Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rasaduri de praz

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Poate ca o sa ma certati ca nici n-a inceput bine anul si va dau de lucru. Va rog sa ma iertati, dar am citit topicul despre rasaduri de rosii si am vazut ca va place sa discutati, sa puneti si sa raspundeti la probleme, si mai ales am observat ca sunt aici oameni priceputi

Asa, ca oltean care nu concepe nici o masa fara praz, va rog sa-mi dati si mie cateva sfaturi.

Si sa stiti ca numele ales apasa greu asupra omului. In cazul meu chiar asa si este, nu prea ma pricep. Asa ca luati-o de la baza. Important e ca vreau sa invat.

#2
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Da' de ce vrei sa faci rasaduri de praz? Eu il seman direct in camp si daca e prea des il raresc, ce se rareste se poate replanta

#3
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Eu am in gradina un sol foarte pacatos, se marunteste foarte greu, oricat as da eu cu motosapa. Probabil ca trebuie adus balegar la greu sau formate niste paturi speciale, dar nu ma incumet anul acesta.

Din cauza ca solul nu poate fi maruntit bine, semanatul direct e o problema, cel putin pentru mine. Nici mararul sau morcovii  nu-mi prea ies. Din cauza asta as prefera sa fac rasaduri de praz. E mai simplu sa prepar un sol adecvat pentru, sa zicem 100 de pahare, unde sa obtin rasad. Apoi il transplantez in gradina ca nu se mai pune priblema unui sol bine maruntit.

#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Mie nu-mi prea iese la semanat direct pentru ca nu are timp sa creasca, tot timpul cand am pus am pus din rasad.
nu e nicio jmecherie cu rasadul din care am incercat eu, numai sa nu uiti de el si sa-l pui cat de cat devreme, adica nu te apuci sa fai rasadul la final de aprilie pentru ca nu apuca sa iti faca tulpina cum trebuie... Daca il faci prin martie, evntual mai pe la inceput asa, e ok, eu nu asigur niciodata conditii speciale, pur si simplu afara sub un agril.folie ceva, sa aiba cat de cat putina protectie.
Ca si alte plante, evident, si prazul apreciaza conditii mai bune, ca la carte, la cat cultiv samd.. insa nu ma agit pre atare cu el, merge "si asa". Nu e nici pe departe atat de pretentios cum sunt ardeiisamd...

#5
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postparintele, on 02 ianuarie 2014 - 14:25, said:

Mie nu-mi prea iese la semanat direct pentru ca nu are timp sa creasca,

Cum de nu are timp sa creasca, la mine e zona mai racoroasa ca la tine si tot se face! Poate pentru ca nu-l prea bag in seama, ca tata e mare amator de praz si el ma tot ciocaneste la cap cu semanatul, ca altfel as uita de el! Daca bine tin minte am semanat prin aprilie si anul acesta si anul trecut si s-a facut fara probleme!

View Postn_priceputu, on 02 ianuarie 2014 - 11:51, said:

Nici mararul sau morcovii  nu-mi prea ies.

La mine mararul rasare spontan, chiar si dupa aratura,din semintele scuturate, las mereu cateva plante sa coaca semintele si sa se imprastie singure, asa ca la mine rasare marar peste tot, eu nu seman niciodata primavara!!! Ai incercat sa semeni din toamna? Ca asa sfatuia o cunostinta pe cineva care se plangea ca nu-i rasare mararul, sa-l semene din toamna. Hmmm, ma cam mir sa nu rasara mararul, la mine si in toamna asta, cum a fost foarte ploioasa, cand a dat un pic de caldura s-a umplut de marar rasarit la sfarsitul lui septembrie!

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Metoda nr.1 cultura din rasad (cea mai potrivita)
Iei niste ghivecele de 10x10cm, cu pamant de gradina afanat, pui samanta des de tot, acoperi cu 1cm de pamant, umezesti si pui ghivecelul la lumina pe pervazul ferestrei celei mai luminoase.
Perioada de semanat, de acum pana in martie.
Incepand din aprili-mai, cand rasadul ajunge la dimensiunea unei mine de pix cu pasta sau mai mare se poate transplanta la loc definitiv.
Metoda de transplatare cea mai expeditiva e cam asa,
- faci niste santuri cu sapa de cca. 10cm adancime si minim 15cm rand de rand;
- umpli o galeata cu apa;
- scoti tufa de rasaduri cu pamant cu tot din ghivecel;
- le balacaresti in apa din galeata pana se duce tot pamantul de pe radacini;
- le asezi la interval de min. 15cm unul de altul pe rand in santulet;
- acoperi cu pamant.
- uzi moderat.
Daca vrei ceva mai meticulos, faci gropite cu plantatorul sau cu un bat de 1,5cm si plantezi fiecare fir individual.
Apoi ai grija ca sa le asiguri lumina, apa si azot!...umiditatea constanta e factorul esential!
Aceeasi metoda se preteaza si pentru toate celelalte bulboase, ceapa, esalota, ceapa orientala, etc.
Principala lucrare a solululi e plivitul, bulboasele nu suporta deloc concurenta cu buruienile!
Alta lucrare ar fi bilonatul, ca sa aiba cat mai multa tulpina alba, dar nu se merita.
Daca iarna e blanda, poti culege din zapada, dar mai indicat e sa faci un tunel de polietilena, culegi pana in primavara fara probleme...
Plantele care trec in anul doi vor face tulpini florifere in vara si te alegi cu samnta din productie proprie!
Metoda nr. 2, semanat direct:
- teren sapat la cazma din toamna, maruntit de ger in iarna;
- primavara devreme cand solul poate fi lucrat, trasezi santulete longitudinale de 2cm adancime, 15cm intre randuri;
- semeni cu o semanatoare de precizie 15cm pe rand;
- acoperi semintele cu pamant de flori, ca pamantul tau e prea argilos.
Restul e cam la fel, dar pericolul imburuienarii e mult mai mare ca la rasad.
Metoda nr. 3, rasad outdoor
La fel ca la metoda nr. 1 cu rasad indoor, doar ca ghivecelele cu rasad se lasa la liber afara, cand rasar, rasar, dupa care se procedeaza ca la pct. 1.
Metoda nr. 4, semanat des afara in toamna in rasdnita rece...va inchipuiti si singuri despre ce e vorba!

Daca ai teren argilos greu e obligatoriu sa-l iei la cazma toamna ca sa-l farame gerul!

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ce metoda inclini sa alegi?

#8
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008

View Postsubway_guru, on 02 ianuarie 2014 - 19:38, said:

Ce metoda inclini sa alegi?

Cred ca ma lipesc la prima, gurule
Multumesc pentru timpul si atentia acordate.

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu tot pe aia o prefer...
Alte pareri???

Edited by subway_guru, 02 January 2014 - 20:32.


#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
O vorba si despre semintele de bulboase...isi pierd foarte repede capacitatea germinativa, asa ca una din cheile succesului e samanta f.f. proaspata, de preferinta din recolta anului curent...
Cand achizitionati samanta fiti foarte atenti la acest aspect!

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca tot m-ati 'excitat' cu oltenisme, m-am pus pe treaba si am semanat rasad...mai bine mai devreme decat prea tarziu!
Am pus:
Praz
- Swiss giant zermatt Tozer;
- B.G. Autumn Neptune Tozer;
- Tornado Franchi;
- Di Delft Franchi;
Ceapa ceaclama
- Ailsa Craig Tozer
Ceapa bunching
- Shimonita Tozer
Si niste seminte 'self', nu mai stiu daca sunt praz sau bunching onion...
Dupa doar doua zile Neptune a si dat 'coltz'!!!
Semanat in ghivece de 10x10cm, cu 'scortisoara' pe post de dezinfectant (sic!)...ca sa se oftice scartzanii...
:)
Semintele de la Tozer si self sunt din recolta curenta, cele de la Franchi sunt din recolta anului precedent...
Temperatura e 20grade Celsius sub neoane!

P.S.
Am pus si un ghivecel de usturoi Rocambole din bulbili...

Edited by subway_guru, 04 January 2014 - 21:24.


#12
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Da ce-ti veni sa semeni asa devreme? Ce te faci cu ele pana vine primavara?

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nerabdarea...bat-o vina!
Le scot pe balcon pana le vine randul...
Iar pana atunci...le tund!
:)

Edited by subway_guru, 04 January 2014 - 21:40.


#14
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am noroc ca nu am spatiu unde sa le tin in conditii bune, nu am nici neoane, asa ca imi domolesc nerabdarea, ca altfel, la cat sunt de plictisita de lipsa de activitate cred ca as umple casa de rasaduri!

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Chiar nu ai un pervaz de fereastra liber?
Pentru bulboase neoanele sunt...prea lux!

Edited by subway_guru, 04 January 2014 - 22:04.


#16
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
M-ai înnebunit cu numele alea. Povesteste te rog despre ele, ce le face sa fie speciale? De unde le cumperi? Ne pui niste poze dupa ce cresc suficient sa se vada caracteristicile?

#17
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
@megane
Leaga-te de catarg precum Ulise si nu te lasa ademenit....E irezistibil !
Eu n-am reusit,macar salveaza te tu ! :)

#18
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Daca reusesc sa va imbarc pe corabia mea, macar nu trebuie sa scriu singur Odiseea!!!
Welcome on board the Yellow Submarine!
:)

Edited by subway_guru, 04 January 2014 - 23:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate