Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Echipamente ADSL compatibile Romtelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#73
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postipman, on Dec 5 2006, 11:11, said:

Da, e ciudat. Ar trebui sa mearga.

Incepe deja sa ma piss off ca nu-mi dau seama unde o dau in balarii.

Deci, cand setez modemul Speetouch 516 cu 1 x ETH in mod bridge am urmatoarele:

1. ma duc in meniul ala de Setup si de Broadband (prima optiune de sus) si ii dau la pick a task: Set up.

2. mi se deschide popupul cu pricina,  si aleg bridge meniul aratandu-mi urmatoarele:

DESCRIPTION  Bridged Connection.
REGION       World
PROVIDER     Basic

3. imi apare Choose a VPI/VCI from the list si las 8.35 (ce imi da el default) si dau next.

4. DHCP Server: si dau no:

5.  Imi apare asta:

Device:
        Name       SpeedTouch 5x6
        Serial #   0620DT50F

Device Configuration:
        Region     World
        Provider   Basic
        Service    Bridge
        Description Bridged Connection.

Bridged Internet Connection:
        VPI/VCI    8.35

LAN Settings:
        DHCP Server disabled

Access Control:
        User Name  Administrator
        Password   ********

Dupa care dau restart la modem si lansez pppoe-ul de pe alt calculator, si fix pix vax, nimic, imi da timeout pana imi vine rau.

Faza e ca uneori nici cand setez Speedtouchul inapoi in mod router nu mi se mia leaga pppoeul, si trebuie sa-i dau restore to factory defaults, si atunci se leaga imediat. Dar se intampla doar uneori.

Calculatorul de pe care lansez pppoeul se afla in acelasi subnet cu modemul (desi chestia asta e absolut irelevanta, teoretic) si e legat *direct* in modem fara sa mai treaca printr-un switch sau ceva.

Anyway, care-i trickul ca deja mi se pare ca-mi scapa ceva.

Seara buna.

#74
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postcmidp, on Dec 5 2006, 23:06, said:

3. imi apare Choose a VPI/VCI from the list si las 8.35 (ce imi da el default) si dau next.

Nush care e diferenta intre 0.35 si 8.35 dar in manualele clicknetului spuneai ca valoare sa fie 0.35

#75
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostAlexxfl, on Dec 6 2006, 03:05, said:

Nush care e diferenta intre 0.35 si 8.35 dar in manualele clicknetului spuneai ca valoare sa fie 0.35

Nici eu nu stiu dar o sa incerc. Merci.

#76
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Trebuie musai sa ai 0/35. Sint identificatorii circuitelor virtuale. Fara aceste valori nu merge.

#77
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postipman, on Dec 6 2006, 10:45, said:

Trebuie musai sa ai 0/35. Sint identificatorii circuitelor virtuale. Fara aceste valori nu merge.


Merci la amandoi (si Alexxfl), intr-adevar, junkul asta cu 0.35 era.

Nici nu mi-a trecut prin cap si nici manualul nu binevoisem sa-l deschid.

Acum merge brici :)

#78
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Postlaurentiuvaduva, on Nov 24 2006, 18:46, said:

QUOTE(cmd @ Nov 24 2006, 13:42) Imi poate recomanda cineva niste routere wireless cu ADSL modem incorporat care sa mearga pe reteaua romtelecom? Cineva care are, impresii, ev linkuri
ms anticipat


Uite Aici. Il gasesti la Romtelecom la 99 Euro fara TVA.
Am gasit ceva interesant la Emag (modelul SMC 7904WBRA2EU la 307 roni cu TVA, adica mult mai convenabil decat SpeedTouch 585(i) de la Romtelecom la 99 EUR + TVA (cca 415 roni).

Dilema totusi ramane daca este 100% compliant cu cel de la RTC - si numai cineva cu un ochi de expert care sa se uite pe specificatiile tehnice de la SMC ar putea s-o risipeasca... insemnand o economie de mai bine de 1 milion de lei vechi in buzunare... ceea ce nu-i de colea!

[ http://www.smc.com/images/products/400/SMC7904WBRA2_EU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img95.imageshack.us/img95/8839/speedtouch585pl8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
cavver

cavver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.03.2002

View Posteyer, on Dec 8 2006, 01:07, said:

Am gasit ceva interesant la Emag (modelul SMC 7904WBRA2EU la 307 roni cu TVA, adica mult mai convenabil decat SpeedTouch 585(i) de la Romtelecom la 99 EUR + TVA (cca 415 roni).

Dilema totusi ramane daca este 100% compliant cu cel de la RTC - si numai cineva cu un ochi de expert care sa se uite pe specificatiile tehnice de la SMC ar putea s-o risipeasca... insemnand o economie de mai bine de 1 milion de lei vechi in buzunare... ceea ce nu-i de colea!

[ http://www.smc.com/images/products/400/SMC7904WBRA2_EU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img95.imageshack.us/img95/8839/speedtouch585pl8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da-mi 50 de lei si iti spun daca se merita.

#80
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Postcavver, on Dec 8 2006, 20:20, said:

Da-mi 50 de lei si iti spun daca se merita.
50 de lei vechi sau... noi?  :huh:

#81
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
eyer, daca inca nu ai abonament la dsl ragalia de speedtouch vine si cu o reducere. daca ai ... si cum emag e magazin online, dai la ghici :D

#82
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
Ma gandesc serios sa trec (de la retea de cartier, 450k rol pe luna) la ADSL Romtelelecom pana la sf lunii (vreau sa incep cu abonamentul ala minim de 1 Mbs la 14 euro , am fost ieri la Germanos sa vad cum sta treaba ca au o oferta speciala: "la orice conectare la ClicknetExpress cadou un Alcatel Dect" - telefonu' cam caramida, ce-i drept, da' daca-i moca... Oamenii abia primisera echipamentele de la RTC, si habar n-aveau (inca) cum se face contractul, preturile, etc.... insa mi-au aratat ca au SpeedTouch-ul 585 (pret necunoscut la ei). Oricum, si la clicknet.ro pe site, la varianta cu modem si router wireless, nu se prevede nici o reducere, spune sec: 99 euro (fara tva). Sunt tentat sa iau oricum modemul lor ST330 (ala pe USB) ca tot e gratis, sa vad intai cum merge cu ala... si pe urma sa iau modem-router wireless, care-o fi...

#83
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
reducerile la modemul 585 se aplica la abonamente cu valoare mai mare si binenteles cu durata de timp >=2 ani.

#84
RiKardo

RiKardo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.12.2005

View PostAlexxfl, on Dec 9 2006, 13:50, said:

reducerile la modemul 585 se aplica la abonamente cu valoare mai mare si binenteles cu durata de timp >=2 ani.


Si ce reducere se aplica ? Ca pe site la ei nu scrie nik .

#85
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View PostRiKardo, on Dec 9 2006, 16:26, said:

Si ce reducere se aplica ? Ca pe site la ei nu scrie nik .
de 30-40% din pret pentru abonament de 2 ani de zile la clicknet 1,5 sau mai mare si de ~60% la abonament pe 3 ani. Faza e ca ai garantie un an  :rolleyes:

#86
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
De o luna am un WAR25TC - Router ADSL2+ cu WiFi - Pronets. Dupa o experienta chinuitoare cu ST330 pe USB, WAR25TC merge super. Nici o deconectare intr-o luna, wireless in toata casa, curte si gradina...Sper s-o tina tot asa

#87
coolfishx

coolfishx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2005

View Postcmd, on Dec 26 2006, 14:15, said:

De o luna am un WAR25TC - Router ADSL2+ cu WiFi - Pronets. Dupa o experienta chinuitoare cu ST330 pe USB, WAR25TC merge super. Nici o deconectare intr-o luna, wireless in toata casa, curte si gradina...Sper s-o tina tot asa
Subscriu si eu ... De asemenea am schimbat un ST330 cu un WAR25TC de aproape doua luni ... Nu se mai deconecteaza (sau nu se observa, pentru ca se reconecteaza singur), calculatorul merge mai bine (ST330 e pe USB, si toata treaba o faceau driverele). Eu l-am achizitionat din Sibiu de la un magazin mic cu 200 RON . O mica problema ar fi ca de vreo doua ori am patit ca laptopul nu isi putea aloca IP de la serverul de DHCP din router (problema ar putea fi si din laptop), dar un simplu Repair la adaptorul wireless a rezolvat problema.

#88
4danny

4danny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2006
salutare,
am un modem adsl (adus din Germania) cu router wlan incorporat. Am facut toate setarile necesare, dar din pacate nu pot sa il conectez la splitterul ADSL furnizat de rtc, pentru ca acesta are ca iesire o mufa de telefon normala ( cred ca e vorba de RJ11) pe cand intrarea de DSL la modem e de tip LAN ( mufa cu 8 pini, probabil RJ45  :rolleyes:  ). Ma poate ajuta cineva, eventual sa imi spuneti daca se poate cumpara alt splitter, sau daca se poate modifica cel standard ? Modemul a fost folosit cu succes in Germania, insa acolo splitterul avea ca iesire mufa de tip LAN.
Mentionez ca acolo NU era vorba de o linie telefonica digitala - ISDN - ci de una analogica exact ca cea de la rtc.

Merci anticipat!
Daniel

#89
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Am vazut in Targoviste inaintea primului sens giratoriu cum vii dupa pod, o cutie dreptunghiulara, alba, pe care scria "Romtelecom Broadband", stie cineva ce e acolo ? Multumesc anticipat!

#90
Ferike

Ferike

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.08.2006

View Postmihai20005, on Dec 29 2006, 08:14, said:

Am vazut in Targoviste inaintea primului sens giratoriu cum vii dupa pod, o cutie dreptunghiulara, alba, pe care scria "Romtelecom Broadband", stie cineva ce e acolo ? Multumesc anticipat!
Da, chiar! Stie cineva la ce servesc cutiile acelea mari cat un dulap si instalate din loc in loc pe care scrie "Romtelecom Broadband"? Le-am vazut si eu la Brasov.

Edited by Ferike, 30 December 2006 - 08:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate