Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#127
_adriano_

_adriano_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2022

View Postwertyck, on 20 martie 2022 - 12:42, said:

Am platit pe ghișeul.ro și cu cardul Revolut, și plata a fost acceptată.
Nu e limitata la acele bănci emitentele de carduri.

Iar săptămâna trecută, socrii mei au plătit cu card Monese pe ghișeul.ro și au primit pe email confirmarea de plată.

Da am făcut și eu ieri o plata din Revolut și a mers ok!

#128
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Înseamnă că nu sunt actualizate informațiile de pe site-ul oficial.

#129
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
Pe lângă lista aceea de bănci cu care se face automat verificarea cardului, exista și opțiunea Card străin, la care validarea in ghișeul.ro se face in doi timpi, prin completarea unui cod asociat tranzacției de autorizare a cardului străin.

#130
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Mi-am verificat situatia datoriilor catre ADP Sector 6. Desi platisem Smart Parkingul (pe 2023) prin ghiseul.ro din noiembrie 2022 - si primisem de la ei mail de confirmare a platii! - azi figuram in continuare dator. Am notificat Ghiseul de problema si mi-au raspuns:
"Ghiseul.ro este doar o interfata de plati prin care se interogheaza debitele pe care le aveti in bazele de date ale institutiilor inregistrate in sistem.
Va recomandam sa luati legatura telefonic/ email cuinstitutia in cauza , transmiteti dovada platii cu mentiunea “actualizarea situatiei fiscale”, urmand sa actualizeze situatia dvs. fiscala din contul ghiseul.ro."

Credeti ca are dreptate?! Asa plateam direct in contul de trezorerie al ADP...

Edited by __Dan__, 03 January 2023 - 18:57.


#131
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,968
  • Înscris: 30.11.2021
Eu am observat ca a aparut impozitul de plata dar astept cateva zile pana sa-l platesc.
Am incredere in ghiseul.ro dar mai bine sa faca bazele de date bine.

#132
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Eu deja am plătit azi impozitul la mașină.Dovada plății a venit instant pe mail.

#133
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Dovada platii vine instant pe mail. Actualizarea in baza de date se pare c-o face intr-adevar beneficiarul platii. Nu mi se pare normal, cata vreme in extrasul bancii imi apare "Terminal: WWW.GHISEUL.RO RO BUCURESTI". Adica ei nu-si asuma responsabilitatea pentru stingerea datoriilor (pe care o intermediaza).
Impozitul pe apartament + masina (de la Taxe Locale) mi-a trecut pe 0 in Ghiseul in aceeasi zi cu plata (dupa mai mult de o ora), intr-adevar.

Edited by __Dan__, 03 January 2023 - 20:38.


#134
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Am verificat si eu acum pe ghiseul.ro taxele si am observat ca la parcare nu este nicio reducere, platesc toti cei 500 lei. Reduceri am la apartament si impozitul pe masina. La fel si la voi? (Adp sector 6).

#135
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005
La mine nici nu au aparut inca impozitele de la Primaria Timisoara...

https://www.primaria...iciile-postale/ abia din 13 ianuarie vor fi accesibile...

#136
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
O cunostinta are o casa intr-o comuna din Bacau care nu este inrolata in ghiseul.ro. Poate plati impozitul la orice oficiu postal din Romania sau neaparat din Bacau?

#137
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Eu sunt mai fraier! Posted Image

Ca de obicei (16 ani au trecut deja?), am achitat taxele locale online imediat cum au aparut in ghiseul.ro.
Am observat ca e o suma mare, dar na! Ce sa fac?!
Am achitat si imediat dupa ce mi-a venit confirmarea am vazut ca la parcare, in sectorul 6, apare 1.034,88 lei. Adica in afara de cei 500 pentru parcarea din 2023, mai ma puneau sa achit si pe aceea din 2022 plus o majorare. Cred ca deja ati inteles ca si parcarea din 2022 a fost deja achitata inca de pe 02.01.2022...

Desigur, ca pe 06.01.2023 am fost si la ghiseu! La ala fara .ro, la ghiseul fizic. Cum altfel in Romania educata si digitalizata?! Ca la mail nu a raspuns nimeni (nici acum) iar la telefon mi s-a spus ca "asa se face". Cu cerere la ghiseu... Am depus cererea de "retrocedare" si, asa cum ne asteptam de la statul care ne ocroteste, mi s-a spus ca termenul de rezolvare este de 45 de zile.

Nu e o problema! Dar oare chiar nu le e rusine? Retoric! Nu au ei asa ceva...

Iar ca o chestie fireasca, nici in aplicatia eSector 6 nu am fost lasat sa introduc sesizarea... Si ca veni vorba, ce util imi este timbrul din parbriz! De timbrul cu QR zic. Mai ales ca din parcarea de domiciliu avem cel mult 30% timbrul afisat! Astia mai tari! Nu?!

Si da! Cum probabil o sa spuna unii, tot eu sunt de vina! De ce am platit asa repede? De ce nu am asteptat sa-si reguleze bazele de date? Ca doar am lucrat ani de zile cu baze de date si stiu ce greu e! Gluma! Gluma ca ar fi greu. Asta daca stii si-ti place ce faci... Daca mai esti si platit, si mai bine. Sau asa e numai in Austria?

Edited by MiaJiro, 15 January 2023 - 21:47.


#138
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 19.10.2006
Se poate crea cont pe ghiseul.ro cu un card de Revolut si care nu apartine persoanei care creaza contul? Pe site zice ca nu....

#139
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Trebuie un card care sa fie pe numele persoanei pentru care faci contul. Apoi poti plati cu alt card (chiar si Revolut).

Edited by Puferiu_, 27 January 2023 - 12:11.


#140
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Am instalat si aplicatia Android ghiseul.ro.

Functioneaza OK, te poti autentifica cu amprenta, vezi istoricul deja avut (in cazul meu din 2012), poti face cateva chestii dar inca nu am vazut nimic revolutionar din ceea ce anuntau le televizor autoritatile! Ma rog! Niste "experti" in digitalizare. Sau poate vorbeau ca de obicei la "viitor"? "Viitorul indepartat si virtual doar", ca asta e noul timp utilizat in discursuri si laude...

"Vom face!" zic ei. Si noi "credem".

Edited by MiaJiro, 27 January 2023 - 12:22.


#141
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 19.10.2006

View PostPuferiu_, on 27 ianuarie 2023 - 12:03, said:

Trebuie un card care sa fie pe numele persoanei pentru care faci contul. Apoi poti plati cu alt card (chiar si Revolut).

Vazusem un comentariu mai sus si de asta am intrebat dar pe site nu vad nimic de card strain.

View Postwertyck, on 21 martie 2022 - 17:59, said:

Pe lângă lista aceea de bănci cu care se face automat verificarea cardului, exista și opțiunea Card străin, la care validarea in ghișeul.ro se face in doi timpi, prin completarea unui cod asociat tranzacției de autorizare a cardului străin.


#142
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Eu imi aduc aminte ca initial, cu ani inainte de 2012, cand am inceput sa utilizez plata online, la crearea primului cont de plata a taxelor locale la Sectorul 6 Bucuresti, a trebuit sa definim un mail, un user si un password si apoi am putut platit cu orice card. Poate ma insel...

Ulterior, cand a aparut si ghiseul.ro, am fost "mutati" pe ghiseu si am platit cu orice card era disponibil cu numerar. Al meu, al sotiei, al fiului.

Acum, mai nou, cand la sectorul 6 a aparut si aplicatia eSector6, ne-am inrolat iar la autorizarea cardului de plata si respectiv initierea contului (eSector6) am utilizat cardul meu Revolut pentru contul eSector6 al sotiei si a functionat fara probleme. Ei bine! Probleme au fost! Dar legate de faptul ca nu primeam SMS-ul necesar. SMS care trebuia sa fie transmis de aplicatia eSector6. Revolutul efectuase plata, eSector6 o recunoscuse, cardul fusese acceptat dar nu se transmitea SMS-ul. S-a rezolvat "manual". In timp ce eram in telefon cu suportul si initiam contul, acestia ne-au comunicat pe "gura" continutul SMS-ului.

E greu cu digitalizarea cand zambesti ca prostu' (aproape razi) de cate ori apari la televizor!

Si apropo!

Inclusiv din aplicatia bancara CEC poti plati taxele locale sau alte taxe la ghiseul.ro. Respectiv:
Impozit pe cladiri
Impozit pe terenuri
Impozit pe cedarea folosintei bunurilor
Impozit pe mijloacele de transport de persoane...
Contributii individuale venituri din cedarea folosintei bunurilor
Impozit din activitati independente
Venituri din amenzi (?)
Alte taxe si impozite.

Edited by MiaJiro, 27 January 2023 - 13:00.


#143
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,600
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcipri2006, on 27 ianuarie 2023 - 12:41, said:

Vazusem un comentariu mai sus si de asta am intrebat dar pe site nu vad nimic de card strain.
In trecut era, adica prin 2020-2021 am facut cont socrilor mei si am folosit cardul Revolut al lor.

#144
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 24.07.2022
nu poti sa-ti faci cont fara un card. deci cei fara card trebuie sa se plimbe pe la institutii daca vor sa vada si ei daca au ceva de plata. atunci statul sa astepte!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate