Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

L-am inatlnit pe Cristi !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Asa as putea incepe micuta povestioara a unui pusti de 12 ani.
Il cheama Cristi, e "singur pe lume", ca-n romanul lui Hector Malot, parasit de tata, cand era mic, cu mama in puscarie, acuzata de furt in strainatate, momentan locuind intr-un camin de nefamilisti cu concubinul mamei, persoana cu handicap si mai tot timpul e prin spitale.

Locuieste intr-un camin de nefamilisti, dupa cum spuneam, foarte asemanator ghetourilor americane, unde colcaie gandacii, mizeria e la ea acasa, atat la propriu cat si la figurat, fiind plin de infractori de toate varstele. Blocul nu are curent electric si nici apa calda.

Cristi - e un pusti simpatic, durduliu, c-o moaca inocenta, curios din cale afara fata de lucrurile cu care el nu a avut de a face. Se duce la scoala, desi mai lipseste, dupa cum el insusi mi-a marturisit. Nu are tot ce-i trebuie cand vine vorba de scoala, dar se descurca, dupa cum spune, are un caiet pe care isi ia notitele. Nu e un elev bun, insa din ce am simtit eu ii place scoala, dar incearca, se straduie atat cat poate si ii permite viata, nefiind stimulat de ceva anume, cufundat in problem grave, cum ar fi procurarea meselor zilnice, lipsa curentului electric, a apei calde, a caldurii, a hainelor.
Cand l-am intalnit prima data, era pe la inceputul lui decembrie, imbracat intr-o bluza de trening murdara, fara fes pe cap, cu niste adidasi ultra uzati in picioare. Tremura. Era un frig afara, de-l simteam eu, fiind imbracat bine. Am stat putin la palavre si l-am rugat incurcat sa-mi povesteasca despre el. Nu stia ce sa-mi spuna. Parea incurcat de faptul ca ma intereseaza povestea lui. L-am luat la mine, I-am dat sa manance,  sa faca un dush(nu stia sa foloseasca dushul), l-am lasat sa se joace la calculator, I-am cumparat un fes. Cat a mancat se uita la TV, :) citea cu glas tare ce vedea pe ecran, atat cat apuca, era bucuros s-o faca. M-a facut sa zambesc, pentru ca parea distrat de ceea ce citea.

L-am intrebat de ce nu se duce la vreun orfelinat din oras, insa a marit ochii imediat si speriat a spus hotarat NU...ca stie cum e acolo, batai, violuri si alte grozavii. L-am inteles, pentru ca din ce stiu, cam asa este.
De ziua lui(pe 18 decembrie) l-am dus la o cofetarie si i-am cumparat prajituri, insa parea ca altele-I lipsesc. De atunci nu l-am mai vazut, insa stiu ca-si face veacul prin cartier.

Povestea lui m-a intristat, mi-am dat seama cat de norocosi sunt unii si cat de nefericiti pot fi altii, tulburandu-ma existential. I-am promis c-o sa-l ajut, atat cat pot. I-am spus de preotul acela, din Suceava parca, care aduna copii defavorizati de soarta si ii ingrijeste, I-am aratat doua reportaje. Era surprins complet. "Si cum, astia manaca in fiecare zi acolo", ma intreba Cristi, I-am zambit afirmativ, totodata stanjenit.
Am stat si m-am gandit ce-ar fi mai bine pentru el, sincer nu am ajuns la nicio concluzie, de aceea m-am hotarat sa impart povestea cu voi.
Poate veniti cu o parere, un sfat, un gand bun, o hainuta, orice.

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
De ziua lui mai bine îi dadeai o o ciorba (masa) calda, cand n-ai mancare in stomac nu-ti arde de dulciuri, chiar daca e copil

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Preotul ala nu e la Suceava e in Valea Plopului, aici mai aproape. Si mai sunt centre din acestea ingrijite de biserica si enoriasi. E si unul langa Giurgiu.

#4
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postopop, on 03 ianuarie 2014 - 23:04, said:

De ziua lui mai bine îi dadeai o o ciorba (masa) calda, cand n-ai mancare in stomac nu-ti arde de dulciuri, chiar daca e copil

bineinteles ca a mancat si o ciorba, prajitura a fost desertul. eu ma refeream la faptul ca lui parea ca ii lipseste un camin.

#5
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Cum pot fi ajutati astfel de copii? Daca nu doresti sa ii infiezi dar vrei sa le asiguri un camin... ce metode/legi exista la noi in tara?

#6
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Ma gandeam sa sun la preotul respective si sa intreb de...suna idiot...de locuri...ma gandeam ca ma poate indruma/ajuta careva cu vreun sfat...nu stiu...
Eu unul imi doream sa-l ajut cu haine(ma bucur pana acum ca nu e geru' lu' berila') insa nimeni nu a dorit sa contribuie...

#7
abcxyz2

abcxyz2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2014
Cred ca inainte de mancare si imbracaminte, cel mai mult are nevoie ca mama sa-i fie alaturi. Iar pt aceasta, intai trebuie sa iasa din puscarie si apoi sa-si gaseasca ceva de lucru. Deci cred ca ar putea fi ajutat, indirect, oferindu-i mamei sale un loc de lucru in tara sau in strainatate dar sa-l ia si pe Cristi alaturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate