Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Rasaduri de praz

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Stiu eu daca ?!
Cert e ca de un echipaj declarat ai,citi clandestini or mai fi la bord numai Dumnezeu si counterul Sp poate sti !
Pofta vine mancand ....

#20
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
gurule,
Scortisoara ai presarat-o pisata sau coaja?
Ai pus doar la cele care au rasarit primele. Este?
Orez cu lapte si scortisoara este preferatul meu. Sau mucenici cu scortisoara, un deliciu. Oare merge si prazul cu scortisoara? Se pare ca da.

#21
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Bre Iorgu, asculta de un oltean, prazul merge cu masline

Edited by n_priceputu, 05 January 2014 - 12:50.


#22
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sau cu pilaf de orez si masline. Am avut si eu anul acesta in gradina, vreo 240-250 de fire. Sau dezvoltat foarte bine. Mai am puse intr-o lada cu nisip vreo 30-35 de fire. Se pastreaza foarte bine. Cred ca dupa atatea carnoase de sarbatori, o sa faca o mancarica de praz. Mai ne detoxifiem nitel. Dar o bucatica de afumatura tot baga in cratita.
Referitor la scortisoara este o intreaga istorie pe subiectul Semanat si repicat.
Stie si nenea guru de ea!

#23
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 subway_guru, on 04 ianuarie 2014 - 22:59, said:

Daca reusesc sa va imbarc pe corabia mea, macar nu trebuie sa scriu singur Odiseea!!!

Pai nu tu scrisesesi deja Odiseea? Posted Image

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Coincidenta, consoarta m-a rasfatat zilele astea cu limba cu praz si masline...o delicatesa gastronomica!
In 2012 am pus o gramada de rasad, doua soiuri, unul mai timpuriu, cu frunze mai deschise la culoare si unul mai tardiv, cu frunze verde-inchis...cu mult peste ce se putea consuma...am adus-o la disperare pe nevasta-mea cu cantitatile 'industriale', drept pentru care in 2013 am luat 'pauza' la praz!
:)
In toamna 2012/2013 am pastrat doua brazde, una cu praz mai mititel acoperit cu tunel de polietilena din care am cules toata iarna pana primavara, alta cu praz mai voinic, neprotejat din care am cules primavara/vara urmatoare pana au dat fusti de samanta.
Chestia cu pastrarea in nisip e un fel de 'pana la palarie'!
Prazul rezista peste iarna fara probleme, suporta temperaturi de -18grade Celsius!!!
Singura ratiune sa-l bagi la nisip ar fi doar doarinta de a elibera terenul cat mai repede!
Fiind o sursa de verdeata pentru lunile de iarna as recomanda sa-l lasati pe loc si sa recoltati cat va trebuie pe masura ce va trebuie!
O metoda 'ne ortodoxa' de inmultire vegetativa e ca sa iei discul bazal de la prazul de consum si sa-l replantezi...a incercat cineva metoda asta???...(eu nu...)
Ete ca si la praz...e o intreaga Odisee!
:)

P.S.
1orgule, chestia cu scortisoara e asa, se presara 'praf' cat un varf de cutit pe suprafata, nu pe plante, pentru dezinfectarea solului contra 'soil born deseases', e un fel de Previcur, nu se da pe plante...mare atentie la cantitate, ca altfel 'dezinfecteaza' si ceea ce nu-ti doresti!

Acum, o intrebare de 'legumicultura avansata':
Se spune ca la bulboase e benefica o fertigare cu calciu lichid, cica are efecte 'miraculoase'...mai ales pe terenuri argiloase 'grele'...
Ceva sugestii/idei de la 'stiutori'???

Edited by subway_guru, 05 January 2014 - 18:16.


#25
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Gurule, maine plec la vanatoare de seminte. Am ceva praz si leustean dar sunt vechi din celalalt an. Daca m-ati invatat ca trebuie samanta cat mai proaspata, atunci asa sa facem.

Exista un soi de praz unguresc de o nuanta albastruie care tine neprotejat la toate belele iernii. Eu am avut acum trei ani niste rasad luat din piata. Sa vedem daca gasesc maine seminte din astea. Plec dis-de-morning si cand ma intorc va raportez.

O noapte buna si linistita tuturor

PS. Daca doamna repeta mancarile de praz, atunci cautam in arhiva olteneasca si sarim in ajutor.

Edited by n_priceputu, 05 January 2014 - 18:42.


#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Samanta aia mai veche nu o arunca...suprainsamanteaza 'generos', tot o sa iasa ceva!
:)


#27
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008

 n_priceputu, on 05 ianuarie 2014 - 18:39, said:

Gurule, maine plec la vanatoare de seminte.

Daca ar mai fi valabil preceptul ala vechi care zice ca fiecare mananca ca vaneaza, astazi ar trebui sa postesc. Nu chiar negru, dar aproape.

Sa stiti ca mai multe seminte am eu acasa decat astia in magazine. Sa nu va fie de mirare, ca inca nu s-au trezit din Craciunuri si Revelioane. Si mai vine SfantuIonu si cati ori mai fi ca in fiecare zi este praznuit cate cineva.

Sa nu mai lungim vorba. Intr-un singur loc am gasit praz. Soiul Bulgarian Giant. Din 5 pachete, unul era ambalat in ianuarie 2013, celelalte in 2012. L-am luat. Lustean se cam gasea, soi romanesc Izvor. Nu scrie data ambalarii, doar ca expira in dec 2015. Am mai luat si niste telina de frunze, Plein Blanc Pascal, ambalat nov 2012, expira nov 2015

Cica abia acum fac comenzi, sa mai trec prin februarie

O sa mai trec, ce pot face altceva

#28
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Daca valoare semintelor de care ai nevoie depaseste costul livrarii prin posta poti sa comanzi on-line la multitudinea de magazine de pe net, sau poti sa astepti asa cum bine zici pt ca oricum este prea devreme.

#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Deci in loc de a praznui, ai ramas doar cu praz nu-i?
:)


#30
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Asta chiar ca mi-a placut

#31
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008

 maddox_dtv, on 06 ianuarie 2014 - 14:54, said:

Daca valoare semintelor de care ai nevoie depaseste costul livrarii prin posta poti sa comanzi on-line la multitudinea de magazine de pe net, sau poti sa astepti asa cum bine zici pt ca oricum este prea devreme.

Pentru seminte de cativa lei, platesti inca 6 lei in plus Nu se merita.

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Bulgarul gigant e soiul traditional ce se cultiva prin curtile taranilor si la noi!
Gigant se refera la inaltime, nu la grosime!
:)


#33
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008

 subway_guru, on 05 ianuarie 2014 - 18:15, said:

Acum, o intrebare de 'legumicultura avansata':
Se spune ca la bulboase e benefica o fertigare cu calciu lichid, cica are efecte 'miraculoase'...mai ales pe terenuri argiloase 'grele'...
Ceva sugestii/idei de la 'stiutori'???

Cred ca am citit pe undeva ca amendamentele calcaroase imbunatatesc permeabilitatea solurilor grele. Despre calciu lichid nu-mi aduc aminte sa fi citit ceva

Astazi am gasit in Piata mare, la un magazin care ieri a fost inchis, doua soiuri de praz: Carentan 3 si Copenhaga Market. Despre Copenhaga Market n-am gasit prea multe informatii, se pare ca este un soi timpuriu, dar mie imi plac dandanezii astia si cred ca n-au facut ei lucru prost.

#34
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pai da. De cand cu Nea Marin Miliardar s-au apucat toti danezii si americanii sa cultive si ei praz. Speram ca prazul sa ramana leguma natională olteneasca. :)

Edited by meganedoi, 08 January 2014 - 01:19.


#35
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Prazul, sau altfel spus ceapa laminata, va ramane o leguma iubita pe malurile Jiului. Interesant este ca nu-mi aduc aminte sa fi intalnit vreodata un soi autohton, oltenesc de-al nostru. Poate ca o fi existand prin curtile oamenilor, dar eu nu stiu de el.

#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Soiul traditional cultivat in Tara Romaneasca e Camus (Ca~mush), dar nu am mai vazut sa se mai gaseasca samanta...
E inurudit cu bulgarescul gigant, dar e si mai naltutz, 70cm, soi semitimpuriu.
Actualmente mai gasesti doar seminte bugaresti (cred ca am vazut asa ceva la Indagra) ori nemtesti sub denumirea Kamusch.
Incearca la Ciproma daca mai au seminte de Kamusch de la Satimex (nemtesti).
Carentanul e tardiv...

Edited by subway_guru, 08 January 2014 - 18:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate