cu Revolut, ii vine cod in extras de cont cand platesti 1 leu, insa spune ca nu e bun...
Nu am rezolvat problema...........

#82
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
Era nr de telefon gresit, trebuie cel care este la banca.

#83
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005

 soleavl, on 27 mai 2020 - 19:38, said:



Eu accesi problema cu tata si nu merge. Tot cu cardul lui.
Am incert si cu Revolut, ii vine cod in extras de cont cand platesti 1 leu, insa spune ca nu e bun...
Nu am rezolvat problema...........
La cardul Revolut trebuie sa intri pe chat pentru a-ți da ei codul. Am folosit eu cardul Revolut la înregistrarea pe ghiseul.ro și așa am rezolvat înregistrarea.


#84
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Salut!

O intrebare am si eu: am depus declaratia unica (2020) si am de plata ceva sume ca impozit pe venit. Declaratia este depusa ok, validata de catre site-ul ANAF. Cu toate astea nu imi apare niciunde suma de plata pe ghiseul.ro.

Aveti idee daca dureaza ceva timp pana ANAF trimite catre ghiseul.ro suma de plata? Teoretic, in era digitala din 2020, ar trebui ca informatiile sa circule in timp real :-) Totusi dupa 2 ore de la depunerea DU2020 tot nu apare suma pe ghiseul.ro

Merci!

#85
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006

View PostXman_ghio, on 06 iunie 2020 - 19:41, said:

Salut!

O intrebare am si eu: am depus declaratia unica (2020) si am de plata ceva sume ca impozit pe venit. Declaratia este depusa ok, validata de catre site-ul ANAF. Cu toate astea nu imi apare niciunde suma de plata pe ghiseul.ro.

Aveti idee daca dureaza ceva timp pana ANAF trimite catre ghiseul.ro suma de plata? Teoretic, in era digitala din 2020, ar trebui ca informatiile sa circule in timp real :-) Totusi dupa 2 ore de la depunerea DU2020 tot nu apare suma pe ghiseul.ro

Merci!

In aceeasi situatie si eu. Am depus de o luna.

#86
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
La mine s-au actualizat sumele, pe ghiseul.ro, doar ieri, deci la aproape 3 saptamani de la depunerea DU. Din pacate s-au actualizat prost, in sensul in care acum ai 5% bonificatie pentru plata pana la 30.06 si 5% pentru depunerea DU online. Desi in DU este completat corect si bonificatiile sunt scazute, pe ghiseul.ro sumele de plata sunt integrale, fara sa tina cont de bonificatie.

Am avut nervi si timp azi si am sunat de vreo 10 ori la linia de "suport clienti" (adica fraierii care platesc impozit mai si asteapta mult sa intre in legatura cu un consultant :-) Mi s-a raspuns ca nu s-au actualizat inca sumele pe ghiseul.ro si sa platesc prin virament sau cash suma corecta (adica sa scad bonificatiile).

Plateste tu asa cum ai depus DU - cauti contul ANAF aferent localitatii tale (gasesti pe site la ei conturile TREZO si cauti contul pentru "Sume reprezentând impozit pe venit și contribuții sociale datorate de persoanele fizice, în curs de distribuire"). La Nume Beneficiar treci "Bugetul de Stat". La CUI/Cod Fiscal treci CNP-ul tau.

Spor!

P.S. Aici linkul de unde gasesti IBAN-urile: https://www.anaf.ro/.../codurile_iban/

Edited by Xman_ghio, 18 June 2020 - 23:16.


#87
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
la astia nu se poate plati decat datoria totala, sau nu ma prind io cum pot plati partial?

#88
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,987
  • Înscris: 24.11.2019
Noi achitam taxele locale on line din 2006, la Primaria sector 6. Parca initial nu exista ghiseul.ro, sau poate ma insel. Uitandu-ma in dosarul cu plati, parca vad ca acesta a aparut odata cu plata din 2012. Dar poate ma insel.

Cert este ca an de an am platit on line fara nicio problema taxele locale: locuinta, teren, vehicule, parcare.

Anul acesta, ca de obicei, pe data de 03.01.2021, cand pe platforma ghiseul.ro au aparut datoriile, am achitat ca de obicei integral. Nici nu stiu daca se poate plati partial.
Azi, la 06.01.2021, cand tranzactia efectuata cu cardul ING nu mai aparea "in asteptare" am intrat pe platforma ghiseul.ro pentru a verifica daca si acolo s-a efectuat operatiunea si plata este procesata.
Da! Era procesata dar au mai aparut 4 lei datorie pentru locul de parcare.

Am platit si acesti 4 lei si astept curios daca peste cateva zile, cand si aceasta operatiune va fi fost decontata, nu cumva o sa apara si alte datorii...

Edited by MiaJiro, 06 January 2021 - 12:06.


#89
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Stie careva cat dureaza pana ANAF proceseaza platile facute prin ghiseul.ro?
Eu am depus declaratia in primavara anului trecut prin ghiseul virtual de pe ANAF si pe 5 ianuarie am platit taxele pentru anul 2020 cu cardul prin ghiseul.ro
La platile anterioare apare ca procesata, dar la sectiunea ANAF inca apare suma si scrie cu rosu "Atenție, aveți o plată în procesare!"

Mai apare si acest mesaj:

În cazul plății obligaţiilor fiscale prin card bancar, momentul plăţii este data la care a fost efectuată tranzacţia, astfel cum este confirmată prin procedura de autorizare a acesteia. În maximum cinci zile lucrătoare de la data efectuării plății, ANAF stinge obligațiile fiscale în ordinea vechimii, potrivit prevederilor art. 165 din Codul de procedură fiscală (Legea nr. 207/2015 cu modificările și completările ulterioare), și operează plata în evidențele fiscale, odată cu decontarea efectivă a sumelor care fac obiectul tranzacției. Astfel, informațiile privind obligațiile fiscale continuă să fie afișate în contul ghiseul.ro până la stingere.

Acele 5 zile lucratoare au trecut deja. Oare dureaza mai mult pentru ca e inceputul anului?

Edited by orbanbalint, 14 January 2021 - 18:08.


#90
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,987
  • Înscris: 24.11.2019
@slai   Se poate plati DOAR integral.

@orbanbalint Nu stiu sa-ti raspund, ca eu am platit "pe persoana fizica" doar datoriile standard. Dar, la cate plati am facut de peste 15 ani acum, decontarea facuta cu cardul se facea in 2-3 zile lucratoare. Chiar daca an de an am platit la inceputul anului (intre 01 si 05 ianuarie) platile au fot procesate in cateva zile. Si anul acesta, am facut 2 plati: una initiata pe 03.01.2021 si decontata pe 06.01.2021 si una pe 06.01.2021 decontata pe 08.01.2021. Deci plati facute in perioada "aglomerata" as zice.

Edited by MiaJiro, 14 January 2021 - 18:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate