Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cheltuielile din studentie, cati bani va trebuie lunar pentru a supravietui?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postpetre69, on 02 ianuarie 2014 - 16:52, said:

Mai gateste si economisesti
Sau poate cheltui mai mult cu gatitul, la camin nu cred ca ai nici bucatarie. Oricum ai cheltuit foarte putin, eu am avut scoruri mult mai mari, si cam toata lumea, s-a discutat pe alt topic ca fara 2000 ron/luna nu prea poti trai decent.

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdan-s, on 02 ianuarie 2014 - 17:41, said:

40 lei la Crângași un reșou electric.
Si dureaza de 4-5 ori mai mult

#21
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View PostLunaCrystal, on 02 ianuarie 2014 - 18:02, said:

Sau poate cheltui mai mult cu gatitul, la camin nu cred ca ai nici bucatarie. Oricum ai cheltuit foarte putin, eu am avut scoruri mult mai mari, si cam toata lumea, s-a discutat pe alt topic ca fara 2000 ron/luna nu prea poti trai decent.

2000 lei ??? asta e adevarata boierie , burghezie chiar si pentru un salariat ...

eu cand eram student la bucale prin 2006 cheluiam mult mult mult mult mai putin (echivalentul in euro)

ps: sunt camine cu bucatorie utilata chiar modern Posted Image

Edited by badsica, 02 January 2014 - 18:09.


#22
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View PostLunaCrystal, on 02 ianuarie 2014 - 18:02, said:

Sau poate cheltui mai mult cu gatitul, la camin nu cred ca ai nici bucatarie. Oricum ai cheltuit foarte putin, eu am avut scoruri mult mai mari, si cam toata lumea, s-a discutat pe alt topic ca fara 2000 ron/luna nu prea poti trai decent.
2000 de ron sunt cheltuieli de salariat pe picioarele lui si cu salariu bunicel
ceea ce spui tu sunt cheltuieli de beizadele tinute in puf de parinti inconstienti

Edited by sandu bogdan, 02 January 2014 - 18:36.


#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Topicul ala cu 2000 era pentru locuit SINGUR in bucuresti. http://forum.softped...cuiesti-singur/

Singur inseamna chirie, si cea mai ieftina garsoniera decenta e vreo 10 mil. Plus intretinere, curent, internet, mancare.. Cheltuieli pe care nu le ai la camin, in afara de mancare.

Edited by don_dannielo, 02 January 2014 - 18:45.


#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
notiunea de a locui singur e total diferit de a fi student

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ai sau ai loc de frigider (cat mai mic), cuptor cu microunde, plita (de orice fel)?
Cat te costa sa primesti de acasa un pachet de circa 10 kilograme?
Exista o persoana acasa care sa stie si poata gati pentru tine?
Cat te costa acum sa-ti speli un rand complet de haine, asternuturi etc?

#26
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postpetre69, on 02 ianuarie 2014 - 18:03, said:

Si dureaza de 4-5 ori mai mult
Eu nu știu ce reșou ți-ai cumpărat de la Crângași dacă ai ajuns la concluzia asta. Sau cine știe la ce fel de plită revoluționară te referi care încălzește mai repede ca un aragaz.

#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdan-s, on 02 ianuarie 2014 - 19:20, said:


Eu nu știu ce reșou ți-ai cumpărat de la Crângași dacă ai ajuns la concluzia asta. Sau cine știe la ce fel de plită revoluționară te referi care încălzește mai repede ca un aragaz.
Inductie

#28
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011

View Postsebulbus, on 02 ianuarie 2014 - 19:18, said:

Ai sau ai loc de frigider (cat mai mic), cuptor cu microunde, plita (de orice fel)?
Cat te costa sa primesti de acasa un pachet de circa 10 kilograme?
Exista o persoana acasa care sa stie si poata gati pentru tine?
Cat te costa acum sa-ti speli un rand complet de haine, asternuturi etc?

S-a pus problema de frigider, dar sunt 2 colege care nu vor sa puna bani sa cumparam unul, zic ca prefera sa-si tina merindele pe pervaz. Sau in dulap. Posted Image
Nu stiu.
Momentan, nu.
Le spal de mana cam la 2 zile, nu las sa se ajunga la un rand fiindca mi-as pune mainile in cap. Am auzit ca poti sa le duci la un camin din vecinatate, exista acolo spalatorie, dar le amesteca cu hainele altora, le intinde cum le intinde, asa ca prefer sa ma ocup eu de treaba asta.

edit: Sunt vreo 3 frigidere in bucataria pe care o avem la comun, insa am auzit ca se fura mancare.

Edited by Jesssica, 02 January 2014 - 19:37.


#29
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postpetre69, on 02 ianuarie 2014 - 19:26, said:

Inductie

E la fel de rezistentă ca astea la zgârieturi, lichide etc ?

#30
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbadsica, on 02 ianuarie 2014 - 18:09, said:

2000 lei ??? asta e adevarata boierie , burghezie chiar si pentru un salariat ...

eu cand eram student la bucale prin 2006 cheluiam mult mult mult mult mai putin (echivalentul in euro)

ps: sunt camine cu bucatorie utilata chiar modern Posted Image
Da, 2000 de lei. Eu am cheltuit mult mai mult. Nu am stiut ca exista camine cu bucatarie si inca moderna, stiu insa ca in unele e interzis gatitul/chiar si mancatul.

#31
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011
Ma rog, nu vreau sa se transforme topicul in a primi sfaturi cum sa economisesc bani. Sa zicem ca-s in grafic cu banii pana vine vacanta de vara cand am sansa sa lucrez pentru traiul din anul II. Pur si simplu vreau sa vad cat cheltuie alti studenti.

Prietena mea mi-a zis ca mergem in aceeasi directie in ceea ce priveste cheltuielile zilnice, doar ca ma intrece la plata caminului. 400 lei/luna, regim hotelier.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View PostJesssica, on 02 ianuarie 2014 - 19:32, said:

S-a pus problema de frigider, dar sunt 2 colege care nu vor sa puna bani sa cumparam unul, zic ca prefera sa-si tina merindele pe pervaz. Sau in dulap. Posted Image
edit: Sunt vreo 3 frigidere in bucataria pe care o avem la comun, insa am auzit ca se fura mancare.

De frigider ai nevoie neaparat, de fapt de acces la unul. Iti permite sa gatesti mai rar si sa faci cumparaturile la supermarket. Si daca alegi sa il cumperi, practic banii nu ii irosesti, pentru ca se revand usor. Pierzi doar diferenta dintre pretul de achizitie si cel de vanzare, si daca iei chiar tu un frigider SH diferenta asta va fi minima.
N-ai nevoie de o namila, doar sa incapa o tava, o oala si 2 sticle. E util sa fie un pic mai mare, dar asta e minimul necesar.

La fel si cuptorul cu microunde, e esential sa ai acces la unul. In felul asta poti gati un fel intai (oala de mai sus) si un fel doi (tava) pe care le pastrezi la rece si-ti incalzesti cate o portie din fiecare fara vase suplimentare de spalat. Ca bonus mai poti face un popcorn in el sau un cartof copt, sau incalzi rapid apa pentru un ceai sau cafea.

#33
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Ca idee de reducere costuri poti sa cumperi mancare prin intermediul site-urilor de reduceri sau mers la o cantina mai ieftina sau abonament la cantina. Cu frigiderul si microundele cred ca o sa cheltui mai mult. Avantaj e in cazul microudelor intr-adevar pentru popcorn si incalzit mancare cumparata/comandata din oras.

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
cu frigider mic si cuptor cu microunde faci economii enorme la mancare
frigider mic adica asa ceva: http://www.emag.ro/f...a/pd/E1HY0BBBM/
daca mai primest si pachete de acasa cu friptura, snitele ceva iesi foarte ieftin cu mancarea pe care o tii in frigider si o incalzesti la microunde
dar chiar si fara pachet de acasa tot iesi mult mai ieftin cu ce cumperi din supermarchet

Edited by sandu bogdan, 02 January 2014 - 20:26.


#35
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Pachet de acasa ? Hmm, pai se strica mancarea pe drum, ca doar nu esti de la 10-80
km, ca ai face naveta nu ai mai sta in camin. In plus curieratul nu e gratis, decat poate daca ai vreun prieten ce face naveta in orasul tau natal.

Edited by LunaCrystal, 02 January 2014 - 20:32.


#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
eu am facut liceul si facultatea la 65km de casa si stateam la camin si apoi in gazda si apoi in apartament propriu, e mult mai ieftin si comod decat sa faci naveta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate