Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...
 Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!
 Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...
 Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Hamburg...pareri despre orasul port

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

lukas43

lukas43

Member

• Grup: Members
Am deschis acest topic in speranta aflarea unor informatii mai clare privind orasul Hamburg, denumit "Venetia Nordului". Poate informatiile care se vor aduna vor ajuta si pe altii interesati sa traiasca aici. De curand am primit o oferta interesanta de job din Hamburg . Ma atrage mult acest oras frumos in care se gasesc mai multe poduri decat in Venetia. Este un oras superb dupa gusturile mele. Care este pretul chiriilor, cum este viata in general aici?

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

• Grup: Senior Members
Notiunea de chirie scumpa depinde de salariu si ideile fiecaruia. Eu am stat in Jesteburg, la aprox 30km de Hamburg) cu aproximativ 300 euro pe luna, apartament cu o camera. Preturile la alimente sunt normale insa pregateste-te pentru mancarea fara gust :lol: Engleza stiu foarte putini, parcari putine si cu plata, aglomeratie incredibila, stau-uri zilnice, peisaje frumoase.

Bafta.

pierre_de_timp

pierre_de_timp

Guru Member

Probabil ca sunt mai multe poduri decat in Venetia. Cu siguranta sunt mai multe podarese ;) Eu am fost acolo ca turist inainte de craciun, asa ca viziunea cu siguranta difera de a unui locuitor de acolo. Ca in toata Germania, societatea este mult mai onesta. Adica ai sansa si de a castiga multi bani si de a trai super bine, si de a trai decent dar si de a ajunge homeless(sunt destui care dorm pe strada, chiar si in iarna). Din ce am vazut eu din masina, sunt cartiere de emigranti aproape exclusiv (din strada iti dai seama dupa numarul de antene parabolice instalate pe balcoane) si cartiere mult mai nemtesti. Cladirile sunt cam la fel, dar difera compozitia pe care o poti vedea foarte usor din strada. (diferente coloristice). Haven City de exemplu e foarte similar cu un oras din jocurile de pe calculator. :)  Ca oras port vezi foarte foarte multe feluri de oameni. Vrei sa mananci ca la Istanbul? Nici o problema, gasesti inclusiv restaurante cu meniu in turca si magazine exclusiv orientale. E un oras foarte mare (cu suburbiile, aprox 5 mil loc) si nu iti pot spune nimic despre care cartier e mai dezirabil sau nu. Estimarea mea e ca, cu 1800-2000 de euro dupa toate taxele si asigurarile, te descurci super bine. Mult succes cu jobul. (sper ca te descurci excelent cu germana ca doar cu engleza esti mancat)

Sef-chenko, on 01 ianuarie 2014 - 12:32, said:

parcari putine si cu plata, aglomeratie incredibila, stau-uri zilnice, peisaje frumoase.

Bafta.

Din ce am vazut eu, parcarile cu plata sunt in zona centrala sau in anumite zone mai aglomerate. In rest, in zonele rezidentiale e cam ca in Ro: primul venit primul servit, cu conditia sa locuiesti in zona. Traficul ca de oras mare. Am stat pentru iesirea dintr-o parcare din zona centrala, aprox o ora! Dar poate si pentru ca era dupa amiaza cand oricum e ora de varf, si in 23 decembrie, lume foarte multa la weihnmarkt-uri si cumparaturi.

Teophileos

Teophileos

I am who I am, so don't even try to think about bothering me

Un oras interesant, insa sunt destul de multi ne-europeni Posted Image   + white trash Posted Image  mai ales in zona St. Pauli Posted Image

http://en.wikipedia.org/wiki/Hamburg http://en.wikipedia.org/wiki/St._Pauli

lukas43

lukas43

Member

Ma atrage mult clima de acolo. Este racoroasa si vara, asta am inteles din ce citeam pe Wikipedia. As alege zona nordica a Germaniei pentru diversitatea de optiuni pe care le ai aici avand deschidere asa cum o are un oras ca Hamburg. Eu vreau sa muncesc cinsitit si chiar nu mi-as dori sa ajung "homeless". Cartierele de care ar trebui sa ma feresc cand voi cauta chirie care ar cam fi ?

La Multi Ani si un An Nou fericit pentru toti !

Edited by lukas43, 01 January 2014 - 13:06.

afh

afh

Active Member

lukas43, on 01 ianuarie 2014 - 13:03, said:

Ma atrage mult clima de acolo. Este racoroasa si vara, asta am inteles
Nu ştiu cum e clima pe acolo, dar dacă e nor tot timpul şi vezi soarele doar o dată pe lună, s-ar putea să îţi schimbi părerea.
Nu subestima clima.

lukas43

lukas43

Member

pierre_de_timp, on 01 ianuarie 2014 - 12:38, said:

Mult succes cu jobul. (sper ca te descurci excelent cu germana ca doar cu engleza esti mancat)
Multumesc. Cu germana sunt inca boboc, dar sper si in putin noroc asa, de inceput.. In rest, norocul si-l face fiecare singur.

afh, on 01 ianuarie 2014 - 13:07, said:

Nu ştiu cum e clima pe acolo, dar dacă e nor tot timpul şi vezi soarele doar o dată pe lună, s-ar putea să îţi schimbi părerea.
Nu subestima clima.

Eu nu suport deloc caldura. Asta a fost un factor important cand am plecat din Spania. Prefer veri racoroase, decat calduri sufocante.

mufa

mufa

Porc misogin

• Grup: Super Moderators

lukas43, on 01 ianuarie 2014 - 13:11, said:

Eu nu suport deloc caldura. Asta a fost un factor important cand am plecat din Spania. Prefer veri racoroase, decat calduri sufocante.
Criza n-a avut nimic de-a face, nu? Cîștigai cîteva mii de euro bune, dar ai plecat că nu mai suportai căldura, nu?

lukas43

lukas43

Member

mufa, on 01 ianuarie 2014 - 13:38, said:

Criza n-a avut nimic de-a face, nu? Cîștigai cîteva mii de euro bune, dar ai plecat că nu mai suportai căldura, nu?
In Spania nu castigam mii de euro bune. Salariile erau destul de mici...in 2007 incepea decaderea economiei Spaniei.

Lowrider

Lowrider

Senior Member

Lukas, uite aici un reply pe care l-am dat unui alt coleg care intreba despre viata in HH. Erai si tu implicat in discutie.
Ce iti pot spune in plus:
- faci o confuzie mica intre vreme racoroasa si vreme ploioasa. Vezi ca e posibil (mai ales toamna si iarna) sa nu vezi soarele cu saptamanile. Daca vremea tipic britanica e pe gustul tau, atunci si HH e orasul tau.
- engleza: in zona HH sunt destul de multi vorbitori de engleza comparativ cu alte zone ale Germaniei, dar pt job vei avea nevoie de germana. Joburile 100% in engleza sunt putine.
- parcari: in orele de varf e cam greu sa gasesti un loc de parcare, dar... am descoperit o parcare fix in centru, cu 3 euro/8h (asta era pretul in 2010 cand am fost ultima oara cu masina acolo, dar nu cred sa se fi schimbat cu mult). Iti atasez o schita a zonei. E pe langa gara centrala, de fapt mai degraba pe langa Saturn (n-ai cum sa nu-l vezi daca esti in zona) si nu cred ca e f cunoscuta pt ca mereu era destul de libera. De fapt cred ca atunci cand vad panourile cu locurile libere, oamenii confunda parcarea stradala cu aceasta parcare (care e de fapt la subsolul cladirii in T din poza).
- ca veni vorba de gara, vezi ca in gara e un asian fastfood chiar langa Burger King. E musai sa mananci macar o data acolo. Cel putin porcul in crusta de soia, cu sos dulce-acrisor si noodles e genial.
Daca mai ai intrebari, shoot. In caz ca am informatii cu care te pot ajuta, o voi face cu placere.

Attached Files

Edited by Lowrider, 02 January 2014 - 01:59.

lukas43

lukas43

Member

Lowrider,prietene chiar mi-ai fost de ajutor si iti multumesc. Vremea inchisa nu ma deranjeaza.Prefer vremea racoroasa decat celei calduroase.Sper sa se materializeze oferta de job si daca va fi asa voi trece sa incerc delicatesele gustate de tine. Si daca mai esti prin Germania poate ne vom gasi vreodata sa bem o bere adevarata. Fac eu cinste Posted Image La Multi Ani si un An Nou cu realizari !

Am gasit un site interesant despre evolutia chiriilor in Germania si estimari viitoare ale acesteia. http://www.wohnungsb...-provisionsfrei

Si o harta pe cartiere si nivelul chiriilor.

Edited by lukas43, 02 January 2014 - 09:49.

Lowrider

Lowrider

Senior Member

Cu placere :)
Nu mai sunt in zona HH, pentru ca am avut o oferta mai buna mai la sud. Dar lasand la o parte vremea, m-as intoarce oricand in acel oras. Dupa parerea mea e cel mai frumos din Europa.
Un an nou plin de realizari si tie!

carpathos

carpathos

Active Member

Un oras destul de naspa. Foarte aglomerat si destul de mizerabil. Se pierde foarte mult timp in trafic , iar transportul public cam lasa de dorit. O gramada de conationali de-ai nostri de toate categoriile.Unii canta la acordeon si cersesc prin metrou. Altii conduc masini scumpe si asculta BUG Mafia sau manele, dupa preferinte cu sonorul dat tare. E plin de negromani , in ultima vreme am observat multi vorbitori de spaniola asa mai tuciurii. Clima insa e mai OK decat in UK . nu ploua atat de mult. Vara asta chiar a fost foarte cald cu o gramada de zile insorite. In viata de zi cu zi de poti descurca destul de bine cu engleza. La job nu stiu, depinde in ce colectiv esti.

lukas43

lukas43

Member

Pentru cei care au facut drumul Bucuresti Hamburg am o intrebare....cat m-ar costa drumul, aici incluzand benzina si taxele de autostrada, cu o masina care un consum de 6,5 l/ 100km extraurban si 10 l intraurban?

Edited by lukas43, 11 April 2014 - 19:30.

lord hades

lord hades

Member

Ai cam 2200 km din brasov. Din bucu iesi cam la 2450 probabil daca alegi varianta bv sibiu deva arad nadlac budapesta viena regensburg catre berlin la magdensburg parca faci stanga catre hanovra si de acolo tii a7 catre hamburg. Cauta pe forum in zona de plimbare cu masina catre germania ai tot ce iti trebuie acolo. Daca esti singur musai sa dormi peste noapte nu are rost sa tw risti aiurea o sa te ia somnul pe autostrada.

Si da hamburg este fabulos poate reusim sa ne intalnim vreodata pe acolo :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate